Apor – Aspor Materyalizasyon ve Demateryalizasyon

28.04.2018
185
A+
A-

Apor - Aspor Materyalizasyon ve DemateryalizasyonApor – Aspor Materyalizasyon ve Demateryalizasyon – Materyalizasyon: Maddesel veya madde ötesi varlıkların bedenli varlıklara ait maddeleri madde özelliklerini bozarak başka bir ortamda farklı bir biçimde ortaya çıkarmasıdır. Kelime anlamı olarak maddeleşmeyi ifade eder. Normal şartlarda bir maddenin madde özelliğini yitirip başka bir yerde tekrar aynı veya farklı bir şekilde ortaya çıkması mümkün değildir ancak yapılan ruhsal müdahale ile maddenin özelliğini korumasını sağlayan itme-çekme dengesi bozularak bu değişim yaşanmaktadır.

Apor Materyalizasyon

Bilinen fizik yasalarıyla açıklanamayan demateryalizasyon ve materyalizasyon fenomenlerini neo-spiritüalist görüş, kısaca, maddi partiküller arasındaki çekim-itim dengesine yapılan ruhsal müdahaleyle, maddenin genleştirilmesi ve eski haline döndürülmesi olarak açıklar. İnsan gözü, bir maddeyi ancak belirli bir hacimde belirli bir miktarda atom ve partiküle sahipse görür.

Maddileşerek beş duyu ile algılanabilir hale gelen şeyin herhangi bir eşya olması durumunda fenomen apor ( apport) adını alır. Apor fenomenlerine fiziksel medyumların yanı sıra mistiklerin, yogilerin ve şamanların çevresinde de rastlandığı ileri sürülür.

Aspor Demateryalizasyon

Maddenin niteliklerini yitirmesi, fiziksel bir oluşumun beş duyu organı ile algılanamaz hale gelmesidir.
Spiritüalistlerce genellikle şu iki fenomeni belirtmek üzere kullanılır:
Medyumdan çıkan ektoplazmanın duyularla algılanabilir duruma gelmesinden (materyalizasyonundan) sonra, tekrar algılanamaz duruma gelmesi.
Kimi fiziksel medyumluk deneylerinde rastlanan, medyumun vücudunun tümünün veya bir bölümünün geçici olarak maddi özelliklerini kaybetmesi, ortadan kaybolması.
Ortadan kaybolan şeyin herhangi bir eşya olması durumunda fenomen aspor ( asport) adını alır. Kaybolan eşyaların kimi zaman başka yerlerde ortaya çıktıkları ileri sürülür. Sıklıkla başımıza gelen “ben bunu buraya koymamıştım” olaylarını aspor olarak değerlendirebiliriz.

Bu olayların meydana gelmesine sebep olan madde dışı varlıkların ruhsal katlarda meydana getirdikleri maddenin yapısını bozan ve tekrar farklı bir yerde oluşumlarını sağlayan faaliyet bilim insanlarının maddeyi ışınlama çalışmalarını hatırlatıyor. Mekanizmasının çözülmesi ile gelecek bilimsel gelişmelere ışık tutması kaçınılmaz konular.

Sanırım bu iki kavram bazı olayların mekaniğini veya nasıl olduğu, olabildiği ile ilgili sorulara da açıklık getirmektedir. Evinizde hiç muska kaybolmuş muydu? Veya koyduğunuz yerden başka bir yerde bulmuş muydunuz? Başka bir yere koyduğunuza emin olduğunuz bir eşyayı ilgisiz bir yerde bulduğunuz oldu mu?

Apor – Aspor Materyalizasyon ve Demateryalizasyon – 14 Mart 2017

www.parapsikoloji.net

Kaynak:

Qu’est-ce que Le Spiritisme, Allan Kardec
Ruh ve Kainat, Bedri Ruhselman
Dictionary of Mysticism, Nevill Drury

BİR YORUM YAZIN

Yorumunuzu veya Sorunuzu Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
error: Korumalı İçerik!