Parapsikoloji Nedir? Ve Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez?

E. Emre Sönmez
Gri, serin ve bilinmeyene uzanan bir çabadır aslında tüm yolculuğumuz.
22.12.2016
22
A+
A-

Parapsikoloji Nedir? Ve Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez?
Parapsikoloji Nedir? Dilimize Türk Dil Kurumu tarafından “Ruh Bilimi” olarak çevrilen ve Fransızca bir kelime olan orijinal yazılışı ile parapsychologie iki kelimeden meydana gelmiştir. Yunanca bir kelime olan “Para” kelimesi “bilinenin ötesinde, bilinmeyenler, ötesinde” anlamlarını taşır. Bu kelimeye “psikoloji” kelimesinin eklenmesi ile bir çoğunun parasal bir olguyla karıştırdığı “Parapsikoloji” kelimesi ortaya çıkmıştır. Para kelimesinin psikoloji ile bir araya getirilmesi ne kadar mantıklıdır bilinmez, Parapsikoloji nedir? diye sorulduğunda benim zihnimde; “Psikoloji’nin ilgilenemeyeceği, mevcut kapasitesi ve terminolojisi ile tanımlamakta zorlanacağı bir alan, Psikolojinin bittiği yerde başlayan olağanüstü, sıradışı, gizemli, farklı ve sıradanlığa mahkum olmak istemeyen sıradışı insanların bilim dalı” şeklinde bir tanım ortaya çıkıyor.

Bilimsel Bir Çelişki Olarak Parapsikoloji

“Psikolojinin bittiği yerde başlayan bilim dalı” olarak para kelimesi ile psikolojiyi yanyana getirmek, “Parapsikoloji” yi hala madde düzeyinde sıkışıp kalmış bilim dalları kategorisine dahi almayan bilim çevresi için ayrı bir tezat. Bir tarafta insan davranışlarını inceleyen ve bilim dalı olarak kabul edilen “Psikoloji” diğer tarafta ise Psikoloji ile tanımlamakta zorlanacakları olaylar karşısında “aslında böyle bir bilim yok ama adına biz duyu dışı konuları inceleyen parapsikoloji” diyelim dedikleri bilinenlerin çok ötesinde bir bilim dalı. Kabul edilen bir bilim dalının üzerine yapıştırılarak ekleme yapıldığı, bir şeyleri açıklamakta zorlandıklarında başvurdukları aslında bilimsel olmayan bir bilim dalı “Parapsikoloji”. Bu açıdan bakıldığında aslında parapsikolojiyi bilim dalı olarak kabul etmeyen bilim çevresinin acizliğini de görmüş oluyoruz. Bilimsel gerçek olarak “gördüğü, duyduğu ve dokunduğu” olguları kabul eden bir mekanizma, açıklayamadığı veya açıklamakta zorlandığı konularda kendi mekanizmasının bir parçası olan ekleme bir bilimle icat ettiği ama kabul de etmediği bir bilim.

 Parapsikoloji Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmiyor?

Bu sorunun cevabını birkaç açıdan ele alabiliriz. Parapsikoloji Modern bilim diye tabir edilen ve halen okutulmakta olan “Bilim” kalıbına uymamaktadır. Sadece siyah ve beyaz konulu bir resim çalışmasına kırmızı rengin kabul edilemeyeceği gibi. Modern bilim için kabul edilebilirlik 5 duyu organımızla sınırlıdır. Ortaya çıkan bir sonucu bilimsel bir gerçek olarak kabul edebilmemiz için dokunabilmemiz, görebilmemiz, kokusunu alabilmemiz, tadabilmemiz ve işitebilmemiz gerekir. Oysa Parapsikolojinin araştırma konusunda sabitlik ve nesnellik yoktur. Yani sonuçlar herkes için aynı olmayabilir. Bunu hemen çoğu kişinin yaşadığı veya en azından duyduğu basit bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Dört arkadaşın bulunduğu bir odada geç saatlere kadar oturulur, içlerinden biri açık olan kapıdan gördüğü bir görüntü sonrası bir anda irkilir ve korku dolu bakışlarla arkadaşlarına “siz de gördünüz mü” der. Hayır diğerleri görmemiştir. Aynı görüntüyü odanın içerisinde tekrar görür, arkadaşlarına parmağı ile gösterdiği halde diğer arkadaşları görmemiş hatta kendisi ile dalga geçmişlerdir.

Bu olayı inceleyecek ilk bilim dalı Psikolojidir. Nöroloji ile de bağ kurulsa da sonuçta Psikoloji nesnel bir açıklama getirmek zorunda bırakılacaktır. Psikoloji nesnel olmayan durumlarda şizofreniye kadar gidebilecek teşhisler koyabilir ancak gerçeği hiçbir zaman ortaya çıkaramaz. Belki şans eseri parapsikolojiye ilgisi olan bir psikoloğa gitmişseniz hızlı bir çözüme ulaşabilirsiniz. Anlattığımız olay aslında doğrudan parapsikolojinin konusuna girer fakat modern bilim için parapsikolojinin bilim olarak kabul edilebilmesi için parapsikolojinin incelediği bu olayda bilinmeyen görüntüyü dört arkadaşında aynı şekilde görmesi gerekir. Oysa Parapsikoloji her bir bireyi farklı olarak ele alır ve yaşanan olaylarda kişinin duyu dışı algılarındaki değişimlerini inceler. Bu değişimlerin herkeste aynı anda meydana gelmesi mümkün değil veya çok zordur. Tümü aynı anda görmüş olsa dahi tekrar edilebilir olması veya başkaları için de aynı şekilde yaşanabilir olması gerekir. Yani bu durum modern bilim diye tabir ettiğimiz sadece 5 duyu organının algılarına dayanan bilime hiçbir zaman uymaz.

Parapsikolojinin tam bir bilim dalı olarak kabul edilebilmesi için ya bilimin yeniden tanımlanması gerekir ya da bilimin 5 duyu organının algıları dışındaki yaşanan olayları da net bir şekilde herkesin algılayabileceği şekilde görülebilir, duyulabilir, dokunabilir, tadılabilir ve koklanabilir hale getirmesi gerekir. Maalesef mevcut teknolojik gelişmelerle mümkün olmayan bir durumdan bahsediyoruz.

Parapsikoloji Nedir? – www.parapsikoloji.net – Aralık 2016

E. Emre Sönmez

Yönetici, Editör, Yazar at http://www.parapsikoloji.net
Gri, serin ve bilinmeyene uzanan bir çabadır aslında tüm yolculuğumuz.
Advertisements
BİR YORUM YAZIN

Yorumunuzu veya Sorunuzu Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İzinsiz ve link ile kaynak gösterilmeden yapılmış alıntılar veya kelimeler değiştirilerek yapılan yayınlar tespit edildiğinde yasal yollara başvurma hakkımızı saklı tutuyoruz.

error: Korumalı İçerik!