1973’teki testler CIA’yi Uri Geller’in paranormal güçlerine ikna etti

25.01.2017
10
A+
A-

Paranormal telepatik güçlere sahip olduğunu iddia eden Uri Geller, CIA araştırmacılarını 1970’lerde gerçekten böyle yeteneklere sahip olduklarına ikna etti. Kaşık bükme becerileri ile tanınan Geller, 19 Ocak Perşembe günkü haberine göre, 1972 Stanford Araştırma Enstitüsü‘nde bir haftalık deneyler gerçekleştirdi. Sky News, bu hafta başında internete konan 800.000 gizli sınıf CIA belgesine dayanan bir rapora göre.

Geller testleri, psişik güçleri araştıran Yıldız Geçidi programının bir parçasını oluşturuyor ve İngiliz yayın kuruluşu tarafından bildirilen CIA tarafından bu tür yeteneklerin nasıl silahlandırılabileceğine bakıyordu.

Sekiz gün boyunca Geller, görüntü ve sözcük testleri de dahil olmak üzere bilim adamları tarafından yürütülen çeşitli deneylere tabi tutuldu. CIA araştırmacıları, “Geller’in bu deney dönemindeki başarısının bir sonucu olarak, paranormal algılama yeteneğini inandırıcı ve belirgin bir şekilde gösterdiğini düşünüyoruz” dedi.

Peki neden bu güne kadar saklandı?

Haberde o yıllarda yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Uri Geller’in paranormal ve telepatik yeteneklerinin “kanıtlanabilirse” silah olarak kullanılabileceğinden bahsediliyor. Aslında CIA yaptığı çalışma ile telepatinin ve duyu dışı olayların gerçek olup olmadığı ile ilgilenmiyor kullanılabilirliğine bakıyor. Bilimsel bir çalışmadan ziyade gizli amaçlara ulaşmak için planlanan bir çalışma olduğu için duyurulmaya da gerek yok. Belli bir süre yapılan çalışmaların gizliliği dışında bilimsel çevrelerin haberdar edilmesi düşünülebilir, yapılan çalışmalar paylaşılabilirdi.

Gizliliği kaldırılmış CREST arşivi (CIA Records Search Tool) artık CIA Kütüphanesi web sitesinde mevcuttur. (JTA)

Tests in 1973 convinced CIA of Uri Geller’s paranormal powers

Translated by Google Translate

E. Emre Sönmez

Yönetici, Editör, Yazar at http://www.parapsikoloji.net
Gri, serin ve bilinmeyene uzanan bir çabadır aslında tüm yolculuğumuz.
Advertisements
BİR YORUM YAZIN

Yorumunuzu veya Sorunuzu Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İzinsiz ve link ile kaynak gösterilmeden yapılmış alıntılar veya kelimeler değiştirilerek yapılan yayınlar tespit edildiğinde yasal yollara başvurma hakkımızı saklı tutuyoruz.

error: Korumalı İçerik!