Kategoriler: Telepati

Parapsikolojide Telepati Deney Yöntemleri

Parapsikolojide Telepati Deney Yöntemleri

Parapsikolojide uygulanan telepati deney yöntemleri

Telepati, Parapsikoloji alanında kısa adı ESP (extra sensory perception) olan ve prekognisyon* ve durugörü gibi duyular dışı algılamanın türleri arasında kabul edilir. Telepatik iletişimin nasıl kurulduğu ve arada hiçbir maddesel bağ olmadan mesajların nasıl iletildiğinin bulunması amacıyla çeşitli test yöntemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla çeşitli deney türleri geliştirilmiştir.

Bunlardan en tanınmış ikisi Zener kartları ve Ganzfeld uyarımıdır. Yapılan deneylerle denekler arasındaki telepatik iletişimi etkileyen unsurlar, telepatik iletişimi zayıflatan ve güçlendiren noktalar tespit edilmeye çalışılır. Bu sayede hangi durumlarda telepati daha güçlü hangi durumlarda daha zayıf bunlar bulunmaya çalışılır.

Telepati Deney Yöntemleri ve Zener Kartları

Zener Kartları: ESP testlerinde kullanılmak amacıyla 1920 tarihinde Karl Zener tarafından bulunmuş ve kendi adıyla anılmaya başlanmıştır. Zener kartları telepati deney yöntemleri arasında en çok bilinen yöntemdir. Üzerlerinde farklı şekillerin bulunduğu kartlar deneklere gösterilerek zihinlerinde oluşan şekiller bulunmaya çalışılır. Bu kartlar daire, dalga, artı, kare ve beş uçlu yıldız sembollerini içeren 25 karttan oluşur. 1930 yılından itibaren Duke Üniversitesi Laboratuvarlarında yapılan deneylerde deneklerden kartlardaki sembolleri ne ölçüde görebildikleri ölçülmeye çalışılmış ve beklenilenin de üzerinde başarı elde edilmiştir.

Telepati Deney Yöntemlerinde Ganzfeld Uyarımı

Ganzfeld uyarımı: Parapsikoloji laboratuvarlarındaki deneylerde denekte duyular dışı algılamayı harekete geçirmek üzere duyumsal uyaranların en aza indirildiği bir ortam sağlanmasına verilen addır. Telepati deney yöntemleri arasında 1973 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu deneylerde deneklerin 5 duyu organı ile yapabilecekleri tüm algılar ortadan kaldırılarak sadece duyu dışı algıları üzerine yoğunlaşmaları sağlanmaya çalışılmıştır.

Bu deneyde deneklerin daha önce hangi duyu dışı algılama özelliğinin aktif hale geleceği bilinmediğinden deney sırasında durugörü, prekognisyon veya telepati veya diğer duyu dışı algılarından herhangi biri ortaya çıkabilmektedir. Parapsikologlar Ganzfeld uyarımını oluşturmak amacıyla yüzme veya izolasyon kabini adını verdikleri çeşitli kabinler oluşturmuş, bu kabinlerin ısıları beden ısılarına ayarlanmış, ses izolasyonları sağlanmış ve içleri tuzlu su ile doldurulmuştur.

Yaygın Kullanılan Deney Yöntemleri

Yaygın Yöntem: Telepati deneylerinin yapılabilmesi için laboratuvar koşulları zorunlu değildir; yaygın olarak yapılan telepati deneyleri arasında en çok bilinen yöntem şöyle açıklanır: Sessiz, fazla ışık almayan, çok soğuk veya sıcak olmayan bir odada deneye katılacak olanlar gevşer ve konsantre olurlar. Bu kişilerden bir kısmı verici olurken diğer kısmı alıcı olur. Deney sırasında iletilecek şekil, görüntü veya bilgiler bulguların değişmemesi amacıyla önceden belirlenir ve sadece vericilere verilir.

Deney sırasında alıcılar tüm dikkatlerini vericilerden gelecek mesajlara vererek konsantre olurken vericilerde sadece iletecekleri mesaja odaklanırlar. İletim sonrasında alıcılar öncelerinde bulunan kağıda aldıkları mesajları aktarırlar. Bu aktarım sonrasında ileticilerin mesajları ile karşılaştırılarak doğruluk ölçümü yapılır. Bu deneyde her beş kişiden birinin iyi bir alıcı olduğunu ortaya koymuştur.

Parapsikologlar Telepati Deney Yöntemleri ve Saptamalar

Parapsikologlar telepati deneyleri sonuçlarında şu saptamalarda bulunmuşlardır:

  • Telepati yer ve zamanla sınırlanamaz.
  • Vericinin aktifliği (konsantrasyonu) ve alıcının pasifliği başarıyı etkiler.
  • Hayvanlar ve bitkilerde de ESP yetenekleri mevcuttur.
  • Birbirine hissi bağları bulunan (anne ve çocuk, iki sevgili vs.) kimselerde sonuçlar daha başarılıdır.

*Prekognisyon (öngörü): Sonraki zamanlarda meydana gelebilecek olayların önceden görülmesi.

Parapsikolojide Telepati Deney Yöntemleri konusu haricinde telepati hakkında daha fazla bilgi almak için www.telepati.org ve Telepati Hakkında Diğer Makaleler linklerine de bakabilirsiniz. Telepati tekniklerinizi ve etkisini geliştirmek, telepati ve imajinasyon bağını kavrayarak konuyu ileri boyutlara taşımak için Telepati ve Paranormal Çalışmalarda İmajinasyon linkine de bakabilirsiniz.

Parapsikolojide Telepati Deney Yöntemleri

www.parapsikoloji.net

Kullanılan ana imaj: Andrea Danti
Yararlanılan kaynak: Vikipedi

Bu yayın en son güncelleştirildi 20 Ekim 2020 17:43

E. Emre Sönmez

“İnsan ruhunu yitirmediği sürece yapamayacağı şeyler sınırlıdır AMA sınıra ulaşmak için vazgeçmesi gerekenleri terkedemeyecek kadar da bencil, tembel ve egoisttir”

Yorumları Göster

  • Ben zener kartlariyla deney yapmak istiyorum ancak ne zener kartlarini ne de baska esp test kartlarini hicbir yerde bulamadim.Nasil temin edebilirim.

    • Bilgisayarda oluşturup çıktı alabilirsiniz. Nette çıktıya hazır kartlar olacaktır. Veya elle kareli kağıt üzerine kendinize göre belirlediğiniz şekillerde kullanabilirsiniz.

Son Konular

Okült Astroloji Hakkında Nazan Gönültaş ile Röportaj (3. Bölüm)

Okült Astroloji Hakkında Nazan Gönültaş ile Röportaj (3. Bölüm) Sayın Nazan Gönültaş ile Okült Astroloji…

28 Kasım 2020

Okült Astroloji Hakkında Nazan Gönültaş ile Röportaj (2. Bölüm)

Okült Astroloji Hakkında Nazan Gönültaş ile Röportaj (2. Bölüm) Sayın Nazan Gönültaş ile Okült Astroloji…

23 Kasım 2020

Okült Astroloji Hakkında Nazan Gönültaş ile Röportaj (1. Bölüm)

Okült Astroloji ve Esma Çalışmaları Hakkında Nazan Gönültaş ile Röportaj 1. Bölüm Konuya Giriş. Okült…

18 Kasım 2020

Doğum Haritasında Dikkat Edilmesi Gereken Konumlar

Doğum Haritasında Dikkat Edilmesi Gereken Konumlar Ruhsal yeteneklerimizi geliştirmeden önce veya paranormal çalışmalarda bulunmadan önce…

15 Kasım 2020

Doğum Haritasında Medyum Özelliği Kazandıran Konumlar

Doğum Haritasında Medyum Özelliği Kazandıran Konumlar Doğum haritasında medyum özelliği ve yeteneği kazandıran konumlar hangileridir?…

28 Ocak 2020

Telepati Gerçek mi? Hayatımızdaki Yeri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Telepati Gerçek mi? Hayatımızdaki Yeri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Telepati Gerçek mi? Telepati gerçek…

11 Ocak 2020