Kuntanawa Tsunu – Rapé nedir?

Kuntanawa Tsunu - Rapé nedir?

Kuntanawa Tsunu – Rapé nedir?

Kuntanawa Tsunu, Amazon yerlileri yüzyıllarca çeşitli bitkiler kullanarak bitkilerin ruhu ve kendi üst benlikleri ile iletişime geçerek kendilerini ve kabilelerini nasıl şifalandırıp iyileştireceklerini keşfettiler.

Kuntanawa tsunu, Kuntanawa halkının özel bir rapesidir¹, kendilerine “Coconut people” olarak da adlandırırlar.

Kabilenin rapési eşsiz bir titreşime sahiptir. Dikkati içe doğru yönelten, zihni sakinleştiren, şifa verici güçlü bir ruhani bağlantıya sahiptir. Bölgenin organik Moy Tabaco’su ve Sapota ağacının külleri ile yapılır.

Bazen, kozmolojik güçleri olan insanlar, avcılar için koruma ve kutsama gibi şans, huzur ve diğer faydaları getiren bitkileri eklerler.

Kuntanawa Tsunu Etkileri ve Uygulanışı

Kuntanawá’nın dediği gibi, Rapé doğru tutuma sahip olmak ve doğru kararları almak için onlara açıklık ve güç kazandırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca ilginç bir şekilde göğüs ve kalp bölgesini açar, empati yeteneğini arttırır.

Yaklaşık 1.5 metrelik ince çubuklar yardımıyla şaman tarafından rape olarak adlandırılan karışım her iki buruna da üflenir. (Ayrıca bireysel kullanım için iki taraflı çubuklar da geliştirilmiştir.) Toz zerrecikleri burundan beyine giderek duman olarak burundan çıkar.

Bu deneyimde en dikkat edilmesi gereken nokta üflendikten sonra nefesin tutulmasıdır. Eğer kişi nefes kontrolü konusunda tecrübeli değilse ağzını kapatıp, burnunu elleriyle sıkarak yaklaşık 1 dakika ya da kalabildiği kadar o şekilde kalmayı denemelidir. Ardından burnu sıkmaya devam edip yavaş yavaş ağızdan nefes alınmalı ve en son burun açılmalıdır.

İşlem bu şekilde gerçekleşmediği takdirde karışımı yutma ve mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi kısa süreli yan etkileri olmaktadır.

Gerektiği şekilde doğru uygulandığında ise başta beyinde yanma, nefes alamama hisleri bir kaç dakika yaşanırken kısa süren bu etkinin ardından hemen rahatlama,

  • yer çekimi algısının yok olması,
  • mistik bir haz
  • ve mutluluk duygusunu beraberinde getirir.

Alışık olmayan ya da ilk defa deneyen kişilerde tam olarak doğru kullanılmaması sonucu olumsuz etkiler

  • kusma,
  • tansiyon düşüklüğü

30 dakika civarında sürmektedir.

Seremonilerde Kullanımı

Kuntanawa tsunu genellikle Ayahuasca seremonilerinde ön hazırlık olarak kullanılır, gece boyunca devam eden seremonilerde şaman defalarca ardarda bu karışımı kullanarak titreşimini arttırır ve icaros adı verilen şifalı şarkılar söyleyerek yolculuğa eşlik eder.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç bu alanda içinde bulunduğum dönemde yeterli Türkçe kaynak olmamasıdır.

Deneyimi ilk yaşadığım sene bu kadar deneyimli değilken kendime aldığım notu da burada sizlerle paylaşıyor ve faydalı olmasını diliyorum.

Hayatımda hiç bu kadar iyi nefes aldığımı ve işittiğimi hatırlamıyorum. Önce aşırı bir yanma oldu, kan beynime sıçramış gibiydi. O hissiyatı anlatabileceğim bir kelime maalesef mevcut değil. İnsani deneyimin çok ötesinde. Sonra duyu organlarımın normalde bu kadar iyi işlemediğini şu an muazzam kapasitede çalıştığını anladım ve sevgiyle doldum. Gülümseyerek etrafımdakilere baktım, onlar da aynı gülümsemeyle bana bakıyorlardı.”

“Bilginin paylaştıkça çoğaldığına kalpten inanıyorum. Eğer bu alanda deneyimleriniz varsa bu yazı altında paylaşarak başkalarının da bundan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.”

¹ Rapé Nedir? Şamanların bazı ağaç türlerinin kabuklarını yakarak  ve gerektiğinde farklı bitkilerle destekledikleri kül karışımıdır. Enerji bedenin olumsuz etkilerden arındırılması, enerji akışının düzenlenmesi, çakraların ve üçüncü gözün açılması için kullanılır.. Bu yönüyle şamanların enerji beden üzerinde uyguladıkları tedavi metodunda kullanılan karışım diyebiliriz.

 

Kuntanawa Tsunu – Rapé nedir?

Nazlı Luna

www.parapsikoloji.net

16 Ocak 2019

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Nazlı Luna
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Atilla dedi ki:

    Kolombiyadan getirttiğim rapeyi ilk yaptıklarında bu acı dayanılmaz demiştim.ama iki dakika sonra yarattığı etkiye büyük saygı duydum.hayatıma hem fiziksel hem ruhsal buyük katkılatı oldu.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et