So Ham Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

So Ham Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

So Ham Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

So Ham Meditasyonu, So-ham mantrasının tekrar edilerek nefesin izlendiği bir meditasyon çeşididir.

Öncelikle bu meditasyonu neden seçtim onunla başlamak istiyorum;

Hayatımın çıkmaza girdiği, artık maddesel hiçbirşeyin tat vermediği noktada, yaşamanın bir anlam ifade etmeyeceğini düşündüğüm an’larım oldu.

Ayahuasca oturumlarından sonra gördüklerim karşısında o kadar büyülendim ki, uzun zaman etkisinden kurtulamadım. Her ne kadar dünyaya geri döndüğümde bir bedene sahip olmanın ne kadar büyük bir hediye olduğunu derinden hissetsem de zaman içerisinde yine yaşam girdabının içine çekilmek ve dünyada olan onca adaletsizliği kötülüğü yakından izlemek tahammül sınırlarımı aşıyordu.

Oturumlardan birinde girdiğim saat dişlisinin içi o kadar gerçek ve tanıdıktı ki.. Oradan süzülerek içine ilerlediğimde bulduğum ışık karşısında büyük mistik bir haz duymuştum. Oraya olan özlemimi ifade edemem. Kaynakla bütünleşmek için can atıyordum.

Bitmeyen Arayışımız

Ama durup düşündüğümde orada öyle güzel bir mevcudiyet varken hep kendime “neden buradayım” sorusunu sormaya başladım. Burada olmak benim seçimimdi, bunu da o seanslar esnasında derinden idrak etmiştim.

Fakat dünya denilen gezegende zaman algısı içinde beş duyuyla kısıtlı kalmak bu derin idrakın etkisini zaman zaman azaltıyordu.

Rehberim 11 yaşından itibaren Amazon’larda bir büyükbabanın yanında Amazon bitkileriyle çalışmaya başlayan, yaşamının 20 yılını aşramlarında geçirmiş ve bitki şifasının yanısıra yıldız bilimi üzerine de uzmanlaşmıştı. Yaşam misyonu olan, insanlara ruhsal rehberlik alanında bireysel seans ve küçük gruplarla çalışmayı sürdürmekteydi.

Benim için yeni bir ayahuasca seremonisi yaptı ve sorduğum soruların yanısıra sormadığım bir çok soru dahil olmak üzere hayatım hakkında konuşmaya başladı.

Söylediklerinden biri, herşeyden vazgeçerek spiritüel bir yaşam sürmem gerektiği ve so-ham meditasyonunu düzenli ve yoğun tekrarlayarak zamanımın çoğunu meditasyona ayırmam gerektiğiydi.

Ben ise herşeyden eli ayağı çekmek yerine yaşamda dengeyi bulmanın gerekliliğine inandığımı, herşeyden vazgeçmenin çok uç olacağını düşünerek söylediklerine ilk duyduğumda karşı çıktım.

Bu karşı çıkış maddeye duyduğum bir hevesten dolayı değildi; zaten onu çoktan öldürmüştüm. Bu karşı çıkış eğer bu dünyada bu bedendeysem yapmam ve öğrenmem gereken birşeyler olduğuna inanmadan dolayıydı.

Herşeyden elini ayağını çekmek bir kaçış gibi görünüyordu. Oysa hayatın içinde mücadele etmek daha fazla öğrenme ve gelişme imkanı sunuyordu.

Problem ayahuasca oturumlarından sonra yaşadığımı hissettiğim 15 yıl sonraya sıçrayışın ardından kendimi ruhsal olarak daha başka nasıl geliştirebileceğim ve hangi görevleri tamamlamam gerektiğiydi. Bunları bulmaya ihtiyacım vardı. Bu da benim içimde saklıydı. Yüksek benliğim hiç şüphesiz herşeyi biliyordu ve onunla daha sık bağlantı kurmalıydım.

So Ham Meditasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Üzerinden zaman geçtikten ve hayatım hakkında yapılan yorumlara daha anlayışlı bir noktadan bakmayı başardıktan sonra so-ham meditasyonu nedir nasıl yapılır araştırmaya başladım ve düzenli olarak her akşam uygulamayı denedim.

Bu meditasyonu yaparken omurga dik, koltukta oturuyor vaziyette olmalı ve gözlerimiz kapanmalıdır.

So-ham sanskrit dilince “aklın aracı” anlamına gelmektedir. Mantra titreşim gücü ölçülerek binlerce yıl önce seçilmiştir. Yüksek titreşimli bu mantra 30 dakika boyunca sürekli tekrarlandığında zihnin düşüncelerden arınmış, dingin bölgesine geçiş olanağı sağlıyor.

So kozmik bilinci, Ham ise bireysel bilinci temsil eder. Bu meditasyonla amaçlanan bireyselden kozmik bilince geçiş yapmaktır.

Kuvvetli bir So diyerek ağzımız kapalı vaziyette burundan derin bir diyafram nefesi alır ve kozmik bilinci içimize çekerek, Ham diyerek ağzımız yine kapalı burundan nefes vererek bireysel bilinçten uzaklaşırız.

Bu döngüyü 30 dakika boyunca sürdürdüğümüzde kendimizi dingin bir nehrin kıyısında yaşamın güzelliklerini izleyerek bulabiliriz.

Amaçlarınızı Sorgulayın

Meditasyona başlamadan önce, bu meditasyonu neden yapmak istediğinizi kendinize sorun ve not alın. Yaşam amacınızı mı arıyorsunuz? Kim olduğunuzu mu bulmaya ihtiyacınız var ya da evrene nasıl hizmet edebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Not alın ve başlamadan önce içinizden tekrarlayarak sorun.

Sorularınızın yanıtlarının uygun şekilde karşınıza çıkması için niyet ederek nefes verişinizle birlikte evrene gönderin.

Ardından meditasyona başlayabilirsiniz. So diyerek nefes alıp Ham diyerek nefes veriyoruz. Bunu 30 dakika boyunca içimizden tekrarlıyoruz. Gözlerimiz kapalı ve sadece nefese odaklanıyoruz. Eğer düşünceleriniz başka yere kayarsa So-Ham kelimelerine odaklanarak dikkatinizi toplamayı deneyin. İlk bir iki oturumda 30 dakikayı tamamlayamazsanız 20 dakikalık sürelerle başlayabilirsiniz. Saatin alarmını 20 dakika sonraya kurarak kendinizi programlayabilirsiniz.

Unutmayın ki disiplinli ve düzenli olarak adım atarak yapılan işler sonuca ulaşır. Niyet etmekle beraber kendinize uygun bir meditasyon şeklini yapmayı alışkanlık haline getirin. Her akşam atlamadan bunun için zaman ayırın.

Nasıl yemek içmek uyumak gibi hergün mutlaka yaptığınız bir eylem gibi günlük rutininize dahil edin.

Meditasyona başlayarak günden güne üst benliğinizle iletişim kurmak konusunda daha da usta hale geleceksiniz. Her ne arıyorsak cevap kendi içimizde saklıdır. İçe odaklandığımızda yaşamın mucizeleri kendini göstermeye başlayacaktır.

 

Not: Meditasyon sırasında, nefes alışverişlerinizde kullandığınız kelimeleri kendi inançlarınıza göre değiştirebilirsiniz. Düşüncelerinize ve inancınıza aykırı olan bir şeyi yapmak size yarar değil zarar verir. Bütünlüğünüzü bozmadan tam bir teslimiyet halinde olmalısınız. 

 

So Ham Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Nazlı Luna

www.parapsikoloji.net

19 Ocak 2019

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Nazlı Luna
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Ayberk dedi ki:

    So ve Ham derken içimizdenmi söylüyoruz

    1. blank Nazlı Luna dedi ki:

      Merhaba, her nefes alışta zihninizden ‘SO’, her nefes verişte ise ‘HAM’ kelimesini sessizce tekrar ederek çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et