Nefes Odaklı Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nefes Odaklı Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nefes Odaklı Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nefes odaklı meditasyon nasıl yapılır? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Günümüzde meditasyon tam anlamıyla bilinmeden kullanılmakta, adeta bir moda akımı haline gelmektedir. Bir çok kişi günlük yaşamın dertlerinden uzaklaşmak ve zihinde sakinlik sağlamak amacıyla meditasyon yapmayı denese de asıl amaç bu değildir. Yani zihinsel sakinliğe ulaşmak için medite ederler ancak zihinsel sakinlik meditasyon sürecinin bir aşamasıdır, sonucu değil.

Amaç bizi sakin hale getirerek uyutmak değil, aksine uyandırmaktır; üst bilincimizi ortaya çıkarmak,  kendimiz üzerinde çalışarak ruhsal bir gelişim çabasında olmaktır.

Meditasyonun nihai amaçları olağandışı bir bilinç durumuna girerek farkındalığa ulaşmak, olan biten herşeyi gözlemci olarak izleyebilmek, içimizdeki kaynağı aktive etmektedir.

Meditasyon, Bilinç ve Etkileri

Düzenli meditasyon yaptıkça fiziksel boyutta da yaptığımız tüm eylemlerden büyük bir haz almaya başlarız. Birşeyi sıradan bir şekilde yapmayı bırakır, her ne işle uğraşıyorsak o işten keyif alarak, her anının farkında olarak yapmaya başlarız.

Yemek yiyorsak her lokmada onu hissederek yeriz, onu yiyen taraf değil tadın kendisi oluruz. Yürüyüş yapıyorsak yürümekle kalmaz eylemin kendisi oluruz.  Bu bilinçle yaşamaya başladığımızda benlik kaybolur yapılan eyleme dönüşmeye başlarız. Buda’nın dediği gibi medite etme yerine meditasyon eyleminin kendisi oluruz.

Meditasyonda olağandışı bilinç durumuna ulaşmak için izlenen bir çok yol vardır;

 • zihinsel olarak bir noktaya uzun süre odaklanmak,
 • dış uyarılara karşı kendini kapatmak karanlık ve sessiz bir odada uzun süre geçirmek,
 • psikotropik bitkiler kullanmak,
 • belli frekansta müzikler dinlemek,
 • mistik danslar,
 • çeşitli mantralar söylemek,
 • diyaframdan nefes çalışması gibi..

Her bir yöntem hiç şüphesiz çok kapsamlı ve üzerinde uzun uzun çalışmayı gerektirir. Bu yazıda nefes çalışması üzerinde durmayı hedefliyorum.

Meditasyonda Nefes Çalışması ve Farkındalık

İlk yoga ustalarından biri olan Himalaya Enstitüsü Başkanı Swami Rama, meditasyonda nefes farkındalığına dikkat çekmiş ve onu aşamalara ayırmıştır. Aşağıda aşamalardan bahsederek kendi deneyimlerimden örneklerle açıklamaya çalışacağım.

“İlk adımda rahat ve kolay bir duruş belirlemekten bahseder.”

Burada söylenilmek istenen hep fotoğraflarda gördüğümüz gibi bir yastığın üzerinde bağdaş kurarak oturmak değildir. Bu oturma biçimi sizin için uygun değilse, kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonu bularak çalışmalara başlamak yararlı olacaktır.

Benim kendimi en iyi hissettiğim duruş yere yüz üstü uzanarak zemini tüm bedenimle hissettiğim, onunla bir bütün olduğum daha sonra hissiyatını yavaş yavaş kaybettiğim anlardır.

Siz de kendinize uygun bir duruşu zaman içerisinde deneyerek bulabilirsiniz.

“İkinci adımda sakin ve düzenli bir solunumdan bahseder.”

Gündelik yaşamımızda düşüncelerimiz nefes alış biçimimizi etkiler. Bebekliğimizdeki gibi diyaframdan nefes almayız. Zaman içerisinde korku, heyecan gibi duygu durumlarını deneyimleyerek doğru nefes almayı unuturuz. Oysa bebekken aldığımız nefes en doğal olan, bizi ruhsal dünyanın katlarında dolaştıran nefestir.

Holoterapi Nedir?

Bir çok öğretide nefes çalışmalarıyla farklı bilinç halleri oluşturma üzerinde durulmuş, bu çalışmalara holoterapi adı verilmiştir. Çalışmalarda tek bir metod olmamakla birlikte, önemli nokta süreklilik sağlayabilmektir.

Holoterapi ile ilgili yazılmış bir çok kitap, çoğunda ikişer üçer nefes almak durmak bir kaç saniye saymak sonra aynı hızda vermek ve tekrar almak gibi sayıya odaklayıcı çok fazla çalışma içeriyordu.

Denediğim senelerde ne zaman başlasam bir yerlerde sıkılıp bırakıyorum ve hiçbirşey olmuyordu. Eminim sizlerin de hayatlarının bir dönemlerinde benzer başarısız deneyimleriniz olmuş ve umudunuzu keserek bir çok çalışmayı bırakmışsınızdır.

Burada önemli olan bilgiyi almak, amacını idrak etmek, ancak direkt uygulamak yerine kendimize en yakın şekilde uyarlayarak uygulamaktır.

Denemelerim sırasında kendi kendime bulduğum ve verim aldığım teknik belki size de ilham verebilir:

Nefes Odaklı Meditasyon Nasıl Yapılır?

Uygulama (Kendi Yöntemim)

1. Sırt üstü zemine uzanarak gözlerimi kapatıyorum. Gözleri kapatmak burada çok önemli çünkü algıyı dıştan içe yöneltiyoruz ve uzun süre gözler kapalı kaldığında beyin dalgaları yavaşlamaya başlayarak günlük ritminden uzaklaşıp theta seviyesine doğru inmeye başlıyor.

2. Bir kaç derin nefes alıp veriyorum ve daha sonra yavaşlayarak derinden tüm karnım şişecek şekilde burnumdan diyafram nefesi alıyorum. Bu esnada ağız ve gözler kapalı, eller karında ya da iki yanda olabilir. Çalışmaya yeni başlanıyorsa karında durması nefesin kontrolü açısından yararlı olabilir.

3. Aldığım nefesi bu sefer ağzımdan yavaş bırakıyorum, nefesin tamamı çıkana kadar aldığım derinlikle bırakıyorum. Önemli olan nokta nefesin alınan süresi ile verilen süresi ortalama eşitlikte olmalı ve nefesi verdikten sonra bekleme yapmadan aynı hızla tekrar burundan derin bir diyafram nefesi alıyorum.

4. Bu işlemi en az 20 dakika boyunca tekrarlıyorum. Saatin alarmını başlangıçta 20 dk. sonraya kurabilirsiniz takibini sağlayabilmek adına.

5. Her nefes alıp verişin toplamını 1 sayıyorum.  Nefes alırken saymıyor verirken 1 sayı ekliyorum. Bu odaklanmayı kolaylaştırıyor.

6. Nefes alıp vermeye devam ederken vücudunuzda bir noktaya odaklanın, ayaklardan başlayabilir, bileklere, dizlere doğru ilerleyebilirsiniz. Her noktada nefes almaya devam edin ve o bölgede bir hareket hissedene kadar kalın. Bölgede sıcaklık, serinlik, yanma ile başlayan bir his kendini göstermeye başlayabilir ve birşeyin sizi çektiğini hissedebilirsiniz.

Diyafram Nefesi

Daha önce diyafram nefesi almaya alışkın değilseniz başlarda zorlanmak normaldir. Hatta bir 10 sayı saydıktan sonra sıkılma, boğuluyormuş gibi hislerin alınması normaldir. Bırakmadan devam edin, eğer çok rahatsız edici boyuta gelirse ara vererek düzenli çalışmalarla süreci uzatabilirsiniz.

Çalışmayı aralıksız 10 dakika sürdürebilirseniz rahatlama başlayacak ve artık bedeniniz siz müdahale etmeden otonom şekilde bu yönde nefes almaya devam edecek. Bu daha önce yaptığınız çalışmalara bağlı olarak daha uzun ya da daha kısa zamanda da olabilir.

Çalışmanın 10-15 dakikasından sonra boğaz ya da göğüs kısmında başlayan bir gerilim hissedebilirsiniz, bu tepe bölgesinde başlayarak aşağı doğru da akabilir. Bir süre sonra titreşim bütün vücudunuzu saracak havalandığınız hissiyatına kapılarak enerji bedeninizle tanışacaksınız.

Derin Varoluş Düzeyleri

“Üçüncü adım, daha derin varoluş düzeylerini deneyimleyebilmek için zihni sakinleştirmek ve kararlı hale getirmektir.”

Derin varoluş düzeylerini deneyimlemek için nefes farkındalığı ile bedenimize odaklandığımızda bir süre sonra enerji bedeninin varlığını hissetmeye başlarız, zihin dinginleşir, fiziksel beden algısı kaybolur. Zihin kuantum düzeyde tüm olasılıklara açılır ve onları ayrı ayrı deneyimler sorunları orada çözer ve geri geldiğinde bunu hatırlamayız. Ama neyi nasıl yapacağımızın cevabını biliyoruzdur.

“Dördüncü adım, bilinçli zihnin insanı dinamik ve yaratıcı kılan kontrolüdür.”

Meditasyonun bu aşamasında özgün ve sanatsal düşünceler ortaya çıkar. Daha önce hiç farkına varılmamış ama zaten orada duran şey’ler farklı bir algıyla görülmeye başlanır.

“Beşinci adımda istem dışı sistem ile bilinçaltının hafızayı da içine alan büyük bir bölümü bilinçli bir şekilde denetlenir.”

Rüyalarda girdiğimiz bilinçaltı ve bilinçdışı okyanustan gelen bilgiler denetlenir ve bilince aktarılabilir.

“Altıncı adımda zihnin zaman, mekan ve nedensellik tarafından koşullanmamış olduğunun bilincine varılmasıdır. Meditasyon sayesinde zihin sonsuzluğun temeli olan şimdinin ayırdına varmak üzere eğitilir. “

Zaman mekan algısı tamamen kaybolur ve fizilsel boyutun koşullandırmalarına uyanılır. Beden dışı zihnin mevcudiyeti keşfedilir. An’da olmanın coşkusu derinden yaşanır.

Farkındalık ve Aşkın Bilinç

“Yedinci adımda düzenli meditasyon yoluyla sürekli farkındalık geliştirilir ve aşkın bilincin en üst düzeyine ulaşılır. Aşkın bilinç halinde zihin coşku, mutluluk ve bilgelikle doludur.”

Sonsuz güzelliklere kapı açılır. Yaşamın her anından büyük bir keyif alınır, işi yapan değil yapılan işin kendisi olunur. Deneyimin bir parçası haline geliriz, edindiklerimizi bilinçdışı okyanusuna döker, oradan topladıklarımızı şimdiki deneyimimizle tekrar işleyerek bütüne taşırız.

Meditasyon sırasında evrenle bütünleşme duygusunun öne çıktığı bilinç durumuna ulaşanların beyin tomogramlarında alın bölgesine denk gelen beyin korteksin normalin üstünde bir etkinleşme göstermesi ilginçtir.

Daha önemlisi ise beynin diğer bölgelerindeki işlevlerin en az düzeye inmiş olduğudur.

Nöroloji bilimince, meditasyon ve yoga ile varılan bilinç halinde düşünce yapısında bozukluk olmadığı tespit edilmiştir. Neden sonuç ilişkisi korunur. Düzenli yapılan meditasyon çalışmaları bilinçte inanılmaz bir berraklığa neden olur, ileri seviyelerde halüsinasyonlar ve bilinç dışından vizyonlar algılanabilir.

 

Nefes Odaklı Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nazlı Luna

www.parapsikoloji.net

9 Ocak 2019

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Nazlı Luna
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. blank Serkan dedi ki:

  Derin nefes almak hayır yanlış yoldasınız sadece nefese odaklanın nefes almaya çalışmayın bırakın odaklanın zamanla o derinleşecek derin nefes alırsanız vücudun oksijene ihtiyacı olduğu kadar karbodioksite de ihtiyacı vardır ve bunlardan biri azalır çoğalırsa denge bozulur sadece nefesi izle sadece izleyin o kadar zamana bırakın gerisini

  1. blank Elif Sude dedi ki:

   Bahsettiğiniz aşamaya gelinebilmesi için belli bir ruh hali gerekir. Bu aşamaya gelmek için de belli bir süre ciğerlerin açılması, bedenin enerji akışına hazırlanması gerekir.

 2. blank Fulya dedi ki:

  Merhaba
  Ben meditasyon yapamıyorum. Düşüncelerin üzerine çıkıp nefese odaklanamıyorum.Acelem var gibi zamana takılıyorum.Düşüncelerim yapacağım işlere kayıyor. Oysa şuanda çalışmıyorum ve bol vaktim var.Nasıl yapabilirim. Kesin sonuca ulaşacağım yöntem sizce ne olabilir.

  1. blank Nazlı Luna dedi ki:

   Merhaba,
   Beslenme şekliniz, vücudunuza aldığınız besinler direkt ruhsal durumunuzu ve vücudunuzun kimyasını etkiler. Mümkün olduğunda hayvansal gıdalardan uzak durarak, mümkünse az yağlı vegan bir beslenme şekline geçerek ve hergün düzenli egzersiz yaparak öncelikle vücudunuzu bir süre izleyip dengede tutmayı deneyimledikten sonra meditasyonda aşama kaydedebilirsiniz. Sorduğunuz sorunun şeklinden aceleci olduğunuzu görebiliyorum:) Kesin yöntem nedir diye düşünmek yerine, bunu yapmaya kararlıyım bu yolda ne kadar zaman alacağı önemli değil, yolda öğreneceklerime karşı istekliyim şeklinde bir düşünce tarzı daha verimli olur.
   Meditasyon süresi başlangıçta kısa olabilir ama aksatmadan hergün 20 dk da olsa vakit ayırabilirseniz her seferinde daha ileriye gidebileceğinizi göreceksiniz. Nefes alıp verirken sayı sayarak sayıya odaklanmak da genelde tercih edilen bir yöntemdir. Başlangıç aşamasında aklınızdan düşünceler geçmesi de çok normal, bırakın hepsi aksın bir süre sonra tamamen yok olacak ve beynin fiziksel dünyaya odaklı tarafa kapanarak ruhsal boyutta düşüncelerinizle başbaşa kaldığınızı farkedeceksiniz. Bunun için mümkünse karanlık bir ortamda ya da loş ışıkla sakin bir odada uzanarak çalışma yapmanız da önemlidir.

 3. blank Nazlı Luna dedi ki:

  Merhaba,
  Ruhsal çalışmalar sıkı bir disiplin istiyor. Ara verdiğinizde başa dönmeniz olasıdır. Bahsettiğiniz belirtiler düzenli çalışmaya başladıktan bir süre sonra pek çok kişiye kendini gösterir, bir sonraki aşamaya geçmek ise gerçekten zaman ve irade istiyor. Bir çok insanı alıştığı rahat taraftan uzaklaşma korkusu sarabiliyor ve vazgeçiyor. Bu süreçte maddesel dünya ile ilişkiniz azalabilir. Her ikisi arasında bir denge kurmak başlangıçta zor olsa da kararlılıkla ilerlediğiniz sürece zaman içinde öğreniyorsunuz. Öncelikli tercih ettiğiniz yönteme karar vererek onun üzerinden ilerlemek daha verimli olur. Meditasyon olabilir. Bir çok yöntemi denemekten ziyade bir tanesine yönelerek disiplinli çalışırsanız mutlaka yararı olur. Sabah uyandığınızda erken saatler ve yatmadan önce çalışma yapmak genelde ideal zamanlar ama siz kendi düzeninize göre en doğru zamanı belirleyebilirsiniz.
  Bu konuda daha önce yazılmış kitapları okuyarak da bir ön bilgi edinmek ve yöntemleri izleyerek çalışmak faydalı olur. Akşamları lüsid rüya, holotropik nefes çalışmaları, meditasyon, ruhsal yaşam gibi konularda kitaplar edinip düzenli hiç aksatmadan okumanızı önerebilirim. Yorulduğunuzda ise gözlerinizi kapatarak okuduklarınızı zihninizde gözden geçirebilir, sonrasında çalışmalar yapabilirsiniz. Uyumadan önce yapılan çalışmalar en etkili olanlardır.
  Başarılar dilerim.

  1. blank Mert dedi ki:

   Sizin So Ham ve nefes odaklı meditasyon makalenizi okuduktan sonra 1 hafta denedim en son sabah nefes odaklı meditasyonu yaparken vücudumu titreşimler sardı ve kulağımı fena halde rahatsız eden bir çınlama geldi bunun olmasını istemiyorum,tekrar denedim ertesi gün tekrar böyle oldu bunu nasıl engellerim
   Bu durum normal mi sizde de oluyor mu ?

   1. blank Nazlı Luna dedi ki:

    Çalışmayı düzenli sürdürdüğünüzde vücudunuzun titreşimlerin sarması, havalandığınızı hissetmeniz, bedenden ayrıldığınız duygusuna kapılmanız ve bazı iç seslerle çınlamalar duymanız normal. Çok rahatsız eder ve çalışmayı sürdüremeyeceğinizi hissederseniz zorlamadan bırakmak ve her gün biraz daha çalışarak denemekte fayda var. Ancak asla vazgeçmeden ısrarlı bir şekilde düzenli yapmaya devam ederek ilerlenebilir.

  2. blank Mert dedi ki:

   Bu yoğun çınlamalar normal değildi önceden de oluyordu ancak bu kadar etkili değildi adeta sağır edecek kadar şiddetliydi 2 saniye dayanamadım buda meditasyonumu olumsuz etkiliyor yeterli verimi alamadığımı düşünüyorum

   1. blank Nazlı Luna dedi ki:

    Çınlamaların sizden bağımsız olmadığını, onu dinleyerek kontrol edebileceğinizi düşünürseniz üstesinden gelebilmeniz mümkün.

 4. blank Mert dedi ki:

  Merhaba Nazlı hanım yardıma ihtiyacım var
  Ruhsal yönden kendimi geliştirmek istiyordum yaklaşık 1 ay oluyor.Kime danışsam adeta bana deli gibi davrandılar.
  Düşündüm acaba psikoloğa falanmı gitsem çünkü etrafımdaki insanların hiçbiri bana yardımcı olmadı,hatta ben bile inanmamaya başladım ancak bu site beni tekrar heveslendirdi. Sabırsız bir insan değilim zamana yayarak çalışmak istiyorum.İlk başlarda Astral seyahat yapmak istedim çalışmaya başladıktan 1 hafta sonra sabahları 5 6 gibi istemsiz uyanmaya başladım ve tekrar uyumaya çalışırken yarı bilinçli bir hale girip tüm Astral seyahat belirtilerini yaşadım karıncalanma,yoğun çınlamalar v.s
  Ancak bu belirtilerde kaybolmaya başladı sanırım dünyaya yönelip ruhu geri plana attığım için.Şimdi tekrar başlamak istiyorum meditasyonla beraber telapati telekinezi v.b
  Sorunum çalışmaları nasıl yaymalıyım önce meditasyonmu yoksa telapatimi yoksa ilk başta inanmakmı
  Lütfen yardım edin nasıl bir çalışma sistemi kurmalıyım. Beni bilgilendirecek kimler olabilir psikolog falan çünkü inanın danışabileceğim kimse yok

  Unutmadan söyleyeyim bu çalışmalardaki amacım vücudumdaki muhteşem sistemleri keşfetmek peşinen tüm bunlar için teşekkür etmek ve bilgilerimi benim gibi etrafındaki hiçkimseden yardım göremeyen insanları bulup eğitmek.

  Umarım yardım edersiniz

 5. blank Nazlı Luna dedi ki:

  Merhaba, evet hergün belli bir süre ayırmayı yararlı görüyorum. Hergün yapamasanız bile belki bir en geç iki gün arayla. Her uzun ara verdiğinizde başa dönmenin gerektiğini söyleyebilirim çünkü fiziksel dünya sizi içine çekmeye başlıyor ve ruhsal boyuttan uzaklaşabiliyorsunuz, tekrar başlamak başlangıçta çok yıldırıcı olabiliyor. Büyük bir kararlılık gerektiriyor. Herkesin ruhsal seviyesine göre süreç değişir. Bazısında bir iki seneyken bazısında yıllar alabiliyor ya da bu yaşamında hiç olmayabiliyor.
  İnsanın en büyük düşmanının kendisi olduğunu söylerler, bu çok doğru. Deneyimleriniz karşısında bilinmezlik bazen korkutucu gelebilir ve rahat alanınızdan uzaklaşmaya başladığınızda ego size devam etmemeniz yönünde bastırabilir. Azimle, disiplinle sürdürülen çalışmalar mutlaka başarıya ulaşır. Yolcuğunuzda kolaylıklar dilerim.

 6. blank trimoex34 dedi ki:

  siz bu seviyelerin tamamını deneyimlemişsiniz sanırım. ne kadar bir süre aldı. ciddi bir emek istiyor sanırım. kolay değildir mutlaka. yani hergün vakit ayrılmalı mı_ nasıl bir yol izlenmeli

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et