Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi, Üzerlik Diyeti

Üzerlik tohumu kullanımı dmt etkisi, üzerlik tohumu, üzerlik otu, üzerlik bitkisi, üzerlik çayı, üzerlik tohumu çayı, üzerlik tohumunun faydaları yararları zararlarıÜzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi

Bu yazımızda yaklaşık 3 ay kadar ağırlıklı olarak üzerlik tohumu ve DMT etkisi üzerinde yaptığımız çalışmanın sonuçlarını aktarmak istiyoruz. İlk etapta kargı kamışı ve üzerlik tohumu ile birlikte yaptığımız çalışmayı daha sonra sadece üzerlik tohumu kullanımı ile devam ettirdik. Etkileri, farklı boyutları ile değerlendirebilmek amacıyla çalışmayı 5 arkadaşla birlikte yürüttük. Bir çoğunun adını daha önce hiç duymadığı halk arasında Nazar Otu olarak ta bilinen Üzerlik Tohumu (Peganum Harmala) hem içeriğindeki etkin maddeler, hem DMT bağlantısı ve hem de etkileri itibari ile bizi gerçekten çok şaşırttı.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Çalışmamızın Amacı

Yediğimiz ve içtiğimiz hemen herşeyin ruhsal çalışmaları etkilediği bilinen bir gerçek. Bedenimize giren her madde ruh ve beden arasındaki irtibatı da etkiliyorsa Üzerlik tohumu, Epifiz ve Dmt üçgeninde bu etki ne kadar olumlu yönde kullanılabilir, sağlığımızı riske atmadan hangi dozlar denenebilir ve bünyesel etki farklılıkları nelerdir bunları ortaya çıkarmaya çalıştık.

Farklı konularda da belirttiğimiz gibi, günümüz yaşantısı insanın madde düzeyinden sıyrılıp trans yoluyla ruhsal seviyelere ulaşmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Gündelik, maddesel yaşam ile Ruh arasında örülen duvarı aşmada hızlandırıcı bir etken oluşturabilecek bitkilerin özellikle üzerlik otu ve üzerlik tohumunun etkilerini test ederek paranormal çalışmalarda bizlere neler katabileceğini araştırmak istedik.

Çalışmaya katılan arkadaşların her biri, belli seviyelerde trans halini meditasyon, nefes egzersizleri ve benzeri çalışmalarla yaşamış arkadaşlar. Ruhsal çalışmalarda doğal DMT deneyimlerine sahipler. Bu çalışmada DMT denilince ilk akla gelen Ayahuasca‘yı veya yüksek dozlarda belirli karışımları kullanarak ruhsal uçuş deneyimleri yaşamak ve aktarmak gibi bir amacımız olmadı. Bu yönde bir beklenti içerisine girilmesini istemiyoruz. Derin transa giren hemen herkes DMT hakkında araştırma yaptığında Ayahuasca deneyimlerine benzer deneyimleri kendilerinin de yaşamış olduklarını göreceklerdir. Bunun için ek bir çalışma yapılmasına gerek yok.

DMT konusunda ayrıntılı bir bilgiye sahip değilseniz bu konuda daha önce yayınlamış olduğumuz DMT Nedir? DMT Etkisi ve Ruhsal Boyutu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yazının son bölümünde edinimlerimiz ve test edilen üzerlik tohumu kullanımı ve ne kadar kullanılması gerektiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Üzerlik Tohumu Kullanımı İle İlgili Uyarılar

Lütfen Konunun Tamamını Okumadan Üzerlik Tohumu Kullanmayın

Etkiler her insanda farklı olacaktır. Hangi metabolizmanın nasıl etkileneceğini asla bilemeyiz. Özellikle alerjisi ve hassasiyeti olanlar kesinlikle denememeli. Üzerlik tohumu kullanımı ile ilgili yazdıklarımız asla bir tavsiye, tedavi veya reçete değildir. Kullandığınız ilaçlar, bitkisel ürünler, aldığınız gıdalar ve alkol kullanımı bu gibi bitkilerde yan etki ortaya çıkarabilmektedir.

Amacımız sadece ruhsal boyutu hakkında elde ettiklerimizi paylaşmaktır. Asıl risk yüksek oranda DMT’nin aktif hale gelebilmesi için kullanılan mao inhibitörleri sonrası bedenin çok sayıda kimyasal tepkimeye karşı hassaslaşmasıdır. Eğer uygun dozlar ve bileşimler kullanılmazsa sonucu hayati risk taşıyabilmektedir.

Üzerlik otu tohumlarının, içeriğindeki etken maddeler ve etkileşiminin doğurabileceği sonuçlar nedeniyle, uzman tavsiyesi ve kontrolü dışında üzerlik tohumu kullanımı tavsiye edilmemektedir. 3 gr. Üzerlik otu ve üzerlik tohumunun oral alımının, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve merkezi sinir sisteminde değişimlere yol açtığı görülmüştür.

Üzerlik tohumlarının uzun süre veya yüksek dozlarda kullanımının zehirlenmelere, organ işlevleri ve merkezi sinir sistemi hasarlarına yol açtığı kaydedilmektedir..

Üzerlik Tohumu Sürekli Kullanılabilir mi?

Üzerlik tohumu sürekli kullanılabilir mi? Ne kadar süre kullanılmalıdır?

Üzerlik otu tohumu kullanımı da diğer bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi dikkat gerektirir. Özellikle üzerlik tohumu gibi sinir sistemini etkileyen bitkilerde daha dikkatli olunmalıdır. Uzun süreli kullanımda etken maddelerin sonuçları net değildir. Tüm bitkilerde olduğu gibi üzerlik tohumu da ara verilerek kullanılabilir. İki hafta kullanıp iki hafta kullanmama, 20 gün kullanıp iki hafta kullanmama gibi. Sonuçlar tüketilen gıdalara ve metabolizmaya göre değişecektir. İdeal olan doktor veya uzman kontrolünde tüketmektir. Risk grubunda yer alan bitkileri kullanmadan önce doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.

Üzerlik tohumu kullanımı hakkında internette gün geçtikçe daha fazla yazı okumaya başlayacaksınız. Bu konuda dikkat ettiğimiz bir nokta yan etkileri ve içeriğindeki maddelerin neden olabilecekleri hasarlar hakkında çok fazla bilgi bulunmaması. Bu konuda öncelikle Jim DeKorne‘nin bizzat kendi deneyimlerini aktardığı “Psikedelik Şamanizm” adlı eserindeki aşağıdaki ilgili bölümü okumanızı öneririm.

Sayfa. 178

“MAO önleyici maddenin, Ayahuasca ya da ona benzer maddeleri denemek niyetinde olan herhangi biri tarafından iyice anlaşılması gereken, insan metabolizmasının son derece önemli bir prensibi olduğunu vurgulamak önemlidir. Nedeni şu: Monoamin oksitlenmesi (MAO) beyaz kan hücrelerimizin kimyasal bir versiyonu gibi bir işlev gören, insan bedeninde üretilen bir enzimdir; yani, onun işlevi besinlerimizde bulunan potansiyel olarak istikrarsız aminleri parçalamak ve zararsız hale getirmektir. Monoamin oksitlenme metabolizmayı düzenlemeye ve bedenlerimizde sağlıklı bir kimyasal dengeyi korumaya yardım eden bir tür ‘kimyasal bağışıklık sistemi‘ içindeki aktif madde olarak düşünülebilir.

Bir monoamin oksitlenme önleyici madde (MAOI) monoamin oksitlenmesinin koruyucu işlevini önleyen herhangi bir maddedir. (Mecazımızı genişletirsek, bunun kimyasal bağışıklık sistemini hareketsiz hale getiren geçici bir ‘kimyasal AİDS virüsü’ gibi iş gördüğü hayal edilebilir.) Pek çok madde MAOI olarak belirlenmiştir, fakat bunların hepsi şu iki kategoriden birine girer: tersine çevrilebilir MAOI’ler ve tersine çevrilemez MAOI’ler.

Tersine çevrilemez bir monoamin oksitlenme önleyici maddesi bedendeki monoamin oksitlenmeyi gerçekten yok eden herhangi bir kimyasal maddedir. ‘Tersine çevrilemez‘ denmesine rağmen, bu etki ‘ebedi’ değildir, fakat metabolizmanın yeni MAO’yu sentezlemesi yaklaşık iki hafta alır.

Sayfa. 179

Tersine çevrilebilir bir MAOI, isminin ima ettiği gibi, daha kısa süreli etkili ve herhangi bir triptamin sanrılandırıcısıyla akıllıca birleştirildiği zaman potansiyel olarak yararlı bir maddedir. Banisteriopsis caapi’de bulunan harmala alkaloidleri (harmine ve harmaline), bedende ortalama bir Ayahuasca tribinin süresi olan altı saat kadar bir yaşamı olan tersine çevrilebilir MAOI’lerdir.

Olan şudur: Ayahuasca içeceğinin harmala yarısı bedendeki monoamin oksitlenme eylemini engeller, böylece bu iksirin DMT yarısının beyin nevronlarını birbirine bağlamasını sağlar.

Şöyle düşünün, harmala oyuncusunun diğerlerini engelleyerek oyunu idare eden DMT’nin bir gol atmasını mümkün kılar. Maalesef, bu engelleme edimi seçici değildir; pekçok başka maddenin de sayı yapmasına olanak verir. Bunun için MAO savunması engellendiği zaman, beden potansiyel olarak tehlikeli pekçok kimyasal tepkimeye karşı hassaslaşır. Besbelli herhangi bir monoamin oksitlenmesini önleyici maddenin kullanılmasıyla ilgili esas sorun, eğer bu madde akıllıca, yani şamanist yolla, kullanılmazsa, bu kolaylıkla ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle MAO-önleyici bir madde yutulduğu zaman beslenmede kısıtlama yapmak zorunludur, Ayahuasca kullanan tüm Güney Amerika şamanlarının katı bir şekilde uydukları bir disiplindir bu.”

Sayfa. 180

MAOl’lerle şiddetli zehirlenme çok tehlikeli olabilir. Zehirlenmenin belirtileri çoğunlukla alındıktan 11 saat sonrasına kadar veya daha uzun süre ortaya çıkmaz… Aşırı dozun en büyük özelliği mantığa aykırı yüksek tansiyondur. Kan basıncının yükselmesi akciğer ödemine, dolaşım bozukluğuna ya da kafatası içi kanamasına hız verebilir.

Şiddetli, tipik olmayan bir başağrısı genellikle ilk işarettir ve beyin damarlarında bir anda ve ölümle sonuçlanabilecek yaklaşan bir krizin habercisi olabilir. Tansiyon yükselmesinin belirtileri genellikle baş ağrısı, çarpıntı, yanma, mide bulantısı ve kusma, ışık fobisi ve bazen yüksek ateş ve akciğer ödemidir… Yüksek tiramin içeren besinler büyük bir sorundur. Bu kimyasal mayalanmanın bir yan ürünüdür. Bu nedenle “yıllanmış protein içeren” her besinden kaçınılmalıdır.

Üzerlik tohumu kullanımı sırasında yasaklanmış yiyecekler listesi şunları içerir, fakat sadece bunlarla sınırlı değildir: peynir, bira, şarap, tuzlanmış ringa balığı, salyangoz, tavuk karaciğeri, bira mayası ürünleri, incir, kuru üzüm, turşu, lahana turşusu, kahve, çikolata, soya sosu, krema ve yoğurt. “Monoamin oksitlenmesini önleyen maddeler ve pekçok farmakolojik etken madde birlikte çalışır ve bazen yüksek tansiyon krizine yol açar.

Üzerlik Tohumu Kullanımında Yapılacak Diyette Tüketilmemesi Gereken Besinler:

Üzerlik tohumu kullanılırken yenmemesi ve tüketilmemesi gerekenler listesi

# Kabuklu deniz ürünleri,
# Tuzlanmış ringa balığı,
# Salyangoz,
# Bira mayası ürünleri,
# Bira,
# Şarap,
# Muz,
# Karaciğer,
# Tavuk veya Dana Ciğeri,
# Avokado,
# Bakla,
# Çikolata,
# Kahve,
# Krema,
# Yoğurt,
# Peynir,
# İncir,
# Kuru üzüm,
# Kayısı,
# Turşu,
# Lahana Turşusu,
# Soya sosu,
# Salam – Sosis – Sucuk,
# Koyu yeşil yapraklı sebzeler,
# Roka,

Yıllanmış protein içeren tüm besinler ve bazı diğer gıdalar.

İçeriğinde Tramin bulunan besinler.

Tramin Nedir? “Gıdaların değişime uğratılması (tuzlama, salamura gibi) veya bozulması ile birlikte ortaya çıkan amin”

Üzerlik tohumu kullanmaya başlamadan önce mutlaka belirli bir süre belirtilen besinlerle ilgili diyet yapın. Kullanacağınız tüm ilaçların üzerlik tohumu ile birlikte kullanılabilirliğini araştırın ve üzerlik tohumu kullandığınız sürece doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir kimyasal ilaç bitkisel gıda/bitkisel kür vb. almayın/kullanmayın. Bu konuda bir diyetisyenden tavsiye alın ve doktorunuzla mutlaka bilgi alışverişinde bulunun.

Üzerlik Tohumu ile Birlikte Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Üzerlik tohumu kullandığınız süre içerisinde ilaç almanız gerekirse mutlaka doktorunuza üzerlik tohumu kullandığınızı bildirin. Eğer doktorunuzun üzerlik otu ve üzerlik tohumu hakkında bilgisi yoksa MAO inhibitörü olduğunu ve üzerlik içerisinde Harmin, Harmalol, Harmalin ve Harmol gibi maddelerin bulunduğunu söyleyiniz. Özellikle sinir sitemi üzerinde etkili olan bazı ilaçlar ve antideprasanların (fluoksetin gibi) kullanım ve bekleme sürelerine dikkat edilmeli doktor görüşü alınmadan kullanılmamalıdır.

# Uyarıcılar,
# Uyku hapları,
# Gribal enfeksiyonlarda alınan bazı tabletler,
# Ve üzerlik tohumu içerisindeki maddelerle birlikte kullanıldığında yan etki yapabilecek diğer tüm ilaçlar.

Üzerlik Tohumunu Kimler Kullanmamalı? Kimler Kullanamaz?

## Yukarıda bahsi geçen ilaçlarla birlikte antidepresan kullananlar (Mutlaka doktora üzerlik otu veya üzerlik tohumu kullanıldığı söylenmelidir)

# Mide rahatsızlığı bulunanlar (Üzerlik tohumu kullanımı doktora danışılmalı)
# Karaciğer yetmezliği veya rahatsızlığı bulunanlar (Doktor önerisi alınmalı)
# Hepatit rahatsızlıklarında (Doktor önerisi alınmalı)
# Hamilelikte
# Dikkat gerektiren işlerde çalışanlar
## Kullanmamalı veya doktor görüşü almalıdırlar.

DMT Hangi Bitkilerde Bulunur?

Yapılan çalışmalar DMT’nin tüm bitkilerde varolduğunu gösteriyor. Ancak bazı bitkilerdeki DMT oranları diğerlerine nazaran daha yüksek veya birlikte etkileşime girdiklerinde epifiz bezinin DMT salgısını artırıyor. Bazı bitkilerse DMT’nin etkin hale gelmesini sağlıyor.

İçerisinde DMT Bulunan Bitkiler (DMT Yoğunluğu Fazla Bitkiler)

# Yem Kanyaşı (Psychotria Viridis),

Bataklık Yem Kanyaşı (Phalaris Arundinacea),

Kuş Otu (Phalaris),

Akasya (Acacia),

Kargı Kamışı (Arundo Donax)

gibi DMT içeren bitkiler, harici olarak DMT elde edilmesinde kullanılan bilindik bazı bitkiler arasında.

DMT Nasıl Arttırılır?

Dmt miktarının doğal artışı epifiz bezinin sağlıklı çalışması ile mümkündür. Kısaca doğal bir yaşam, doğal beslenme ve ruhsal irtibatların artırılması dmt miktarını artırmak için yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak,

Doğal olmayan gıdalardan uzak durmak,

Sağlıklı ve doğal ortamda yetişmiş bitkisel gıdalardan tüketmek,

Doğal bir yaşam sürmek

Ruhsal derinleşme için çalışmalar yapmak (nefes egzersizleri, trans çalışmaları, tefekkür, meditasyon vs.)

Doğal olmayan tüm gıda ve besinlerden uzak durmak,

DMT miktarının artmasında etkili olacaktır.

Harici DMT Kullanımı ve Etkileri

Önceki makalede belirttiğimiz gibi DMT epifiz bezi tarafından salgılanır, harici bir alıma gerek kalmadan belirli bir süre yapılacak ruhsal çalışmalarla (Derin trans çalışmaları, nefes egzersizleri, meditasyon vb.) istenilen etki doğal olarak elde edilebilir. Dış müdahale ile DMT oranının artırılarak aktif hale getirilmesi istenilen sonuçların kısa sürede ve ani olarak alınmasına neden olur. Özetleyecek olursak bitkilerden elde edilen karışımlarla DMT kullanımı yıllar süren bir tırmanışı bir anda yaşatıyor. Ruhsal olarak buna hazır olmayanların nasıl bir etkiye maruz kalabileceklerini sanırım tahmin edebilirsiniz.

Ruhsal arayış içerisinde olan insanların internette buldukları bilgiler ve okudukları yaşanmış olaylarda etkilenerek girdikleri yolda işin uzmanları olmadan yaşamak isteyecekleri deneyimler sonu çok iyi olmayan neticeler alınmasına sebep olabilmektedir. DMT şu ana kadar bilinen psikedelikler içerisindeki en etkili madde ve doz aşımı dönüşü olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilecek etki düzeyindedir.

DMT doğal halde en yüksek seviyelerde,

# doğum,

# ölüm anında ve

# uyku sırasında, rüya görüldüğü evrede

salgılanmaktadır. Yani madde alem ile madde ötesi alem arasında bağ kurulurken yüksek oranlarda salgılanmakta. Benzer miktarların dışarıdan alınması ile insana doğumu, ölümü ve gerçek üstü deneyimleri yaşatmasının nedeni de budur. Ruhumuza kodlanmış; yaşanmış ve yaşanacaklar deneyimi. Harici DMT kullanımı insana madde ötesinin kapılarını kontrolsüz bir şekilde ardına kadar açtığı için çoğu insan bu kontrolsüz deneyimi kaldıramaz.

Kargı Kamışı ve Üzerlik Tohumu Kullanımı

Şaman karışımları içerisinde birlikte telaffuz edilen bir ikilidir. Kargı kamışı DMT kaynağı, Üzerlik tohumu ise DMT’nin aktif hale gelmesi için gerekli Mao inhibitörü olarak kullanılmaktadır. Ancak doğru bir formül uygulanmadığında risk oluşturabilmektedir.

Kargı kamışı ve üzerlik tohumu ile yaptığımız çalışmaları 7 gün sürdürdük. Yüksek dozlar denemediğimiz için Ayahuasca deneyimlerine benzer deneyimler tabiki yaşamadık. 7. gün en yüksek dozu uyguladık ancak dozlar arasında belirgin bir farklılık göremedik. 1. Gün ile 7. gün arasında sadece üzerlik tohumu miktar artışının etki yaptığını Kargı Kamışı sıvısının sadece etki süresini değiştirdiğini gözlemledik. Tam bir formül uygulamasında durum mutlaka değişecektir ancak ruhsal değişimde üzerlik tohumunun bu kadar etkili olabileceğini hiçbirimiz beklemiyorduk. Şifalı bitkiler arasında yer alan, eskiden nazara ve büyüye karşı kullanılan üzerlik tohumu nasıl bu kadar etkili olabiliyor?

Etkinin sırrı barındırdığı maddelerde gizli. Adeta madde ötesine uzanan sihirli ama bir o kadar da  riskli ve zehirli bir karışım.

Şaman İksiri Yapımı ve Kullanımı Neden Gözetim Altında Olmalı

Kargı kamışı, akasya ve üzerlik tohumu ile hazırlanan; Şaman İçkisi veya Eski Dilde Ruh Asması olarak adlandırılan karışım, kuşaktan kuşağa (ruhsal miras) şamanlar arasında aktarılan bir formülle hazırlanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olan bir şaman gözetiminde yapılmadığında veya bu konuları sadece internetten okuyarak denemek isteyenler için son derece risklidir. Ortaya çıkan etki derin hipnoz altında bilinçaltının tümüyle açık hale gelmesine denk diyebiliriz.

Ruh haliniz, zihninizde biriktirdikleriniz, ortamın enerjisi ve bulunduğunuz ortamda bulunanların konuştukları hatta etrafa yaydıkları telepatik mesajlar ve ruhsal enerjilerde insanı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Sadece merakınızı gidermek için çıkacağınız yolculuk sizin için dönüşü olmayan sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Merakınıza engel olamıyorsanız bu konuda tecrübe sahibi bir şamanla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Üzerlik Tohumu İçeriği

Harmin, Harmalol, Harmalin, Harmol, glikozitler, yağ, eskiden kırmızı boya yapımında kullanılan boyar madde, A ve C vitaminleri bulunuyor.

KaynakPeganum harmala L. (Üzerlik) TOHUMLARINDA HARMOL, HARMALOL, HARMİN VE HARMALİN ALKALOİTLERİNİN YBSK YÖNTEMİ İLE ANALİZİ M. Kartal, M. L. Altun, S. Kurucu – Bitkisel İlaç Hammaddeleri Toplantısı, Bildiriler, 29-31 Mayıs 2002, Eskişehir, Eds. K.H.C.Başer ve N.Kırımer 228-233

Üzerlik Tohumu ve Harmin

İnsan vücudunda merkezi sinir sistemini uyaran geri dönüşümlü bir MAO inhibitörü (monoamino oksidaz inhibitörü) görevi görür. Bu durumda, MAO-A enzimi bloke edilir, ancak benzer şekilde etkili MAO-B enzimi engellenmez. Bulantı ve halüsinasyonlara neden olabilir. DMT’nin aktif hale gelmesinde etkindir. (Harmin – Department of Pharmacology, University of Liège, Sart Tilman, Belgium.)

Üzerlik Tohumu ve Harmalol

Harmalol biyoaktif bir beta karbolin ve harmala alkaloidlerinin bir üyesidir. Harmala alkaloidleri, Zehirler Standardı (Ekim 2015) kapsamında Çizelge 9’da yasaklanmış maddeler olarak kabul edilmektedir. Bir Çizelge 9 maddesi, tıbbi veya bilimsel araştırmalar için veya analitik öğretim veya eğitim amacıyla Topluluk tarafından onaylanması dışında istismara uğrayabilen veya kötüye kullanılabilen, üretimi, bulundurulması, satılması veya kullanılması yasalar tarafından yasaklanabilen bir maddedir. (Sarkar S, Bhadra K (2014) “Binding of alkaloid harmalol to DNA: photophysical and calorimetric approach.”. J Photochem Photobiol B. 130: 272–80.) Uyarılma, kaygı, bilişsel disfori (istek kaybı), öfori (kontrolsüz mutluluk, coşku), aşırı duygulanım, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve kas konvülsiyonlarına neden olabilir.

Üzerlik Tohumu ve Harmalin

Harmalin, harmala alkaloidleri ve beta karbolinleri grubundan bir psikoaktif alkaloididir. Harmalin, merkezi sinir sistemi uyarıcısı ve “geri dönüşümlü MAO-A inhibitörüdür“. Harmalin, monoamin oksidaz A‘nın geri döndürülebilir bir önleyicisi olduğundan, teorik olarak, tiramin, serotonerjik, katekolaminergik ilaçlar veya ön ilaçlarla kombinasyon halinde hem serotonin sendromu hem de hipertansif krizler oluşturabilir. Ayahausca brews’ta harmaline içeren bitkiler ve triptamin içeren bitkiler kullanılır.

Monoamin oksidaz üzerindeki önleyici etkiler, karışımı içerisindeki psikoaktif olarak önemli kimyasal olan dimetiltriptamin (DMT)’nin metabolizmayı atlamasına izin verir; kimyasalın psikolojik olarak aktif bir miktarının beyinde algılanabilir bir süre boyunca var olmasına izin verir. Harmalin, serotonin’in anabolik metabolizmasını normelatonine veya n-asetilserotonin’e, ardından da melatonine, yani vücudun uyku düzenleyici hormona ve güçlü bir antioksidana dönüştürür. (Peganum Harmala: The Hallucinogenic Herb of the American Southwest by Albert Most Venom Press Copyight 1985 Albert Most – Shen, HW; Jiang, XL; Winter, JC; Yu, AM (October 2010). “Psychedelic 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine: metabolism, pharmacokinetics, drug interactions, and pharmacological actions.” – Massaro, E. J. (2002). Handbook of Neurotoxicology. Totowa, NJ: Humana Press. p. 237.)

Üzerlik Tohumu ve Harmol

Harmol doğadan izole edilmiş bir β-karbolinidir. Monoamin oksidazı tersine çevirebilen bir şekilde inhibe ederek bağırsaktaki dimetiltriptaminin parçalanmasını önleyip psikoaktif hale getirerek önemli bir rol oynamaktadır (oral uygulama üzerine). Bazı beta-carbolines, özellikle triptoline ve pinoline insan vücudunda doğal olarak oluşturulabilir. Β-karbolin, benzodiazepin reseptörü inverse agonistidir ve bu nedenle, konvulsif, anksiyojenik ve bilinci açıcı, hafızayı güçlendirici bazı etkilere sahip olabilir. (Abe A, Kokuba H (2013). “Harmol induces autophagy and subsequent apoptosis in U251MG human glioma cells through the downregulation of survivin.” –  Venault P, Chapouthier G (2007). “From the behavioral pharmacology of beta-carbolines to seizures, anxiety, and memory”. ScientificWorldJournal. 7: 204–23.)

Üzerlik tohumu içerisinde bulunan maddeler, bu tohumun neden ve nasıl bir etki mekanizmasına sahip olduğunu açıklamaya yetiyor.

Üzerlik Tohumu – Banisteriopsis caapi (ayahuasca) Karşılaştırması

Üzerlik otu tohumları, az miktarda farklı oranlarda birkaç farklı harmala alkaloidi içerir. Sadece bazıları monoamin oksidaz A inhibitörleridir. Yapılan bir çalışmada toplam harmala alkaloidlerinin üzerlik tohumunun kuru ağırlığının en az % 5,9’u olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Harmane: % 0,16
Harmin: % 0.44 (Tohumların kaplamalarının büyük miktarlarda harmin içerdiği söylenir.)
Harmalin: % 0.25
Harmalol: % 0,6
Tetrahydroharmine (Tetrahidroamin): % 0,1
Vasicine (peganine): % 0.25 <
Vasisinon: % 0.0007

Banisteriopsis caapi (ayahuasca yapımında kullanılır, caapi veya yajé olarak da bilinir), Malpighiaceae familyasının Güney Amerika ormanlarında yetişen çeşididir. Aşağıdaki oranlarda harman, harmalin ve tetrahidrotamin içerir:

Harmin: % 0.31-8.43
Harmalin: % 0,03-0,83
Tetrahidroamin: % 0.05-2.94

Tetrahydroharmine: Tetrahidroamin, monoamin oksidaz A’yı inhibe etmez. Bunun yerine, serotoninin geri alımını zayıflatır. 200 mg’lık dozlarda, rüya gibi öfori, zevkli karıncalanma hisleri ve çok sayıda psychedelic etkilere neden olduğu bildirilmiştir.

Vasisin (peganine) – Vasisinon: Bir kinazolin alkaloiddir. Justicia adhatoda’da, daha sonra isimlendirilmiştir.

Her iki alkaloid de solunum uyarıcısıdır. Vasisin bir kardiyak depresan etkisine sahipken, vasisinon zayıf bir kardiyak uyarıcıdır; etki alkaloidleri birleştirerek normalize edilebilir. Vasisin uterus uyaran etkisine sahip olduğu bildirilmiştir.

Kaynak: 2013-0973-7847

Not: Üzerlik otu tohumun dış kısmında büyük oranda “Harmin” bulunması üzerlik tohumunu demleyerek “üzerlik çayı” olarak tüketenlerde “harmin” etkisinin daha yoğun yaşanmasına neden olabilir.

Üzerlik Tohumu Kullanılan Dozlar ve Üzerlik Tohumu Kullanım Şekli

Üzerlik Nasıl Kullanılır, Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır, Üzerlik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ortalama bir çay kaşığı üzerlik 2 gram gelmektedir. Günlük 4 gram üzeri risk olarak belirtilir. Kullanımlarınızı bu ölçülere göre belirleyebilirsiniz.

Şifalı bitkiler arasında bulunan üzerlik tohumunu kullanırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Neden dikkat edilmesi gerektiği içeriğindeki maddelerle ilgili. Bizde çalışmamızı, önerilen günlük iki çay kaşığı miktarını maksimum limit olarak belirleyerek yaptık. (İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bir Bitki Olarak Üzerlik Tohumunun Faydaları) Ölçü olarak hassas ölçülerin herkeste bulunmayacağını düşünerek çeyrek, yarım ve tam çay kaşığı olarak belirttik.

Üzerlik tohumu şifalı bir bitki olarak genelde demlenerek veya doğrudan yutularak kullanılıyor. Ancak gördük ki asıl hızlı etkiyi çiğnenerek tüketildiğinde ve bir çay kaşığı üzerine çıkıldığında göstermeye başlıyor. Tohumlar çiğnenmeden bütün olarak yutulduğunda tümüyle sindirilmeden atılıyor. Ayahuasca konusunu araştıranlar bitkilerin uzun süre kaynatıldığını görmüşlerdir. Üzerlik tohumu da demlendiğinde veya bütün olarak yutulduğunda tümüyle ayrışmıyor.

Üzerlik Tohumu Etkisini Artırmak İçin!

Eğer kesin ve net bir etki almak istiyorsanız ya bir süre ılık suda bekletip blendırda çektirin veya tümüyle ezilinceye kadar çiğneyin bir süre ağzınızda bekletip o şekilde yutun. Tadı ve kokusundan dolayı bir çoğu için yaptıkları ilk deneme aynı zamanda son deneme olacaktır. Eğer bu şekilde kullanmakta zorlanıyorsanız çay olarak demleyip tüketebilirsiniz veya tohumları bütün olarak yutabilirsiniz ancak arzu ettiğiniz etkiler çok uzun sürede kendini gösterecektir.

Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde kullanmayı düşünenler günlük çeyrek çay kaşığı kullanmaya başlayarak test edebilirler. Etki süresi fazla olduğu için bir kaç gün arayla çeyrek miktarda 2 çay kaşığını geçmeden miktarı artırın. Kullanmaya başlamadan önce “Şifalı bir bitki olarak üzerlik tohumu ve yararları” başlığı altında yer alan buhar ile alerji testini yapmayı unutmayın.

Aç karna alındığında etki daha sert ve hızlı olmakta. Tansiyon sorunu ve midesi hassasiyeti olanlar çok dikkatli olmalı.

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Üzerlik Çayı Hazırlanışı ve Kullanımı

# Üzerlik tohumu çayı için başlangıçta 1 çay kaşığı üzerlik (2 gram) tohumunu bir su bardağı suya ekleyerek 5 dakika kaynatın.

# Etkiyi üzerinizde test ederek üzerlik tohumu miktarını 1 tatlı kaşığına kadar çıkarın. (Her gün bir doz artırabilirsiniz)

# Üzerlik tohumu miktarı ve kaynatma süresi etkinin yoğunluğunu değiştirecektir. Ancak genel olarak 5 dakika yeterlidir.

# Ayrıca kaynamış bir bardak suya üzerlik tohumunu ekleyerek 5 dakika demleye bırakarak ta üzerlik çayını hazırlayabilirsiniz.

# # Üzerlik bitkisi tohumunun dış kısmında harmin bulunmasından dolayı üzerlik tohumu kullanımı ve üzerlik çayı baş dönmesi ve dikkat kaybına neden olabilir. Yüksek kontrol ve dikkat gerektiren işlerde kullanımına dikkat edilmeli mümkünse bu gibi durumlarda üzerlik çayı kullanılmamalıdır.

Üzerlik Tohumu Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yukarıda bahsettiğimiz tümüyle ezilerek, çiğneyerek ve ağızda bir süre bekletilerek kullanıldığında çok kısa sürede etkisini göstermeye başlıyor. Bünyesi zayıf, kokuya ve acıya hassasiyeti olanlar mide bulantısı yaşayabilir.

# Bulantı ve kusma hissi.

# Gözlerde yanma ve göz kapaklarında ağırlık.

# Hissizlik ve dikkat kaybı.

# Tad almada değişim ve iştahsızlık.

# Dikkat kaybı…

Bizim karşılaştığımız etkiler arasında yer aldı. Özellikle dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız, uzun süre risk teşkil eden yerlerde yürüyecekseniz, araç kullanacaksanız ve risk grubunda yer alan alet kullanacaksanız üzerlikten uzak durmak daha sağlıklı olacaktır.

Not: Üzerlik tohumu kullanımı sırasında fabrikasyon ürünler tüketilmedi. Aşırı yemekten uzak duruldu. Gerekmedikçe doğal olmayan gıdalardan uzak durulmaya çalışıldı. Etkiler tükettiklerinizle ve tüketim oranlarınızla doğrudan ilgili olacağı için sonuçlar çok daha farklı olabilir.

Tütün ile birlikte sigara şeklinde tüketmeyin. Bu konuda mail ile üzerlik tohumunun sigara ile tüketilmesi sonucu bilinç kaybı yaşayanlar olduğu bildirilmiştir. Üzerlik tohumu sigara ile tüketildiğinde beyinde nasıl bir hasara neden olduğu tıbbi olarak bilinmemektedir. Ancak aşırı nikotinle olumsuz etkileşimlere girdiği bazı araştırmalarda yer almaktadır.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Belirlenen Olumlu Etkileri

# İçeriğindeki Harmalol nedeniyle ortaya çıkan mutluluk ve coşku hissi. Bu his meditasyon ve trans halindeki herşeyle bütünleşmiş olma, herşeyden kopma, yüksek benlik hissi ile benzerlik gösteriyor. Maddesel bağlardan uzaklaşma ve özgürleşme hissi ile benzer.

# Bedensel hafifleme hissi. Meditasyon, nefes egzersizleri ve trans çalışmaları sonrası tümüyle gevşeme haline benziyor.

# Daha derin ve rahat bir uyku. Uyku üzerinde olumlu etkilerini hepimiz yaşadık. Daha rahat ve derin bir uyku sağlıyor.

# Rahatlama hissi. Hem sinirsel hem de psikolojik bir rahatlama sağlıyor.

# Maddesel baskıları hafiflettiği için dıştan içe ve içte dışa yönelim daha kolay sağlanabiliyor. Ancak oran aşıldığında dikkat dağınıklığı ile birlikte konsantrasyon zayıflıyor.

Tüm arkadaşlarda veya çoğunda görülmeyen etkileri eklemedik. Üzerlik tohumu kullananlar tarafından sıkça belirtilen rahatsızlıkları üzerlik diyeti yaptığımız için genel olarak yaşamadık. Bazı arkadaşlarda etkiler o anki ruhsal durumlarına göre değişkenlik gösterdi. Tüm sonuçlar aynı zamanda ve sürede görülmedi ancak genel olarak üzerlik kullanımı sonrası ruhsal bir rahatlama söz konusu. Hafif trans halini andıran insanı maddesel boyuttan uzaklaştıran ve daha sakin bir ruh haline kavuşmasını sağlayan bir etki. Ancak etkiler o anki ruh halinize göre veya sürdüregeldiğiniz zihinsel aktivitelerle de doğrudan bağlantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Daha kolay trans haline geçiş gibi. Normal şartlarda 10 dakikada ulaşılabilecek bir ruh haline ortalama 3 dakika içerisinde ulaşılabiliyor. Özellikle Meditasyon, dini aktiviteler ve trans çalışmalarında derinlik daha kısa sürede ve etkin bir şekilde artıyor.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi – Ruhsal Edinimler

Bizi asıl ilgilendiren bölüm yaptığımız çalışma sonrası ruhsal anlamda elde edeceklerimizdi ve istediğimiz neticeleri aldığımıza inanıyoruz. Etkiler herkeste farklı olmakla birlikte ruhsal hassasiyet ortak edinim oldu.

# Başka herhangi bir çalışma yapılmasa dahi kısa süreli bir meditasyon sonrası elde edilen rahatlama hissi

# Rüyalarda netlik ve kolay hatırlama

# Baş çevresinde özellikle enseden ön kısma doğru uzanan bölgede titreşimlerin artması. Dua, meditasyon ve ruhsal aktiviteler sırasında bu titreşimlerin daha belirgin oluşu.

# Telepatik algıda artış.

# Sezgilerde artış.

# Ruhsal algılamada ve bakış açısında olumlu değişimler.

# Farkındalık, algı ve bilinç seviyesinde artış.

# İmajinasyon çalışmalarında yoğunlukta artış.

## Doz artışlarında “Parasomni” kategorisinde yer alan “patlayan kafa sendromu” belirtilmiştir. Bu patlayan kafa sendromunda kafatası içerisinde ani ve şiddetli bir patlama sesi duyulabilir.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi – Kişisel Bazda Farklılıklar

Ortaya çıkan sonuçlar alınan gıdalara dikkat edilmesi, az yeme, az uyuma ve az konuşma gibi etkenlerle birlikte değerlendirildiği için belli bir süre bu uygulamaya üzerlik kullanılmadan da devam edildi. Az yeme, az uyuma ve az konuşma başka hiçbir ek çalışma yapılmadan da ruhsal algılarda değişime neden oluyor ancak buna üzerlik tohumu kullanımı da eklendiğinde bu etkilerin arttığını gördük.

Önemli bir nokta da sonuçlar kesinlikle kişinin bakış açısı ve zihinsel aktivitelerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Çalışmanın bilimsel bir nitelik kazanabilmesi için eklememiz gereken notları, ayrıntıları, karşılaştırmaları ne yazık ki yeterli zaman olmaması, laboratuvar çalışmalarının yapılmaması ve daha çok bireylerin edinimleri üzerine kurgulandığı için eklemiyoruz. Bu nedenle sayfalar dolusu notlardan ve günlüklerden alıntıları da buraya ekleyerek konuyu çok fazla uzatmak istemiyoruz. Bizim için bilimsel kabul edilebilecek kısmı üzerlik içerisindeki maddeler ve bu maddeler hakkında yapılan çalışmaların belgeli olarak ulaşılabilir oluşu.

Konuyu daha ilgi çekici hale getirmek veya tümüyle konudan uzaklaştırmamak adına edindiğimiz tüm ayrıntıları eklemenin de bilimsel olmayacağını düşündüğümüz için tüm verileri ve sonuçları eklemeyi uygun bulmadık. Kişisel ve ruhsal bazda sonuçları etkileyen çok fazla faktörün bulunması, laboratuvar ortamında değerlendirme imkanımızın olmayışı ve sağlığı etkileyebilecek bir konu olması son ana kadar bu yazıyı da yayınlayıp yayınlamama konusunda kararsız kalmamıza neden oldu. Konuyu daha çok üzerlik tohumu ve dmt konusunda bir ön bilgi olarak değerlendirmenizi öneririz.

Son olarak üzerlik tohumu hakkında araştırma yaparken derlediğimiz ve kendimizin de ekleme yaptığı yararlarını eklemek istiyorum.

Üzerlik tohumunun faydaları. Üzerlik nelere iyi gelir

Şifalı bir bitki olarak üzerlik tohumu ve üzerlik tohumunun faydaları

# Sinir sistemini uyarır
# Balgam söktürür
# Saç dökülmelerine karşı faydalıdır
# Sulu egzama ve Sıtmaya karşı faydalıdır
# Mide ağrılalarına iyi gelir
# Parkinson hastalığına iyi gelir
# Uykuyu düzenler ve uykusuzluğa iyi gelir
# Bağırsak parazit ve bakterilerini öldürür
# Basurun iyileşme sürecini olumlu etkiler
# Adet sancılarına iyi gelir
# Romatizma, Varis ve Baş ağrılarına iyi gelir
# Kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir
# Antioksidan ve Anti Tümör özellikleri ile kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Özellikle Kolon, Lenf ve Meme kanserlerinde etkili olduğu belirtiliyor. (Kaynak ve İçerik Makale Sonunda Güncellendi)
# Afrodizyak etkisi vardır.
# Ruhsal rahatlama sağlar
# Depresyona iyi gelir.
# Antibakteriyel özelliği vardır.

* Tohumu yakıldığında böcek öldürücü olarak kullananlar da olmuştur.

Üzerlik tohumunun faydası kişiye ve metabolizmaya göre farklılıklar gösterebilir.

Çayı demlenerek veya kavrulup balla karıştırılarak yenilebilir. Aşırı tüketimi bulantı ve kusmalara neden olabilir. Depresyona karşı buharından faydalanılabilir. Ağız yolu ile alınacaksa günde en fazla iki çay kaşığı alınabilir. İki çay kaşığından fazlası risklidir.

Üzerlik bitkisi ile ilgili basit bir alerji testi için bir tatlı kaşığı üzerlik tohumunu bir su bardağı su ile kaynatın, suyun rengi değişmeye başladığında çıkan buharı içinize çekin. Eğer çektiğiniz buhar sizde rahatsızlığa sebep oluyor, nefesinizi daraltıp buharı içinize çekemez hale getiriyorsa üzerlik otu tohumu kullanmamalısınız. Bu test yalnızca bir aşamadır ileri seviyeler için en ideal olan laboratuvar testidir.

Üzerlik Tohumu Kullanımı, Üzerlik tohumu nereden alınır fiyatı ne kadardır, üzerlik tohumunu nereden bulabilirim

Üzerlik Tohumu Nereden Alınır? Fiyatı Ne Kadardır? Nerede Satılır?

Üzerlik bitkisi şifalı bitkiler arasında yer aldığı için tüm aktarlardan temin edebilirsiniz. Kapsülleri içerisinde ve kapsüllerinden çıkarılmış sadece tohum olarak ta satılır. Tohumları 4 veya 5 tl’lik küçük paketler halinde satılmakta (Fiyatlar temin edilen yere ve mesafeye göre değişiklik gösterebilir) Kilo ile satan aktarlarda bulunmaktadır. Üzerlik tohumunu taze olarak almak isteseniz Üzerlik tohumunun hasat dönemi Ağustos ayıdır. Alırken yeni hasat olup olmadığını sormanız gerekir.

Üzerlik Tohumu Nazar İlişkisi

Psişik saldırı kategorisinde yer alan nazar, Negatif bir enerji olarak ruhsal katlardan başlayarak tüm metabolizmaya hasar verebilir. İlk etkisi auradan başlar ve enerji kanalları olan çakraları olumsuz etkileyerek bedenimize rahatsızlık olarak yansır. Hatta çeşitli hastalıklara da neden olabilir. Uyuyamama, bazı düşüncelere takılıp kalma, tedirginlik, sinirlilik ve enerji düşmesine neden olabilir. Nazarı yoğunlaştırılmış telekinetik bir enerji olarak ta adlandırabiliriz.

Üzerlik Otu Nazar İlişkisi

Üzerlik tohumunun doğrudan bu enerjiye bir etkisi olmayabilir ancak üzerlik, nazar olarak adlandırılan bu negatif enerjinin neden olduğu rahatsızlıklara iyi geldiği için üzerlik tohumu nazar ilişkisinden söz edilebilir. Bu konuda diğer bir etkisi ise üzerlik tohumunun epifiz etkinliğini canlandırması ile dmt, seratonin ve melatonin salgılarını artırması sonucu olumsuz etkilere karşı psikolojik bir direnç kazanılmasıdır. Üzerlik tohumu kullananlar arasında nazara karşı iyi geldiğini bildirenler oldu. Ancak nasıl bir etkileşimle bu sürecin yaşandığı net değildir.

Üzerlik Otu Mevlana Söylemi

Mevlana üzerlik tohumu için ne demiştir?

Üzerlik tohumu Mevlana Hz.’leri ile anılan bir bitkidir. Nedeni ise DMT etkisinin ortaya çıkardığı ilhama açık olma durumudur. Üzerlik konusunda araştırma yapanlar, Hz. Mevlana’nın da üzerlik tohumu kullandığı ve dmt etkisinden yararlandığı, hatta olağanüstü hallerinin üzerlik ve dmt ile ilgili olduğuna dair yazıları görmüşlerdir. Konumuzla doğrudan ilgisi olmamasından dolayı yazıya eklemeyi uygun görmedim ancak bu konuda farklı ortamlarda da soru ve söylemlerle de karşılaştığım için daha sonra konu içerisine ekleme ihtiyacı hissettim.

Üzerlik kelimesi Mesnevi’nin sadece 2. cildinde iki yerde geçmekte.

1- Ateşe üzerlik tohumu serper gibi kurtların başına ateş serp; çünkü o kurtlar, Yusuf’un düşmanlarıdır. Kendine gel, Şeytan sana “babasının canı” der bu suretle o lain seni aldatır.

2- Şeyh dedi ki: “Benim kadehimi öyle doldurdular ki içine tek bir üzerlik tohumu bile sığmaz. Bir bak hele.. buraya bir zerre bile sığar mı? Sen sözü yanlış anlamışsın, aldanmışsın.

Mesnevi bilindiği üzere hikayeler ve mecazi anlatımlarla tasavvufi öğütler veren şiirsel bir eserdir. Anlatımlarda kültürümüzün bir parçası haline gelmiş öğelere de sık sık yer verilmektedir. Bu iki cümleden yola çıkarak sanırım bir yanlış anlaşılmadan kaynaklı üzerlik, ney, kargı kamışı ve dmt sonucuna ulaşılmış. Şu ana kadar Mevlana’nın yazdığı hiçbir eserde kendisinin üzerlik kullandığına dair bir söylem görmedim  (Varsa ve gözümden kaçmışsa lütfen belirtin). Kullanması tabiki sorun değil, sadece bu konuyu merak edenler için belirtme gereği duydum.

Üzerlik Tohumu Zayıflama ve Kilo vermeye Etkisi

Üzerlik tohumu zayıflama etkisi yapar mı? Veya kilo vermeye yardımcı olur mu? Araştırmamızın amaçlarından biri bu değildi ancak hem üzerlik kullananlardan aldığımız geri dönüşler hem de bizim gözlemlerimiz bu konuda etkisi olduğunu doğrular nitelikte. Gözlemlerimizden yola çıkarak zayıflama ve kilo verme üzerindeki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz,

# Tokluk hissi: İçeriğindeki maddeler tokluk hissi oluşturmakta. Buna bağlı olarak daha az yeme ihtiyacı hissedilmekte.

# Psikolojik Rahatmala: Sıkıntı ve strese dayalı yeme alışkanlıkları psikolojik rahatlama ile ortadan kalkmakta.

Zayıflama ve kilo verme amacıyla üzerlik tohumu kullanmak isteyenler yazının tamamında anlatılan uyarıları ve uyulması gereken zorunlu diyeti gözönüne alarak doktor kontrolünde kullanıma başlamalıdır.

Üzerlik Yakmak Caiz midir?

Konumuzla ilgili olmasa da çok sık gelen sorular arasında yer aldığı için bu konuya da yer vermek istedim. Bu konuda fetva verme makamı bellidir ancak biz konuyu kendi açımızdan değerlendirmeye çalışalım. Bir bitkinin yakılmasının caiz olup olmaması dini kurallara uygunluğu, insanlara ve canlılara zararlı olup olmaması ile bağlantılıdır. Yakıldığında bir zarar ortaya çıkmıyorsa bu konuda bir sıkıntı olmayacaktır.

Bazı bitkiler yakıldığında ortaya çıkan koku ve kimyasallar insanı ruhsal olarak olumlu yönde etkilediği gibi madde ötesi varlıklar üzerinde de bazı etkilere sahip olurlar. Üzerlik tohumu da olumlu etkilerinden yararlanılmak için tütsü olarak kullanılan bitkiler arasındadır. Bu bağlamda sağlık açısından sakınca doğurmayacak şekilde kullanımının sorun olacağını düşünmüyorum. Üzerlik tohumu tütsüsü, Nazar ve insanı rahatsız eden varlıklara karşı kullanılan yöntemler arasındadır. Üzerlik otu dmt etkileşimine de neden olduğu için psikolojik rahatlamada sağlamaktadır.

Üzerlik Tohumu Yemek Zararlı mı?

Üzerlik tohumu kullanımı arasında üzerlik tohumunun çiğnenerek yenilmesi de vardır. Diyete uyulduğu ve aşırıya kaçılmadığı sürece doğrudan bir zararı yoktur. Konu içerisinde üzerlik tohumunun içeriğindeki maddelere yer verilmişti. Zararlı olan, üzerlik tohumu yemek değil, üzerlik tohumu kullanımı ile o maddelerin metabolizmada oranlarının artması ile ortaya çıkan risk faktörleridir.

Bu riskler içerisinde en tehlikeli olan ise metabolizmadan metabolizmaya farklılık gösteren oranlarda alınan miktarın artırılması ile birlikte ortaya çıkabilecek etkileşimlerdir. Bu nedenle alınan miktar keyfiyete bırakılmamalı mümkün olduğunda bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Üzerlik Tohumu Kullanımı, Kaynaklarla İlgili Notlar ve Güncellemeler

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve üzerlik tohumunun faydaları ile ilgili yapılan derlemelerde ana kaynak belirtilmediği için kaynak kullanılmamıştır. sifamarket.com ve aktarland.com sitelerinde yayınlanan bilgilerin benzerleri çok sayıda sitede de geçmektedir. Bilgilerin derlendiği sitelerde belirtilen bazı üzerlik tohumu kullanımı ve üzerlik tohumu faydaları için kitap, tahlil sonuçları veya kişi adı kaynak olarak belirtilmemiştir. Bunların bir kısmı Sayın Saraçoğlu tarafından da dile getirilmektedir. Birlikte kullanılmaması gereken ilaçlar başlığı altında geçen ilaçlar ilk olarak crsm.net adlı sitede 2008 yılında yer almış, diğer pek çok site kaynak belirtmeden bilgileri alıntılamış gözükmektedir. Bu bilgilerle ilgili teknik veri paylaşılmamıştır. Şu an ilgili web sitesi aktif görülmemektedir. Bulgulara dayalı kaynaklar aşağıda belirtilmiştir.


Üzerlik Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Üzerlik otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Şu ana kadar kesinleşmiş net bilgiler elde edilmemiş olsa da başta kanser olmak üzere parkinson gibi rahatsızlıklarda kullanılabileceğine dair olumlu gelişmeler mevcuttur.

Anti Kanser Özelliği
 • Üzerlik otu tohumu içerisinde bulunan Harmin maddesinin Antikanser etkisi üzerine yapılan araştırmayı Xanthomicrol is the main cytotoxic component of Dracocephalum kotschyii and a potential anti-cancer agent linkinden inceleyebilirsiniz.
  – Harmine, HL60 ve K562 hücre dizilerine karşı sitotoksisite gösterdi ve bu P. harmala’nın bu hücrelere karşı sitotoksik etkisini açıklayabildi.
 • Peganum harmala ağrı tedavisinde ve deri kanserleri de dahil olmak üzere cilt iltihaplarını tedavi etmek için kullanılmıştır. – Farouk L, Laroubi A, Aboufatima R, Benharref A, Chait A (Şubat 2008). “Peganum harmala L. alkaloid özütün analjezik etkisinin değerlendirilmesi: olası mekanizmalar”. J Ethnopharmacol. 115 (3): 449-54. 10.1016 / j.JP.2007.10.014
 • P. harmala’da bulunan başka bir alkaloid olan harmin , veziküler formlarda hücre içi parazitleri yok etmekte dikkate değer bir etkilidir. [1 – 2]
Antibakteriyel Özelliği
 • Al-Shamma A, Drake S, Flynn DL, vd. (1981). “Yüksek bitkilerden gelen antimikrobiyal ajanlar, Peganum harmala tohumlarından antimikrobiyal ajanlar”. J. Nat. Prod. 44 (6): 745-7. Effect of Peganum harmala
Lösemi Üzerinde Etkinliği
 • Bu konuda 2015 yılında yapılmış bir çalışmada üzerlik kullanımı ile ilgili umut verici olabileceği aktarılıyor. 26540074

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi – Ek Güncellemeler
 • Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, toksik etkileşim sonrası karaciğer ve böbreklerde fonksiyon bozuklukları ile birlikte karaciğer ağırlığında artış görülmüştür. Yüksek dozlarda üzerlik tohumu kullanımının toksik etkilerden dolayı felç ve karaciğer dejenerasyonuna neden olabileceği bildirilmiştir. 1
Hamilelikte Üzerlik Tohumu Kullanımı
 • Hamilelikte üzerlik tohumu kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Üzerlik otu ve hamilelik konusunda yapılan araştırmalar gebelik sırasında ve emzirme döneminde üzerlik kullanımının sakıncalı olduğunu göstermektedir. Marwat SK, ur Rehman F. Medicinal and pharmacological potential of harmala ( Peganum harmala L.) seeds. In: Preedy VR, Watson RR, Patel VB, eds. Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention . London, England: Academic Press; 2011: 585-599 – Shapira Z, Terkel J, Egozi Y, Nyska A, Friedman J. Abortifacient potential for the epigeal parts of Peganum harmala . J Ethnopharmacol . 1989;27(3):319-325
Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Karaciğer Üzerinde Etkileri
 • Bazı çalışmalarda uzun süre üzerlik tohumu kullanımı sonucu kullananlarda karaciğerde hasarlar oluştuğu bildirilmiştir. Karaciğer ve hepatit rahatsızlığı olanların üzerlik tohumu kullanımı ile ilgili doktor görüşü almaları sağlıklı olacaktır. Bu konuda bildirilen sorunların büyük kısmı yüksek miktarda üzerlik kullanımı ile ortaya çıkan karaciğer ve böbrek yetmezlikleridir.
Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Mide Rahatsızlıkları
 • Mide ülseri: Üzerlik tohumu, harmalin ve harmin içerir. Üzerlik tohumu kullanımı ile birlikte bu maddeler mide ülseri olan kişilerde komplikasyonlara neden olabilmektedir.  (Bu konuda farklı görüşlerde bulunmakta 28478808)
Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Akciğer Üzerindeki Etkileri
 • İçeriğinde bulunan harmalin ve harmin çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Astım ve kronik akciğer rahatsızlığı olanların (KOAH) üzerlik tohumu kullanmamaları önerilmektedir. Bu konuda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.
Üzerlik Tohumu Kullanımı ve İdrar Yolları Sorunları
 • Üzerlik tohumu içeriğindeki harmalin ve harmin maddelerinin idrar yollarında tıkanıklık olan kişilerde komplikasyonlara neden olabileceği ile ilgili beyanlar bulunmaktadır.
Cerrahi Müdahaleler Öncesi Üzerlik Tohumu Kullanımı
 • Üzerlik tohumu kullanımı serotonin düzeyini etkileyebilir. Teorik olarak, üzerlik ameliyat öncesi ve sırasında kullanılan ilaçlarla etkileşebilir. Üzerlik kullanımının en az 2 hafta önce bırakılması önerilmektedir.

Daha önce paylaştığım kaynak linklerden derlemeler yapılmıştır. Sonuçlar net ve kesin olmamakla birlikte çeşitli bulgular üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. 

Son Güncelleme 15 Ekim 2018

İlgili Konular:

DMT Nedir? DMT Etkisi ve Ruhsal Boyutu

DMT ve Zaman Algısı Üzerindeki Etkileri

Nasıl Transa Geçilir?

Üçüncü Göz Nasıl Açılır? Dikkat Edilecek Noktalar

 

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi – Yararlanılan ve ayrıntılı araştırmak isteyenler için kaynak: Psikedelik Şamanizm – Jim DeKorne, Okyanus Yayınları

Üzerlik tohumu kullanımı DMT ve Ruhsal gelişim kategorilerindeki konularla birlikte değerlendirilmelidir. Florür ve ruhsal etkiler gibi konularla birlikte tüm ayrıntılara bu konuda yer verilemediği için ayrıntılar diğer makalelerde ele alınmıştır.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi – www.parapsikoloji.net

İlk Yayın Tarihi 27 Ekim 2017 – Deneme ve Test Süreci (Temmuz – Ağustos – Eylül ve Ekim Ayları)

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

Yorumunuzu veya Sorunuzu Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 96 YORUM
 1. Hakan T. dedi ki:

  Bukra Bey merhaba.
  Bu enfes yazı çok teşekkürler. Elinize sağlık…
  Anladığım kadarıyla üzerlik tohumu MAO’nun etkinliğini engelliyor. Ve MAO eksikliğinin Brunner Sendromu’na sebep olduğunu duymuştum, ki gerçekten tehlikeli bir şey.
  Üzerlik tohumu kullananlar, Brunner Sendromu riski altında mı?
  Sevgiler, saygılar.

  1. Merhaba Hakan Bey,

   Beğeniniz için teşekkür ederim. Faydalı olması beni mutlu eder.

   Brunner Sendromu konusunda uzman görüşü belirtecek kadar bilgili değilim ancak kendi görüşümü şu şekilde yansıtabilirim. Bu durum insanın ruhsal ve psikolojik yapısını etkileyen tüm dış müdahalelerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle bildiğim kadarı ile antidepresanlarda da belirli bir süre kullanıp ara verilmesi önerilir. Benzer özellikler gösteren bitkiler içinde bu risk bulunabilir. Üzerlik içerisindeki maddelerin özelliklerinden bu rahatlıkka çıkarılabilir. Aradaki fark bünyeye alınan yapının bitki kökenli olduğunda doğal olmasıdır. Kabaca antidepresanlarda bulunan riskin bir kaç kademe altı diyebiliriz. Bu iddiayı bilimsel olarak doğrulayabilir miyim? Hayır. Sadece yaptığım denemelerden yola çıkarak bunu söyleyebilirim.

   Metabolizma kendi dengesini sağlayabilmek için farklı tepkiler gösterebilir. Bu tepkilerin sonuçları hakkında net bir şeyler söylemek zordur. Bu sadece bitkiler değil ilaç endüstrisinin bir çıkmazıdır.
   Her ilaçta olduğu gibi üzerlik gibi bitkilerde de limitler bellidir. Bu limitler ve sınırlar aşıldığında nelerin olabileceğini kestirmek çok ta zor olmasa gerek.

   “Anladığım kadarıyla üzerlik tohumu MAO’nun etkinliğini engelliyor” bu konuyla ilgili bir yorumda ayrıntılı cevap vermiştim. Yorumları kontrol ederseniz bulabilirsiniz. Cep telefonundan okuyorsanız amp versiyonda tüm yorumlar görüntülenmeyecektir. Üzerlik Tohumu Kullanımı ve DMT Etkisi Üzerlik Diyeti linkinden konu altındaki tüm yorumlara ulaşabilirsiniz.

 2. Esma dedi ki:

  Merhaba, bu değerli paylaşım için teşekkür ederim. Üzerlik tohumunu almak için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

  1. Merhaba, rica ederim.
   Size en yakın aktardan veya internetten alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz. Aktardan alacaksanız temiz ve yeni hasat olmasına dikkat edin. İnternetten sipariş verdiğinizde ne yazık ki kontrol etme olanağınız olmadığı için deneme yanılma ile güvenilir bir satıcı bulabilirsiniz. Almadan önce satıcı ile mutlaka görüşün. Bir çoğunun içerisinde küçük taş parçaları çıkabiliyor. İstediğiniz gibi olmayan ürünleri iade edin.

 3. merhaba;
  ben 1 saat önce kullandım ve etkisini hissediyorum. görüşümde farklılıklar var ve hafif şarhoşluk hissi etkisi yaptı ama onun gibi de değil. biraz daha farklı. iç sesimde de tek net bir ifade duyuyorum. içime döndüğümde. ondan bahsedersem yalan olduğunu düşecek insanlar olabilir ondan bahsetmiyorum. ama kesinlikle etkisi var. ben zaten 1 senedir ara ara meditasyon yapan biriydim. ayrıca yememe içmeme de dikkat eden biri oldum ben. sağlık ve dinçlik için. eğer yemesine içmesine özen gösteren arkadaşlar varsa mutlaka etkisini hissedecektir.

 4. Adem Başak dedi ki:

  Merhaba. İlk önce yarım çay kaşığı üzerlik tohumunu iyice çiğnedikten sonra yuttum ama hiç bir etkisi olmadı. Ertesi gün 2 çay kaşığı üzerlik tohumunu kaynatıp içtim onunda bir etkisi olmadı. Ortalama 2-3 gün hiç kullanmadım ve bu gün tekrar kullanmaya karar verdim ve 3-4 saat kadar önce 2 çay kaşığı üzerlik tohumunu iyice çiğneyip yuttum ama 3-4 saat kadar geçmesine rağmen hiç bir etkisini görmedim. Kullandığım üzerlik tohumu da bu senenin tohumu. Acaba nerede hata yapıyor olabilirim? Aklıma bir dahaki sefere 3 çay kaşığı olarak kullanmak geçiyor ama 2 kaşıktan sonra tehlikeli olabilir diye çekiniyorum?

  1. Merhaba Adem Bey,

   Konuda da belirttiğim gibi etkiler herkesin metabolizmasına göre değişebiliyor. Bir çay kaşığı alıp ta bir süre sonra uykuya dalanlar da oluyor, halüsinasyon görenler de. Herkesin metabolizması farklı olduğu için doğal olarak bu gibi farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Eğer bilmediğiniz bir rahatsızlığınız yoksa doğal bir durum.

   Konuda belirtilen diyete sıkı bir şekilde uyuyorsanız, üzerliği çay olarak ta tüketebilirsiniz. Miktar artırımı konusu sizin sorumluluğunuz da olduğu için o konuda bir şey söyleyemem.

  2. DilityumKristali dedi ki:

   iyide mesele zaten dogru tohumu bitkiyi bulabilmekte.. seralarda kimyasal dezenfektanlarla yetiştirilen bitkilerin tohumundan ne bekliyorsunuz

  3. tolga dedi ki:

   selam bende bugun kullandım ac karnı… suan acayip mutluyum 🙂 ac karnı dene bence

 5. güney dedi ki:

  merhabalar üzerlik diyetinde sıkıntı yaşamaktayım.
  nerdeyse her yiyecekte protein bulunuyor.
  yenilebilecek yiyecekler konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba, Konu içerisinde üzerlikle birlikte tüketilmemesi/dikkat edilmesi gereken besinler, “Üzerlik Tohumu Kullanımında Yapılayak Diyette Tüketilmemesi Gereken Besinler” başlığı altında yazılı.
   Sorun protein değil. Konuyu daha dikkatli okumanızı öneririm.

 6. Burak dedi ki:

  Merhaba, yaklasik bir yildir donem donem duzenli tuketip donem donem birakmaktayim. Ben demleyerek 5gr civari tuketiyorum. Malesef ki diet konusunda biraz beceriksizim. Hicbir diete bagli kalmadan tukettim. Oncelikle soylemek isterim ki sahsi deneyimimdir kimseye yapin veya yapmayin diyemem. Dikkat ettigim iki konu var; ac karnina veya gece yatmadan once tuketmemek. Deneyimlerim gosterdi ki ac karnina mide bulantisi yapabiliyor. Gece uykuya yakin saatlerde tukettigimde uyuyamadim. Genelde kucuk bir kahvaltidan sonra oglen tuketiyorum. Bende bedensel etkisi daha az yeme hissi ki kilolu bir insan oldugum icin hosuma gitti biraz daha enerjik ve rahat hareket etme kabiliyeti oldu. Ruhsal etkisi ise dusuncelerimde netlik bir akis oldu. Bir dusunceye takili kalip kotu dusunmeden beni korudu.En onemlisi uyku kalitem artti. Sabahlari daha rahat uyanmaya basladim. Ama bu etkiler cok minimal ve yavas yavas olan etkilerdi. Yani bir takim uyusturucular gibi aninda keskin bir etki olarak dusunmeyin. Etkilerin farkina varmam bile zaman aldi.

  Bu arada yazi icin tesekkur ederim. Kafama takilan bazi konulari netlestirdim.

  1. Merhaba Burak Bey,

   Ben teşekkür ederim deneyimlerinizi paylaştığınız için. Farklı sonuçlar paylaşıldıkça daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.

   Bahsettiğiniz gibi mide bulantısı yaşayanlar olursa zencefille birlikte tüketmeyi deneyebilirler.

 7. Sevil dedi ki:

  Bu değerli bilgiler için yürekten teşekkür ediyorum size.

  1. Faydalı olmasını dilerim Sevil Hanım.

 8. Bengisu dedi ki:

  Dmt/üzerlik ve Melisa seremonisini günlerce oruçla beraber yapmış ve devamında da sabahları 2gram üzerlikle aylar geçirmiş biri olarak yazınız için kutluyorum. Bu yazıdaki tek eksik Mevlana’nın ÜZERLİK TOHUMU KARANLIĞI ÖRTTÜ VE GERÇEK GÖRÜNDÜ sözü… 🙂

  1. Teşekkür ederim Bengisu hanım. Sizin gibi bu konuda deneyimi olan arkadaşların da deneyimlerini paylaşmaları yanlış kullanımların önüne geçecektir.
   Yazıda Mevlana ve Üzerlik konusuna kısaca değindim. O konudaki yanlış anlaşılmaları dile getirmeye çalıştım sadece.

 9. emine dedi ki:

  Evet yan etkiler ve zararları sizin kadar ayrıntılı yazan konu yok gibi olanlarda kısa geçiş teşekkür ederim aydınlatmanız için aşağıdaki linkteki video için yorum rica edicem sizden burada incirle birlikte alın diyor esat bey Kuranı kerime göre tarif tanımlıyor. kafam karıştı

  1. Rica ederim. Hepimiz için yararlı olmasını dilerim.
   Üzgünüm video açılmadığı için linki kaldırmak zorunda kaldım. Bu konuda bir deneyimim olmadığı ne yazık ki yok. Bu nedenle net bir şey söyleyemem ne yazık ki. Yapılan tarif denenmiş, bilimsel olarak ta bir sorun olmadığı deneylerle ispatlanmışsa tabiki denenebilir. Tarifin nasıl yapıldığını bilmediğim için bir şey söylemem doğru olmaz. Üzerlik ayetlerde geçmediği için yorum yapılmış olabilir.

 10. Burak dedi ki:

  Evrenle butunlesmek biraz abarti oldu ondan kastim telepatik sezgide artis vb yazdiklarinizdi. Ben bilimle aciklanamayan seylere karsi inanci olmayan biriyimdir ama bu sabah yasadigima hicbir anlam veremedim. Uzerlik tohumunu kullanisimin 3. gunuydu ,ayrica ufak tefek nefes alistirmalari da yapiyorum.Sabah saat 5.30 da annemin cigligiyla uyandim yataktan firladim ve annemin yanina gittim ama uyudugunu gordum ve ruyamda gordum herhalde dedim sonra yattim ve saat 7.30da annemin gercekten cigligiyla uyandim bal kavanzunu dusurup kirmis ama sanki onceden sezmisim gibi bir garip oldum.(Annem nadiren ciglik atan biridir ayrica). Bir de stresli yaşantım için bir meditasyon teknigi onerisi rica edecektim sizden. Fiziksel teknik olarak derin nefes alip 5 sn tutup yavasca birakma teknigini kalp atislarimi yavaslattigi icin tercih ediyorum ama kendime uygun bir imajinasyon teknigini secebilecegim imajinasyon ornekleri listesi bulabilirsem cok mutlu olacagim. Yaziniz ve yorumunuz icin de tesekkurler

  1. Çalışmalara devam ettiğinizde açıklanamayan daha fazla olay yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Ruhsal çalışmalarda ilerledikçe herkesin hangi konuya kabiliyeti varsa onlar ortaya çıkmakta.

   Nasıl Transa Geçilir? konusunda ayrıntılı bir yöntem bulabilirsiniz. Sadece orada anlatılanları uygulamanız yeterli ancak bu konularda herkesin anlatılanları kendisine uyarlaması gelişmeyi hızlandıracaktır. Anlatılan hiçbirşeyi birebir yapmak zorunda değilsiniz. Derin Transa Geçiş ve Yararları konusunda çalışmanın yararları anlatılmış.

   Bunlara ek olarak İmajinasyon Konuları Linki altındaki konuları okursanız teknik yönden kendinizi geliştirebilirsiniz. Derin transa geçiş ve imajinasyon ilk ve orta seviye için fazlasıyla yeterli.

 11. Bengin dedi ki:

  Merhaba, Öncelikle ** ile DMT arasındaki bağı anlatabilir misiniz? bilginiz var ise. Birde elimde kargı kamışı ve üzerlik tohumu barındırıyorum. Ayausha karışımına benzer bir karışım olur mu bu ikiliyle? Oluyorsa tarifini paylaşabilir misiniz? Sizde deneyimlemişsiniz.. kargı kamışı miktarı, üzerlik miktarı, kaynama evresi. İnternette çok bilgi kirliliği var her forum tarzı sitede onlarca formül konulmuş ortaya.. son olarak saf DMT hakkında bilginiz var mı?

  1. Merhaba,

   http://www.parapsikoloji.net/dmt-nedir-dmt-molekulu-ve-ruhsal-boyutu/ linkinde konunun sonundaki belgesel size ilk sorunuzun cevabını verecektir.
   Bahsettiğiniz konuya yaklaşımımı http://www.parapsikoloji.net/ruhsal-gelisimde-uzerlik-nasil-kullanilir/ linkinde ve diğer konularda dile getirdim. Ruhsal etkiler bir madde ile bağlantılı olduğunda bunun adı ruhsal gelişim değildir. Ulaşılan noktaya her gelinmek istendiğinde ve sonrasında aynı noktalara erişim için sürekli madde artırımını zorunlu kılar ve bunun adı madde bağımlılığı olur. Gerçek bir ruhsal gelişim için http://www.parapsikoloji.net/ruhsal-gucleri-gelistirme-yontem-ve-teknikleri/ linkinde anlatılanlara bakabilirsiniz.

   Buradaki konunun başında kargı kamışı ile olan deneyimimizi sürdürmediğimizi yazmıştım. DMT doğal olarak ruhsal gelişimle de epifiz tarafından salgılandığı söylenen bir molekül. Bu yönüyle ek bir arayışa ihtiyaç duymadık. DMT ile bağlantılı olan epifiz aktivitesini artıran üzerliği yeterli bulduk. Ancak ek araştırmalar için konuda adı geçen kitabı temin edip bakabilirsiniz.

 12. Burak dedi ki:

  Önce bi tutam çiğneyerek test ettikten sonra ilk seferde 2 çay kasigini cigneyerek aldim ilk 40 dk bisi olmadi ben de anlamsiz sandim daha sonra asiri bi gevseme geldi kendimi uyumamak icin zor tuttum ama basarili olamadim tum kaslarim ve tum zihnim asiri uyustu, hicbir fikire odaklanamafim ardindan da 2 bucuk saat uyudum ve uyandim. Ruya falan da gormedim. Yazdiginiz olaganustu (evrenle butunlesme vb)etkilerin hicbirini yasamadim. Yorumunuz, oneriniz nedir ? Nerde hata yaptim, kullanmaya devam ettigimde yazidiginiz metafizik etkileri diger gunler gelir mi ? 2 gyndur yasakli gidalardan almadim sadece dalginlikla kibrit kutusu kadar kaşar yedim

  1. İlk etkiler Etkiler herkeste farklıdır. Bu farklılığın nedeni metabolizmanın verdiği tepkiler ve metabolizma hızları ile ilgili. Ruhsal gelişim bir süreçtir, kısa sürede sonuç alma beklentisi ile hareket etmemelisiniz. Yazının giriş kısmında “3 ay” lık bir sürecin sonucunun paylaşıldığını belirtmiştim. Yazıda “evrenle bütünleşme” ifadesini hiç kullanmadım. Sanırım diğer konularda geçen dmt ile ilgili deneyimlerde geçen tanımlamalardan bahsediyorsunuz.

   Bitkilerin iki yönlü etkisi vardır. Birincisi içeriklerindeki maddelerin meydana getirdikleri etkilerdir ki siz bunu yaşamışsınız. Melatonin, seratonin ve epifiz bu etki ile ilgilidir. İkinci aşamayı nasıl yaşayacağınız veya yaşayıp yaşamayacağınız sizin ruhsal gelişim için bir çaba içerisinde olup olmadığınızla ilgilidir.

   Bu konuda aşağıda linklerini verdiğim konular size belli bir bakış açısı sunabilir
   http://www.parapsikoloji.net/ruhsal-gelisimde-uzerlik-nasil-kullanilir/
   http://www.parapsikoloji.net/ruhsal-gucleri-gelistirme-yontem-ve-teknikleri/

 13. Hasan dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Ben bu yazıyı okumadan bir hafta kadar önce aktarda bitki çaylarına bakarken “üzerlik tohumlu at kestaneli bitki çayı” diye bir ürün gördüm. Bildiğiniz poşet çay şeklinde bir karışım içeriyor. Kutunun üzerinde içeriğinde %22 üzerlik tohumu, %18 at kestanesi ve papatyadan rezeneye kadar bir çok bitkisel ürünün olduğu yazıyordu. Ürünü aldım ve günde bir ya da iki poşet tüketiyordum. Hoş bir aroması var ve rahatlatıcı bir etki yapıyor. Fakat sizin söylediğiniz ruhsal anlamda hiç bir katkısı olmuyordu. Zira sanırım poşet başına düşen üzerlik tohumu miktarı az geliyor. Ben de bu yazınızdan sonra bir deneme yaptım. Bir bardağa 4 tane poşet koyup üzerine sıcak su ekledim. İçimi daha acı oldu ama yine de denemek için sonuna kadar içtim. Eğer etkili bir sonuç oluşursa burada tekrar paylaşmak isterim. Sizin bu tip ürünlerden haberiniz var mı, ya da bu konuda ne söylemek istersiniz? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hasan Bey, Rica ederim. Faydalı oluyorsa mutlu olurum.

   O karışım hakkında bir bilgim yok ne yazık ki. Karışımı kullanmadan önce aktara karışımın ne için hazırlandığını, hangi rahatsızlıklara yönelik olduğunu ve günlük kullanım için maksimum değerleri sormanız iyi olurdu.
   Ruhsal anlamda etki için öncesinde ve kullanım sırasında buna uygun bir yaşam sürmek gerekir. En azından beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir.

   Konuyla ilgili ayrıntıları http://www.parapsikoloji.net/ruhsal-gelisimde-uzerlik-nasil-kullanilir/ ve http://www.parapsikoloji.net/ruhsal-gucleri-gelistirme-yontem-ve-teknikleri/ linklerinde bulabilirsiniz.

 14. algikapilari dedi ki:

  Merhaba,
  Yazınızı okudum öncelikle bu kapsamlı araştırmayı paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.
  Bir kaç sorum olacaktı;
  Avocado ve yeşil yapraklı bitkilerin üzerlik kullanımından önce kesilmesinin sebebi hakkında bilginiz var mı? Ben vegan besleniyorum ve zararı olmayacağını düşündüğüm bir çok bitkiyi listede görünce biraz şaşırdım. Daha önce ayahuasca deneyimim olmuştu, o esnada 1 hafta boyunca vegan beslenmenin yanında kahveyi de öğünlerimden çıkararak hazırlanmıştım.
  Bu diyeti ne kadar süre uygulamak gerekiyor, kullanmaya başlamadan 2 gün önce olması yeterli midir?
  Pelin otu ile ilgili yapılan ruhsal çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz, deneyiminiz var mı? Üzerlik ile kıyaslanabilir mi?
  1 çay kaşığı üzerlik tohumunun etkisi başladıktan sonra ortalama ne kadar sürüyor?
  Etki geçtikten ne kadar zaman sonra yemek yenilmesini öneriyorsunuz?
  Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, Yararlı olmasını dilerim.

   – Avakado veya yeşil yapralı bitkilerle ilgili şu ana kadar herhangi bir bilimsel çalışma görmedim. Hangi maddeler kullanımı sakıncalı hale getiriyor tam olarak bir bilgim yok. Bulduğumda bunu da eklerim.
   – Normal şartlarda bir besinin tümüyle metabolizmadan uzaklaşması yaklalış 40 günlük bir süreci gerektiriyor ancak etkinlikleri için yaklaşık iki haftalık bir süreden bahsedebiliriz. Bu süre daha çok Maoi’lere karşı iaç prospektüslerinde geçen süre ancak değişkenlikleri var. Süre kişinin metabolizma hızına göre değişecektir.
   – Diyeti üzerlik kullandığınız süre boyunca ve üzerlik kullandıktan sonrada 1-2 hafta kadar uygulamaya devam etmeye çalışın.
   – Pelin otu hakkında bir bilgim veya tecrübem yok ne yazık ki.
   – Alınan üzerliğin etkisi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte ortalama 6 saat civarında. Miktara göre etkisi farklı olmakta.
   – Öneri olarak almayın. Üzerlik kullandığımda yemek yemek için etkinin geçmesini beklemem. Yemek yeme ihtiyacım olduğunda ihtiyacım kadarını yerim. Deneme amaçlı her gün kullandığımızda sabah bir yumurta akşam bir yumurta (ortalama örnek miktar olarak) Veya benzer besinler. Öğlen yemeği yok. Ağır bir işte çalışılmıyorsa öğlen yenilmemesi gerekir.

   Rica ederim.

 15. Irmak dedi ki:

  Merhaba Tarık Bey , bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim . Ancak yazınızı okumadan önce üzerlik tohumu çayını Procazla birlikte içmiştim ve tüm gün başım dönmüştü bu yazınızdan sonra ileriye yönelik bir yan etkisinin olmasından korkmaya başladım bir sorun olur mu sizce?

  1. Merhaba Irmak Hanım, Rica ederim. Yararlı olmasını dilerim.
   Prozak’ın Prospektüsünü okursanız orada ayrıntılı bilgi mutlaka vardır. Yanlış hatırlamıyorsam MAO İnhibitörleri hakkında uyarılar bulunması gerekir. Prozak’ın Prospektüsünde Prozak etkileşiminin ne kadar süre olduğu ve Prozak bırakıldıktan ne kadar süre sonra Maoi’lerin kullanılacağı yazılıdır.

   Risklerin büyüklüğü alınan dozlarla doğru orantılıdır. Konu hakkında net bilgim veya yaşadığınıza benzer bir deneyimim olmadığı için kesin konuşamam ancak yaşadığınız gün içerisinde yaşadığınızla sınırlı olabilir. Yani gün içerisinde yaşadığınızdan fazlasını yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak konuyu doktoronuzla da görüşmeniz ve fikrini almanız daha iyi olacaktır.

   Eğer üzerlik kullanacaksanız Prozak’ın Prospektüsünde yazan süre kadar bekleyin ve daha sonra üzerlik kullanın. Prozak veya Üzerlik arasında bir tercih yapmanız gerekir.

   Şahsi görüşüm konuyu doktorunuzla görüşün, prozak bekleme süresini aştığınızda üzerlik kullanın ve kıyas yapın. Hangisi sizin için daha iyi ise doktorunuzun da onayı ile onu kullanın.

 16. Deniz Işık dedi ki:

  Merhaba,Emeğinize sağlık .Sayfanız bilgiler için teşekkürler .Üzerlik çayı(1 çay kaşığı) ve Kuanzem Q10 ile alımı günde birkez daha hızlı etki olduğu yönlü duymuştum.Bilginiz var mı?

  1. Merhaba, teşekkür ederim.
   Koenzim Q₁₀ organik, doğal, yağda çözünen, vitamin benzeri bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılır ve hücreler arası elektron taşıma zincirinde yardımcı bir faktördür. Son yıllarda en popüler besin takviyelerinden biri haline gelmiştir. (Wikipedia)

   Malesef bir bilgim yok. Satın aldığınız firmayı arayarak; Üzerlik çayı içtiğinizi söyleyin. Konuda bahsettiğimiz üzerlik içerisinde bulunan maddelerin neler olduğunu ve hangi durumlarda risk oluşturduğunu, Üzerliğin MAOİ olduğunu, bu durumda Koenzim Q₁₀ kullanılmasının bir sakıncası olup olmadığını kendilerine sorun. Konuda son olarak güncellediğim bir bilgi var. Üzerliği çay olarak tüketenler, üzerliğin dış kabuğunda büyük miktarlarda bulunan Harmin etkisine maruz kalırlar. Konuda Harmin’in ne gibi etkileri olduğunu yazmıştım. Kullandığınız ürün organikte olsa üreticisinden alacağınız kesin bilgilerden sonra kullanmanızı öneririm.

 17. burak bilgic dedi ki:

  Merhaba Tarık bey öncellikle harika bir yazı hazırlamışssınız. Bir sorum olacak ama ilginç bir soru kusura bakmayın kafama takıldı. Bu gün ilk kez kullandım ve gerçekten tadı çok değişikmiş tamamen çiğnedikten sonra ağzımda sadece 30 saniye tutabildim. Yazınızda bir süre tutun demişsiniz. Tam olarak ne yapmam gerekiyor bu konu hakkında geri dönüs yapabilirseniz çok seviniriim.

  Yani sorum ne kadar süre çiğneyip ağzımda tutmalıyım daha iyi bir etki için.

  1. Merhaba Burak Bey.
   Beğendiğinize sevindim. Dilerim yararı olmuştur.

   Ağzınızda tutmak zorunda değilsiniz. Çiğnedikten sonra ağzınızda bir süre bekletmeniz daha hızlı etki almanız, ağız içi ve diş mineleri yoluyla emilim yapılabilmesi içindi. Bekletmeden de yutabilirsiniz.
   Çiğneme ve ağızda bekletme süresi size kalmış. Tümüyle ezildikten sonra istediğiniz kadar bekletebilir veya doğrudan yutabilirsiniz. Bekletme süresi arttıkça yutmadan alınacak etkide artmaktadır.

 18. Can dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle arastirmaniz ve yazınız için elinize saglik. Ben ve eşim uzun soluklu araştırmalarımızdan sonra sizin de bildiğiniz üzere bu işin en popüleri olan ayahuasca çayını deneyimlemeye karar verip Brezilya Amazonlara gidip toplam 4 seanslık bir deneyim yaşadık. Brezilyadan dönerken yanımızda bir miktar getirmek istedik fakat malumunuz yasal sıkıntılardan cesaret edip getiremedik. Bu yüzden bu cayın benzerini nasıl yapabiliriz diye araştırırken üzerlik tohumu ve kargı kamışından yapılabileceğini okuduk. Sizin yazılarınız ve daha nice farklı kaynaklarda bu ikili ile ilgili birçok şey bulabildik fakat bunların nasıl ve hangi oranlarda bir araya getirilmesi gerektiği ile ilgili elle tutulur bir bilgi bulamadık. Sizlerden ricam bu ikiliyi hangi oranlarda karıştırıp ne ölçü suyun içine koyup ne kadar kaynatmam gerektiği ile ilgili bir bilginiz varsa paylaşabilirseniz cok sevinirim.

  1. Merhaba, rica ederim Can Bey. Yararlı olursa ne mutlu bize.
   İnternette, aradığınız bilgileri bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Sebebi kullanımın yanlış değerlendirilmeye çok açık olması ve olası doğabilecek risklerden dolayı sorumluluk alınmak istenmemesi. Çok küçük değerler dönüşü olmayan büyük sonuçlar doğurabilecek nitelikte. Çalışmamızın amacı konuda da belirttiğimiz gibi paranormal gelişimde kullanılabilirliliğini ve etkilerini incelemekti. Gerçek anlamda bir gelişim harici alınan dmt ve moai’lerle pek mümkün görülmüyor. Kapıyı aralar ancak süreklilik kişinin iradesi ile yapacağı çalışmalarla mümkün olabilir. Ayahuasca ve benzerlerine biz bu gözle bakmaktayız. Ruhsal gelişimde bir dinamik olarak değerlendirilebilir, bazı mekanizmaların çözülmesi için ele alınabilir ama süreklilik irade ile yapılan çalışmalardadır.

 19. Erkan dedi ki:

  Merhaba. Bende bugün Üzerlik otuna başladım. 5 saat önce 1 tatlı kaşığını demledim içtim. Sesleri daha berrak duymaya başladığım. Gözlerimi kapatıp bir sesi dinlediğimde sesi daha canlı duyuyorum. Yazdığınız tüm yazıyı okudum. Saraçoğlu hocanında videolarını izledim. Günlük dozu 2 çay kaşığı yapmaya karar verdim. Yemek konusunda da genel olarak yiyeceğimiz hayvansal gıdaların porsiyonunu azaltmanın yeterli olacağını düşünüyorum. Bütünüyle proteini kesersek bununda zararlı olacağını düşünüyorum. Kırmızı et, beyaz et ve balığı kessek bile en azından yumurtadan protein almanın gerekeceğini düşünüyorum.

  Benim net olarak sormak istediğim birkaç soru var. Sorularımı madde madde sorucam. Rica etsem aynı şekilde cevaplar mısınız?

  1. Anladığım kadarıyla Üzerlik Tohumu midede ki sindirim sistemini etkiliyor. Bu yüzden sindirilip parçalanması zor olan hayvansal gıdaların alınmaması mide sağlığı için gerekli bir şey değil mi ? Bu tohumu içip akşamına da kırmızı et veya sucuk yersek muhtemelen mide yanması, mide ağırlığı sonunda muhtemelen kusma mı yaşarız ?

  2.Jim Dekornenin eserinden kesitler paylaşmışsınız. Jim Dekorne Ayahuska bitkisinin sonuçları üzerine yazmış değil mi? Bu eserde Ayahuska için anlatılan riskler çok ciddi. Bizim Üzerlik Otu bu şekilde ciddi riskler taşımıyor değil mi ?

  3. Anladığım kadarıyla Üzerlik Otu ve Ayahuska’nın varmak istediği nokta aynı. Ayahuska 300 km hızla götürüyor ve yolda kaza yaptırma riski yüksek. Bizim Üzerlik otu ise 100 km ile daha sakin, daha güvenli ulaştırıyor. Yani bizim Üzerlik Otu daha zararsız, daha güvenli değil mi ?

  4. Yazınızda çiğnenerek yutmanın daha kısa sürede etkili olacağını yazmışsınız. Peki elimizdeki üzerlik otunu blendırdan geçirip un haline dönüştürsek ve oluşan tozla demlemeyi yapsak sizce nasıl olur ? Hem dış yüzeyinden hem iç yüzeyinden aynı oranda demlenme yaratmış olur muyuz ?

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Protein konusu kişinin bünye ihtiyacına ve günlük hareket miktarına göre değişebilir. Bu konu daha genel bir konu. Ruhsal açılımlarda özellikle kırmızı et ile alınan protein sürekli hareket edilmediği sürece bünyede ağırlığa sebep olacağı için tüm uygulamalarda liste dışıdır. Et tüketiminin üzerlikle birlikte kullanımı ile ilgili bir sakınca şu ana kadar görmedim. Hayvansal gıdalar, Kırmızı et ve protein kısmı daha geniş kapsamda bir ruhsal açılım çalışması yapılıyorsa dahil edilebilecek konular. Onların da miktarları kişiden kişiye değişecektir.

   1- Konu sadece sindirim sistemi ve mide sağlığı ile ilgili değil ancak alınan gıdaların ayrışma noktası ve tepkimelerle ilgili olduğu için dahil olmakta.

   2- Alıntı yaptığım bölümün ana başlığı “Ayahuasca ve Benzerleri: Harmine ve DMT” Bu başlık altında üzerlikle birlikte bizi ilgilendiren kısmı üzerlik içerisindeki etkin maddeler ve üzerliğin bir MAO inhibitörü (MAOİ) olması. Yani kısaca bedenin ihtiyacı dışında DMT’nin aktif olmasını engelleyen enzimleri bloke ediyor oluşu. Paylaştığım sayfalarda bu esnada savunma sisteminin düştüğü durum aktarılıyor. Peganum harmala yani üzerlikle ilgili kitabın devam eden sayfalarını aktarmadım çünkü Jim Dekorne, Ayahuasca için kolay bulunabilir bir MAO arayışından ve üzerliği keşfinden, konumuzu ilgilendirmeyecek ayrıntılarla anlatmakta. Konuda da bahsettiğim gibi risk, üzerlik içerisindeki maddelere hasasiyeti olanlarda, doz artırımında ve birlikte tüketilen besinlerin içeriğinde ortaya çıkmakta. Ayrıca birlikte alınacak ilaçlara dikkat edilmeli, üzerlik kullanıldığı sürece özellikle alınacak depresanlarda doktora mutlaka bilgi verilmeli.

   3- Jim Dekorne Ayahuasca karışımı için uzak mesafeler gitmektense dmt içeren bitkilerle birlikte daha kolay MAO inhibitörü bulma arayışına girmiş ve üzerlik otunu keşfetmiş. Üzerlik, Ayahuasca’nın MAO yarısı yani Ayahuasca içerisinde DMT miktarı yüksek bitkilerdeki DMT’yi açığa çıkartacak diğer yarı olarak ele alınabilir. Bu yönüyle Ayahuasca ile karıştırılmamalı. Üzerlik alındığında bünyedeki DMT aktivitesi artar. Az veya çok zarar olarak ele alınmamalı. Birlikte alındığı maddeler Üzerliği risk grubuna sokabilir.

   4- Üzerliği nasıl aldığınızdan çok miktarı ve tükettiğiniz besinler üzerinde durmanız daha yararlı olur. Toz haline getirip kullanmadığımız için bir şey söyleyemem ancak üzerlik çayı olarak kullanmayı düşünüyorsanız daha etkili olacağı kanısındayım. Çünkü demleme sırasında tohumların iç kısımları uzun süre bekletilmediğinde tümüyle çözülmeyecektir. Toz halinde daha pratik olacaktır. Ağızda bekletilmesinin nedeni etki ve emilim seçiciliği ile ilgili.

 20. Kazım dedi ki:

  Öncelikle merhaba,
  Biraz önce bir çay kaşığı aldım çiğnedim ve aralıklarla yuttum. Günlük bir çay kaşığı almanın bir zarar veya faydası nedir? Ayrıca ben şu şekilde kullanmayı düşünüyorum; Karanfil, Ceviz, Üzerlik, Siyah üzüm çekirdeği ve Fındık ile karıştırıp bir havan içersinde iyice ezip tüketmeyi düşünüyorum. Bundurumda nasıl bir sonuç alabilirim bilginiz varmı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. E. Emre Sönmez dedi ki:

   Merhaba Kazım Bey,

   Birlikte kullanılmaması gerekenler listesinde “Kuru Üzüm” de yer aldığı için buna göre değerlendirme yapmanızı öneririm.
   Etki kişiden kişiye değişebilir o nedenle benzer hemen her soruda özellikle bir doktor kontrolünden sonra ve gözetiminde kullanılmasının daha uygun olacağını belirtiyoruz. Bir çay kaşığı alıp yüksek tansiyona maruz kalanlarda, hiç etkilenmeyenler de olabiliyor. Etki kişinin metabolizmasına, kullanmadan önceki beslenme alışkanlıklarına ve hangi besinlerle birlikte tükettiğine göre değişebilir. Konuda ayrıntılara değinilmişti.

   “Kabuklu deniz ürünleri, Tuzlanmış ringa balığı, Salyangoz, Bira mayası ürünleri, Bira, Şarap, Muz, Karaciğer, Tavuk veya Dana Ciğeri, Avokado, Bakla, Çikolata, Kahve, Krema, Yoğurt, Peynir, İncir, Kuru üzüm, Turşu, Lahana Turşusu, Soya sosu, Salam – Sosis – Sucuk, Koyu yeşil yapraklı sebzeler, Roka, Yıllanmış protein içeren tüm besinler…”

   Bir arkadaşın gönderdiği listede özellikle “Tramin” vurgusu yapılıyordu. Doğrudan üzerlikle ilgili değil ama içeriğindeki maddelerle dolaylı bağlantısı olan ilaçlarla ilgili “Tramin” bulunan tüm besinlerden uzak durulması uyarısı yapılıyordu. Birlikte tüketeceğiniz besinlerin içerisinde “Tramin” olup olmadığını araştırabilirsiniz.

   1. Kazım dedi ki:

    Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Akşam almış olduğum bir çay kaşığı üzerlikten sonra ilk önce dilim hızlı bir şekilde uyuştu yaklaşık 2 saat sonra uyumaya karar verdim ve gece karmaşık rüyalar görmeye ve ani uyanmalara sebep oldu bunun psikolojik etkisinde mi kaldım acaba diye düşünüyorum. Bu tür bitkilerin içerisindeki maddelerin birleşim sağladığında örneğin; X ile Q birleşiminde Y ortaya çıkıyor. Bunu nasıl öğrenebiliriz? Daha doğrusu Karanfil ile Üzerliği birleştirirsek nasıl bir madde elde ederiz ?

    1. E. Emre Sönmez dedi ki:

     Rica ederim Kazım Bey,

     Plasebo etkisi de mutlaka oluyordur ancak içerisindeki maddeler yaşadıklarınıza ve benzerlerine neden oluyor. Bünyeye göre değişen miktarlar farklı etkilere sebep oluyor. Karanfilde uyuşmaya neden olabilir Sade karanfil kullanıldığında ve uzun süre ağızda bekletildiğinde ağızda hafif yanma ve uyuşmalara sebep oluyor.

     Bahsettiğiniz şekilde bir sonuca varabilmek için laboratuvar çalışması gerekiyor. Ancak şu an için bizi ilgilendiren kısmı sakınılması gerekenler grubu. Araştırmalar genelde öncelikli olarak risk gruplarına yönelik yapılmış.

 21. Ertan Gözel dedi ki:

  Dmt yada üzerlik tohumu kullanmadan önce yapılacak diyetin listesini ve kullanırken yapılacak diyetin listesini bilgi verirmisiniz? Mesela kırmızı et tuz şeker gibi bazı şeylerde diyete dahil diye biliyorum ama yazınızda göremedim.

 22. Selin Sakman dedi ki:

  İzlediğim bi videodan etkilenip araştırmaya başladım ve karşıma bu sitenin çıkması gerçekten beni memnun etti fakat ben işin bilimsel ve metafiziksel tarafına dayanarak burada bulunuyorum amacım kesinlikle dini bir huzura ermek değil (çünkü ateistim) bu inançsızlığım ilerleyeceğim yolda beni engeller mi? Ayrıca bu bitkiyi kullanmak için bir yaş sınırı var mıdır? Daha önce zorlu bir depresyon döneminden geçtim ve antidepresan kullandım bunlar benim durumumu etkiler mi? Acı eşiğim düşük değil o yüzden sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Ayrıca başlanması gereken en yüksek doz nedir? Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Üzerlik tohumlarının üzerinde “inanca göre etki ederim, inanmayanlara etki etmem” şeklinde bir ibare bulunmuyor. Konuda etken maddelerin açıklamaları ve bilimsel bulgulara verilen linkler bulunuyor. Konu, Üzerlik=İnanca göre etki değil; Üzerlik=Etken maddeler, bu maddelerin etkileri ve paranormal çalışmalara etkisi şeklinde algılanmalı. İnançlar bakış açısını, gelişim hızını ve edinimlerin yorumlanmasını etkileyebilir. Gelişim adına neyi ararsanız O’nu bulursunuz.

   * Yaş sınırı ile ilgili alınan miktar etkili olabilir veya sinirsel gelişimler farklı etkileyebilir. Alınan miktar çok daha iyi ayarlanmalı. Bu konuda bir uzmanla görüşülmesi daha önemli.
   * Geçmiş olsun yaşadığınız son depresyon olmasını dilerim. Antidepresan yazan doktorla mutlaka görüşmelisiniz. Bazı ilaçların içerisinde bulunan etken maddeler ciddi sorunlara sebep olabilir. Kullandığınız ilacın prospektüsünü dikkatli bir şekilde inceleyin. Bazı ilaçların etkinlik süreleri çok uzundur ve bu süre içerisinde alınan ek gıdalara/ilaçlara dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor olmalı. Antidepresanlar sinir sistemi üzerinde etkili olan maddelerle etkileşime girdiğinde ciddi etkilere sebep olabilir. Bu konuda karar verebilecek bilgiler edinemezseniz mutlaka doktorunuzla görüşün.

   * Bazı etkiler acı eşiği ile ilgili değildir. Acı eşiğini de oluşturan sinir sistemi deve dışı kaldığında kontrollü olamazsınız.

   * Yazıda bizim denediğimiz miktarları konunun uzmanlarının tavsiyelerini de dikkate alarak ekledik. Bu konuda mantıki bir yol izledik. En düşük miktarlardan başlanır direnç noktası bulununcaya kadar devam edilir. Günlük aşılmaması tavsiye edilen miktar iki çay kaşığıdır. Üzerlik gibi bitkiler kullanılırken sıkı bir diyet yapılmadığı taktirde sonuçları hastanede bitebilir. Eğer amacınız ruhsal bir açılım yakalamaksa emin olun yüksek miktarlara hiç gerek yok.
   Kullanımdan önce belli bir süre diyet uygulanmalı, kullanıldığı sürece de bu diyete sıkı bir şekilde uyulmalıdır.

 23. Tülay Aydilek dedi ki:

  Üzerlik tohumunu konttollü kullanmak istiyorum, benimle iletişime geçerseniz sevinirim.

 24. Büşra dedi ki:

  Merhaba şimdi benim anlamaya çalıştığım şudur ki ben yemek yemeyi çok seven biriyim üzerlik kullanmaya yeni başlayacak biri olarak kullandığım günler mi yediklerime dikkat edeceğim yoksa kullandığım zaman boyunca yediklerime dikkat etmem mi gerek yani bugün kullandım rejim ama bidaha 2-3 gün sonra kullancam aradaki günlerde istediğimi yiyebilir miyim

  1. E. Emre Sönmez dedi ki:

   Metabolizmada bulunan maddelerin ruhsal yapıya da etkisinin ortadan kalkması için gerekli süre 40 gündür. Eğer bu yönde bir çalışmanız yoksa ve yazıda belirtildiği gibi kullanırsanız en azından 1-2 hafta öncesinden "Yenilmemesi gereken besinler" bölümünde bulunan besinleri almamaya özen gösterin. Etki anlık ve bünyede birikerek kalma süreleri ile de ilgilidir. Üzerlik kullanmaya başladığınızda da kullandığınız sürece aynı şekilde yazıda bahsedilen besinleri ve benzerlerini tüketmemelisiniz.
   En doğru kararı bir diyetisyen veya doktor eşliğinde alırsanız daha isabetli olacaktır.

   1. Ertan Gözel dedi ki:

    Yenilmemesi gereken besinler sanki biraz eksik gibi. Kırmızı et, et ürünleri, tuz şeker gibi bazı şeylerde diyetin içinde olması gerekmiyormu? önce yenilmemesi gereken besinler ve birlikte yenilmemesi gereken besinlerin açık net bi listesini yazarmisiniz lütfen….

    1. E. Emre Sönmez dedi ki:

     Konuda yer alıyordu Ertan Bey,

     “Kabuklu deniz ürünleri, Tuzlanmış ringa balığı, Salyangoz, Bira mayası ürünleri, Bira, Şarap, Muz, Karaciğer, Tavuk veya Dana Ciğeri, Avokado, Bakla, Çikolata, Kahve, Krema, Yoğurt, Peynir, İncir, Kuru üzüm, Turşu, Lahana Turşusu, Soya sosu, Salam – Sosis – Sucuk, Koyu yeşil yapraklı sebzeler, Roka, Yıllanmış protein içeren tüm besinler…”

     Bunlar genel olarak kullanmadan önce ve kullanırken diyete dahil edilmesi gereken besinler. Etkiler alınan miktarlarla herkesin metabolizmasına göre farklılık gösterdiği için hiç kullanmamak en ideal olanı. Bunların dışında benzer etkilere sahip olan besinlerden de uzak durmak gerekir. Mesela listede kahveye benzer etkilere sahip olabilecek çay gibi, kafein içerdiği için cola gibi ve tabiki tüm enerji içecekleri…

     Tuz ve şekerin üzerlik içerisindeki maddelerle olumsuz bir tepkime içerisine girdiği ile ilgili bir bilgi şu ana kadar ben görmedim. Tuzlanmış ringa balığı ve Turşuların içerisindeki tuzla ilgili ise, burada zararlı olan tuz değil tuz ile değişime uğramış etkisi değişmiş besinler. Ancak genel anlamda tabiki tuz ve şekerin gereksiz tüketimi sağlık açısından iyi değildir. Ayrıca işlenmiş ve değişime uğramış; katkılı ve yapay tüm ürünlerden de uzak durmakta yarar var. DMT ve Zaman Algısı Üzerindeki Etkiler Konusunun son bölümüne bakabilirsiniz.

     Protein genel manada ruhsal gelişim sürecini olumsuz etkiler ancak üzerlik ile ilgili sadece konuda da belirtilen değişime uğramış et ürünlerinde sakınca olarak belirtilmiş. Yumurtada bulunan proteinin bir yan etkisini görmedim. Bazı günler (belki bir kaç hafta) sadece bir veya iki yumurta yedim. Üzerlik ile birlikte bir yan etki görmedim. Ancak bünyesi hassas olanlar farklı şekilde etkilenebilirler. Mümkün olduğunca “Herkeste aynı sonuca varılır” demekten kaçınmaya çalışıyoruz çünkü herkesin metabolizması farklı sonuçlar doğuracaktır. Genel olarak protein ruhsal gelişimde olumsuz etkiye sahip olsa da bedenin ihtiyacı oranında alınmasında bir sakınca olacağını sanmıyorum.

  2. Mehmet dedi ki:

   Tülay hanım üzerlik kullandinizmi

 25. zagor_tenay dedi ki:

  Uzerlik tohumunu once 1 cay kasigi ve artirarak 1 corba kasigina kadar cikardim. Ac karnina alinan 1 cay kasigi tok alinan 1 corba kasigindan cok daha fazla etkili. Ac karnina aldigim 1 cay kasgigi midemi bulandirip kusma etkisi yapti.

  Bendeki etkisi ense kokunde tutulma ve guzel uyku seklinde. Tadi kotu degil tolere edilebilir duzeyde. Fakat 3. goz acma olayi nasil olacak veya hangi asamada olacak bilmiyorum. Bir takim net ruyalar gordum fakat kayda deger duzeyde degildi.

  1. Üzerlik tek başına 3. göz adı verilen mekanizmayı aktif hale getirmede yeterli değildir. (Sağlığınızı düşünüyorsanız kabul edilir ölçü aralığında)

   3. göz aktivitesi her insanda farklı sürelerde ortaya çıkar. Ruhsal hassasiyeti yüksek olanlar için 1 çay kaşığı da yeterli gelebilir. Sağlıklı ve kabul edilebilir aktiviteler için ruhsal derinliği artırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Araba kullanmayı öğrenmeden 130 km hızla giden birini hayal edin?

   Üzerlik kullandığınız sürece yazıda belirtilen besinlerle ilgili diyet yaptığınızda hassasiyetiniz zamanla artacaktır. Nefes egzersizleri, derin trans çalışmaları, meditasyon, dini aktiviteler, zikirler ve çakra çalışmaları süreci hızlandırır.

   3. Göz konusunu ilerleyen zamanda bir kaç konu ile birlikte ele almayı düşünüyorum.

 26. Emre dedi ki:

  Üzerlik tohumunun tazeliği önemli midir ? aktarlardan aldığımız tohumun geçen yıldan kalmış olma ihtimali var bu yılın geçen yılın olması tohumun içindeki maddeleri etkiler mi ?

  1. Bu konuda şu ana kadar teste dayalı bir bilgi görmedim. Ağustos aylarında toplandığını varsayacak olursak her ay taze bulunması mümkün değil. İyi muhafaza edilmediğinde aynı yıl içerisinde de bozulabilir!

   Geçen zaman etken maddeleri nasıl bir dönüşüme uğratır? Değişim ne yönde olur araştırmak gerekir. Şu varsayımda bulunabilirim, etrafı bir muhafaza ile çevreli olan bu tohum ezilmedikçe tüm içeriği ortaya çıkmıyor. Ekten maddelerin ne kadarı dış kabuğun içerisinde ne kadarı dışarısında! Eğer büyük kısmı iç kısımda yer alıyorsa (etkisi, tadı ve kokusu bunu gösteriyor) etken maddeler kolay bozulmayabilir. (aşırı ısı ve nem etkisi bilinmiyor)

   Etki farkını test etmek için bu aylarda ve Ağustos ayında yeni toplanmış üzerlik tohumu alıp kıyaslamak gerekir.

 27. Muhammed dedi ki:

  Merhaba Burak Bey , temin edebileceğim en güvenli adres neresidir ?

  Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, Şifalı bitkiler sınıfında yer aldığı için tüm aktarlardan bulabilirsiniz.

 28. Zagor_tenay dedi ki:

  Benim merak ettigim; Uzerlik tohumu tuketerek acilan goz ile bizim klasik huddam sahibi hocalar (ocak'tan gelen el almis) kisilerin gordukleri 3. goz aynimidir? cevap icin simdiden tesekkur ederim.

  1. Hüddam, hadim yani hizmet eden yardımcı demektir. Hüddam üzerinden bilgi alışverişi yapanlar madde ötesi varlıkları aracı yaparlar. 3. göz adı verilen algıda kişi maddesel unsurları ortadan kaldırarak kendisi ruhsal algı yaşar.

 29. Nilay dedi ki:

  Herkese merhaba,ben üzerlik le tanışalı yaklaşık 1 hafta oldu,su malum 7 zeytin,1 incir kürü var ya,ondan yapmaya başladim ve bunda 2 tutam üzerlik de aliyorsunuz,sabah aksam.bu yazıyı okuyunca şok oldum ,ben bu kadar etkili bir şey olduğunu bilmiyordum, teşekkürler bunun için size,siz bu kür hakkında ne düşünüyorsunuz hocam? Bunun için doktora gidemem ki,bana gülerler ? Ne dicem ki? Sabah akşam 2 tutam almanın bir zararı olur mu sizce ?????

  1. Merhaba,

   Eğer yazının tamamını okumuşsanız içerisindeki etkin maddelerin neler yapabileceği hakkında makul bir sonuca varmış olmalısınız. Bu konuda ne yazık ki yeterli bilinç oluşmamış. Üzerlik hakkında abartılı ve özendirici yayınlar yanlış kullanımlara sebep olabiliyor.
   Yazı faydalı olmuşsa değerlendirdiğiniz için ben teşekkür ederim.

   "Hocam" şeklinde hitap ettiğiniz için belirtmek istedim benim ilgim parapsikoloji alanında. Konuyu da bu bağlamda değerlendirdik. Zeytinle ilgili konuyu biliyorum ancak o kürü uygulamadığım için bir şey söylemem doğru olmaz. Bu konudaki değerlendirmeleri konunun uzmanlarından edinirseniz daha yararlı olur.

   Üzerlikle birlikte uygulanmasına gelince; Konu içerisinde üzerlikle birlikte kullanılmaması gereken besinler arasında incir de bulunuyor. Tüm besinler diğer besinlerle karıştırılmadan kullanıldığında ayrı ayrı fayda sağlıyor. Ancak karışım konusuna gelince içeriklerindeki maddeler farklı tepkimelere sebep olabilmekte.

   O küre üzerlik neden katıldı bilmiyorum. Eğer dozlar belirtilmiş, içeriklerindeki etken maddeler göz önünde bulundurularak dozlar ayarlanmışsa ve bu bir uzman tarafından sunulmuşsa bir şey demem doğru olmaz. Mutlaka belli testler ve tahlillerde yapılmış olmalı.

   Bu konuyu danıştığınız için size gülünen bir yere ve gülen insanlara bir daha gitmeyin. Sağlık konusu ciddi bir konu, sonuçlarını kimse telafi edemeyebilir. Bağlı olduğunuz aile hekimine başvurun sizinle mutlaka ilgilenecektir. Üzerliği neden kullanmak istediğinizi bilmiyorum ama geçerli bir nedeniniz varsa kullanmak istediğiniz karışımları kendisine danışın. Bilgisi olmayabilir, bitkiler ayrı bir uzmanlık gerektirir bu doğaldır ama üzerlik içerisindeki etken maddelerden bahsederseniz, hatırlattığınızda size yazacağı ilaçlara dikkat edecektir. En azından sizi yönlendirecektir. Olası bir rahatsızlıkta uygun tedavi ve tedbirlere daha hızlı ulaşacaktır.

   Üzerlik kullandığınız sürece ne yediğinize, hangi ilaçları kullandığınıza da dikkat etmelisiniz. Dikkat ettiğiniz sürece üzerlik içerisindeki maddelere karşı bir hassasiyetiniz yoksa sorun olacağını sanmam. Ayrıntıları yazıda belirttiğimiz için tümüne tekrar değinmek istemiyorum.

   Uzun süreli kullanımlarda vücutta biriken maddelerin etkinliği net bilinemediğinden; diyete sıkı bağlılık, belirli aralıklarla ara vermek; uygun olabilir.

 30. Metin dedi ki:

  Herkese Merhabalar!

  Öncelikle bu güzel araştırma ve paylaşım için emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Yazıyı sonuna kadar okudum. Ne yapmam ve yapmamam gerekli bunları listeledim. Merak etmeme rağmen asla acele etmemeye, dikkatli olmaya ve etkileri olabildiğince verimli kullanmak adına , teknolojiden , alkolden , sigaradan ,aşırı yemekten , stressten ve cinsel munasebetten bir ay boyunca uzak kalmaya ,spora , meditasyona ve kullanacağım zaman gece karanlığı, şehirden ve insanlardan tamamen uzakta kendimle başbaşa bu deneyimi yaşamaya karar verdim.

  Anladım ki eğer sadece üzerlik otunun ve kargı kamışının veyahut ayahuascanın size sadece içlerindeki kimyasallarla faydalı olabileceğini düşünüyorsanız yanılgı içerisindesiniz. Aktardan bir miktar alıp 'Hadi baba üzerlik yiyelim!' düşüncesi zaten başlı başına yanlış . Bu kendinize giden bir yolculuk. Hafife alınmaması gereken bir konu. Bir yolculuğa çıkarken bavulunuza koymanız gereken şeyleri unutursanız , saçma sapan bir yol arkadaşıyla ilerlerseniz , taşlı topraklı bir patikada traktörle giderseniz, o yolculuk hiçte güzel geçmez, cehenneme döner. Önce tertemiz bir asfalt yol yapmak! Uygulama ;3 Nisan Cuma, 4 Nisan Cumartesi ..

  5 Nisan 2018 de tekrar görüşmek üzere hoşçakalın..

  1. Merhaba, biz teşekkür ederiz.

   Yalnızlık deneyim için güzel bir seçim.
   Konuyu çok güzel özetlemişsiniz. Teşekkür ederim.

   Edinimlerinizi merakla bekliyorum.

  2. Atilla-13 dedi ki:

   Merhaba bu yazıyı yazdığınızdan beri deneyiminizi gerçekleştirip gerçekleştir mediğinizi merak ediyorum…!!!!????

   1. Deneyimden kastınız nedir?

 31. Oğuz dedi ki:

  Selamlar. Dün hafif aç karna yarım çay kaşığı çiğneyip, ağızda bekletip yuttum. Hafif bir etkisi olur gibi oldu. Gözlerimi kapattığımda ense kökümde hafif ağırlık ve güzel bir baş dönmesi mi desem, his oluştu ama kısa sürdü. O gece bir sürü rüya gördüm. Şimdi yaklaşık 2 saat önce tok karna bir çay kaşığı çiğneyip yuttum. Valla bi şey olmadı. Tokum belki ondan ya da henüz sindirilemedi mi nedir? Yalnız bu gece içtikten sonra kendimi akışa bırakmadım ben. Bilgisayarda takılıyordum, kendim salmamış olduğum için de hissedemedim belki. Yarın hafif aç karna bir buçuk çay kaşığı deniycem bakalım. Farklı bir deneyim oluyor işte ya, tabii sınırlarını bilmek lazım. Sağlıcakla kalın.

 32. Ali dedi ki:

  Bugün üzerlik tohumunu çiğneyerek denedim. Çok aramıştım ilk defa buldum 200 gr paket yanımda duruyor. Birkaç ufak tane attım ağzıma ve çiğnedikten sonra yuttum. Çok az tüketmeme rağmen başım 5 dakika içinde hafiflemeye başladı. İlk başlarda epifiz aktivasyon müziklerinde hissettiğim etkiye benziyordu ama bu çok daha güçlüydü. Doktor kontrolünde kullanmayacağım çünkü tek uyaran burası var çok ciddi sıkıntı olacağını sanmıyorum. Uyarı yapılan besinleri de elimden geldiğince tüketmem. İbrahim Saraçoğlu bunlardan bahsetmeden yine kürü veriyor o yüzden yine çok sıkıntılı olacağını zannetmiyorum.

 33. Bunu bedeninize ve doktorunuza sormalısınız Can Bey. Etki her metabolizmada farklı sonuçlar doğuracaktır. Bende, sizde olumlu olan sonuç bir başkasında olumsuz olacaktır.

 34. Selam Kerim Bey. Yazının geneli bu konu ile ilgili. "Üzerlik Kullanımı İle İlgili Uyarılar" başlığı altında geçen Sayfa 178, 179 ve 180'i tekrar okur musunuz.

 35. Geçmiş olsun. Lütfen dikkat. Sonuçları herkeste farklı olacak bir bitki. Her ihtimali göz önünde bulundurun ve çok düşük miktarlardan kullanmaya başlayın. Kullanım oranı konusunda uyarı yapan aktar görmedim. Herkes kendi sağlığını öncelikle düşünmek zorunda. Tekrar geçmiş olsun.

 36. Yusuf dedi ki:

  Oncelikle yaziyi cok faydali buldum elinize saglik calismalarinizin devami gelir umarim. Aklima takilan seylerden biri uzerlik tohumu dozunu arttirarak kullanmak farkli bir etki verir mi? Sonucta bunye alisik olmadigi icin yuksek dozla dozla baslamak dogru ve saglikli olmaz. Bir diger konu ise beslenme. Genellikle epifiz bezine zararli gidalardan bahsedilmis her yerde ama kullanilmasi onerilen besinler ya da bir liste yok hic. Bu maddelerden uzak dururken ayni zaman da buna uygun bir beslenme listesini nasil hazirlamaliyiz sabah aksam seklinde. Son olarak da vucut bu uzerlik etkisine alisir mi bi sure sonra. Yani dozu arttirarak kullansak da beden bu etkilere alisip ileri zamanlarda ayni tepkileri vermeme gibi bir durum olur mu?

  1. Teşekkür ederim Yusuf Bey.

   * Miktar artırımı etkiyi değiştiriyor. Etki bedensel ve ruhsal olarak ele alınabilir. Her ikisi de herkeste farklı sonuçlar doğuracaktır. Öncelik risk faktörleri olmalı. Yüksek miktarla başlamak kesinlikle doğru değil. Sağlıklı olan doktor kontrolünde kullanmaktır.
   * Hangi besinler kullanılması konusunda uzak durulması gereken belirlenebilmiş besinler dışında kalan besinler tüketilebilir şeklinde sıralanabilir. Ancak besinler konusu metabolizmaya göre tür ve miktar olarak ta değişebilir. Sakınca görülen etkileşimlerden çıkan sonuca göre içeriğinde katkı bulunmayan doğal ve değişime uğramamış besinler tercih edilebilir. Ruhsal olgunluğa ulaşma çabasında olan tüm oluşumlarda temel tüketimler bitkisel ve doğal tüketim ağırlıklı. Bu durum göz önünde bulundurulabilir. Bu konuda Aidin Salih'in "Gerçek Tıp" adlı kitabını tavsiye edebilirim. İçeriğinde üzerlik yok. Ana konusu üzerlik ve etkileri olmasa da önemli bilgiler içermekte.
   * İnsan metabolizmasında muhteşem bir denge var. Sürekli bu denge döngüsü işler durumda. Bu durum maddesel boyuttaki yaşamı sağlıklı sürdürebilmemiz için gerekli gibi. Dengeyi bozan maddenin ruhsal ve bedensel dengeyi ne oranda bozduğu önemli. Metabolizma + tüketilen besinler ve alınan üzerlik miktarı bu dengeye yaptığı etkiye göre, döngünün sonucunu değiştirecektir.

   1. Yusuf dedi ki:

    Cok tesekkurler ilgilendiğiniz için

    1. Ben teşekkür ederim Yusuf Bey.

 37. mükerrer oy dedi ki:

  herkese merhaba dün gece başladım üzerlik otuna çeyrek çay kaşığı yedim. Bugün öğlen ise yarımşar çay kaşığı bir saat arayla yedim. gözlerimi kapattığımda burnumun üst kısmından kaşlarımın ortasından yukarıya doğru titreşimleri hissettim. yaklaşık 3 saat önce aldığım tam çay kaşığında ise suyla yuttum direk. 2 saat sonrasında ise yeniden aynı etki oluştu gözlerimi kapattığımda aynı şeyler tekrarlandı. biraz uzandım ve gözlerimi kapattım ve vucudumun ağırlaştığını hissettim yaklaşık 10 dakika bu şekilde kaldım. arada gözlerimi açtığımda vucudumun birden hafiflediğini hissettim. bu durum neyden dolayı kaynaklanıyor bilgilendirebilir misiniz ? önceden tecrübe etmediğim şeyler.

  1. Merhaba, "Üzerlik Tohumu İçeriği" başlığı altında hangi maddenin hangi sonuçlara sebep olduğunu özetle derlemiştim. Anlaşılır olması amacıyla bölümü tekrar düzenledim.

   1. mükerrer oy dedi ki:

    Merhaba Tarık bey, ilginiz ilginiz için teşekkür ederim.

    1. Rica ederim. Ben teşekkür ederim.

 38. Melih karaaslan dedi ki:

  Selam Burak bey, ben üc gündür sabah ac karnina bi cay kasigi üzerlik cigneyerek yutuyorum,cok bi etki görmedim.simdi miktari artirmayi düsünüyorum, iki cay kasigini gecmesin demistiniz günlük, peki bu iki kasigi bi seferde alabilirmiyiz? Yoksa bölmelimiyiz? Sabah 1 aksam 1 kasik olarak?

  1. Bu durum metabolizmaların besin emilim farkı ile ilgili sanırım Melih Bey. Her bünyede etki ve sonuçlar farklı. Doktorunuzla görüşüp karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Miktar artırımı ile ilgili karar konusunda bir şey diyemem. Miktar artırımını doktor kontrolü altında yapmanız daha sağlıklı olur.

   Ben günde iki çay kaşığını her iki şekilde de denedim. Sabah ve akşam alındığında etki bölünüyor. İki çay kaşığı aynı anda alındığında etki daha yoğun. Miktar arttığında riskte artıyor. Aynı oranlar farklı günlerde farklı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Metabolizmanın işleyişi ve bu işleyişe etki eden besinler, uyku durumu sonucu etkiliyor.

   Sayın İbrahim Saraçoğlu'nun ifadesi "Günlük iki çay kaşığı geçilmemeli".

   “Üzerlik Kullanımı İle İlgili Uyarılar” başlığı altını tekrar okuyup karar verin.

   1. Melih karaaslan dedi ki:

    Tesekkürler cevap icin ,sagolun.

    1. Rica ederim Melih Bey.

 39. E. Emre Sönmez dedi ki:

  Bünye ve yediklerinizle ilgili bir durum. Düşük miktar alımlarla ilgili şu ana kadar (8 ay, belli sürelerde ara vererek) kendimde bir olumsuzluk görmedim. Ancak mümkün olduğunca yediklerime dikkat ediyorum. Kıyası kendimle yapıyorum, sürekli tahlil yaptırıp etkin maddelerin sonuçlarını karşılaştırmadım. Sonuç bünyeden bünyeye değişebilir.
  İbrahim Saraçoğlu günlük iki çay kaşığı üzerine çıkmayın diyor. Çeyrek çay kaşığı sizde olumlu sonuçlanıyorsa kararı verecek siz olduğunuz için kendinizi kontrol altında tutmanızda yarar var. (Bitkide olsa zaman zaman ara vermeniz iyi olur. Kesin, net bilgi için kullanıma başlanmadan önce ve sonrasında belirli aralıklarla tahlil sonuçları değerlendirilirse daha iyi olur. Tıbbi bir konu olduğu için bu konu uzmanlarına bırakılmalı.)

 40. can dedi ki:

  ceyrek cay kasigi uzerligi cigneyerek 2 3 ay hatta daha fazla kullanabilirmiyim zarari olurmu tşk cünkü iki günde cok faydasini gordum.

 41. Kerim dedi ki:

  Burak bey selam bu söylediğiniz diyeti yapmak üzerlik içinmi geçerli tam anlam veremedim bu diyeti yapmadan kullanırsak çok riskli olurmu saygılar

 42. Efekentli dedi ki:

  internette yaptıgım yüzeysel araştırmalar üzerlik tohumunun epifiz bezini güçlendirdiği bilgisine ulaştım…cahil cesareti ile aktardan iki günce üzerlik tohumu aldım…tadına bakmak için yaklaşık bir tatlı kaşıgı kadar çiğneyerek yuttum…Allahtan her zaman yaptıgım gibi abarmamışım ki şu anda size bu yazıyı yazıyor olmazdım…yaklaşık on dakika içinde etkileri görmeye başladım…ki bunlar yabancı oldugum etkilerdi sadece sigara kullanan biri olarak…her şey normal gibi olsada degildi…tansiyonum 18/11 di hastahaneye gittigimde üzerlik tohumu çiğnedim yuttum dediğimde herkes şaşırmıştı…bu anlamda benzer vakalarda tıp dünyasına katkı yaptıgımı düşünüyorum…24 saat müşaade altında kaldım hastahanede…aradan 48 saat geçmesine ragmen hala tuhafım…çok dikkat edilmesi gereken bi bitki…

 43. Avakadoyu bir kaynakta görmüştüm ancak ayrıntılı araştırmadığım için net bir şey söyleyemem. Şüphe dahi oluşsa kullanmamanızı önerebilirim sadece. Eğer sorunuzla ilgili bilgi temin edebilirsem yazıda güncellerim.

 44. Kargı kamışı ile ilgili ayrıntılara değinmedik çünkü bir süre sonra kargı kamışından vazgeçmiştik. Kullandığımızda uzun süre kaynatmıştık (2-4 saat arası şu an net hatırlamıyorum) Oranlar çok etkilediği için net bilgi olarak kabul etmeyin. Yazıda geçen kitaptan bakabilirsiniz.

 45. fırat dedi ki:

  kargı kamışına ilişkin usül yazılmamış bariz kaynatılacak sanırım… bir blog ta geçiyor akasya üzerlik kargı kamışını 2saat kaynatıp yatışa geçilir….diyet için avakado gördüm (yasaklı) etken maddesınde dopamın var dopa acaba antagonıst etkı mı yapıyor dmt ve inaktivasyona?

 46. yalçın dedi ki:

  Ben her gün sabah aç karnına bir kase yogurda Bir tatlı kaşığı çörek otu ve bir tatlı kaşığı keten tohumunu bilendirda un kıvamında çeker döker ve yerim bu gün bir tatlı kaşığına yakın üzerlik tohumunuda çekerek ilave ettim bunu sabah saat 08:00 da yaptım saat şuan 14:00 ve hala hiç birşey yemedim . Ne olduğunu soranlara söyliyim sadece baş ağrısı yani tam baş ağrısı da değil , tam tarif etmek ağrı olarakda tanımlanamayan bir yogunluk gibi bişi midemde herzamanki ufak tefek sıkıntılarım dışında bi sıkıntım yok . genel olarak mide iiyi denebilir .Durumu birazdaha iyi analiz ederek tarif etmem gerekirse , yukarda belirtilen "kişiye ve ruh durumuna göre değişir" ibaresini destekleyecek ve merak eden herkesin bu ibareden ne denmek istendiğini kavramasını sağlayacak yorumumu yazayım .

  Üzerlik tohumunu almam ile bu yukardaki makaleyi okumam arasında yaklaşık 3 saat gibi bi zaman geçti bu 3 saat içinde hiç farkında olmadığım şeyleri bu makaleyi okuduktan sonra farketmeye başladım , örneğin sesler daha rahatsız edici veya şöyle söyliyeyim odaklandığınız herşey farklı . umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir . kısaca birine 1 tatlı kaşığı üzerlik otunu başka bir madde diye yedirin örneğin çörek otu diye yedirin 2-3 saat sonra en fazla galiba üşütücem , grip yada nezle olucam vs gibi düşünmesini sağlarsınız .

 47. Enes dedi ki:

  Dünyanın en iğrenç tadına sahip olduğu için minnettarım?Tadından dolayı ekstre ile devam ettim yolcuklara. Ortalama %4 alkaloid içerdiğini farz ederek hareket edersek;

  Yüksek miktarda: Ekstrenin genelde 40dk çayın ise 20dk da etkisi başlıyor. Peak 2 saat sonradır. Zihinsel aktivite artar. Deli düşünceler dediğim 5-10saniye de değişen düşüncelere maruz kalınır. Düşünceler hemen çözümlenir ve yenisi başlar. Her sesin titrşimli vızıltısı gibi bir ses duyulur. Yatar yatmaz bedeni terk edecekmiş hissi duyulabilir. Gözler kapalıyken değişik renkler, bilmediğiniz suratlar görebilir, çocukluğunuza dair olmadık şeyler hatırlayabilirsiniz (bu etkileri sizin ruhsal seviyenize göre deneyimlersiniz. Salgılanan dmt miktarı ile ilgili olabilir)
  Yüksek miktar alınmışsa uyku kaçırır, düşünmekten dolayı uyumak zorlaşır(düşük miktar ise harika uyutur). Bilinç değişikli etkisi genellikle 6 saat sürer. Ama baş dönmesi ve uykulu olma hali 12 saat kadar sürebilir.
  Ertesi 2 gün oldukça stressiz geçer. İş yapmaya olan istek artar 🙂
  Melatoninden dmt sentezi ile ilgili: https://ibb.co/hYGmaw

  Kargıya hiç bulaşmayın denemeye bile değmiyecektir. Üzerlik çayınıda yüksek dozda içerseniz bir daha içebilceğinizi sanmıyorum, kokusu bile mide bulandıracaktır. İçmeden kusabilirsiniz 😀

  1. nazlı dedi ki:

   pelin otundan daha mı kötü acaba tadı? 🙂

 48. Enes dedi ki:

  Evet çok rahatlatıcıdır

 49. Yildiz dedi ki:

  Üzerklik tohumunun ilk deneyimi. Akşam saat 20 gibi 1,5 çay kaşığını çiğnemeden yuttum. Saat 22.30 gibi yattım.

  Sirt ustu ve gunluk dualarimi falan okudum. Sonra deney başlattim. Önce alnıma topladim enerjiyi ama cok acayip birsey oldu. Ayni anda vucudumda bir enerji depremi oldu. Gözum kapaliyken acayip yogun. Acarsam hafifliyor. Nerden nasil akim sagliyor anlayamadim. Asiri yogundu. Deneyi devam ettirdim. Önce tum enerjiyi sol elime yönelttim. Elim adeta titredi enerjiden. Bilek ve parmaklarim ton agirliga geldi. Ayni zamanda da o yogun elektirik akimi var ve bana rahatlamakla tedirginlik arasi bir his veriyor. Sonra sag elime yönelttim enerjiyi ve vucudumdaki elektirik akimi bitmeye yakin hafifledi ama sag bilegimdeki atar damar gerildi ve ciddi bir agri girdi bilegime. Bir sure zonkladi sonra gecti. Burda korktum biraz. Damara zarar verir bir gucteydi.

  Aklima zikirler geldi. Unutmustum. Neyse dedim yeter bu kadar ve sag tarafima döndüm ve ellerim deneyimi yaparken amacsizca karnimin ustundeydi. Döndugumde ellerimin oldugu yerde uzunca bir sure agri hissettim. Öylede uyumusum.

  Ruya gördum ama herzaman bir kac seyde olsa net hatirlarim. Hic hatirlamiyorum bugun.

 50. Ertunç G&ouml dedi ki:

  İnsanı rahatlatıcı bir etkisi var. İlginç bir bitki. Kokusu ve tadı anlatılmaz, herkesin kaldırabileceğine ihtimal veremiyorum. Çayını yaptığınızda kokusu uzun süre etrafta kalıyor. Hayatımda tattığım en acı ve ağır kokulu bitkilerden biri oldu.

error: Korumalı İçerik!