Üzerlik Tohumu, Kullanımı, DMT Etkisi, Faydaları, Zararları ve Diyeti

Üzerlikt ohumu, üzerlik tohumu nasıl kullanılır? dmt etkisi, faydaları, zararları ve üzerlik diyeti

Üzerlik Tohumu, Kullanımı, DMT Etkisi, Faydaları, Zararları ve Diyeti

Üzerlik tohumu ve dmt etkisi, üzerlik tohumu nasıl kullanılır? hangi ölçülerde kullanılmalıdır? Üzerlik tohumu kullanırken hangi besinler tüketilmemelidir? Üzerlik çayı nasıl hazırlanır ve nasıl kullanılır? Üzerlik tohumunun kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Üzerlik tohumu hangi hastalıklara iyi gelir, üzerlik tohumunun faydaları ve zararları var mıdır? Ruhsal derinleşmede ve dmt etkileşiminde fonksiyonları nelerdir? Üzerlik tohumu etki bakımından, Ayahuasca ile kıyaslanabilir mi? Üzerlik tohumunun içerisindeki hangi maddeler hangi etkilere sahiptir?

Makale İçeriği

1- Üzerlik Tohumu Kullanımı İle İlgili Uyarılar
2- Üzerlik Tohumu Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
3- Üzerlik Tohumu Diyeti ve Uzak Durulması Gereken Gıdalar
4- Diyet Sırasında Alternatif Besinler. Diyette Neler Yenilebilir?
5- Üzerlik Tohumu Yan Etkileri ve Yapılması Gerekenler
6- Üzerlik Tohumu Kullanırken Neler Yiyebiliriz?

7- Üzerlik Tohumuyla Birlikte Kullanılmaması Gereken İlaçlar
8- Üzerlik Tohumunu Kimler Kullanmamalı? Kimler Kullanamaz?
9- DMT Hangi Bitkilerde Bulunur?
10- DMT Nasıl Arttırılır?

11- Kargı Kamışı ve Üzerlik Tohumu Kullanımı
12- Şaman İksiri
13- Üzerlik Tohumunun İçeriği
14- Üzerlik Tohumu Banisteriopsis Caapi Karşılaştırması

15- Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır? Kullanım Miktarı Ne Olmalı?
16- Üzerlik Tohumunun Etkisi Nasıl Artırılır?
17- Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?
18- Üzerlik Çayı ve Üzerlik Tohumu Hangi Saatlerde Kullanılmalıdır?

19- Üzerlik Tohumu Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
20- Kullanımı Sonrası Belirlenen Olumlu Etkileri
21- Ruhsal Etkileri
22- Elde Edilen Sonuçlarda Kişisel Farklılıklar

23- Üzerlik Tohumunun Faydaları
24- Üzerlik Tohumu Alerji Testi Nası Yapılır?
25- Nereden Alınır? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?
26- Üzerlik Tohumu Nazar İlişkisi
27- Üzerlik Tohumu Tütsüsü Nasıl Yapılır?
28- Üzerlik Tohumu Zayıflatır mı?

29- Üzerlik Tohumu Çiğneyerek Yutulur mu?
30- Üzerlik Tohumu Uykusuzluk Yapar mı?
31- Üzerlik Tohumunun Zararları Nelerdir?
32- Üzerlik Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
33- Hamilelikte Kullanımı
34- Sinir Hastalıkları ve Epilepside Kullanımı

Bu yazımızda yaklaşık 3 ay kadar ağırlıklı olarak üzerlik tohumu ve DMT etkisi üzerinde yaptığımız çalışmanın sonuçlarını aktarmak istiyoruz. İlk etapta kargı kamışı ve üzerlik tohumu ile birlikte yaptığımız çalışmayı daha sonra sadece üzerlik tohumu kullanımı ile devam ettirdik. Etkileri, farklı boyutları ile değerlendirebilmek amacıyla çalışmayı 5 arkadaşla birlikte yürüttük. Bir çoğunun adını daha önce hiç duymadığı halk arasında Nazar Otu olarak ta bilinen Üzerlik Tohumu (Peganum Harmala) hem içeriğindeki etkin maddeler, hem DMT bağlantısı ve hem de etkileri itibari ile bizi gerçekten çok şaşırttı.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Çalışmamızın Amacı

Yediğimiz ve içtiğimiz hemen herşeyin ruhsal çalışmaları etkilediği bilinen bir gerçek. Bedenimize giren her madde ruh ve beden arasındaki irtibatı da etkiliyorsa Üzerlik tohumu, Epifiz ve Dmt üçgeninde bu etki ne kadar olumlu yönde kullanılabilir, sağlığımızı riske atmadan hangi dozlar denenebilir ve bünyesel etki farklılıkları nelerdir bunları ortaya çıkarmaya çalıştık.

Farklı konularda da belirttiğimiz gibi, günümüz yaşantısı insanın madde düzeyinden sıyrılıp trans yoluyla ruhsal seviyelere ulaşmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Gündelik, maddesel yaşam ile Ruh arasında örülen duvarı aşmada hızlandırıcı bir etken oluşturabilecek bitkilerin özellikle üzerlik tohumu ve üzerlik otunun etkilerini test ederek paranormal çalışmalarda bizlere neler katabileceğini araştırmak istedik.

Çalışmaya katılan arkadaşların her biri, belli seviyelerde trans halini meditasyon, nefes egzersizleri ve benzeri çalışmalarla yaşamış arkadaşlar. Ruhsal çalışmalarda doğal DMT deneyimlerine sahipler. Bu çalışmada DMT denilince ilk akla gelen Ayahuasca‘yı veya yüksek dozlarda belirli karışımları kullanarak ruhsal uçuş deneyimleri yaşamak ve aktarmak gibi bir amacımız olmadı. Bu yönde bir beklenti içerisine girilmesini istemiyoruz.

Derin transa giren hemen herkes DMT hakkında araştırma yaptığında Ayahuasca deneyimlerine benzer deneyimleri kendilerinin de yaşamış olduklarını göreceklerdir. Bunun için ek bir çalışma yapılmasına gerek yok.

DMT konusunda ayrıntılı bir bilgiye sahip değilseniz bu konuda daha önce yayınlamış olduğumuz DMT Nedir? DMT Etkisi ve Ruhsal Boyutu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yazının son bölümünde edinimlerimiz ve test edilen üzerlik tohumu kullanımı ve ne kadar kullanılması gerektiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Üzerlik Tohumu ve Kullanımı İle İlgili Uyarılar

Lütfen Konunun Tamamını Okumadan Üzerlik Tohumu Kullanmayın

Etkiler her insanda farklı olacaktır. Hangi metabolizmanın nasıl etkileneceğini asla bilemeyiz. Özellikle alerjisi ve hassasiyeti olanlar kesinlikle denememeli. Üzerlik tohumu kullanımı ile ilgili yazdıklarımız asla bir tavsiye, tedavi veya reçete değildir. Kullandığınız ilaçlar, bitkisel ürünler, aldığınız gıdalar ve alkol kullanımı bu gibi bitkilerde yan etki ortaya çıkarabilmektedir.

Amacımız sadece ruhsal boyutu hakkında elde ettiklerimizi paylaşmaktır. Asıl risk yüksek oranda DMT’nin aktif hale gelebilmesi için kullanılan mao inhibitörleri sonrası bedenin çok sayıda kimyasal tepkimeye karşı hassaslaşmasıdır. Eğer uygun dozlar ve bileşimler kullanılmazsa sonucu hayati risk taşıyabilmektedir.

Üzerlik otu tohumlarının, içeriğindeki etken maddeler ve etkileşiminin doğurabileceği sonuçlar nedeniyle, uzman tavsiyesi ve kontrolü dışında üzerlik tohumu kullanımı tavsiye edilmemektedir. 3 gr. Üzerlik otu ve üzerlik tohumunun oral alımının, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve merkezi sinir sisteminde değişimlere yol açtığı görülmüştür.

Üzerlik tohumlarının uzun süre veya yüksek dozlarda kullanımının zehirlenmelere, organ işlevleri ve merkezi sinir sistemi hasarlarına yol açtığı kaydedilmektedir..

Üzerlik Tohumu Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Üzerlik tohumu sürekli kullanılabilir mi? Ne kadar süre kullanılmalıdır?

Üzerlik otu tohumu kullanımı da diğer bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi dikkat gerektirir. Özellikle üzerlik tohumu gibi sinir sistemini etkileyen bitkilerde daha dikkatli olunmalıdır. Uzun süreli kullanımda etken maddelerin sonuçları net değildir. Tüm bitkilerde olduğu gibi üzerlik tohumu da ara verilerek kullanılabilir. İki hafta kullanıp iki hafta kullanmama, 5 gün kullanıp 5 gün kullanmama, 21 gün kullanıp 21 gün kullanmama gibi. Kullandığınız süre kadar ara verin.

Sonuçlar tüketilen gıdalara ve metabolizmaya göre değişecektir. İdeal olan doktor veya uzman kontrolünde tüketmektir. Risk grubunda yer alan bitkileri kullanmadan önce doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Özellikle yüksek tansiyon sorunu olanlar üzerlik tohumu kullanırken çok dikkatli olmalılar.

Üzerlik tohumu kullanımı hakkında internette gün geçtikçe daha fazla yazı okumaya başlayacaksınız. Bu konuda dikkat ettiğimiz bir nokta yan etkileri ve içeriğindeki maddelerin neden olabilecekleri hasarlar hakkında çok fazla bilgi bulunmaması. Bu konuda öncelikle Jim DeKorne‘nin bizzat kendi deneyimlerini aktardığı “Psikedelik Şamanizm” adlı eserindeki aşağıdaki ilgili bölümü okumanızı öneririm.

Sayfa 178

“MAO önleyici maddenin, Ayahuasca ya da ona benzer maddeleri denemek niyetinde olan herhangi biri tarafından iyice anlaşılması gereken, insan metabolizmasının son derece önemli bir prensibi olduğunu vurgulamak önemlidir. Nedeni şu: Monoamin oksitlenmesi (MAO) beyaz kan hücrelerimizin kimyasal bir versiyonu gibi bir işlev gören, insan bedeninde üretilen bir enzimdir; yani, onun işlevi besinlerimizde bulunan potansiyel olarak istikrarsız aminleri parçalamak ve zararsız hale getirmektir. Monoamin oksitlenme metabolizmayı düzenlemeye ve bedenlerimizde sağlıklı bir kimyasal dengeyi korumaya yardım eden bir tür ‘kimyasal bağışıklık sistemi‘ içindeki aktif madde olarak düşünülebilir.

Bir monoamin oksitlenme önleyici madde (MAOI) monoamin oksitlenmesinin koruyucu işlevini önleyen herhangi bir maddedir. (Mecazımızı genişletirsek, bunun kimyasal bağışıklık sistemini hareketsiz hale getiren geçici bir ‘kimyasal AİDS virüsü’ gibi iş gördüğü hayal edilebilir.) Pek çok madde MAOI olarak belirlenmiştir, fakat bunların hepsi şu iki kategoriden birine girer: tersine çevrilebilir MAOI’ler ve tersine çevrilemez MAOI’ler.

Tersine çevrilemez bir monoamin oksitlenme önleyici maddesi bedendeki monoamin oksitlenmeyi gerçekten yok eden herhangi bir kimyasal maddedir. ‘Tersine çevrilemez‘ denmesine rağmen, bu etki ‘ebedi’ değildir, fakat metabolizmanın yeni MAO’yu sentezlemesi yaklaşık iki hafta alır.

Sayfa 179

Tersine çevrilebilir bir MAOI, isminin ima ettiği gibi, daha kısa süreli etkili ve herhangi bir triptamin sanrılandırıcısıyla akıllıca birleştirildiği zaman potansiyel olarak yararlı bir maddedir. Banisteriopsis caapi’de bulunan harmala alkaloidleri (harmine ve harmaline), bedende ortalama bir Ayahuasca tribinin süresi olan altı saat kadar bir yaşamı olan tersine çevrilebilir MAOI’lerdir.

Olan şudur: Ayahuasca içeceğinin harmala yarısı bedendeki monoamin oksitlenme eylemini engeller, böylece bu iksirin DMT yarısının beyin nevronlarını birbirine bağlamasını sağlar.

Şöyle düşünün, harmala oyuncusunun diğerlerini engelleyerek oyunu idare eden DMT’nin bir gol atmasını mümkün kılar. Maalesef, bu engelleme edimi seçici değildir; pekçok başka maddenin de sayı yapmasına olanak verir. Bunun için MAO savunması engellendiği zaman, beden potansiyel olarak tehlikeli pekçok kimyasal tepkimeye karşı hassaslaşır. Besbelli herhangi bir monoamin oksitlenmesini önleyici maddenin kullanılmasıyla ilgili esas sorun, eğer bu madde akıllıca, yani şamanist yolla, kullanılmazsa, bu kolaylıkla ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle MAO-önleyici bir madde yutulduğu zaman beslenmede kısıtlama yapmak zorunludur, Ayahuasca kullanan tüm Güney Amerika şamanlarının katı bir şekilde uydukları bir disiplindir bu.”

Sayfa 180

MAOl’lerle şiddetli zehirlenme çok tehlikeli olabilir. Zehirlenmenin belirtileri çoğunlukla alındıktan 11 saat sonrasına kadar veya daha uzun süre ortaya çıkmaz… Aşırı dozun en büyük özelliği mantığa aykırı yüksek tansiyondur. Kan basıncının yükselmesi akciğer ödemine, dolaşım bozukluğuna ya da kafatası içi kanamasına hız verebilir.

Şiddetli, tipik olmayan bir baş ağrısı genellikle ilk işarettir ve beyin damarlarında bir anda ve ölümle sonuçlanabilecek yaklaşan bir krizin habercisi olabilir. Tansiyon yükselmesinin belirtileri genellikle baş ağrısı, çarpıntı, yanma, mide bulantısı ve kusma, ışık fobisi ve bazen yüksek ateş ve akciğer ödemidir… Yüksek tiramin içeren besinler büyük bir sorundur. Bu kimyasal mayalanmanın bir yan ürünüdür. Bu nedenle “yıllanmış protein içeren” her besinden kaçınılmalıdır.

Üzerlik tohumu kullanımı sırasında yasaklanmış yiyecekler listesi şunları içerir, fakat sadece bunlarla sınırlı değildir: peynir, bira, şarap, tuzlanmış ringa balığı, salyangoz, tavuk karaciğeri, bira mayası ürünleri, incir, kuru üzüm, turşu, lahana turşusu, kahve, çikolata, soya sosu, krema ve yoğurt. “Monoamin oksitlenmesini önleyen maddeler ve pek çok farmakolojik etken madde birlikte çalışır ve bazen yüksek tansiyon krizine yol açar.

Üzerlik Tohumu Diyeti

Üzerlik Tohumu Kullanımında Yapılacak Diyette Tüketilmemesi Gereken Besinler:

Üzerlik tohumu kullanılırken tüketilmemesi gereken gıdalar

 • Kabuklu deniz ürünleri,
 • Tuzlanmış, fermente veya marine edilmiş balıklar, ringa ve yayın balığı vb.
 • Salyangoz,
 • Tuzlanmış, fermente veya marine edilmiş ve işlem görmüş tüm etler
 • Bira mayası ürünleri, mayalanmış ürünler,
 • Bira, Şarap,
 • Alkol içeren ürünler,
 • Muz,
 • Karaciğer,
 • Tavuk veya Dana Ciğeri,
 • Avokado,
 • Bakla,
 • Ispanak,
 • Domates,
 • Ananas,
 • Hurma,
 • Lahana, Brokoli,
 • Çiğ soğan,
 • Patlıcan,
 • Kurutulmuş erik,
 • Ahududu ve böğürtlen,
 • Yer fıstığı,
 • Hindistan cevizi,
 • Meyan kökü,
 • Ginseng,
 • Tarçın,
 • Anason,
 • Kırmızı biber,
 • Tüm sirke çeşitleri,
 • Çikolata,
 • Kahve ve Çay
 • İçerisinde kafein olan tüm içecekler,
 • Krema, Yoğurt (Özellikle ekşimiş olanlar)
 • Peynir, Kaşar ve benzerleri,
 • İncir, Kuru üzüm, Kayısı,
 • Tüm Turşu çeşitleri,
 • Lahana Turşusu,
 • Soya sosu ve Soya ürünleri
 • Salam – Sosis – Sucuk,
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler,
 • Roka,

Greyfurt, sinirsel ilaçlar da dahil çok sayıda ilaçla tüketimi zehirlenmelere neden olduğu için dahil edilebilir. Kesin bilgim yok ancak dikkat edilmeli

* Yıllanmış protein içeren tüm besinler ve bazı diğer gıdalar.

* İçeriğinde Tramin bulunan besinler.

Tramin Nedir? “Gıdaların değişime uğratılması (tuzlama, salamura gibi) veya bozulması ile birlikte ortaya çıkan amin”

Üzerlik Tohumu Yan Etkileri ve Yapılması Gerekenler

Üzerlik tohumu kullandığınızda tansiyonunuz yükselir ve kendinizi iyi hissetmezseniz neler yapmanız gerekir?

Her besin herkeste benzer etkilere sahip olmayabilir. Bir kaç dilim domates veya az miktar kuru üzüm herkeste olumsuz etkilere neden olmaz. Taze yoğurt zarar vermez ancak herkesin beden hassasiyeti bilinemeyeceği için genellemekte ve üzerlik tohumu ile birlikte tüketirken dikkat etmekte yarar var.

Bu konuda herkes kendi hassasiyetini test ederek hangi besinlere ne kadar hassasiyeti olduğunu da öğrenebilir. Olumsuz etkiler çoğu zaman tansiyon yükselmesi ve mide bulantısı ile kendini gösterir. Üzerlik tohumu kullandığınızda tansiyonunuz yükselir ve kendinizi iyi hissetmezseniz doktora gitmeden önce

 • sindirim sisteminizi boşaltın,
 • bol su için,
 • ılık veya soğuk su ile duş alın,
 • tansiyonu düşürmek için ek tedbirler uygulayın.

Üzerlik tohumu kullanmaya başlamadan önce mutlaka belirli bir süre belirtilen besinlerle ilgili diyet yapın. Kullanacağınız tüm ilaçların üzerlik tohumu ile birlikte kullanılabilirliğini araştırın ve üzerlik tohumu kullandığınız sürece doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir kimyasal ilaç bitkisel gıda/bitkisel kür vb. almayın/kullanmayın. Bu konuda bir diyetisyenden tavsiye alın ve doktorunuzla mutlaka bilgi alışverişinde bulunun.

Diyet Sırasında Alternatif Besinler

Üzerlik tohumu kullanırken neler yiyebiliriz? Hangi gıdalar tüketilebilir, hangi yemekler yenilebilir?

Kalsiyum ve protein için alternatif besinlere yönelebilirsiniz. Mesela alerjisi olmayanlar kalsiyum için tahin, Protein için de yumurta tüketilebilir. Ben her ikisinde de olumsuz bir sonuçla karşılaşmadım. (Sonuçlar her bünyede farklı olabilir, önce düşük miktarlarla test edilirse iyi olur. Veya alerji testi yapılabilir)

Diyet listesinde yer almayan sebzeler haşlanarak tüketilebilir. Benim kullandığım ve sorun yaşamadığım yemekler şu şekilde. Herkes kendi metabolizmasına ve tüketilmemesi gereken gıdalar listesine uyarak menüler hazırlayabilir. Yüksek miktarlar denediğimde aşağıdaki listeden  daha radikal menüler kullandığımı belirtmek isterim.

 • Kırmızı mercimek çorbası,
 • Yeşil mercimek çorbası,
 • Yeşil fasulye,
 • Nohut,
 • Bamya,
 • Suda haşlanmış pirinç pilavı,
 • Zeytinyağı ile pirinç pilavı,
 • Beyaz kelem ile musakka,
 • Haşlanmış yumurta,
 • GDO’lu olmayan susamdan yapılan tahin,
 • Doğal pekmez,
 • İçerisinde salatalık, dereotu, marul ve zeytinyağı bulunan salata,
 • Elma, armut, üzüm, karpuz,
 • Ev yapımı mayasız tam buğday unundan ekmek (Sıfır kan grubu olanlar tüketmesinler)

Yemekler diyet listesine göre hazırlanacak. Çok az yağ, iyi pişmiş kuru soğan, çok az salça veya çok az domatesin zararını görmedim ancak tansiyon sorunu olanlar dikkat etmeliler. Fazla tüketildiğinde tansiyonu etkileyebiliyor. Sebze ve meyve dışında günlük bir porsiyon yemek ve bünyenize göre bir veya iki dilim ekmek yeterli. Evde ekmek yapma imkanınız yoksa, mayasız lavaş yapan yerlerden alabilirsiniz.

Kısa ve uzun süreli üzerlik tohumu kullanımı; kullanılan miktar, kullananların ne kadar hareketli bir yaşamlarının olduğu ve metabolizma özellikleri sonuçları her zaman etkileyecektir.

Üzerlik tohumu kullanıcı yorumları ve deneyimlerini sayfa altında bulabilirsiniz.

üzerlik tohumu ile birlikte kullanılmaması gereken ilaçlar

Üzerlik Tohumu ile Birlikte Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Üzerlik tohumu ile birlikte hangi ilaçlar kullanılmamalıdır?

Üzerlik tohumu kullandığınız süre içerisinde ilaç almanız gerekirse mutlaka doktorunuza üzerlik tohumu kullandığınızı bildirin. Eğer doktorunuzun üzerlik otu ve üzerlik tohumu hakkında bilgisi yoksa MAO inhibitörü olduğunu ve üzerlik içerisinde Harmin, Harmalol, Harmalin ve Harmol gibi maddelerin bulunduğunu söyleyiniz. Özellikle sinir sitemi üzerinde etkili olan bazı ilaçlar ve antideprasanların kullanım ve bekleme sürelerine dikkat edilmeli, doktor görüşü alınmadan üzerlik tohumu kullanılmamalıdır.

 • Uyarıcılar,
 • Uyku hapları,
 • Gribal enfeksiyonlarda alınan bazı tabletler,
 • Ve üzerlik tohumu içerisindeki maddelerle birlikte kullanıldığında yan etki yapabilecek diğer tüm ilaçlar.

Üzerlik Tohumunu Kimler Kullanmamalı? Kimler Kullanamaz?

Kimler üzerlik tohumu kullanmamalıdır?

Yukarıda bahsi geçen ilaçlarla birlikte antidepresan kullananlar (Mutlaka doktora üzerlik otu veya üzerlik tohumu kullanıldığı söylenmelidir)

 • Mide rahatsızlığı bulunanlar,
 • Karaciğer, böbrek yetmezliği veya rahatsızlığı bulunanlar,
 • Hepatit rahatsızlıklarında,
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde,
 • Dikkat gerektiren işlerde çalışanlar,

Kullanmamalı veya kullanımı için doktor görüşü almalıdırlar.

DMT Hangi Bitkilerde Bulunur?

Hangi bitkilerde DMT bulunur? DMT oranı yüksek bitkiler hangileridir?

Yapılan çalışmalar DMT’nin tüm bitkilerde varolduğunu göstermekte. Ancak bazı bitkilerdeki DMT oranları diğerlerine göre daha yüksek veya birlikte etkileşime girdiklerinde epifiz bezinin DMT salgısını artırmaktadır. Bazı bitkilerse DMT’nin etkin hale gelmesini sağlar. Üzerlik tohumu dmt oranını yükseltmez sadece mevcut dmt’nin serbest kalmasını sağlar.

İçerisinde DMT Bulunan Bitkiler (DMT Yoğunluğu Fazla Bitkiler)

 • Yem Kanyaşı (Psychotria Viridis),
 • Yem Kanyaşı (Reed Canary Grass),
 • Bataklık Yem Kanyaşı (Phalaris Arundinacea),
 • Kuş Otu (Phalaris),
 • Akasya (Acacia),
 • Kargı Kamışı (Arundo Donax)

gibi DMT içeren bitkiler, harici olarak DMT elde edilmesinde kullanılan bilindik bazı bitkiler arasında.

DMT Nasıl Arttırılır?

Dmt nasıl arttırılır? DMT’nin arttırılması için neler yapılması gerekir?

Dmt miktarının doğal artışı epifiz bezinin sağlıklı çalışması ile mümkündür. Kısaca doğal bir yaşam, doğal beslenme ve ruhsal irtibatların artırılması dmt miktarını artırmak için yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak,

 • Doğal olmayan gıdalardan uzak durmak,
 • Sağlıklı ve doğal ortamda yetişmiş bitkisel gıdalardan tüketmek,
 • Doğal bir yaşam sürmek
 • Ruhsal derinleşme için çalışmalar yapmak (nefes egzersizleri, trans çalışmaları, tefekkür, meditasyon vs.)
 • Doğal olmayan tüm gıda ve besinlerden uzak durmak,

DMT miktarının artmasında etkili olacaktır.

Harici DMT Kullanımı ve Etkileri

Önceki makalede belirttiğimiz gibi DMT epifiz bezi tarafından salgılanır, harici bir alıma gerek kalmadan belirli bir süre yapılacak ruhsal çalışmalarla (Derin trans çalışmaları, nefes egzersizleri, meditasyon vb.) istenilen etki doğal olarak elde edilebilir. Dış müdahale ile DMT oranının artırılarak aktif hale getirilmesi istenilen sonuçların kısa sürede ve ani olarak alınmasına neden olur. Özetleyecek olursak bitkilerden elde edilen karışımlarla DMT kullanımı yıllar süren bir tırmanışı bir anda yaşatıyor. Ruhsal olarak buna hazır olmayanların nasıl bir etkiye maruz kalabileceklerini sanırım tahmin edebilirsiniz.

Ruhsal arayış içerisinde olan insanların internette buldukları bilgiler ve okudukları yaşanmış olaylarda etkilenerek girdikleri yolda işin uzmanları olmadan yaşamak isteyecekleri deneyimler sonu çok iyi olmayan neticeler alınmasına sebep olabilmektedir. DMT şu ana kadar bilinen psikedelikler içerisindeki en etkili madde ve doz aşımı dönüşü olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilecek etki düzeyindedir.

DMT doğal halde en yüksek seviyelerde,

 • doğum,
 • ölüm anında ve
 • uyku sırasında, rüya görüldüğü evrede

salgılanmaktadır. Yani madde alem ile madde ötesi alem arasında bağ kurulurken yüksek oranlarda salgılanmakta. Benzer miktarların dışarıdan alınması ile insana doğumu, ölümü ve gerçek üstü deneyimleri yaşatmasının nedeni de budur. Ruhumuza kodlanmış; yaşanmış ve yaşanacaklar deneyimi. Harici DMT kullanımı insana madde ötesinin kapılarını kontrolsüz bir şekilde ardına kadar açtığı için çoğu insan bu kontrolsüz deneyimi kaldıramaz.

Kargı Kamışı ve Üzerlik Tohumu Kullanımı

Üzerlik ve kargı kamışı, şaman iksiri
Üzerlik tohumu kargı kamışı ile birlikte nasıl kullanılır?

Test etmek için genel kullanımda iki hafta sıkı bir diyet yaptıktan sonra,

 • Taze kargı kamışı (aynı gün)
 • 15 cm boyunda kesilir
 • küçük parçalara bölünür
 • üzerlik tohumu ile birlikte kaynatılır

Üzerlik tohumu ve kargı kamışı kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Diyet daha katı bir şekilde uygulanmalıdır.
 • Üzerlik tohumu miktarı doğrudan etkendir.
 • Üzerlik miktarı kişiye göre belirlenmelidir.
 • Kaynama süresi etkiyi arttırır. (En az 2 saat)
 • Kullanmadan en az 1-2 hafta öncesinden gece uykusuna dikkat edilmelidir.
 • Kargı kamışı gövdesi sertleşmeden önce kesilmiş olmalı.
 • Kargı kamışının taze olmasına dikkat edilmelidir.

Üzerlik tohumu ve kargı kamışı, Şaman karışımları içerisinde birlikte telaffuz edilen bir ikilidir. Kargı kamışı DMT kaynağı, Üzerlik tohumu ise DMT’nin aktif hale gelmesi için gerekli Mao inhibitörü olarak kullanılmaktadır. Ancak doğru bir formül uygulanmadığında risk oluşturabilmektedir.

Kargı kamışı ve üzerlik tohumu ile yaptığımız çalışmaları 7 gün sürdürdük. Yüksek dozlar denemediğimiz için Ayahuasca deneyimlerine benzer deneyimler tabiki yaşamadık. 7. gün en yüksek dozu uyguladık ancak dozlar arasında belirgin bir farklılık göremedik. 1. Gün ile 7. gün arasında sadece üzerlik tohumu miktar artışının etki yaptığını Kargı Kamışı sıvısının sadece etki süresini değiştirdiğini gözlemledik.

Tam bir formül uygulamasında durum mutlaka değişecektir ancak ruhsal değişimde üzerlik tohumunun bu kadar etkili olabileceğini hiçbirimiz beklemiyorduk. Şifalı bitkiler arasında yer alan, eskiden nazara ve büyüye karşı kullanılan üzerlik tohumu nasıl bu kadar etkili olabiliyor?

Etkinin sırrı barındırdığı maddelerde gizli. Adeta madde ötesine uzanan sihirli ama bir o kadar da  riskli ve zehirli bir karışım.

Şaman İksiri Yapımı ve Kullanımı

Şaman iksiri nasıl yapılır? Kullanımı neden gözetim altında olmalıdır?

Bir üst başlık altında verdiğimiz genel uygulamaya akasya dahil edilebilir, süreler ve miktarlar değişir.

Kargı kamışı, akasya ve üzerlik tohumu ile hazırlanan; Şaman İçkisi veya Eski Dilde Ruh Asması olarak adlandırılan karışım, kuşaktan kuşağa (ruhsal miras) şamanlar arasında aktarılan bir formülle hazırlanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olan bir şaman gözetiminde yapılmadığında veya bu konuları sadece internetten okuyarak denemek isteyenler için son derece risklidir. Ortaya çıkan etki derin hipnoz altında bilinçaltının tümüyle açık hale gelmesine denk diyebiliriz.

Ruh haliniz, zihninizde biriktirdikleriniz, ortamın enerjisi ve bulunduğunuz ortamda bulunanların konuştukları hatta etrafa yaydıkları telepatik mesajlar ve ruhsal enerjilerde insanı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Sadece merakınızı gidermek için çıkacağınız yolculuk sizin için dönüşü olmayan sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Merakınıza engel olamıyorsanız bu konuda tecrübe sahibi bir şamanla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

üzerlik içeriği ve içeriğindeki maddeler

Üzerlik Tohumunun İçeriği

Üzerlik tohumunun içeriğinde hangi maddeler bulunur?

Harmin, Harmalol, Harmalin, Harmol, glikozitler, yağ, eskiden kırmızı boya yapımında kullanılan boyar madde, A ve C vitaminleri bulunuyor.

KaynakPeganum harmala L. (Üzerlik) TOHUMLARINDA HARMOL, HARMALOL, HARMİN VE HARMALİN ALKALOİTLERİNİN YBSK YÖNTEMİ İLE ANALİZİ M. Kartal, M. L. Altun, S. Kurucu – Bitkisel İlaç Hammaddeleri Toplantısı, Bildiriler, 29-31 Mayıs 2002, Eskişehir, Eds. K.H.C.Başer ve N.Kırımer 228-233

Harmin

İnsan vücudunda merkezi sinir sistemini uyaran geri dönüşümlü bir MAO inhibitörü (monoamino oksidaz inhibitörü) görevi görür. Bu durumda, MAO-A enzimi bloke edilir, ancak benzer şekilde etkili MAO-B enzimi engellenmez. Bulantı ve halüsinasyonlara neden olabilir. DMT’nin aktif hale gelmesinde etkindir. (Harmin – Department of Pharmacology, University of Liège, Sart Tilman, Belgium.)

Harmalol

Harmalol biyoaktif bir beta karbolin ve harmala alkaloidlerinin bir üyesidir. Harmala alkaloidleri, Zehirler Standardı (Ekim 2015) kapsamında Çizelge 9’da yasaklanmış maddeler olarak kabul edilmektedir. Bir Çizelge 9 maddesi, tıbbi veya bilimsel araştırmalar için veya analitik öğretim veya eğitim amacıyla Topluluk tarafından onaylanması dışında istismara uğrayabilen veya kötüye kullanılabilen, üretimi, bulundurulması, satılması veya kullanılması yasalar tarafından yasaklanabilen bir maddedir. (Sarkar S, Bhadra K (2014) “Binding of alkaloid harmalol to DNA: photophysical and calorimetric approach.”. J Photochem Photobiol B. 130: 272–80.) 

Uyarılma, kaygı, bilişsel disfori (istek kaybı), öfori (kontrolsüz mutluluk, coşku), aşırı duygulanım, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve kas konvülsiyonlarına neden olabilir.

Harmalin

Harmalin, harmala alkaloidleri ve beta karbolinleri grubundan bir psikoaktif alkaloididir. Harmalin, merkezi sinir sistemi uyarıcısı ve “geri dönüşümlü MAO-A inhibitörüdür“. Harmalin, monoamin oksidaz A‘nın geri döndürülebilir bir önleyicisi olduğundan, teorik olarak, tiramin, serotonerjik, katekolaminergik ilaçlar veya ön ilaçlarla kombinasyon halinde hem serotonin sendromu hem de hipertansif krizler oluşturabilir. Ayahausca brews’ta harmaline içeren bitkiler ve triptamin içeren bitkiler kullanılır.

Monoamin oksidaz üzerindeki önleyici etkiler, karışımı içerisindeki psikoaktif olarak önemli kimyasal olan dimetiltriptamin (DMT)’nin metabolizmayı atlamasına izin verir; kimyasalın psikolojik olarak aktif bir miktarının beyinde algılanabilir bir süre boyunca var olmasına izin verir.

Harmalin, serotonin’in anabolik metabolizmasını normelatonine veya n-asetilserotonin’e, ardından da melatonine, yani vücudun uyku düzenleyici hormona ve güçlü bir antioksidana dönüştürür. (Peganum Harmala: The Hallucinogenic Herb of the American Southwest by Albert Most Venom Press Copyight 1985 Albert Most – Shen, HW; Jiang, XL; Winter, JC; Yu, AM (October 2010). “Psychedelic 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine: metabolism, pharmacokinetics, drug interactions, and pharmacological actions.” – Massaro, E. J. (2002). Handbook of Neurotoxicology. Totowa, NJ: Humana Press. p. 237.)

Harmol

Harmol doğadan izole edilmiş bir β-karbolinidir. Monoamin oksidazı tersine çevirebilen bir şekilde inhibe ederek bağırsaktaki dimetiltriptaminin parçalanmasını önleyip psikoaktif hale getirerek önemli bir rol oynamaktadır (oral uygulama üzerine).

Bazı beta-carbolines, özellikle triptoline ve pinoline insan vücudunda doğal olarak oluşturulabilir. Β-karbolin, benzodiazepin reseptörü inverse agonistidir ve bu nedenle, konvulsif, anksiyojenik ve bilinci açıcı, hafızayı güçlendirici bazı etkilere sahip olabilir. (Abe A, Kokuba H (2013). “Harmol induces autophagy and subsequent apoptosis in U251MG human glioma cells through the downregulation of survivin.” –  Venault P, Chapouthier G (2007). “From the behavioral pharmacology of beta-carbolines to seizures, anxiety, and memory”. ScientificWorldJournal. 7: 204–23.)

Üzerlik tohumu içerisinde bulunan maddeler, bu tohumun neden ve nasıl bir etki mekanizmasına sahip olduğunu açıklamaya yetiyor.

Üzerlik Tohumu Banisteriopsis Caapi Karşılaştırması

Üzerlik tohumu ve Banisteriopsis Caapi içeriklerinin karşılaştırılması

Üzerlik otu tohumları, az miktarda farklı oranlarda birkaç farklı harmala alkaloidi içerir. Sadece bazıları monoamin oksidaz A inhibitörleridir. Yapılan bir çalışmada toplam harmala alkaloidlerinin üzerlik tohumunun kuru ağırlığının en az % 5,9’u olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Üzerlik tohumu içindeki maddelerin oranları

Harmane: % 0,16
Harmin: % 0.44 (Tohumların kaplamalarının büyük miktarlarda harmin içerdiği söylenir.)
Harmalin: % 0.25
Harmalol: % 0,6
Tetrahydroharmine (Tetrahidroamin): % 0,1
Vasicine (peganine): % 0.25 <
Vasisinon: % 0.0007

Banisteriopsis Caapi İçeriği

Banisteriopsis caapi (ayahuasca yapımında kullanılır, caapi veya yajé olarak da bilinir), Malpighiaceae familyasının Güney Amerika ormanlarında yetişen çeşididir. Aşağıdaki oranlarda harman, harmalin ve tetrahidrotamin içerir:

Harmin: % 0.31-8.43
Harmalin: % 0,03-0,83
Tetrahidroamin: % 0.05-2.94

Tetrahydroharmine: Tetrahidroamin, monoamin oksidaz A’yı inhibe etmez. Bunun yerine, serotoninin geri alımını zayıflatır. 200 mg’lık dozlarda, rüya gibi öfori, zevkli karıncalanma hisleri ve çok sayıda psychedelic etkilere neden olduğu bildirilmiştir.

Vasisin (peganine) – Vasisinon: Bir kinazolin alkaloiddir. Justicia adhatoda’da, daha sonra isimlendirilmiştir.

Her iki alkaloid de solunum uyarıcısıdır. Vasisin bir kardiyak depresan etkisine sahipken, vasisinon zayıf bir kardiyak uyarıcıdır; etki alkaloidleri birleştirerek normalize edilebilir. Vasisin uterus uyaran etkisine sahip olduğu bildirilmiştir.

Kaynak: 2013-0973-7847

Not: Üzerlik otu tohumun dış kısmında büyük oranda “Harmin” bulunması üzerlik tohumunu demleyerek “üzerlik çayı” olarak tüketenlerde “harmin” etkisinin daha yoğun yaşanmasına neden olabilir.

üzerlik tohumunun kullanım şekli, dozları, üzerlik çayı

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır?

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır? Üzerlik Çayı Nasıl Hazırlanır? Günlük Kullanım Miktarı Ne Olmalıdır?

Ortalama bir çay kaşığı üzerlik 2 gram gelmektedir. Günlük 4 gram üzeri risk olarak belirtilir. Kullanımlarınızı bu ölçülere göre belirleyebilirsiniz.

Şifalı bitkiler arasında bulunan üzerlik tohumunu kullanırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Neden dikkat edilmesi gerektiği içeriğindeki maddelerle ilgili. Bizde çalışmamızı, önerilen günlük iki çay kaşığı miktarını maksimum limit olarak belirleyerek yaptık. (İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bir Bitki Olarak Üzerlik Tohumunun Faydaları) Ölçü olarak hassas ölçülerin herkeste bulunmayacağını düşünerek çeyrek, yarım ve tam çay kaşığı olarak belirttik.

Üzerlik tohumu şifalı bir bitki olarak genelde demlenerek veya doğrudan yutularak kullanılıyor. Ancak gördük ki asıl hızlı etkiyi çiğnenerek tüketildiğinde ve bir çay kaşığı üzerine çıkıldığında göstermeye başlıyor. Tohumlar çiğnenmeden bütün olarak yutulduğunda tümüyle sindirilmeden atılıyor. Ayahuasca konusunu araştıranlar bitkilerin uzun süre kaynatıldığını görmüşlerdir. Üzerlik tohumu da demlendiğinde veya bütün olarak yutulduğunda tümüyle ayrışmıyor.

Çiğneyerek tüketildiğinde üzerlik tohumu içerisindeki tüm maddeler açığa çıkacağı için diyete sıkı bir şekilde uyulmalı ve bol su tüketilmelidir.

Üzerlik Tohumunun Etkisi Nasıl Arttırılır?

Üzerlik tohumunun etkisini artırmak için dikkat edilmesi gereken noktalar…

Eğer kesin ve net bir etki elde etmek istiyorsanız ya bir süre ılık suda bekletip blender ile çektirin veya tümüyle ezilinceye kadar çiğneyin bir süre ağzınızda bekletip o şekilde yutun. Diş etleri, üzerlik tohumu içerisindeki maddeleri çok hızlı bir şekilde metabolizmaya doğrudan beyni etkileyecek şekilde aktaracaktır. Tadı ve kokusundan dolayı bir çoğu için yaptıkları ilk deneme aynı zamanda son deneme olacaktır.

Eğer bu şekilde kullanmakta zorlanıyorsanız çay olarak demleyip, bir miktar limon ilave ederek tüketebilirsiniz veya tohumları bütün olarak yutabilirsiniz ancak bütün olarak yutulduğunda arzu ettiğiniz etkiler çok uzun sürede kendini gösterecektir.

Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde kullanmayı düşünenler günlük çeyrek çay kaşığı kullanmaya başlayarak test edebilirler. Etki süresi fazla olduğu için bir kaç gün arayla çeyrek miktarda 2 çay kaşığını geçmeden miktarı artırın. Kullanmaya başlamadan önce üzerlik tohumu alerji testini yapmayı unutmayın.

Aç karna alındığında etki daha sert, hızlı ve uzun süreli olacaktır. Tansiyon sorunu ve midesi hassasiyeti olanlar çok dikkatli olmalıdır.

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Üzerlik Çayı Hazırlanışı ve Kullanımı, Üzerlik tohumu çayı nasıl hazırlanır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Üzerlik tohumu çayı için başlangıçta 1 çay kaşığı üzerlik (2 gram) tohumunu bir su bardağı suya ekleyerek 5 dakika kaynatın.

Etkiyi üzerinizde test ederek üzerlik tohumu miktarını 1 tatlı kaşığına kadar çıkarın. (Her gün yarım veya bir çay kaşığı artırabilirsiniz)

Üzerlik tohumu miktarı ve kaynatma süresi etkinin yoğunluğunu değiştirecektir. Ancak genel olarak 5 dakika yeterlidir.

Ayrıca kaynamış bir bardak suya üzerlik tohumunu ekleyerek 5 dakika demlemeye bırakarak ta üzerlik çayını hazırlayabilirsiniz.

Üzerlik bitkisi tohumunun dış kısmında harmin bulunmasından dolayı üzerlik çayı baş dönmesi ve dikkat kaybına neden olabilir. Yüksek kontrol ve dikkat gerektiren işlerde kullanımına dikkat edilmeli, mümkünse bu gibi durumlarda üzerlik çayı tüketilmemelidir.

Üzerlik Çayı ve Üzerlik Tohumu Hangi Saatlerde Kullanılmalıdır?

Üzerlik tohumu çayı ve tohumu hangi saatlerde kullanıldığında daha etkili olur? İyi sonuç almak için hangi saatlerde kullanılmalıdır?

Her bünye farklı tepkiler verdiği için kullanım saatini herkes kendi bünyesine ve ne için kullandığına göre ayarlamalıdır.

Eğer yoğun dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız işten sonra kullanın. Uzun süre evde kalacaksanız, midenizde ve sindirim sisteminizde problem yoksa aç karna kullanmak daha etkilidir ve etkisi daha uzun süreli olur. Kokusuna ve tadına karşı hassasiyetiniz varsa içerisine limon sıkarak ve soğuttuktan sonra kullanın.

Bunun dışında astral seyahat gibi çalışmalar yapacaksanız çalışmadan yarım saat önce günün herhangi bir saatinde kullanabilirsiniz.

Eğer üzerlik kullanımı sizde aşırı enerji yükselmesine neden oluyorsa uyumadan kısa süre önce kullanmayın. Üzerlik bazı bünyelerde hemen uykuya neden olurken bazılarında yüksek enerji artışına neden olmaktadır. Bu durum büyük ihtimalle metabolizmanın işleyişi, beslenme alışkanlığı, psikolojik etkenler, sinir sistemi ve uyku düzeni ile ilgilidir.

Doğal DMT salınımının gerçekleştiği saatler normal uyku düzenine göre gece 2-3 arasıdır. Bu saatlerde üzerlik tohumu kullanmak etkiyi ve madde ötesi ile irtibatı artırır. Ancak sonuçlar kullananın ruhsal yönden nasıl bir altyapıya sahip olduğu ile ilgilidir. Uzun süredir astral seyahat, bilinçli rüya, imajinasyon, durugörü, üçüncü göz aktivitesinin artırılması, telepati ve diğer benzer  çalışmalar yapanlardaki etki ile sadece denemek isteyenlerdeki etki farklı olacaktır.

Bilinç ve ruhsal mekanizmalar, hangi niyetle hareket ettiğimize göre şekillendiği için sonuçlarda buna göre değişir.

Üzerlik Tohumu Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Üzerlik tohumunun yan etkileri nelerdir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Yukarıda bahsettiğimiz tümüyle ezilerek, çiğneyerek ve ağızda bir süre bekletilerek kullanıldığında çok kısa sürede etkisini göstermeye başlıyor. Bünyesi zayıf, kokuya ve acıya hassasiyeti olanlar mide bulantısı yaşayabilir.

 • Bulantı ve kusma hissi.
 • Tansiyonda ani yükselmeler
 • Gözlerde yanma ve göz kapaklarında ağırlık.
 • Hissizlik ve dikkat kaybı.
 • Tat almada değişme ve iştahsızlık.
 • Umursamazlık, boşvermişlik.
 • Uyku durumuna ve kullanılan miktara göre unutkanlık.

Bizim karşılaştığımız etkiler arasında yer aldı. Etkiler kişiden kişiye ve kullanılan miktara göre değişecektir. Özellikle dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız, uzun süre risk teşkil eden yerlerde yürüyecekseniz, araç kullanacaksanız ve risk grubunda yer alan alet kullanacaksanız üzerlikten uzak durmak daha sağlıklı olacaktır. Veya kullanılan zaman dilimlerini ve miktarı doğru seçmek gerekmektedir.

Not: Üzerlik tohumu kullanımı sırasında hazır gıdalar ve endüstriyel ürünler tüketilmedi. Aşırı yemekten uzak duruldu. Gerekmedikçe doğal olmayan gıdalardan uzak durulmaya çalışıldı. Etkiler tükettiklerinizle ve tüketim oranlarınızla doğrudan ilgili olacağı için sonuçlar çok daha farklı olabilir.

Tütün ile birlikte sigara şeklinde tüketmeyin. Bu konuda mail ile üzerlik tohumunun sigara ile tüketilmesi sonucu bilinç kaybı yaşayanlar olduğu bildirilmiştir. Üzerlik tohumu sigara ile tüketildiğinde beyinde nasıl bir hasara neden olduğu tıbbi olarak bilinmemektedir. Ancak aşırı nikotinle olumsuz etkileşimlere girdiği bazı araştırmalarda yer almaktadır.

Üzerlik Tohumu Kullanımı Sonrası Belirlenen Olumlu Etkileri

Üzerlik tohumunun olumlu etkileri nelerdir?

İçeriğindeki Harmalol nedeniyle ortaya çıkan mutluluk ve coşku hissi. Bu his meditasyon ve trans halindeki herşeyle bütünleşmiş olma, herşeyden kopma, yüksek benlik hissi ile benzerlik gösteriyor. Maddesel bağlardan uzaklaşma ve özgürleşme hissi ile benzer.

Bedensel hafifleme hissi. Meditasyon, nefes egzersizleri ve trans çalışmaları sonrası tümüyle gevşeme haline benziyor.

Daha derin ve rahat bir uyku. Uyku üzerinde olumlu etkilerini hepimiz yaşadık. Daha rahat ve derin bir uyku sağlıyor.

Rahatlama hissi. Hem sinirsel hem de psikolojik bir rahatlama sağlıyor.

Maddesel baskıları hafiflettiği için dıştan içe ve içte dışa yönelim daha kolay sağlanabiliyor. Ancak oran aşıldığında dikkat dağınıklığı ile birlikte konsantrasyon zayıflıyor.

Tüm arkadaşlarda veya çoğunda görülmeyen etkileri eklemedik. Üzerlik kullananlar tarafından sıkça belirtilen rahatsızlıkları üzerlik diyeti yaptığımız için genel olarak yaşamadık. Bazı arkadaşlarda etkiler o anki ruhsal durumlarına göre değişkenlik gösterdi. Tüm sonuçlar aynı zamanda ve sürede görülmedi ancak genel olarak üzerlik kullanımı sonrası ruhsal bir rahatlama söz konusu.

Hafif trans halini andıran insanı maddesel boyuttan uzaklaştıran ve daha sakin bir ruh haline kavuşmasını sağlayan bir etki. Ancak etkiler o anki ruh halinize göre veya sürdüregeldiğiniz zihinsel aktivitelerle de doğrudan bağlantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Daha kolay trans haline geçiş gibi. Normal şartlarda 10 dakikada ulaşılabilecek bir ruh haline ortalama 3 dakika içerisinde ulaşılabiliyor. Özellikle Meditasyon, dini aktiviteler ve trans çalışmalarında derinlik daha kısa sürede ve etkin bir şekilde artıyor.

Üzerlik Tohumunun Ruhsal Etkileri

Üzerlik tohumu kullanımı sonrası gözlemlediğimiz ruhsal etkiler

Bizi asıl ilgilendiren bölüm yaptığımız çalışma sonrası ruhsal anlamda elde edeceklerimizdi ve istediğimiz neticeleri aldığımıza inanıyoruz. Etkiler herkeste farklı olmakla birlikte ruhsal hassasiyet ortak edinim oldu.

 • Başka herhangi bir çalışma yapılmasa dahi kısa süreli bir meditasyon sonrası elde edilen rahatlama hissi
 • Rüyalarda netlik ve kolay hatırlama
 • Baş çevresinde özellikle enseden ön kısma doğru uzanan bölgede titreşimlerin artması.
 • Dua, meditasyon ve ruhsal aktiviteler sırasında bu titreşimlerin daha belirgin oluşu.
 • Telepatik algıda artış.
 • Sezgilerde artış.
 • Ruhsal algılamada ve bakış açısında olumlu değişimler.
 • Farkındalık, algı ve bilinç seviyesinde artış.
 • İmajinasyon çalışmalarında yoğunlukta artış.

Doz artışlarında “Parasomni” kategorisinde yer alan “patlayan kafa sendromu” belirtilmiştir. Bu patlayan kafa sendromunda kafatası içerisinde ani ve şiddetli bir patlama sesi duyulabilir.

Elde Edilen Sonuçlarda Kişisel Farklılıklar

Kişisel farklılıkların sonuçlara etkileri

Ortaya çıkan sonuçlar alınan gıdalara dikkat edilmesi, az yeme, az uyuma ve az konuşma gibi etkenlerle birlikte değerlendirildiği için belli bir süre bu uygulamaya üzerlik kullanılmadan da devam edildi. Az yeme, az uyuma ve az konuşma başka hiçbir ek çalışma yapılmadan da ruhsal algılarda değişime neden oluyor ancak buna üzerlik tohumu kullanımı da eklendiğinde bu etkilerin arttığını gördük.

Önemli bir nokta da sonuçlar kesinlikle kişinin bakış açısı ve zihinsel aktivitelerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Çalışmanın bilimsel bir nitelik kazanabilmesi için eklememiz gereken notları, ayrıntıları, karşılaştırmaları ne yazık ki yeterli zaman olmaması, laboratuvar çalışmalarının yapılmaması ve daha çok bireylerin edinimleri üzerine kurgulandığı için eklemiyoruz. Bu nedenle sayfalar dolusu notlardan ve günlüklerden alıntıları da buraya ekleyerek konuyu çok fazla uzatmak istemiyoruz. Bizim için bilimsel kabul edilebilecek kısmı üzerlik içerisindeki maddeler ve bu maddeler hakkında yapılan çalışmaların belgeli olarak ulaşılabilir oluşu.

Konuyu daha ilgi çekici hale getirmek veya tümüyle konudan uzaklaştırmamak adına edindiğimiz tüm ayrıntıları eklemenin de bilimsel olmayacağını düşündüğümüz için tüm verileri ve sonuçları eklemeyi uygun bulmadık. Kişisel ve ruhsal bazda sonuçları etkileyen çok fazla faktörün bulunması, laboratuvar ortamında değerlendirme imkanımızın olmayışı ve sağlığı etkileyebilecek bir konu olması son ana kadar bu yazıyı da yayınlayıp yayınlamama konusunda kararsız kalmamıza neden oldu. Konuyu daha çok üzerlik tohumu ve dmt konusunda bir ön bilgi olarak değerlendirmenizi öneririz.

Üzerlik tohumunun faydaları. Üzerlik nelere iyi gelir

Üzerlik Tohumunun Faydaları

Üzerlik tohumunun faydaları nelerdir? Üzerlik tohumu hangi hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi gelir?

 • Sinir sistemini uyarır
 • Balgam söktürür
 • Saç dökülmelerine karşı faydalıdır
 • Sulu egzama ve Sıtmaya karşı faydalıdır
 • Mide ağrılarına iyi gelir
 • Parkinson hastalığına iyi gelir
 • Uykuyu düzenler ve uykusuzluğa iyi gelir
 • Bağırsak parazit ve bakterilerini öldürür
 • Basurun (Hemoroid) iyileşme sürecini olumlu etkiler
 • Adet sancılarına iyi gelir
 • Sirke ile kaynatılıp sürüldüğünde Romatizma, Varis ve Baş ağrılarına iyi gelir
 • Kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir
 • Antioksidan ve Anti Tümör özellikleri ile kansere karşı koruyucu etkisi vardır
 • Özellikle Kolon, Lenf ve Meme kanserlerinde etkili olduğu belirtiliyor
 • Afrodizyak etkisi vardır
 • Ruhsal rahatlama sağlar
 • Depresyona iyi gelir
 • Antibakteriyel özelliği vardır
 • Epilepsi ve sinir hastalıklarında kullanılır (kaynak son sayfada eklendi)
* Tohumu yakıldığında böcek öldürücü olarak kullananlar da olmuştur.

Üzerlik tohumunun faydası kişiye ve metabolizmaya göre farklılıklar gösterebilir.

Çayı demlenerek veya kavrulup balla karıştırılarak yenilebilir. Aşırı tüketimi bulantı ve kusmalara neden olabilir. Depresyona karşı buharından faydalanılabilir. Ağız yolu ile alınacaksa günde en fazla iki çay kaşığı alınabilir. İki çay kaşığından fazlası risklidir.

Üzerlik Tohumu Alerji Testi

Üzerlik tohumu alerji testi nasıl yapılır?

Üzerlik tohumu kullanmadan önce rahatsızlık yaşamamak için üzerlik tohumu alerji testini mutlaka yapın.

Üzerlik bitkisi ile ilgili basit bir alerji testi için

bir tatlı kaşığı üzerlik tohumunu bir su bardağı su ile kaynatın,

suyun rengi değişmeye başladığında çıkan buharı içinize çekin.

Eğer içinize çektiğiniz buhar sizde rahatsızlığa sebep oluyor, nefesinizi daraltıp buharı içinize çekemez hale getiriyorsa üzerlik otu tohumu kullanmamalısınız. Bu test yalnızca bir aşamadır uzun süreli kullanım düşünüyorsanız doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.

Üzerlik nereden alınır fiyatı ne kadardır, üzerlik tohumunu nereden bulabilirim

Üzerlik Tohumu Nereden Alınır? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Üzerlik bitkisi şifalı bitkiler arasında yer aldığı için tüm aktarlardan temin edebilirsiniz. Kapsülleri içerisinde ve kapsüllerinden çıkarılmış sadece tohum olarak ta satılır. Tohumları 4 veya 5 tl’lik küçük paketler halinde satılmakta (Fiyatlar temin edilen yere ve mesafeye göre değişiklik gösterebilir) Kilo ile satan aktarlarda bulunmaktadır. Üzerlik tohumunu taze olarak almak isteseniz Üzerlik tohumunun hasat dönemi Ağustos ayıdır. Alırken yeni hasat olup olmadığını sormanız gerekir.

Eski ve Yeni Hasat Üzerlik Tohumları Arasındaki Etki Farkı

Üzerlik tohumunun eski ve yeni hasat olanları ile ilgili test yapma imkanım olmamıştı. Yakın zamanda bir arkadaş kendisinin topladığı üzerliklerden göndermiş. Yeni hasat edilmiş üzerlik bitkisinin, tek bir kapsülü içerisinde bulunan üzerlik tohumları, eski hasat üzerlik tohumlarının bir çay kaşığına bedel olduğunu söyleyebilirim. Hasat edilen yer, iklim koşulları ve diğer nedenlerde etkili olabilir.

Üzerlik Tohumu Nazar İlişkisi

Üzerlik tohumu nazara iyi gelir mi? Nazara karşı nasıl kullanılır?

Psişik saldırı kategorisinde yer alan nazar, Negatif bir enerji olarak ruhsal katlardan başlayarak tüm metabolizmaya hasar verebilir. İlk etkisi auradan başlar ve enerji kanalları olan çakraları olumsuz etkileyerek bedenimize rahatsızlık olarak yansır. Hatta çeşitli hastalıklara da neden olabilir.

 • Uyuyamama,
 • bazı düşüncelere takılıp kalma,
 • tedirginlik,
 • sinirlilik ve
 • enerji düşmesine neden olabilir.

Nazarı yoğunlaştırılmış negatif bir enerji olarak ta adlandırabiliriz.

Üzerlik Otu Nazar İlişkisi

Üzerlik tohumunun doğrudan bu enerjiye bir etkisi olmayabilir ancak üzerlik, nazar olarak adlandırılan bu negatif enerjinin neden olduğu rahatsızlıklara iyi geldiği için üzerlik tohumu nazar ilişkisinden söz edilebilir. Bu konuda diğer bir etkisi ise üzerlik tohumunun epifiz etkinliğini canlandırması ile dmt, serotonin ve melatonin salgılarını artırması sonucu olumsuz etkilere karşı psikolojik bir direnç kazanılmasıdır. Üzerlik tohumu kullananlar arasında nazara karşı iyi geldiğini bildirenler oldu. Ancak nasıl bir etkileşimle bu sürecin yaşandığı net değildir.

Nazara karşı üzerlik çayı demlenerek içilebileceği gibi üzerlik tütsüsü de oldukça etkilidir.

Üzerlik Tohumu Tütsüsü Nasıl Yapılır?

Üzerlik otu ve tohumundan tütsü nasıl yapılır?
Üzerlik Tohumu Tütsüsü Nasıl Yapılır?

Üzerlik tütsüsü için hazır satılan tütsülükler kullanılabileceği gibi evde metal kaplarda da tütsü yapabilirsiniz. Üzerlik tütsüsü yapabilmek için metal bir kap veya tava kullanılabilir. Evin her odasında ayrı ayrı yapmak isterseniz küçük tüp kullanabilirsiniz.

 • Metal kabınızı veya tavanızı ocakta yeterince ısıtın.
 • En alta kaya tuzu,
 • üste üzerlik tohumu ve
 • üzerlik otu dallarını koyun.

Nas ve Felak sureleri ile Ayetel Kürsi 7’şer defa okunur. Isı arttıkça duman çıkmaya başlayacaktır. Zaman zaman karıştırarak yanmayan dal ve tohumların da yanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sırada çıkan duman içe çekilir. Isı üzerlik tohumu miktarının yüksekliğine bağlı olarak yoğun duman çıkacaktır.

Peygamberimiz (s.a.v.) Üzerlik Tohumu Hakkında Ne Söyledi?

Peygamber efendimizin (s.a.v.) üzerlik tohumu ile ilgili söylediği bir hadis rivayet edilir. “İki acı şeyde ne şifalar var! Sabir ve Siğa (sabir bitkisi ve üzerlik otu).” (Ebu Davud; el-Merasil)

Ancak bu hadisin zayıf olduğu belirtilmektedir.

“İki acı şeyde ne şifalar var! Sabir ve Siğa (sabir bitkisi ve üzerlik otu).” (Ebu Davud, Merasil, Tıbb, 7. hadis)

Bazı kaynaklarda buna “habbürreşad”, bazılarında “hardal otu” olarak mana verilmiştir.

Hadisi rivayet eden Suyuti de “dad” harfinin işaretiyle onun zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. el-Camiu’s-sağir, h.no: 7887)

Bu rivayeti Münavi de zikretmiş ve zayıf olduğunu gösteren “dad” harfiyle işaretlemiştir. (bk. Fezu’l-Kadir, h.no: 7906)

Zadu’l-Maad’ın hadislerini tahriç eden Şuayb el-Arnavut da bu hadisin zayıf olduğunu bildirmiştir. (Zadu’l-Maad, 4/306)

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Mevlana Üzerlik Tohumu Kullanmış mıdır?

Mevlana üzerlik tohumu için ne demiştir?

Üzerlik tohumu Mevlana Hz.’leri ile anılan bir bitkidir. Nedeni ise DMT etkisinin ortaya çıkardığı ilhama açık olma durumudur. Üzerlik konusunda araştırma yapanlar, Hz. Mevlana’nın da üzerlik tohumu kullandığı ve dmt etkisinden yararlandığı, hatta olağanüstü hallerinin üzerlik ve dmt ile ilgili olduğuna dair yazıları görmüşlerdir. Konumuzla doğrudan ilgisi olmamasından dolayı yazıya eklemeyi uygun görmedim ancak bu konuda farklı ortamlarda da soru ve söylemlerle de karşılaştığım için daha sonra konu içerisine ekleme ihtiyacı hissettim.

Üzerlik kelimesi Mesnevi’nin sadece 2. cildinde iki yerde geçmekte.

1 Ateşe üzerlik tohumu serper gibi kurtların başına ateş serp; çünkü o kurtlar, Yusuf’un düşmanlarıdır. Kendine gel, Şeytan sana “babasının canı” der bu suretle o lain seni aldatır.

2 Şeyh dedi ki: “Benim kadehimi öyle doldurdular ki içine tek bir üzerlik tohumu bile sığmaz. Bir bak hele.. buraya bir zerre bile sığar mı? Sen sözü yanlış anlamışsın, aldanmışsın.

Mesnevi bilindiği üzere hikayeler ve mecazi anlatımlarla tasavvufi öğütler veren şiirsel bir eserdir. Anlatımlarda kültürümüzün bir parçası haline gelmiş öğelere de sık sık yer verilmektedir. Bu iki cümleden yola çıkarak sanırım bir yanlış anlaşılmadan kaynaklı üzerlik, ney, kargı kamışı ve dmt sonucuna ulaşılmış. Şu ana kadar Mevlana’nın yazdığı hiçbir eserde kendisinin üzerlik kullandığına dair bir söylem görmedim  (Varsa ve gözümden kaçmışsa lütfen belirtin). Kullanması tabiki sorun değil, sadece bu konuyu merak edenler için belirtme gereği duydum.

Üzerlik Tohumu Zayıflatır mı?

Üzerlik tohumunun zayıflamaya ve kilo vermeye etkisi var mıdır? Üzerlik kilo verdirir mi?

Üzerlik tohumu zayıflatır mı? Veya kilo vermeye yardımcı olur mu? Araştırmamızın amaçlarından biri bu değildi ancak hem üzerlik kullananlardan aldığımız geri dönüşler hem de bizim gözlemlerimiz bu konuda etkisi olduğunu doğrular nitelikte. Gözlemlerimizden yola çıkarak zayıflama ve kilo verme üzerindeki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz,

Tokluk hissi: İçeriğindeki maddeler tokluk hissi oluşturmakta. Buna bağlı olarak daha az yeme ihtiyacı hissedilmekte.

Psikolojik Rahatmala: Sıkıntı ve strese dayalı yeme alışkanlıkları psikolojik rahatlama ile ortadan kalkmakta.

Zayıflama ve kilo verme amacıyla üzerlik tohumu kullanmak isteyenler yazının tamamında anlatılan uyarıları ve uyulması gereken zorunlu diyeti gözönüne alarak doktor kontrolünde kullanıma başlamalıdır.

Üzerlik Yakmak Caiz midir?

Konumuzla ilgili olmasa da çok sık gelen sorular arasında yer aldığı için bu konuya da yer vermek istedim. Bu konuda fetva verme makamı bellidir ancak biz konuyu kendi açımızdan değerlendirmeye çalışalım. Bir bitkinin yakılmasının caiz olup olmaması dini kurallara uygunluğu, insanlara ve canlılara zararlı olup olmaması ile bağlantılıdır. Yakıldığında bir zarar ortaya çıkmıyorsa bu konuda bir sıkıntı olmayacaktır.

Bazı bitkiler yakıldığında ortaya çıkan koku ve kimyasallar insanı ruhsal olarak olumlu yönde etkilediği gibi madde ötesi varlıklar üzerinde de bazı etkilere sahip olurlar. Üzerlik tohumu da olumlu etkilerinden yararlanılmak için tütsü olarak kullanılan bitkiler arasındadır. Bu bağlamda sağlık açısından sakınca doğurmayacak şekilde kullanımının sorun olacağını düşünmüyorum. Üzerlik tohumu tütsüsü, Nazar ve insanı rahatsız eden varlıklara karşı kullanılan yöntemler arasındadır. Üzerlik otu dmt etkileşimine de neden olduğu için psikolojik rahatlamada sağlamaktadır.

Üzerlik Tohumu Çiğneyerek Yutulur mu?

Üzerlik tohumu yemek veya çiğneyerek yutmak zararlı mı? Üzerlik tohumunun yan etkileri var mıdır? Yan etkileri nelerdir?

Üzerlik tohumu çiğnenerek yenilebilir ancak üzerlik tohumları çiğnendiğinde içeriğindeki tüm maddeler açığa çıkacağı için şu konulara mutlaka dikkat edilmelidir.

 • Üzerlik tohumuyla birlikte tüketilmemesi gereken gıdalara sıkıca uyulmalı
 • Kullanım süreleri kısa tutulmalı
 • Miktar yüksek tutulmamalı

Diyete uyulduğu ve aşırıya kaçılmadığı sürece doğrudan bir zararı yoktur. Konu içerisinde üzerlik tohumunun içeriğindeki maddelere yer verilmişti. Zararlı olan, üzerlik tohumu yemek değil, üzerlik kullanımı ile tohum içerisindeki maddelerin metabolizmada oranlarının artması ile ortaya çıkan riskler tehlikelidir.

Bu riskler içerisinde en tehlikeli olan ise metabolizmadan metabolizmaya farklılık gösteren oranlarda alınan miktarın artırılması ile birlikte ortaya çıkabilecek etkileşimlerdir. Bu nedenle alınan miktar keyfiyete bırakılmamalı mümkün olduğunca doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Üzerlik tohumunun yan etkileri arasında

 • baş dönmesi,
 • mide bulantısı,
 • tansiyonda yükselme ve
 • baş ağrısı sayılabilir.

Üzerlik Tohumu Uykusuzluk Yapar mı?

Üzerlik tohumu kullanmak uykusuzluk yapar mı?

Eğer üzerlik tohumu kullanmaya başlamadan önce ilk sayfada belirtilen diyeti uygulamışsanız uykusuzluğa neden olmaz. Ancak etkisinin en yoğun olduğu ilk 6 saat içerisinde kullanım miktarınıza bağlı olarak “harmalol” etkisinden dolayı kendinizi daha aktif ve canlı hissedebilirsiniz. Bu süreci genellikle yoğun bir uyku takip eder. Bu nedenle üzerlik tohumu kullanımınızı uyku saatinize göre ayarlamanızda yarar vardır.

Üzerlik tohumu kullanırken uymanız gereken diyete uymamışsanız özellikle kahve gibi kafein içeren ürünleri sıklıkla kullanıyorsanız çarpıntı ve tansiyon sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tür sorunlar tüketmemeniz gereken diğer besinler için de geçerlidir. Bu süreçte uyku sorunu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Üzerlik Tohumunun Zararları Nelerdir?

Üzerlik tohumunun toksik etkileşimi sonrası ortaya çıkması muhtemel zararları nelerdir?

 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek fonksiyonlarında bozulma
 • Karaciğer fonksiyon bozuklukları
 • Felç riski

Yüksek tansiyon, uyulması gereken diyete uyulmadığında ortaya çıkan ilk etkilerdendir. Ancak üzerlik tohumu kullanırken diyet yapılmaması; ortaya çıkması muhtemel çok daha ciddi zararları da göze almak anlamına gelmektir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, toksik etkileşim sonrası karaciğer ve böbreklerde fonksiyon bozuklukları ile birlikte karaciğer ağırlığında artış görülmüştür.

Yüksek dozlarda üzerlik tohumu kullanımının toksik etkilerden dolayı felç ve karaciğer dejenerasyonuna neden olabileceği bildirilmiştir. 1

hangi hastalıklara iyi gelir

Üzerlik Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Üzerlik tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?

Şu ana kadar kesinleşmiş net bilgiler elde edilmemiş olsa da başta kanser olmak üzere parkinson gibi rahatsızlıklarda kullanılabileceğine dair olumlu gelişmeler mevcuttur.

Anti Kanser Özelliği

Üzerlik tohumu içerisinde bulunan Harmin maddesinin Antikanser etkisi üzerine yapılan araştırmayı Xanthomicrol is the main cytotoxic component of Dracocephalum kotschyii and a potential anti-cancer agent linkinden inceleyebilirsiniz. Harmine, HL60 ve K562 hücre dizilerine karşı etkisi olumlu bulunmuştur.

Peganum harmala ağrı tedavisinde ve deri kanserleri de dahil olmak üzere cilt iltihaplarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Farouk L, Laroubi A, Aboufatima R, Benharref A, Chait A (Şubat 2008). “Peganum harmala L. alkaloid özütün analjezik etkisinin değerlendirilmesi: olası mekanizmalar”. J Ethnopharmacol. 115 (3): 449-54. 10.1016 / j.JP.2007.10.014

Peganum harmala’da bulunan başka bir alkaloid olan harmin, veziküler formlarda hücre içi parazitleri yok etmekte dikkate değer bir şekilde etkilidir. [1 – 2]

Antibakteriyel Özelliği

Bakterilere karşı olumlu etkileri bildirilmiştir.

Al-Shamma A, Drake S, Flynn DL, vd. (1981). “Yüksek bitkilerden gelen antimikrobiyal ajanlar, Peganum harmala tohumlarından antimikrobiyal ajanlar”. J. Nat. Prod. 44 (6): 745-7. Effect of Peganum harmala

Lösemi Üzerinde Etkinliği

Üzerlik tohumunun lösemi üzerindeki olumlu etkileri 2015 yılında yapılmış bir çalışmada umut verici olarak nitelenmiştir. 26540074

Kemikler Üzerinde Etkisi

Yapılan bazı çalışmalarda üzerlik tohumu içerisinde bulunan harmin maddesinin kemik yapısını güçlendirdiği ve kemik doku kaybının önüne geçtiği vurgulanmıştır. (Harmin ile tedavi) Eur J Pharmacol 2011 Jan 1;650(2-3):511-8. Epub 2010 Nov 1. Department of Nutriproteomics, Graduate School of Medicine, The University of Tokyo, 7-3-1 Hongo, Bunkyo, Tokyo 113-0033, Japan.

Hamilelikte Üzerlik Kullanımı

Hamileler üzerlik tohumu kullanabilir mi?

Hamilelikte üzerlik tohumu kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Üzerlik otu ve hamilelik konusunda yapılan araştırmalar gebelik sırasında ve emzirme döneminde üzerlik kullanımının sakıncalı olduğunu göstermektedir. Marwat SK, ur Rehman F. Medicinal and pharmacological potential of harmala ( Peganum harmala L.) seeds. In: Preedy VR, Watson RR, Patel VB, eds. Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention . London, England: Academic Press; 2011: 585-599 – Shapira Z, Terkel J, Egozi Y, Nyska A, Friedman J. Abortifacient potential for the epigeal parts of Peganum harmala . J Ethnopharmacol . 1989;27(3):319-325

Üzerlik Kullanımı ve Mide Rahatsızlıkları

Mide ülseri: Üzerlik tohumu, harmalin ve harmin içerir. Üzerlik tohumu kullanımı ile birlikte bu maddeler mide ülseri olan kişilerde komplikasyonlara neden olabilmektedir.  (Bu konuda farklı görüşlerde bulunmakta 28478808)

Akciğer ve Karaciğer Üzerindeki Etkileri

İçeriğinde bulunan harmalin ve harmin çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Astım ve kronik akciğer rahatsızlığı olanların (KOAH) üzerlik tohumu kullanmamaları önerilmektedir. Bu konuda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bazı çalışmalarda uzun süre üzerlik tohumu kullanımı sonucu kullananlarda karaciğerde hasarlar oluştuğu bildirilmiştir. Karaciğer ve hepatit rahatsızlığı olanların üzerlik tohumu kullanımı ile ilgili doktor görüşü almaları sağlıklı olacaktır. Bu konuda bildirilen sorunların büyük kısmı yüksek miktarda üzerlik kullanımı ile ortaya çıkan karaciğer ve böbrek yetmezlikleridir.

İdrar Yolları Sorunlarında Kullanımı

Üzerlik tohumu içeriğindeki harmalin ve harmin maddelerinin idrar yollarında tıkanıklık olan kişilerde komplikasyonlara neden olabileceği ile ilgili beyanlar bulunmaktadır.

Üzerlik Tohumu, Sinir Hastalıkları ve Epilepsi

Üzerlik, çeşitli hastalıkların tedavisi için Hint tıbbında yerel olarak kullanılmaktadır.

 • Mide şikayetleri,
 • idrar yolları,
 • cinsel sorunlar,
 • cinsel gücün artırılması,
 • epilepsi,
 • felç,
 • uyuşukluk,
 • parkinson,
 • adet problemleri,
 • zihinsel ve sinir hastalıkları

gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Kapsamlı literatür araştırmasına dayanarak, fitokimya, farmakognozi, toksisite verileri ve tıbbi kullanımlar tartışılmıştır.

Bitkinin bilimsel bilgisi, ayurveda ve etnofarmakolojinin bazı eski klasik kitaplarından oluşan bazı kaynaklardan toplanmıştır. Ek olarak, bu yazının, son 25 yıldan beri ilacın başlıca farmakolojik ve önemli bulgularını içeren literatürü kapsamaktadır. Kaynak

Üzerlik tohumu için bildirilen tıbbi özellikler, modern fitoterapide gösterilenlerle karşılaştırılmıştır. Özelliklerinden bazıları, emetik ve analjezik aktiviteler gibi modern fitoterapide doğrulandı ve bazıları, felç, epilepsi ve uyuşukluk üzerindeki terapötik¹ etkileri gibi modern fitoterapide değerlendirilmedi.

Bu derleme, diğer araştırmacılara, Peganum harmala’nın (üzerlik tohumu) özelliklerini etkili bir doğal ilaç olarak kullanmaları için kanıt sağlar. Güvenliği ve terapötik etkinliği değerlendirmek için uygun klinik öncesi ve klinik çalışmalar önerilmektedir. Kaynak

¹Terapötik nedir: İdeal faydanın sağlanması için gerekli doz miktarları.

Cerrahi Müdahaleler Öncesi Üzerlik Kullanımı

Üzerlik tohumu kullanımı serotonin düzeyini etkileyebilir. Teorik olarak, üzerlik ameliyat öncesi ve sırasında kullanılan ilaçlarla etkileşebilir. Üzerlik kullanımının en az 2 hafta önce bırakılması önerilmektedir.

 

Çalışmamıza katılan arkadaşlardan birinin tecrübelerini yayınladığı yazı dizisini kendi bloğunda Üzerlik Tohumu Deneyimleri başlığı altında takip edebilirsiniz.

Son Güncelleme 25 Temmuz 2021

Üzerlik tohumu kullanıcı yorumları ve deneyimlerini sayfa altında bulabilirsiniz.

İlgili Konular:

Çalışmamıza katılan arkadaşlardan birinin Üzerlik tohumu yağı ile ilgili bloğunda yayınladığı makaleyi Üzerlik Tohumu Yağı Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?  linkinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca Üzerlik Tohumu Kullanımı linki altında yayınladığı diğer yazıları da takip edebilirsiniz.

DMT Nedir? DMT Etkisi ve Ruhsal Boyutu

DMT ve Zaman Algısı Üzerindeki Etkileri

Nasıl Transa Geçilir?

Üçüncü Göz Nasıl Açılır? Dikkat Edilecek Noktalar

 

Kaynaklarla İlgili Notlar ve Güncellemeler

Üzerlik ile ilgili yapılan derlemelerde ana kaynak belirtilmediği için kaynak kullanılmamıştır. Sitelerde yayınlanan bilgilerin benzerleri çok sayıda sitede de geçmektedir. Bilgilerin derlendiği sitelerde kitap, tahlil sonuçları veya kişi adı ve kaynak olarak belirtilmemiştir.

Üzerlik tohumunun kullanımı ile ilgili bilgilerin bir kısmı Sayın İbrahim Saraçoğlu tarafından da dile getirilmektedir. Hatta kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları en ciddi şekilde Türkiye’de kendisinden öğrendik/izledik diyebilirim. Birlikte kullanılmaması gereken ilaçlar başlığı altında geçen ilaçlar ilk olarak crsm.net adlı sitede 2008 yılında yer almış, diğer pek çok site kaynak belirtmeden bilgileri alıntılamış gözükmektedir. Bu bilgilerle ilgili teknik veri paylaşılmamıştır. Şu an ilgili web sitesi aktif görülmemektedir. Bulgulara dayalı kaynaklar aşağıda belirtilmiştir. Tüketilmemesi gereken besinlerin büyük kısmını kendim test ederek eklemeye çalıştım bir kısmını Brian Aberle nin üzerlik tohumu üzerine yaptığı çalışmadan ekledim.

Yararlanılan ve ayrıntılı araştırmak isteyenler için kaynak: Psikedelik Şamanizm – Jim DeKorne, Okyanus Yayınları

Üzerlik tohumu kullanımı DMT ve Ruhsal gelişim kategorilerindeki konularla birlikte değerlendirilmelidir. Florür ve ruhsal etkiler gibi konularla birlikte tüm ayrıntılara bu konuda yer verilemediği için ayrıntılar diğer makalelerde ele alınmıştır. Arkadaşın paylaştığı doğal ev yapımı diş macunu tarifi ile kendi diş macununuzu kullanabilirsiniz.

Üzerlik Tohumu, Kullanımı, DMT Etkisi, Faydaları, Zararları ve Diyeti

www.parapsikoloji.net

İlk Yayın Tarihi 27 Ekim 2017 – Deneme ve Test Süreci (Temmuz – Ağustos – Eylül ve Ekim Ayları)

Son Güncelleme 8 Haziran 2024 Emr

Bukra Tarık Dora
Uyanmak için dar bir dehlizden geçiyoruz. Biz yaşayan ölüler, ölülerin uyandıklarını anladığımızda dünyanın, gerçeğin sadece küçük bir parçası olduğunu anlarız. Anladığımızda uyanmış oluruz.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 521 YORUM
 1. blank Mustafa Çeviktekin dedi ki:

  Uzun zamandır böyle detaylı ve bilimsel bir makale okumamıştım. Bu konular hep geçiştirilen yada bir kişinin rastgele deneyimlerini paylaştığı yazılar olurdu. Ancak bu yazıda, üzerlik tohum içeriğinden, kullanım şekillerine, reaksiyona girebileceği muhtemel besinlere, diyet listesine ve tavsiyelere kadar çok güzel detaylar verilmiş. 5 kişilik bir grup halinde deneyimlemiş olmanız ve ortak sonuçları paylaşmanız da değerli. Ben bir arkadaşımdan duydum ve henüz deneyimlemedim, kendisi beni turşu yememem konusunda uyardı, ancak daha geniş bir besin grubu için nette aramamı tavsiye etti. Bende bu değerli yazıya ulaştım. Benim kullanım amacım, daha net rüyalar görmek ve rüyada gördüklerimi daha net hatırlamak. Deneyimlersem sonuçları paylaşmak isterim. Emeğinize sağlık.

  1. Teşekkür ederim düşünceleriniz aktardığınız için. Dikkatli kullanıldığında çok faydalı olabilecek bir bitki ancak yanlış veya bireysel metabolizma farklılıkları dikkate alınmadan başkalarının yöntemleri ile hareket edildiğinde çok zararlı da olabilecek bir bitki. Güzel sonuçlar almanızı dilerim.

 2. blank nuran dedi ki:

  Bu konuda şu ana kadar okuduğum en değerli yazılardan biri. teşekkür ederim bu kadar ayrıntılı bilgiler verdiğiniz için. kullanmaya karar vermeden önce bu sayfaya denk gelmesem çoğu yerde okuduğum bilgilere dayanarak yüksek doz alacak belkide yorum yazanların bir kısmı gibi bende soluğu hastanede alacaktım.

  1. Faydalı olmasını dilerim.

 3. blank Muhammed dedi ki:

  Merhaba üzerlik kullanırken marketlerde satılan yulaf kullanmakta sıkıntı var mı.

  1. blank E. Emre Sönmez dedi ki:

   Merhaba. İçerisinde katkı maddesi olmadığına eminseniz yulafın bir sakıncası olacağını sanmam. https://www.parapsikoloji.net/uzerlik-tohumu-kullanimi-ve-dmt-etkisi/#3 linkinde maddeleri baz alabilirsiniz.

   (şu ana kadar ki deneyimlerimden yola çıkarak yazdım, kesin bir ifade, tavsiye veya yapılmış bilimsel bir çalışma sonucu değildir, metabolizma farklılıkları sonuçları etkileyebilir)

 4. blank Fuz dedi ki:

  Peganum harmala olarak bilinen üzerlik tohumu, birçok farklı kullanım için kullanılmıştır. Bu tohum, özellikle bazı tıbbi uygulamalar için kullanılmıştır. Örneğin, üzerlik tohumu, anti-enflamatuar, analjezik ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Ayrıca, üzerlik tohumu, anti-kanser özellikleri nedeniyle kanser tedavisinde de kullanılmıştır.

  Peganum harmala olarak bilinen üzerlik tohumu, monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) olarak bilinen bileşikler içerir. Bu nedenle, üzerlik tohumu, MAOI’lerin yan etkileri nedeniyle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

  Üzerlik tohumu genellikle kurutulmuş ve kahve değirmeni gibi öğütülmüş şekilde satılır. Bu tohumların çay olarak hazırlanması, tablet olarak veya ekstrakt olarak alınması gibi birçok yolla tüketilebilir. Ancak, üzerlik tohumunun doğru dozu ve uygunluğu hakkında yeterli bilgi yoktur, bu nedenle doktorunuzla konuşmadan önce kullanmamanız önerilir. Ayrıca üzerlik tohumunun tüketiminde MAOI inhibitörleri kullananlar, alkol, sosyal anksiyete ilaçları, antidepresanlar gibi bazı ilaçlarla etkileşimler oluşabilir. Bu nedenle üzerlik tohumunun kullanımına karar vermeden önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.

  Üzerlik tohumu, MAO inhibitörleri içererek yan etkiler oluşturabilecek bileşikler içerir. Bu nedenle, üzerlik tohumu tüketimi, yan etkiler oluşmasına neden olabilir.

  Bazı yan etkiler şunlar olabilir:

  Baş dönmesi
  Nöbetler
  Uyku bozuklukları
  Depresyon
  Anksiyete
  Bağımlılık
  Konfüzyon
  Konvülsiyonlar
  Cilt reaksiyonları

  Ayrıca, üzerlik tohumunun kullanımı sırasında MAO inhibitörleri kullananlar, alkol, sosyal anksiyete ilaçları, antidepresanlar gibi bazı ilaçlarla etkileşimler oluşabilir. Bu nedenle üzerlik tohumunun kullanımına karar vermeden önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.

  Lütfen unutmayın, üzerlik tohumunun yan etkileri kişiden kişiye değişebilir ve genellikle dozaj, kişinin sağlık durumu ve diğer ilaçların kullanımına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, üzerlik tohumunun kullanımına karar vermeden önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.

  1. blank ÇTurna dedi ki:

   Merhaba. Büyük bir ruhsal kırılma yaşadıktan sonra 2 yıl boyunca osho’nun kitaplarını çılgınca okuyarak Buda’nın nefesine tanıklık etme meditasyonunu derin uyguladım, 8 ay aralıksız brahmacharya yaptım, 22 gün, 10 ve 7 gün üç kez su orucu tuttum. Bu süreçte kendiliğinden vegan oldum. Üzerliği de tütsü ve ekstrat olarak biliyordum, kullanıyordum. Beslenmem sadece pirinç, zeytinyağı, baharat ve baklagil üzerine, biraz da brokoli ve pırasa tüketiyorum.
   bu yazıyı okuyunca 2 çay kaşığı çiğnedim, ve ilk 2 saatte esnem sertleşti, bir an yolda yürürken bayılma öncesindeki gibi oldum, acaba düşecek miyim diye düşündüm, kafam biraz güzel oldu, bir boş vermişlik geldi. Sonra geçti.
   Sorum şu, ben üzerliği beynim çok hızlı çalışsın ve düşüncelerim çoğalsın, hazır cevaplığım, konuşma ve iletişim becerim artsın diye kullanmak istiyorum. Şu aşamada psişik özellikleri istemiyorum. Zihinsizlik değil, tam tersine zehir gibi bir zihin istiyorum. Üzerlik kullanımı niyetime göre etki yapar mı?

   1. Merhaba.

    İlk kullanım için biraz yüksek dozla başlamışsınız sanırım. Metabolizmanızı o kadar güzel hazırladıktan sonra o miktar yüksek gelmiş olabilir. Yazıda bahsettiğimi hatırlıyorum, günlük 2 çay kaşığı son limit. Aşama aşama yükseltilerek sizin metabolizmanıza en uygun miktarı bulmanız gerekir. İlk gün yarım çay kaşığı, ikinci gün bir, üçüncü gün bir buçuk… miktarları kendinize göre de ayarlayabilirsiniz. Önemli olan sizin beden ve ruh halinize göre en ideal miktarı bulabilmeniz. Bedensel ve ruhsal olarak bu kadar naif bir noktaya gelindiğinde meditasyon sırasında üzerlik tütsüsü daha iyi olabilir.

    Nasıl bir insan olacağınızla ilgili kısımdan anladığım henüz teslimiyet noktasına gelmemiş veya geçmemiş olduğunuz. O noktaya geldiğinizde aslında nasıl bir insan olduğunuz veya nasıl bir insan olmak istediğinize odaklanmazsınız. Kendinizi bulur ve yaşarsınız. Bu kolay değil maalesef.

    Üzerlik tohumunu iletişim becerilerinizi geliştirmek daha doğrusu içinde bulunduğunuz duruma uygun olarak tarif edecek olursam; üzerinizdeki madde engelini aşmak, sizi baskılayan unsurları ortadan kaldırmak, enerjinizi bloke eden ama aşmakta zorlandığınız unsurları ortadan kaldırmak için kullanmak istiyorsanız; acele etmeden kademe kademe ve sizin için en uygun kullanım miktarı ile en uygun kullanım şeklini bularak devam edin.

    Lütfen bu yazıyı tekrar okuyup notlar alın. Ayrıca daha ayrıntıya inilen ve farklı konularında ele alındığı Üzerlik Tohumu yazı dizisini de mutlaka okumanızı öneririm. Tamamını okuduğunuzda zihninizde bir şablon oluşacaktır.

    Üzerlik tohumu doğru kullanıldığında aradığınızı verebilecek özelliklere sahip ancak lütfen dikkatli ilerleyin. Kendiniz için doğru miktar ve kullanım şeklini bulmadan uzun süreli kullanıma geçmeyin. Çünkü bir başkası için ideal olan kullanım şekli ve miktar asla başkaları için ideal olmuyor.

 5. blank Kadir dedi ki:

  Öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkürler. Maalesef diyet yapmadan içinde alkol ve kahve tüketiminin olduğu zamanlarda bilinçsiz bir şekilde aşırı dozda çayını demleyip içmiştim.Yazınızda bahsettiğiniz yan etkilerin kusma, ışığa hassasit vb. şeyler yaşadım. En tuhafı ise görüntülerin bulanıklaşıp herşeyin titreştiğini görmem oldu.Bu sırada beynimde yüksek teta dalgasına benzer manyetik bir ses yoğun bir şekilde vardı ve halen o sesi duyduğum zamanlar oluyor. Yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen. Tavsiyem bilinçsiz kullanmayın.

 6. blank Fatih dedi ki:

  Bazı sayfalarda Üzerlik tohumunu çayı İçin verilen bir tarifte tohumları kaynatıp Kaya tuzu ve limon ekleyerek buzdolabında bir gün beklettikten sonra içilmesi tavsiye ediliyor lütfen bununla ilgili görüşünüzü yazar mısınız ?

  1. Bir çoğunu denedim. Etkide en büyük faktörler,

   * Açlık tokluk durumu
   * Üzerlik tohumu miktarı
   * Yapılan diyet

   diğer ayrıntıların çok belirgin farklarını görmedim. Buzdolabında bekletilmesinin nedenlerinden biri bozulmasını önlemek, diğeri ise soğuk içildiğinde içiminin kolay olmasıdır. Limon etkileşimi artırıyor, kaya tuzu mineral desteği sağlıyor. Katılan tuzun içerisindeki mineral oranlarına bağlı olarak etkisi az veya çok olabilir. Ancak belirgin farklılıklar yok. Bu konuda bilimsel veriler bulamadım malesef. Daha çok deneyim, iddialar ve yorumlar.

 7. blank Mânâ dedi ki:

  Üzerlik çayı tariflerinde ; çayı demledikten sonra Kaya tuzu ve limon ekleyip buzdolabında 1 gün beklettikten sonra içilmesini tavsiye edenler var. Bu konuyla alakalı yorumunuz nedir çayın etkisini arttırır mı ?

 8. blank Mustafa dedi ki:

  Merhaba,

  Anladığım kadarıyla üzerlik tohumunu kullanırken mayalı içkiler ve mayalı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bu konuda birkaç tespitte bulunacağım. Sümerlerin Gılgamış destanında Tanrı Enki’nin oğlu Enkidu doğada yaşar, hayvanlarla konuşur. Avcıların kurduğu tuzakları bozar, hayvanlarla birlikte otlanır ve avlanır. Gılgamış Enkidu’yu ıslah etmek için tapınaktan bir rahibe çağırır ve onu Enkidu’ya gönderirir. Rahibe 7 gün Enkidu ile birlikte olur, ona bira ve ekmek verir.
  Enkidu bu süreçten sonra doğadan kopar ve hayvanlarla olan iletişimini kaybeder. Sümerlerin bu destanı metaforiktir. Enkidu’nun insanlaşması sürecinde mayanın rolü büyüktür. Bilim adamlarına göre ekmek ve bira bizim bir arada yaşamamızda en büyük etkendir. Birbirimize tahammülümüzü artırır. Doğadan kopuşumuzda mayanın rolü büyüktür.
  Yanlış hatırlamıyorsam Harari de Sapiens kitabında biz mi buğdayı evcilleştirdik yoksa buğday mı bizi evcilleştirdi diye sorar.
  Amerikalı şair John Ciardi de “Fermantasyon ile uygarlık birbirinden ayrılamaz” der.

  1. Merhaba Mustafa Bey. Teşekkürler katkınız için.

 9. blank Behice dedi ki:

  Benim yasadigim cok panik ataklari, korkularim var kullandigim antideprasan ilaclarimda var ama fayda etmiyor. Uzerlik otu cayini icebilirmiyim faydasi oluyomu? Kullandigim ilaclarla birlikte icmemem mi gerek?

  1. blank E. Emre Sönmez dedi ki:

   https://www.parapsikoloji.net/uzerlik-tohumu-kullanimi-ve-dmt-etkisi/#6 Geçmiş olsun. Doktorunuzla görüşmeden bir adım atmayın lütfen. Nette yazılan her yazıyı dikkate almayın. Antidepresanlarla birlikte üzerlik tohumu kullanmanız uygun olmaz.

 10. blank Deruni dedi ki:

  Takip eden arkadaşlar için not düşmek istedim. Sıfır kan grubuyum ve az sayıda zeytin (siyah ve yeşil) beni rahatsız etmedi. Günlük ortalama 10 adet zeytin yerim. Şu ana kadar sorun yaşamadım. Kan grubu ile de ilgili olabilir bünye ile de.
  Sabah ve akşam 1 çay kaşığı üzerlik tohumundan çay yapıp içiyorum. Diyetin çoğuna uydum. Denk geldikçe ekleme yaparım.

 11. blank hasibe dedi ki:

  merhaba
  üzerlik tohumu kullanmaya başlanmadan kaç gün öncesinden diyete başlamak gerekir?

  1. Merhaba. Eğer amacınız uzun süreli bir kullanımsa iki hafta önce başlamanız daha iyi olur.

 12. blank EMRE dedi ki:

  Üzerlik otunu hangi sıklıkla kullanmalıyız ve gerektiğinden fazla kullanırsak ne olur

  1. Üzerlik tohumunu ne için kullanacağınıza bağlı. Sadece rahatlama ve sağlık için kullanacaksanız bünyeden bünyeye değişir ama günlük 1-2 çay kaşığı çayını demlemek yeterli olur.

 13. blank sima dedi ki:

  diyet listesi çok kabarık hepsine dikkat etmemiz gerekir mi?

  1. Amacımız ne olursa olsun sağlık olmadığında sağlayacağımız hiçbir faydanın bir önemi olmayacaktır. Listede yer alanlar herkes için aynı hassasiyette olmayabilir ancak kullanacak herkes için birer birer liste çıkartılması mümkün değil. O nedenle kullanıldığında sorun çıkaran besinler ve tramin içeren besinler eklenir. Dikkat etmekte fayda var.

 14. blank hamza nail dedi ki:

  Diyet bölümünde yazan yiyeceklerle ilgili not düşmek istiyorum. Salatalarda her zaman kuru soğan tüketen bir insanım, sağlık için de her zaman soframda bulundururum. Özellikle dikkat ettim kuru soğan tükettiğimde üzerlik tohumu ile birlikte başımda basınca sebep oldu. Kullanan arkadaşların dikkat etsinler

 15. blank megaloman dedi ki:

  üzerlik çayı kullandığınızda sizde de baş dönmesi yaptı mı? iki bardak suya iki çay kaşığı kaynatıp içiyorum. diyet yapıyorum.

  1. Baş dönmesi ve diğer etkiler bünyeden bünyeye farkeder. Herkeste aynı miktarlarda aynı sonuçlar olmayacaktır. Yarım çay kaşığı ile başlayın. İstediğiniz sonucu aldığınız miktarla devam edin. (2 çay kaşığı sizin için fazla olabilir)

 16. blank Pembe dedi ki:

  Üzerlik çayını içmekte zorlanan arkadaşlar limonla deneyin çok rahat içiliyor. öncesinde diyet yaparak 4 gündür kullanıyorum hem ruhen hem de bedenen çok rahatladığımı hissediyorum. sıcak içmek zor oluyor tadından dolayı. benim gibi zorlananlar soğuk ve limonlu deneyin daha içilebilir oldu

 17. blank tuğba dedi ki:

  üzerlik tohumu kullanırken karaciğer temizliği yapılması uygun olurmu? bir sorun çıkar mı?

  1. Üzerlik tohumu kullanırken üzerlik tohumu kullanmak çok uygun olmayabilir. Çünkü karaciğer temizliği sürecinde karaciğer çok hassaslaşaya başlıyor. Üzerlik tohumu karaciğeri yorduğu için temizlik sonrası sıkıntı olabilir. Karaciğer temizliği yapacaksanız mümkünse temizlik süreci yümüyle bittikten sonra üzerlik tohumunu kullanın.

 18. blank nalan can dedi ki:

  Üzerlik çayı içerken de diyet yapmak gerekir mi? Diyet listesine tam olarak uymadan üzerlik çayı içsem sorun olur mu?

  1. Üzerlik tohumunu çay olarak ta kullansanız sağlığınız için diyet listesine uymanız gerekir.

 19. blank aynur dedi ki:

  Aspirin kullanıyorum, aspirinle üzerlik tohumu kullanabilir miyim bir sakıncası olur mu?

  1. Bu konuda bir bilgim yok üzgünüm. Ne tür etkileri olacağını bilmediğimiz için aspirinde olsa çok gerekli değilse ilaçlarla birlikte kullanmamak daha iyi. (Konuda belirttiğim bazı ilaçlarla üzerlik tohumu kesinlikle kullanılmamalı)

 20. blank samet dedi ki:

  benim gibi tadından ve kokusundan dolayı çayını içemeyenler içine bol limon sıkıp soğuk içsinler, başka çare bulamadım.

 21. blank suzan uslu dedi ki:

  Yaşadığım baş ağrısına anlam veremiyordum önce hafifleme, rahatlama sonra basınçla ağrı geliyordu. yazınızı okuyunca farkettim nerede ise her gün kahve ile birlikte çikolata tüketiyorum. bunlara ara verip deneyip sonucu yazayım. çay olarak tüketiyorum çok rahatlattığını söyleyebilirim

 22. Aynı miktarlar herkeste aynı etkiyi yapmaz metabolizma farklılıklarından kaynaklanıyor. Yazıda belirttiğim gibi dozu düşük miktarlarda artırarak test edebilirsiniz. Düşük miktarlarda kullanım için 6 gün çok kısa bir süre.
  Ruhsal Gelişimde Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır?

  Ek olarak kullandığınız tohumların kalitesinden de emin olmaya çalışın. Çiğnediğinizde 5 dakika kadar ağzınızda tutun. Hafifleme, rahatlama ve gevşemeye neden olmuyorsa ya size göre miktar azdır veya tohumda sorun olabilir. Testi özellikle aç iken yapın. Aç olduğunuzda daha hızlı etki eder.

 23. blank Meltem dedi ki:

  Aslında yüksek oranlarda gece saat 1 civarı 1 çay kaşığı dan daha fazla olucak şekilde çiğneyerek tükettim, şuan 6. gün ama ne bi değişiklik nede deneyim diyebileceğim birşey yaşamadım. Diyette çok katı bir şekilde uydum aç kaldım çoğu zaman ama nedense olmadı sorun bende mi? Yoksa miktarı mı arttırmalıyım?

 24. blank Suzan dedi ki:

  Merhabalar tüm yazınızı okudum. Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Size sorum olucaktı. Egzamaya iyi geldiğini belirtmişsiniz. Egzama için nasıl kullanım gerekli. Kaynatıp suyunu sürmek mi ? Öğütüp krem halinde sürmek mi ? Daha etkili
  Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. Ben teşekkür ederim.
   Kendim bizzat denemediğim kısımları makalede belirttiğim kaynaklardan derledim. Egzama ile ilgili bir test yapmadığım için bir şey söylemem doğru olmaz. Her ikisini de deneyip sonuca göre kullanabilirsiniz.

   Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen egzama gibi rahatsızlıklarda önce karaciğer kontrol edilir çünkü bazı rahatsızlıklar karaciğerin kendini temizlemesidir. İçten tedavi yapılmadan dıştan yapılan tedaviler çok başarılı olmaz veya geçici olur.

 25. blank musa dedi ki:

  merhaba öğütülmüş üzerlik 1 çay kaşığı aldım suyla sabah 12 gece 12 olmuş hala normale dönmedim canım bişey istemiyor etkisinden nasıl kurtulurum.

  1. Merhaba. Büyük ihtimalle şu an etkisi ortadan kalkmıştır. Lütfen konuyu ayrıntılı bir şekilde okuyarak kullanın. Bazı insanlar için 1 çay kaşığı çok yüksektir. Siz öğütülmüş kullanmışsınız ki öğütülmemiş üzerlik tohumunun 1,5 2 çay kaşığına tekabül edebilir.

 26. blank ss j dedi ki:

  dmt hakkında araştırma yaparken yazınıza denk geldim. gerçekten çok bilgilendirici ve detaylı bir çalışma olmuş. ayrıca okunmayı kolaylaştırıcı başlıklar da çok faydalı bir düzen oluşturmuş. elinize sağlık

 27. blank MEHMET Günay dedi ki:

  Ben yaklaşık 5aydir uzerligi düzenli kullanıyorum
  En başlarda sizin yazılarınızı birebir uygulayarak yapmaya başladım katı diyet ve üzerlik kullanımıyla ilgili tavsiyelerinizi daha sonraları abartmaya başladım yarım litre suya 2 çorba kaşığı üzerlik, kargı kamışı ve akasya yaprağı az miktarda kullanarak bu süreçlerde farklı deneyimler yaşadım ( günde 2&3 shut bardağı kadar kullanarak yaptığım yarım litreyi 4&5 günde tuketiyorum)
  Benim isim gereği çok geziyorum gittiğim yerlerde kamışları yeşilken toplayıp buzluğa depoluyorum ve lazım olduğu kadar çıkarıp çaya takviye ediyorum ve farkını çok hissediyorum benim tecrübem şu aralar tam sezonu ve toplayıp 30cm boyutlarında buzluğa stok yapabilirler
  Diyete eskisi kadar uyamıyorum ve kahve tüketimin günde 2 bardak 3hafta kullanıp 1hafta ara veriyorum ara verdiğim süreçte tüm yasakları kaldırıyorum
  1veya 2 defa içkiyle karıştırmak durumunda kaldım bildiğiniz cırcır hemde yetişkin bezi düzeyinde kesinlikle alkol ile kullanmayın ben normalde de günde tek ögüne alışık biri olarak sadece öğle yemeğiyle idare edebiliyorum akşamları çok acıkırsam sarı leblebi benim kendi yolum bu peki burda kullanıma ek veya eksilmem gereken bi tavsiyeniz varsa lütfen yazarsanız sevinirim
  Not:meditasyon ve nefes egzersizi sizi daha hızlı adepte ediyor . 🙃
  Birde hazirladigim çayı tuketemiyceksem buzluğa buzkupleri kalıbına döküyorum eve döndüğümde çayı yapana kadar buz küplerinden 2tane atıyorum
  Tavsiyeniz varsa yazarsanız sevinirim.

 28. blank Öğütülmüş Üzerlik dedi ki:

  Üzerliği ilk kullandığım dönem aşırı canlılık veriyordu. Ama şimdi aşırı ağırlık ve uyku yapıyor? Birde öğütülmüş üzerlik tohumu aldım ne kadar kullanmalıyım toz haliyle sizce?

  1. Üzerlik tohumu kullandığınız sürece ara verdiniz mi? Diyet yaptınız mı?

   Yazıda belirtmiştim kullanım miktarlarını. https://www.akrepblog.com/uzerlik-tohumu linki altında arkadaşın yazdığı ayrıntılı yazılar var oraya bakabilirsiniz.

   En küçük miktarlardan başlayarak uygun miktarı bulmaya çalışın. Öncelikle nasıl kullanacağınıza karar verin. Çay olarak mı? Yutarak mı? Yutarak kullanacaksanız çeyrek çay kaşığından başlayın. Çay olarak olarak kullanacaksanız 1 çay kaşığı ile başlayın. Her gün bir miktar arttırın. Diyet yaparak 4 mg’ı (iki çay kaşığı) geçmemeye çalışın. Etkileri metabolizmaya göre farklılık gösteriyor. Bir başkası 1 çay kaşığı ile istediği sonuca ulaşırken siz yarım çay kaşığı ile de istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Metabolizma hızınızla ilgili bir durum.

  2. blank Erdoğan dedi ki:

   Selamünaleyküm ben üzerlik tohumu çiğneyerek tüketebiliyorum yalnız benim sorunum diyet uzun bir liste var ne yemeiiyiz onu net yazarmızın ayrıca çiğneyerek tüketmek doğrumu?

   1. Diyet Sırasında Alternatif Besinler. Diyette Neler Yenilebilir?” başlığı altına bakabilirsiniz.

    Üzerlik tohumu çiğneyerek tüketmek doğru mu? Üzerlik Tohumu Çiğneyerek Tüketilir mi? konusuna bakabilirsiniz.

 29. blank Galgadot dedi ki:

  Ben 5 yıldir efexir isimli antidepresan kullanmakta ve yaklaşık 1 senedir concerta isimli dikkat eksikliği ilacı kullanmaktayım denemek istiyorum sizce ne yapmaliyim

  1. Öncelikle doktorunuzla görüşmenizde yarar var. Doktorunuz onay verirse konuyu dikkatli bir şekilde okuyarak notlar alın lütfen. Yapmanız gereken bir diyet var. Kullanım esaslarını ve miktarlarını konuda okuyabilirsiniz. Konu içerisindeki linklerden de ek bilgilere ulaşabilirsiniz.

 30. blank Ayahuasca dedi ki:

  Merhaba. Üzerlik tohumu etkisini ne kadar zaman gösterir? Etkisini görebilmek için en az kaç gün kullanmamız gerekir?

  1. Merhaba. Nasıl etki istediğinize bağlı. Kısa süreli etkiler ve uzun süreli etkiler kullanılan zamana, yapılan diyete ve miktara göre değişir.

 31. blank Serap Tuna dedi ki:

  Üzerlik çayına limon suyu sıkarak içebilir miyiz?

 32. blank Yeliz dedi ki:

  Çok teşekkürler değerli yazınız için. Çay olarak tüketmeyi düşünüyorum. Kaynatma süresi çok etkili mi? Sorun çıkarır mı?

  1. Rica ederim. Kaynatma süresi etkisini artırır. Üzerlik tohumu ne kadar uzun süre kaynatılırsa suya geçen maddelerde o oranda artar. Yazıda anlattığım gibi en düşük oranlardan başlayıp kendi bünyenize uygun miktarı bulmaya çalışın. Diyete ve miktara dikkat ederseniz sorun olmayacaktır.

 33. blank Misafir dedi ki:

  Üzerlik tohumunu alırken kabuklu ve kabuksuz iki seçenek vardı. Çay için kabuksuz, tütsü için kabuklu olan kullanılıyormuş. Doğru mu, İkisinin farkı nedir?

  1. Tütsü için her ikisi de kullanılıyor. Çay için de aynı şekilde. Ama sadece çayını içmek için alacaksanız kapsülsüz almanız daha iyi olur. Belirgin bir fark olmayacaktır. Çayını kapsülleri ile birlikte yaparsanız bunların içindeki maddeler de suya geçecektir. Etkin maddeler tohumlarında bulunduğu için kapsülle almaya gerek yok. Tütsü de daha fazla duam çıkacağı için tütsü olarak kapsülle alınabilir.

 34. blank Alper dedi ki:

  Üzerlik tohumu günde kaç kez içilmeli

  1. Bunu kendi bünyenize göre belirlemeniz gerekir. Asla genel kullanım formülleri uygulamayın. Sizin bünyenize uygun miktarı öncelikle düşük miktarlarda kullanarak bulmaya çalışın. Günde kaç kez kullanılacağı hangi amaçla kullanacağınıza bağlı ama başlangıç için sabah aç karna veya ikindiden sonra gene aç iken düşük miktarlardan başlayabilirsiniz. Bir hafta süresince günün farklı zaman dilimlerinde kullanarak amacınıza uygun kullanım miktarlarını ve zamanlarını bulmaya çalışın.

   https://www.akrepblog.com/uzerlik-tohumu linkinde çalışmamıza katılan arkadaşın yazdığı ayrıntılara da bakabilirsiniz.

 35. blank Yns dedi ki:

  Üzerlik kullandıktan kaç saat sonra normal diyetin dışına çıkabiliriz?

  1. Üzerlik tohumunu hangi miktarda ve ne kadar süre ile kullandığınıza göre değişir. Bir kez ve az miktarda kullanmışsanız 2 gün yeterli. sindirim sisteminiz hızlı çalışıyorsa ve bir gün önce aldığınız gıdaları 24 saat içerisinde sindirip atıyorsanız 1 günde yeterli olur.

   Eğer uzun süre ve yüksek miktarlar kullanmışsanız en azından 1 hafta diyete devam etmeniz daha iyi olur.

 36. blank Katre Gizem dedi ki:

  Yemeyeceğimiz o kadar çok şey var ki ne yiyebileceğimiz listesi daha kolay olurdu diye düşünmedim diyemem. Süt ürünlerinden uzak duracağımız ortada ama doğrudan süt listede olmadığı için merak ettim, doğal köy sütü tüketsek ağır gelir mi acaba? Vegan sütler kullanırım diye düşünüyordum ama onların çoğu da soya ve coconat olduğu için iptal etmek zorunda kaldım. Açıkçası tok tutması açısından yulaf kullanmayı düşündüm ve yoğurt ile sütü eleyince yulafı nasıl lezzetlendirebilirim telaşına girdiğim için bu süt merakım da. Normalde yulaf-süt-kakao-bal-nişasta karışımıyla bir tatlı hazırlıyordum, çikolata maddesini görünce kakaoyu hadi vanilyaya çeviririm dedim ama tıkandım yine de. Koyu yeşil olmadığı için marul kullanabiliyorsak patates salatası olabilir diye düşünüyorum ama nane işini düşünmek gerekir, az salça sorun yaratmıyorsa belki nane de tolere edilebilir (?) Yarından itibaren diyetle başlıyorum sanırım bir hafta sonra da çaya geçsem vücudum yeterince arınmış olur.

  1. Sorun şurada her metabolizma farklı tepkiler verir. Bu noktada kan grubuna uygun beslenmeyi de gözönünde bulundurmak gerekebilir. Herkese uygun bir liste hazırlamak bu bakımdan riskli olabilir. Herkes kendi metabolizmasına uygun liste hazırlayabilir. Ruhsal çalışmalarda metabolizmayı yorduğu ve dikkatin ruhsal mekanizmalara yoğunlaşmasını engellediği için hiçbir hayvansal gıda tüketilmez. Süt yerine farklı alternatiflerde bulabilirsiniz. Onun yerine pekmez kullanabilirsiniz. Veya taze sıkılmış meyve suyu olabilir. Kakao veya içerisinde kafein olan hiçbir şeyi kullanmayın tansiyonu yükseltiyor.

   Biraz da deneme yanılma yöntemini uygulayabilirsiniz. Tansiyon arttığında bir litre suya bir çay kaşığı karbonat karıştırarak içebilirsiniz. Üzerlik miktarının ve kullanım süresinin etkili olduğunu unutmayın.

 37. blank Melike dedi ki:

  Selamün Aleyküm , 19 yaşındayım , iki gün önce öğleden sonra yaklaşık 2 su bardağı suya yaklaşık 2 çay kaşığı miktarlarında bi çay demledim 10 -15 dakika civarında , ama sonrasında bir su bardağının 4 te 1 inden bile az koyup üzerine tam 1/4 ü tamamlayacak şekilde suyla seyrelttim , yani az bi miktarda içtim aslında , ertesi sabah çay ve kahve içtim , tam kahveyi içerken aklıma diyet listesi geldi , psikolojik midir bilmiyorum ama hafif baş dönmesi gibi denge kaybı var , başımda da tanımlayamadığım bi ağırlık gibi bi şey var , dün ve bugünde devam etti , tansiyon yükselmesi sanırım dediğiniz gibi , bi şey olur mu bundan sonrasında daha bilmiyorum , yarın hastaneye gitsem mi diye düşünüyorum, kendi kendime mi büyüttüm emin değilim , bol su içiyorum , sindirim sistemimi boşaltamadım malesef , yapmamı önerdiğiniz bir şey var mı yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim .

  1. Aleyküm selam. Etki 6 saat kadar sürer. Eğer temiz hava aldığınızda kendinizi iyi hissediyorsanız, şiddetli baş ağrısı yoksa gitmenize gerek yok. Metabolizma farklılıklarından dolayı etkiler farklı olabilmekte. Kendinizi gözlemleyin etkiler azalıyorsa sorun yapmanıza gerek yok. Evde karbonat varsa bir bardak ılık suya bir çay kaşığı karbonat ekleyerek içebilirsiniz. Tansiyona iyi gelecektir. Aynı gün içerisinde birbirine yakın zamanlarda kahve veya çay içtiğinizde sorun yaşama olasılığınız daha yüksek olur.

 38. blank Serkan dedi ki:

  Merhaba üzerlik tohumunu 1 haftalık bir kullanım süreci sonrasında amanita muscaria mantarının asıl etkilerine ulaşabilir miyim bu konu hakkında bilginiz var mı?

  1. Merhaba, ciddi bir diyet sonrası riskli! miktarlarda tek kullanım sonrasında da yaşanabilir. Ciddi bedel ödemenize neden olabilir.

   Makul seviyerlerde ise bu tür etkileri yaşamanız için üzerlik son basamakta yer alır. Yani belli ruhsal derinlik çalışmaları sonrası kullanıldığında istediğiniz etki ortaya çıkabilir. Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır?

   Etkiler her metabolizmada farklılık gösterdiği için süre belirtmek doğru olmaz. Bedensel ve ruhsal çalışmalar bütün olarak değerlendirildiği için belli bir süre sonunda veya süre boyunca etkiler ortaya çıkabilir. Düzenli ibadetler, meditasyon, riyazat vb.

 39. blank Hacı dedi ki:

  Ek bir bilgi:Bizim köyde üzerlik,tohum bağlayınca, fakat henüz yeşil iken biçilir.üst üste ýığılır. Etrafına kuru tezek ve çalı çırpı dizilerek yakılır.5-6 saat süren bu yakma işleminden sonra üzerlık otları kömür külü gibi cüruf halini alır. Bu ķüle AŞKAR denilir
  Özellikle kadınlar, bu külleri saçlarını yıkadıkları suya katarlar. Saçı çok sağlıklı yaptığı gıbı saç derisini onarır. Ayrıca aşkar derin yaraların tedavisinde kullanılır. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz görüşebiliriz.

 40. blank Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba. Ruh asmasinda kullanılan akasyanın cinsi nedir.
  Daha önce uzerlik, kanyaş otu ve heryerde bol miktarda bulunan akasya ile denemeler yaptım fakat hiç sonuç alamadım.
  Bulunduğum yerde kartı kamışı yok, kamışın mutlaka taze olması mı gerekli.

  1. Merhaba. Etki üzerlik tohumu miktarı ve kaynama süresi ile değişir. Üzerlik tohumunun mümkün olduğunca yeni hasat olmasına özen gösterin. Almak istediğiniz etkiye göre kullanmaya başlamadan iki hafta öncesinden sıkı diyet gerekir. Bunlara dikkat etmediğinizde istediğiniz etkileri almanız güçleşir.

   Tüm akasya türlerini denemedim. İnce yapraklı Akdeniz iklim kuşağında yetişen türü denemiştim. Kamış taze olursa daha iyi olur. Taze olarak koparılıp kullanılması kaynatma süresine olumlu etki yapar, daha kolay çözünür. Sağlık açısından dikkatli olmanızı öneririm. Mümkünse bir şamanla birlikte deneyim yaşasın, aradığınızın tam olarak bu etki olup olmadığına o zaman karar verin.

 41. blank Zahide dedi ki:

  Yazinizi okudum ama maalesef aceleci merakli bir de “aman nolcak az bisi zaten ” diyen tiplerden de oldugumdan 😔taze oldugunu sandigim ama taze olmadigini sonradan anladigim kargi kamisini (15 cm kadar)bir cay kasigi kadar uzerlik tohumuyla kaynattim bir fincan ictim ve yattim ertesi gun bas agrisiyla kalktim ama nedenini ancak aksam biber pataes kizartmasini sarimsakli yogurtla yiyince net anladim 🥺 kusma bas agrisi soguk terleme ishal aman yarabbiii 😳 bir daha mi tovbe diyorum simdi ve o kadar da uyarmissiniz buna ragmen boyle bir cahillik yapmis olmam… neyse umarim bununla gecer 🙏 denemek isteyenlere sizin yazdiklariniza birebir uymayacaklarsa sakin haaa demek icin yorum yapmak istedim. Aman dikkat epifiz bezini acacagim astral yolculuk yapicam derken diger tarafa donussuz yolculuk yapmayalim 😁

 42. blank Eren dedi ki:

  Emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Keyifle okudum ve çok istifade ettim. Kullanmak isteyenler dikkatli okusun

 43. blank Cemal dedi ki:

  Merhabalar yazınızın tamamını okudum şunu sormak isterim SADECE üzerlik tohumunu kullanarak 2-3 hafta arayla 1 çay kaşığıyla başlayıp yavaş yavaş arttırırsak (yenmemesi gereken besinleir dikkate alarak)astral seyahat için gerekli olan dmt miktarına ulaşırmıyım ? Teşekürler.

  1. Merhaba. Her metabolizmanın tepkisi farklı olduğu için ancak deneyerek görebilirsiniz. Üzerlik tohumu DMT oranını artırmaz, mevcut dmt’nin serbest kullanımını sağlar. Bitkisel ağırlıklı beslenme uygulayabilirsiniz.

   1. blank AGİT dedi ki:

    3 gündür üzerlik tohumu çayı içiyorum 1 çay kaşığı alıyorum,ama beslenmeye dikkat etmedim hiç 3 gün balık ve süt içtim gece bir rahat uyurken kalbim de değişik şeyler hissettim korktum biraz ama gözlerimi açınca bir sıkıntım yok ve rahatım

    1. Tüm metabolizmalarda sonuçlar aynı olmayacaktır. Kullanım süresi, kullanım miktarı ve metabolizma farklılıkları sonuçları etkiliyor. Uzun süreli kullanacaksanız dikkat etmenizi öneririm. Çünkü bir başkasında hiç etkisi olmayan bir besin bir anda olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Düşük miktarlar hemen etki etmeyebilir, uzun süreli ve miktarı artırarak kullanacaksanız dikkatli olun.

     1. blank Güner dedi ki:

      Merhaba kullanırken tuzsuz balık yiyebilir miyiz

     2. Merhaba. Üzerlik tohumu ile birlikte tüketilmemesi gereken balık olarak Ringa balığı üzerlik tohumu kullanımında özellikle belirtilir ama bunun sebebi sadece tuzlanması mı o konuda bilgim yok malesef.
      Mesela bazı balıklar “Mezgit, hamsi, sardalye, ton balığı, uskumru, alabalık, levrek, ringa balığı, çupra, dil balığı” gibi yüksek proteine sahiptirler. Kullanırken dikkatli olmakta yarar var. En azından uzun süreli üzerlik kullanmayı düşünüyorsanız kendi metabolizmanızı kontrol etmek amacıyla tuzsuz küçük testler yapın.

1 3 4 5
error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et