Dünyada Parapsikoloji Araştırma Merkezi Bulunan Ülkeler

Dünyada Parapsikoloji Araştırma Merkezi Bulunan Ülkeler

Dünyada Parapsikoloji Araştırma Merkezi Bulunan Ülkeler

Dünyada parapsikoloji araştırma merkezi ve laboratuvarı bulunan ülkeler hangileridir? Hangi ülkeler paranormal olayları laboratuvar ortamında ve araştırma merkezlerinde incelemektedir?

Günümüzde Parapsikoloji, soğuk savaş döneminde doğrudan devletler tarafından desteklenen bir araştırma bölümü olmaktan çıkmış durumda. Resmi kaynaklar dışında daha çok özel sektör tarafından yürütülen seminerler, kurslar, online eğitimler ve okullar aracılığı ile araştırmalar sürdürülüyor.

Bununla birlikte film ve dizilerinde etkisiyle gizemli olayları araştırma merakı veya doğaüstü kabiliyetleri açığa çıkarma arzusu, paranormal olaylara ilgiyi giderek arttırmaktadır. 1960’lı yıllarda 300 bilim insanı ile başlayan parapsikoloji çalışmaları günümüzde 10 bin üzerinde parapsikolog ile (2014 yılı rakamları) sürdürülmektedir.

Araştırma Merkezi Kuran Ülkeler

Madde ötesinin keşfi ve elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi peşinde olan ülkeler eğitim merkezleri dışında Parapsikoloji Araştırma Merkezleri ve Parapsikoloji Laboratuvarları da kurmuşlardır. Günümüzde halen faaliyette bulunan araştırma merkezleri ve laboratuvarların bulunduğu ülkeler şunlardır,

Dünyada Parapsikoloji Araştırma Merkezi Bulunan Ülkeler

 1. Rusya
 2. ABD
 3. Japonya
 4. İngiltere
 5. Çin
 6. Hollanda
 7. Almanya
 8. Fransa
 9. Portekiz
 10. İsviçre

Parapsikoloji Laboratuvarı bulunan ülkeler

 1. ABD
 2. Almanya
 3. Japonya
 4. İskoçya
 5. Fransa
 6. İtalya

Online Parapsikoloji Eğitiminde Artış

Tüm bunlara ek olarak internetin yaygınlaşması ile birlikte parapsikoloji ve klinik psikoloji alanında online eğitim veren üniversite ve merkezlerin sayıları da gün geçtikçe artıyor. Bu eğitimlerde ayrıca öğrencileri araştırmaya sevketmek amacıyla araştırma ödevleri verilerek uygulama yaptırılıyor. İlgi alanlarını ve yönelimleri araştıran ve bu yönde eğitim olanakları sunan merkezler internet üzerinden birebir veya belli sayıda katılımcı eşliğinde interaktif olarak hizmet veriyorlar.

Online eğitim verilen sistemler araştırma merkezlerinin yerini tutmayabilir ancak araştırma merkezlerinin gerektiğinde ihtiyaç duyacakları ilgili ve eğitimli insanlara erişmiş oluyorlar. Ülkemizde de sertifika veren benzer online eğitim kurumları mevcut ancak şu an kesinlikle yeterli seviyede değiller. Kurulan alt yapılar daha çok mevcut talebi değerlendirmeye yönelik olarak hizmet sunuyor.

Parapsikoloji alanında araştırma merkezi ve laboratuvarları olan ülkelere baktığımızda bir şekilde dünyaya etki eden hatta yön veren ülkeler olduklarını görüyoruz. Gücün sadece madde düzeyinde olamayacağını, madde ötesinin de araştırılarak öğrenilmesi gerektiğini bilen ve kendilerini bu yönde geleceğe hazırlayan ülkeler arasında ülkemizinde yer almasını umuyor ve bekliyoruz. Ülkemizde de hem üniversiteler bazında hem de araştırma ve laboratuvar bazında kurumlar kurulması temennisi ile.

İlgili konular: Parapsikoloji Eğitimi

Dünyada Parapsikoloji Araştırma Merkezi Bulunan Ülkeler

20 Mart 2017

www.parapsikoloji.net

Son Güncelleme 28 Aralık 2022 Emr

Emr
“İnsan ruhunu yitirmediği sürece yapamayacağı şeyler sınırlıdır AMA sınıra ulaşmak için vazgeçmesi gerekenleri terkedemeyecek kadar da bencil, tembel ve egoisttir”
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin