Üzerlik Tohumu Antidepresan Yerine Kullanılabilir mi?

Üzerlik Tohumu Antidepresan Yerine Kullanılabilir mi? üzerlik tohumu, üzerlik otu, üzerlik

Üzerlik Tohumu Antidepresan Yerine Kullanılabilir mi?

Üzerlik tohumu antidepresan yerine depresyon tedavisinde kullanılabilir mi? Üzerlik, Depresyon ve benzer sorunlara karşı ne kadar etkilidir? İçeriğindeki hangi madde, bizi nasıl etkiler?

Öncelikle daha önce üzerlik ve dmt ile ilgili yazdığımız yazıda olduğu gibi uyarılarla başlamak istiyorum. Konuyu sadece şahsi görüşüm olarak değerlendirin ve öneri olarak kabul etmeyin. Üzerlik tohumu antidepresan etkilere sahiptir ancak ne yazık ki riskleri gözardı edilerek gündeme getirilen bir bitkidir. Üzerlik tohumunu ruhsal gelişimde deneme amaçlı uzun süreli kullandığımız için hem olumlu hem de olumsuz etkilerine daha önce değinmiştik. Eğer ne kullandığınızı ve nasıl kullanacağınızı bilirseniz çok faydalı ancak özellikle antidepresan kullanmak zorunda olanlar mutlaka doktorları ile görüşerek bir karar almalılar.

Bu yazıyı okuyan ve antidepresan yerine üzerlik kullanmak isteyenlerin üzerlik tohumu ile ilgili Üzerlik Tohumu, Kullanımı, DMT Etkisi ve Üzerlik Diyeti yazımızı okuduklarını varsayıyorum. (Konuda belirtilen üzerlik alerji testini mutlaka yapın)

Üzerlik Tohumu ve Etken Maddeler

Üzerlik tohumu bilindiği üzere dmt aktivasyonunu artıran içeriklere sahip. DMT 60’lı yıllardan sonra araştırma yasağı ile birlikte unutulmuş bir konu. Son yıllarda araştırmaların tekrar yoğunlaşması ile birlikte art arda bu alanda yapılan çalışmalarla ilgili raporlar yayınlanmaya başladı.

Üzerlik tohumu ülkemizde ise daha çok “nazar otu”, “büyüye karşı kullanılan ot”, “şaman iksiri”, “Kolay elde edilen Ayahuasca” ve “üzerlik tütsüsü”  olarak kültürel birikimle gündeme geldi. Sahip olduğu etkiler nedeni ile gerçekliği net olmamakla birlikte Nicola Tesla’ya çocukluk yıllarında annesi tarafından özel bir üzerlik karışımı verildiği ve bu sayede sıradışı bir dahi olarak karşımıza çıktığı da üzerlikle ile birlikte araştıranların dikkatini çekmiştir. Etkileri geniş kapsamlı değerlendirilebilir. Sinirlerimiz, hormonlarımız ve hafızamız üzerinde etkileri mevcut. Bunlara ek olarak ruhsal etkileri ile de dikkat çeken bir bitki.

Sözü çok fazla uzatmadan üzerlik tohumunun antidepresan etkilerinin içeriğindeki hangi maddelerle ile ilgili olduğuna bakalım. Üzerlik tohumunu etkili ve önemli kılan 4 ana madde var.

Harmin, Harmalol, Harmalin ve Harmol. Bu maddeler alkaloid olarak adlandırılmaktadır. Alkaloid, bitkiler tarafından üretilen kimyasal bileşiklerdir ve Sinir sistemi ile kas sistemini etkilerler. İlaç ve zehir yapımında kullanılırlar. Azı yarar çoğu zarar sınıfından diyebiliriz. Üzerlik tohumu içeriği, MAOİ sınıfında yer aldığı için antidepresanlarla benzer özellikler gösterirler. Kaçınılması gereken durumlar ortaktır.

Üzerlik Tohumu İçeriğindeki Maddelerin Psikolojik Etkileri

Harmin: Sinir sistemini uyarır. Dmt aktibasyonunu sağlar ve halüsinasyonlara neden olur.

Harmalol: Otokontrol sistemini devre dışı bırakarak, kontrolsüz mutluluğa ve coşkuya neden olur. Zehir sınıfında yer alır. Kötüye kullanımını önlemek için yasak maddeler arasında yer alır.

Harmalin: DMT’nin metabolizmamızdaki engelleri aşmasını sağlar. Melatonin artışına yani derin uykuya neden olur.

Harmol: Bilinç açıcı ve hafızayı güçlendirici etkileri vardır.

Bu etkiler konumuzla bağlantılı olan etkiler. Tümünü bir araya getirdiğimizde üzerlik tohumu tükettiğimizde daha derin bir uyku ile birlikte coşkulu bir mutluluk elde edebilmekteyiz. Ancak iyi olan herşeyin uyulması gereken katı kuralları da vardır.

Günlük tüketilmesi gereken limitler aşılmamalı ve katı bir diyet yapılmalıdır.

üzerlik tohumu antidepresan, üzerlik, üzerlik tohumu, üzerlik tohumu yan etkileri

Üzerlik Tohumu Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 Üzerlik kullanmaya başlamadan en az iki hafta öncesinden itibaren diyet yapmak (bakınız Üzerlik Tohumu Kullanımı yapılması gereken diyet, kaçınılması gereken ilaçlar)

 Tramin içeren tüm besinlerden uzak durmak (tuzlama ile değişen gıdalar)

 Günlük 2 gramı aşmamaya özen göstermek

 Üzerlik kullandığınız süre boyunca ve kullanmadan iki hafta öncesinde sinir sistemini etkileyen ilaçları kullanmamak.

 Kullandığınız antidepresanları prospektüsünde yazan süre kadar kullanıma ara verdikten sonra üzerlik kullanmak.

 Doktorunuzla görüşerek konu hakkında kendisini bilgilendirmek ve önerilerini dinlemek.

 Tüm benzer kullanımlarda olduğu gibi belli sürelerde ara vermek. İki hafta kullanıp bir hafta kullanmamak veya iki gün kullanıp bir gün kullanmamak gibi.

Üzerlik Tohumu ve Psikolojik Etkileri

Çoğu antidepresanların aksine üzerlik tohumu kullanıldığında psikolojik rahatlama, anında kendisini göstermeye başlamaktadır. Etki şiddeti, kişiden kişiye değişmektedir. Metabolizmanın hızı ve sindirim sistemine göre kullanmaya başladığınız andan itibaren 4-6 saat arasında hızlı bir etki göstermektedir. Bu etkileri ağır bir uyku takip etmektedir. Melatonin seviyesi yükseldiği için uykular daha ağır ve dinlendirici olmaktadır.

Üzerlik Tohumu Depresyona İyi Gelir mi?

Üzerlik tohumu antidepresan etkilere sahiptir. Kullandığım süre boyunca bu konuda olumlu etkiler aldığımı söyleyebilirim. Girişte linkini verdiğim konuda yorum yapan kullananların ve ruhsal etkilerini araştırmak için birlikte kullandığımız arkadaşların da bu konuda olumlu yorumları bulunmakta. Depresyona karşı 2 grama kadar olan miktarlar yeterlidir. Kullanmadan önce üzerlik alerji testi yapın ve çeyrek çay kaşığı alarak etkilerini gözlemleyin. Her gün bir miktar artırarak miktarı bir çay kaşığına kadar çıkarın. Gün içerisinde 2 gram üzerine çıkmayın. Özellikle hassas bünyeye sahip olanlar miktara çok dikkat etmeliler. Bir çay kaşığı 2 gram gelmektedir ve kendinizi iyi hissetmek için fazlasına gerek yoktur.

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılabilir?

Üzerlik doğrudan çiğneyerek, yutularak ve çayı demlenerek tüketilebilmektedir. Çoğu için tadı kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmadığı için ek gıdalarla birlikte de tüketilebilir. Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? linkinde üzerlik çayı ile birlikte bal ve çörek otu ile yapılan bir macun tarifi bulunmakta. Dileyenler o tarifleri kullanabilir.

Bunlara ek olarak Sayın İbrahim Saraçoğlu depresyona karşı üzerlik tohumunun sıcak suya eklenerek buharından yararlanılabileceğini dile getirmektedir.

Üzerlik tohumu kullandığınızda alacağınız etkileri başkası ile kıyaslamayın çünkü bünyeye göre farklı etkiler ortaya çıkmaktadır.

Üzerlik Tohumu Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Üzerlik Tohumu Yan Etkileri

Etkiler herkeste farklı olabilir. Kullandığınız saate ve açlık oranınıza göre de etkiler değişmektedir. Hassas bünyeye sahip olanlarda etkiler daha yoğun hissedilebilir.

 • Baş dönmesi
 • Bilinç kaybı
 • Dikkat dağınıklığı
 • Aşırı uyku
 • Mide bulantısı

Bu etkiler herkeste aynı olmayacağı için lütfen başkaları ile kendinizi kıyaslamayın. Kullanım amacınızın depresyon veya ruhsal gelişim olması farketmeksinizin, özellikle dikkat etmeniz gereken nokta; üzerlik kullandığınızda istediğiniz sonucu almış olsanız dahi dikkat kaybı yaşarsanız araç kullanmayın ve yüksek dikkat gerektiren, risk gurubunda yer alan işler yapmayın.

 

Bilimsel dayanak: Massaro E. Handbook of Neurotoxicology, Volume I, Humana Press Inc, Totowa, NJ; 2002.

Üzerlik Tohumu Antidepresan Yerine Kullanılabilir mi?

www.parapsikoloji.net – 13 Kasım 2018

 

Son Güncelleme 31 Ocak 2021 Emr

Bukra Tarık Dora
Uyanmak için dar bir dehlizden geçiyoruz. Biz yaşayan ölüler, ölülerin uyandıklarını anladığımızda dünyanın, gerçeğin sadece küçük bir parçası olduğunu anlarız. Anladığımızda uyanmış oluruz.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. blank can likala dedi ki:

  kargı kamışını nasıl tüketmemiz doğru olur, bambu gibi birşey bu , kaynatıp suyunu mu içmek gerekli ?

  1. Üzerlik tohumu ile birlikte belli ölçülerde karıştırılarak kaynatılır. Ölçüler ve kaynatma süreleri kişiye göre ayarlanır. Bu nedenle sabit ölçüler uygulanmaz.

 2. blank Mehmet dedi ki:

  Merhaba Bukra bey benim nörobiyolojik bir hastalık olan yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığım var. Üzerlik çayı bu hastalığa şifa olabilir mi?

 3. blank Tat dedi ki:

  Müşkülpesent’in dediği gibi çok etkili fakat o nasıl bir tat. Faydaları çok güçlü ve tadı da faydası ile yarışacak kadar felaket. Bir keresinde dozu fazla kaçırdım(tek seferde 4 çay kaşığı) bir kaç saat sonra iyi çarptı ve azıcık kusma yaptı. O günden beri çiğnemekte çok ama çok daha kötü bir şekilde zorlanıyorum. Tatlı bir şey ile aynı anda çiğneyerek ancak bastırmaya çalışıyorum.

 4. blank Müşkülpesent dedi ki:

  Enerjim düştüğünde çok pasif olurum. O zamanlarda güvenim sıfırlanır. Kaygı tavan yapar. Dışarı çıkarken, kaygılandığımda, tedirgin olduğumda, bir görüşmeye giderken kısacası rahatlama ihtiyacım olduğunda bir miktar ağzıma alıp çiğneyerek azar azar yutuyorum. Verdiği rahatlığı hiçbirşeye değişmem. Antidepresan yerine kullanmadım geçmişte antidepresan kullandığım oldu ama ısrarla mücadele ettim. Farkettim ki antidepresanlar sorunları sadece örtmüş yan etkilerini saymaya gerek yok. Üzerlik bağımlılıkta yapmadı. 6 ay önce bir kilo almıştım yarısını bitiremedim 6 aydır.

  1. blank Bu sitenin admini dedi ki:

   Bu faydalı yorum için teşekkürler.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et