Üzerlik Tohumu, Kullanımı, DMT Etkisi, Faydaları, Zararları ve Diyeti

Üzerlik tohumu kullanımı dmt etkisi, üzerlik tohumu, üzerlik otu, üzerlik bitkisi, üzerlik çayı, üzerlik tohumu çayı, üzerlik tohumunun faydaları yararları zararları

Üzerlik Tohumu, Kullanımı ve DMT Etkisi

Üzerlik tohumu ve dmt etkisi, üzerlik tohumu nasıl kullanılır? hangi ölçülerde kullanılmalıdır? Üzerlik tohumu kullanırken hangi besinler tüketilmemelidir? Üzerlik çayı nasıl hazırlanır ve nasıl kullanılır? Üzerlik tohumunun kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Üzerlik tohumu hangi hastalıklara iyi gelir, üzerlik tohumunun faydaları ve zararları var mıdır? Ruhsal derinleşmede ve dmt etkileşiminde fonksiyonları nelerdir? Üzerlik tohumu etki bakımından, Ayahuasca ile kıyaslanabilir mi? Üzerlik tohumunun içerisindeki hangi maddeler hangi etkilere sahiptir?

Bu yazımızda yaklaşık 3 ay kadar ağırlıklı olarak üzerlik tohumu ve DMT etkisi üzerinde yaptığımız çalışmanın sonuçlarını aktarmak istiyoruz. İlk etapta kargı kamışı ve üzerlik tohumu ile birlikte yaptığımız çalışmayı daha sonra sadece üzerlik tohumu kullanımı ile devam ettirdik. Etkileri, farklı boyutları ile değerlendirebilmek amacıyla çalışmayı 5 arkadaşla birlikte yürüttük. Bir çoğunun adını daha önce hiç duymadığı halk arasında Nazar Otu olarak ta bilinen Üzerlik Tohumu (Peganum Harmala) hem içeriğindeki etkin maddeler, hem DMT bağlantısı ve hem de etkileri itibari ile bizi gerçekten çok şaşırttı.

Üzerlik Tohumu Kullanımı ve Çalışmamızın Amacı

Yediğimiz ve içtiğimiz hemen herşeyin ruhsal çalışmaları etkilediği bilinen bir gerçek. Bedenimize giren her madde ruh ve beden arasındaki irtibatı da etkiliyorsa Üzerlik tohumu, Epifiz ve Dmt üçgeninde bu etki ne kadar olumlu yönde kullanılabilir, sağlığımızı riske atmadan hangi dozlar denenebilir ve bünyesel etki farklılıkları nelerdir bunları ortaya çıkarmaya çalıştık.

Farklı konularda da belirttiğimiz gibi, günümüz yaşantısı insanın madde düzeyinden sıyrılıp trans yoluyla ruhsal seviyelere ulaşmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Gündelik, maddesel yaşam ile Ruh arasında örülen duvarı aşmada hızlandırıcı bir etken oluşturabilecek bitkilerin özellikle üzerlik tohumu ve üzerlik otunun etkilerini test ederek paranormal çalışmalarda bizlere neler katabileceğini araştırmak istedik.

Çalışmaya katılan arkadaşların her biri, belli seviyelerde trans halini meditasyon, nefes egzersizleri ve benzeri çalışmalarla yaşamış arkadaşlar. Ruhsal çalışmalarda doğal DMT deneyimlerine sahipler. Bu çalışmada DMT denilince ilk akla gelen Ayahuasca‘yı veya yüksek dozlarda belirli karışımları kullanarak ruhsal uçuş deneyimleri yaşamak ve aktarmak gibi bir amacımız olmadı. Bu yönde bir beklenti içerisine girilmesini istemiyoruz.

Derin transa giren hemen herkes DMT hakkında araştırma yaptığında Ayahuasca deneyimlerine benzer deneyimleri kendilerinin de yaşamış olduklarını göreceklerdir. Bunun için ek bir çalışma yapılmasına gerek yok.

DMT konusunda ayrıntılı bir bilgiye sahip değilseniz bu konuda daha önce yayınlamış olduğumuz DMT Nedir? DMT Etkisi ve Ruhsal Boyutu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yazının son bölümünde edinimlerimiz ve test edilen üzerlik tohumu kullanımı ve ne kadar kullanılması gerektiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Üzerlik Tohumu Kullanımı İle İlgili Uyarılar

Lütfen Konunun Tamamını Okumadan Üzerlik Tohumu Kullanmayın

Etkiler her insanda farklı olacaktır. Hangi metabolizmanın nasıl etkileneceğini asla bilemeyiz. Özellikle alerjisi ve hassasiyeti olanlar kesinlikle denememeli. Üzerlik tohumu kullanımı ile ilgili yazdıklarımız asla bir tavsiye, tedavi veya reçete değildir. Kullandığınız ilaçlar, bitkisel ürünler, aldığınız gıdalar ve alkol kullanımı bu gibi bitkilerde yan etki ortaya çıkarabilmektedir.

Amacımız sadece ruhsal boyutu hakkında elde ettiklerimizi paylaşmaktır. Asıl risk yüksek oranda DMT’nin aktif hale gelebilmesi için kullanılan mao inhibitörleri sonrası bedenin çok sayıda kimyasal tepkimeye karşı hassaslaşmasıdır. Eğer uygun dozlar ve bileşimler kullanılmazsa sonucu hayati risk taşıyabilmektedir.

Üzerlik otu tohumlarının, içeriğindeki etken maddeler ve etkileşiminin doğurabileceği sonuçlar nedeniyle, uzman tavsiyesi ve kontrolü dışında üzerlik tohumu kullanımı tavsiye edilmemektedir. 3 gr. Üzerlik otu ve üzerlik tohumunun oral alımının, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve merkezi sinir sisteminde değişimlere yol açtığı görülmüştür.

Üzerlik tohumlarının uzun süre veya yüksek dozlarda kullanımının zehirlenmelere, organ işlevleri ve merkezi sinir sistemi hasarlarına yol açtığı kaydedilmektedir..

Üzerlik Tohumu Sürekli Kullanılabilir mi?

Üzerlik tohumu sürekli kullanılabilir mi? Ne kadar süre kullanılmalıdır?

Üzerlik otu tohumu kullanımı da diğer bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi dikkat gerektirir. Özellikle üzerlik tohumu gibi sinir sistemini etkileyen bitkilerde daha dikkatli olunmalıdır. Uzun süreli kullanımda etken maddelerin sonuçları net değildir. Tüm bitkilerde olduğu gibi üzerlik tohumu da ara verilerek kullanılabilir. İki hafta kullanıp iki hafta kullanmama, 2 gün kullanım 1 gün kullanmama, 20 gün kullanıp iki hafta kullanmama gibi. Sonuçlar tüketilen gıdalara ve metabolizmaya göre değişecektir. İdeal olan doktor veya uzman kontrolünde tüketmektir. Risk grubunda yer alan bitkileri kullanmadan önce doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.

Üzerlik tohumu kullanımı hakkında internette gün geçtikçe daha fazla yazı okumaya başlayacaksınız. Bu konuda dikkat ettiğimiz bir nokta yan etkileri ve içeriğindeki maddelerin neden olabilecekleri hasarlar hakkında çok fazla bilgi bulunmaması. Bu konuda öncelikle Jim DeKorne‘nin bizzat kendi deneyimlerini aktardığı “Psikedelik Şamanizm” adlı eserindeki aşağıdaki ilgili bölümü okumanızı öneririm.

Sayfa. 178

“MAO önleyici maddenin, Ayahuasca ya da ona benzer maddeleri denemek niyetinde olan herhangi biri tarafından iyice anlaşılması gereken, insan metabolizmasının son derece önemli bir prensibi olduğunu vurgulamak önemlidir. Nedeni şu: Monoamin oksitlenmesi (MAO) beyaz kan hücrelerimizin kimyasal bir versiyonu gibi bir işlev gören, insan bedeninde üretilen bir enzimdir; yani, onun işlevi besinlerimizde bulunan potansiyel olarak istikrarsız aminleri parçalamak ve zararsız hale getirmektir. Monoamin oksitlenme metabolizmayı düzenlemeye ve bedenlerimizde sağlıklı bir kimyasal dengeyi korumaya yardım eden bir tür ‘kimyasal bağışıklık sistemi‘ içindeki aktif madde olarak düşünülebilir.

Bir monoamin oksitlenme önleyici madde (MAOI) monoamin oksitlenmesinin koruyucu işlevini önleyen herhangi bir maddedir. (Mecazımızı genişletirsek, bunun kimyasal bağışıklık sistemini hareketsiz hale getiren geçici bir ‘kimyasal AİDS virüsü’ gibi iş gördüğü hayal edilebilir.) Pek çok madde MAOI olarak belirlenmiştir, fakat bunların hepsi şu iki kategoriden birine girer: tersine çevrilebilir MAOI’ler ve tersine çevrilemez MAOI’ler.

Tersine çevrilemez bir monoamin oksitlenme önleyici maddesi bedendeki monoamin oksitlenmeyi gerçekten yok eden herhangi bir kimyasal maddedir. ‘Tersine çevrilemez‘ denmesine rağmen, bu etki ‘ebedi’ değildir, fakat metabolizmanın yeni MAO’yu sentezlemesi yaklaşık iki hafta alır.

Sayfa. 179

Tersine çevrilebilir bir MAOI, isminin ima ettiği gibi, daha kısa süreli etkili ve herhangi bir triptamin sanrılandırıcısıyla akıllıca birleştirildiği zaman potansiyel olarak yararlı bir maddedir. Banisteriopsis caapi’de bulunan harmala alkaloidleri (harmine ve harmaline), bedende ortalama bir Ayahuasca tribinin süresi olan altı saat kadar bir yaşamı olan tersine çevrilebilir MAOI’lerdir.

Olan şudur: Ayahuasca içeceğinin harmala yarısı bedendeki monoamin oksitlenme eylemini engeller, böylece bu iksirin DMT yarısının beyin nevronlarını birbirine bağlamasını sağlar.

Şöyle düşünün, harmala oyuncusunun diğerlerini engelleyerek oyunu idare eden DMT’nin bir gol atmasını mümkün kılar. Maalesef, bu engelleme edimi seçici değildir; pekçok başka maddenin de sayı yapmasına olanak verir. Bunun için MAO savunması engellendiği zaman, beden potansiyel olarak tehlikeli pekçok kimyasal tepkimeye karşı hassaslaşır. Besbelli herhangi bir monoamin oksitlenmesini önleyici maddenin kullanılmasıyla ilgili esas sorun, eğer bu madde akıllıca, yani şamanist yolla, kullanılmazsa, bu kolaylıkla ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle MAO-önleyici bir madde yutulduğu zaman beslenmede kısıtlama yapmak zorunludur, Ayahuasca kullanan tüm Güney Amerika şamanlarının katı bir şekilde uydukları bir disiplindir bu.”

Sayfa. 180

MAOl’lerle şiddetli zehirlenme çok tehlikeli olabilir. Zehirlenmenin belirtileri çoğunlukla alındıktan 11 saat sonrasına kadar veya daha uzun süre ortaya çıkmaz… Aşırı dozun en büyük özelliği mantığa aykırı yüksek tansiyondur. Kan basıncının yükselmesi akciğer ödemine, dolaşım bozukluğuna ya da kafatası içi kanamasına hız verebilir.

Şiddetli, tipik olmayan bir başağrısı genellikle ilk işarettir ve beyin damarlarında bir anda ve ölümle sonuçlanabilecek yaklaşan bir krizin habercisi olabilir. Tansiyon yükselmesinin belirtileri genellikle baş ağrısı, çarpıntı, yanma, mide bulantısı ve kusma, ışık fobisi ve bazen yüksek ateş ve akciğer ödemidir… Yüksek tiramin içeren besinler büyük bir sorundur. Bu kimyasal mayalanmanın bir yan ürünüdür. Bu nedenle “yıllanmış protein içeren” her besinden kaçınılmalıdır.

Üzerlik tohumu kullanımı sırasında yasaklanmış yiyecekler listesi şunları içerir, fakat sadece bunlarla sınırlı değildir: peynir, bira, şarap, tuzlanmış ringa balığı, salyangoz, tavuk karaciğeri, bira mayası ürünleri, incir, kuru üzüm, turşu, lahana turşusu, kahve, çikolata, soya sosu, krema ve yoğurt. “Monoamin oksitlenmesini önleyen maddeler ve pekçok farmakolojik etken madde birlikte çalışır ve bazen yüksek tansiyon krizine yol açar.

Üzerlik Tohumu Kullanımında Yapılacak Diyette Tüketilmemesi Gereken Besinler:

Üzerlik tohumu kullanılırken yenmemesi ve tüketilmemesi gerekenler listesi

 • Kabuklu deniz ürünleri,
 • Tuzlanmış ringa balığı,
 • Salyangoz,
 • Bira mayası ürünleri,
 • Bira,
 • Şarap,
 • Alkol içeren ürünler,
 • Muz,
 • Karaciğer,
 • Tavuk veya Dana Ciğeri,
 • Avokado,
 • Bakla,
 • Çikolata,
 • Kahve,
 • İçerisinde kafein olan tüm içecekler
 • Çay,
 • Krema,
 • Yoğurt,
 • Peynir,
 • İncir,
 • Kuru üzüm,
 • Kayısı,
 • Turşu,
 • Lahana Turşusu,
 • Soya sosu,
 • Salam – Sosis – Sucuk,
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler,
 • Roka,

(Greyfurt, sinirsel ilaçlar da dahil çok sayıda ilaçla tüketimi zehirlenmelere neden olduğu için dahil edilebilir. Kesin bilgim yok ancak dikkat edilmeli)

* Yıllanmış protein içeren tüm besinler ve bazı diğer gıdalar.

* İçeriğinde Tramin bulunan besinler.

Tramin Nedir? “Gıdaların değişime uğratılması (tuzlama, salamura gibi) veya bozulması ile birlikte ortaya çıkan amin”

Üzerlik tohumu kullanmaya başlamadan önce mutlaka belirli bir süre belirtilen besinlerle ilgili diyet yapın. Kullanacağınız tüm ilaçların üzerlik tohumu ile birlikte kullanılabilirliğini araştırın ve üzerlik tohumu kullandığınız sürece doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir kimyasal ilaç bitkisel gıda/bitkisel kür vb. almayın/kullanmayın. Bu konuda bir diyetisyenden tavsiye alın ve doktorunuzla mutlaka bilgi alışverişinde bulunun.

Alternatif Besinler

Kalsiyum ve protein için alternatif besinlere yönelebilirsiniz. Mesela alerjisi olmayanlar kalsiyum için tahin, Protein için de yumurta tüketilebilir. Ben her ikisinde de olumsuz bir sonuçla karşılaşmadım. (Sonuçlar her bünyede farklı olabilir, önce düşük miktarlarla test edilirse iyi olur. Veya alerji testi yapılabilir)

Kısa ve uzun süreli üzerlik tohumu kullanımı, kullanılan miktarlar, kullananların ne kadar hareketli bir yaşamlarının olduğu ve metabolizma özellikleri sonuçları her zaman etkileyecektir.

Üzerlik tohumu kullanıcı yorumları ve deneyimlerini sayfa altında bulabilirsiniz.

Sonraki sayfada:

– Üzerlik Tohumu ile Birlikte Kullanılmaması Gereken İlaçlar
– Üzerlik Tohumunu Kimler Kullanmamalı?
– DMT Hangi Bitkilerde Bulunur?
– DMT Nasıl Artırılır ve Harici DMT Kullanımları
– Kargı Kamışı ve Şaman İksirinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 356 YORUM
 1. Ibrahim dedi ki:

  Ben üzerilik tohumunu hafif kavuruyorum ve diyetde yapmıyorum bende sinir ve agresif oluyorum ama bi terslik oluyor organlarimda tekleme oluyor bazen benim bu diyetten haberim yoktu…öğrendiğim iyi oldu

 2. Arife dedi ki:

  Merhaba, geçtiğimiz ay diyeti uygulayıp seromonisine katıldım. Ve gerçekten çok etkiliydi. Ailevi sorunlarimla yuzlestim ve sonrasında da etkisini hayatımda gördüm. Rüya kanallarim açıldı. Hissiyatim güçlendi..

 3. Efsun dedi ki:

  Merhaba ben daha once uzerlik tohumunu şu şekilde içiyordum once suyu kaynatip kaynayinca ocaktan alip icine 1 tatli kasigi uzerlik atip demlendikten sonra iciyordum ama arkadaslarin dedigi gibi hicbirsey hissetmiyordum işe yaramıyordu ama çok araştırdım ve bi sayfada başka bir tarif buldum önce suyu kaynatıyorsunuz sonra içine bir miktar üzerlik koyup yaklaşık 1 saat o şekilde kaynatıyorsunuz ki üzerliğin özü suya karışsın daha sonra süzerek bardaga koyuyorsunuz etkisini artirmak icin 5-6 damla limon sıkıp sogumaya bırakıyorsunuz ben bu karışımı sabah namazından sonra içiyorum (çünkü sabaha karşı olan rüyalar daha net hatırlanır) ilk deneyimim inanılmazdı o kadar gerçekçi bir rüyadaydım ki astral seyahatmiydi bilmiyorum rüyada oldugumun farkindayim herşeyin farkindayim ve o kadar cok ilgimi çektiki sürekli bir ürperti hissediyorum kendimi uyandırmaya çalışıp uyanıyorum ve tekrar dalıyorum aynı yerden devam ediyor o anı yaşadığımı hissediyorum bugün tekrar içicem 2 gün arayla içmeye karar verdim ama ben diyet falan yapmadım ilk defa duyuyorum umarım bir zararı olmaz çünkü peyniri çok seviyorum

  1. Merhaba. Etkiler kişiden kişiye, metabolizmanın işleyişine göre değişir. Sizde etkili olmayan oranlar metabolizması hassas olanlarda çok etkili olabilir. Hatta üzerliğe alerjisi olanlarda tehlikelide olabilir.
   Kısa vadede metabolizmanızdan kaynaklı sorun yaşamayabilirsiniz ancak uzun vadede diyet yapmadan sorun yaşama ihtimaliniz her zaman vardır. Lütfen önce sağlığınızı düşünün. Yazıda da belirttiğim gibi üzerlik içerisindeki maddeler dikkat edilmediğinde; metabolizmaya uygun şekilde miktar ayarlanmadığında tehlikelide olabilir. Diyet yaptığınızda alacağınız sonuçlar daha etkili olacaktır. Ancak miktarı en küçük orandan başlayarak kendinize göre ayarlamayı ihmal etmeyin.

 4. mehmet soyaslan dedi ki:

  Çok güzel faydalı bilgiler . Fakat Bazı yerlerde Al yapıştır mantıgı ile 1 yemek kaşıgı deyip Milleti uyutmaya kalkanlar buraların farkına varamıyorlar tohumun üç taneden fazlası bile çok zararlı Onu bile yiyecek çok az kişi vardır .. Orjinal osmanlıca Yazılarda 3 tane tohum bile çiğnenmeden yutulması gerektiği anlatılır .. Bizim 1440 yıllık İSLAM tarihi yazılarımız Bunun için tahrif edildi edilmeyede devam ediliyor .. İslam Başkenti kalktıktan sonra Şimdide Asya afrikada Kalan gizlenmiş tıpbii kitapları bilgileri yok ediyorlar ve Biz bulduk diyecekler yaaa ?Ahir zaman alametlerinden Şu Taş Agaç dile gelmiş Geçmişi anlatırken Şimdide Kimler neyimiş Anlatıp gösteriyor Elhamdülillah . daha ne mucize beklerizki Teşekkürler ..

  1. Ben teşekkür ederim bu değerli katkınız için. Eski kaynaklarda üzerlik tohumu ile ilgili fazla bilgi bulamadım. Elinizde varsa paylaşırsanız konuyu araştıranlara ulaştırmak adına çok yararlı olacaktır.

 5. Ayşe dedi ki:

  Iyi günler üzerlik tohumunu bağırsaklarımin ıcin kullanmaya başladım. Sabah ac karnına içiyordum.2 su bardağina 1 yemek kasigi koymak yerine dalginligima geldi 1 su bardagina 2 yemek kasigi koydum.ıctikten sonra midem bulandi vücudumda titremeye başladi .acile gittik bi serum aldım.Etkisinin zararlarindan korkuyorum.ne yapmaliyim

  1. İyi günler. Bu yüksek miktarları neye dayanarak ve neden kullanıyorsunuz?
   Önemli bir durum olsa hastanede gereken yapılırdı. Bir süre konuda bahsedilen besinleri ve ilaçları kullanmayın. Bu gibi durumlarda bol su içerek sindirim sistemini boşaltmak atılacak ilk adım olabilir. Sorun yaşarsanız doktorunuzla mutlaka görüşün.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben geçtiğimiz pazar günü köyden üzerlik otu topladım kimisi sarı renkte kurumuş ya da kurumaya yakındı kimisi de hala yeşildi.Yeşil olanların bazılarının gövde kısmında ise sanki kar yağmış gibi üstünde beyazlamıştı.

  Şimdi burada bahsedilen üzerlik belli bir müddet kurutulmuş üzerlik mi acaba?
  Tohumu da bu nohut gibi olan kısmın içinde ki oluyor galiba

  Ben de bayadır bu konu üzerinde epifiz bezi,dmt,üzerlik ve kargı kamışı üzerinde araştırmalar yapıyorum.Bir de ayahusa dan bahsediliyor fakat gördüğüm kadarıyla bu bitki hem ülkemizde yasal değil hem de temin etmek mümkün değil. Bu üçü arasında ki bağlantıyı.Kargı kamışı ve üzerlik otunun ikisi bir arada mı yoksa tek başına mı kullanılması gerektiği konularda araştırmalar yapıyorum.Fakat sizlerinde biraz önce yazınızda belirttiğiniz üzere bu konu hakkında internet de birçok bilgi kirliği mevcut.

  Net bir anlatım,net bir tarif yok.

  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Üzerlik tohumu, konu resminde de gösterilen nohut büyüklüğündeki kapsülün içindeki küçük tanelerdir. Güneşte kurutulduktan sonra o taneler çıkarılacak kullanılırlar.

   Kargı kamışı ile üzerlik tohumunun birlikte kullanımı amaca bağlı ancak bana göre üzerlik tohumu tek başına yeterlidir. Kullananda alerji olmadığı, uyulması gereken diyete uyulduğu ve kullanılan miktar abartılmadığı sürece daha güvenlidir. Yazıda alıntı yaptığım Jim Dekorne “Psikedelik Şamanizm” adlı eserinde ayahuasca’nın harmala bölümünü üzerlik tohumu ile de deneyerek deneyimlerini paylaşıyor. İstediği etkilere ulaştığında üzerlik tohumunu araştırmaya başlıyor.

   Bahsettiğiniz gibi çok fazla tarif ve anlatım var. Tarifler konusuna fazla takılmamak gerekir. Her bünyenin gösterdiği tepki farklı. En ideal olan, en az miktardan başlayarak herkesin kendisine uygun bir tarif geliştirmesidir. Unutulmaması gereken sağlığın hiçbir zaman riske atılmaması gerçeğidir.

 7. fatih nohutcu dedi ki:

  Günlerdir üzerlik tohumu hakkında araştırma yapıyorum. Öncelikle şunu belirteyim ki üzerlik otu ve üzerlik tohumu çok farklı işlevler görüyormuş. dün 250 gram üzerlik tohumu aldım ve 18:00 civarı bir çay kaşığı çiğneyerek yuttum. bir etki göstermeyince biraz üzüldüm açıkçası. gece saat 23:00 civarında 2 su bardağı suya iki tatlı kaşığı üzerlik tohumu atarak yaklaşık 10 dakika kaynattım. kaynama esnasında çıkan buharı belirli aralıklarla nefes olarak içime çektim. kaynama sonrasında bir bardağa doldurup (tadı kötü olmasına rağmen) içtim. yaklaşık yarım saat sonra hafif baş dönmesi meydana geldi ve yattım. yattıktan sonrası yaşadıklarım inanın düşündürücü bir durumdu. acaba tohumun etkisimi yoksa pisikolojikmi tam olarak anlayamadım. Aynı olayı bugün tekrar deniycem. ve tecrübemi sizinle tekrar paylaşıcam.

  1. Beklentiler her zaman sonuçları etkileyebilir ancak bu etkilerin bir sınır vardır. Daha iyi hissederiz, bir şeylerin olduğunu zannederiz, değişiklik hissederiz… Plesebo etkisi ile gerçek etki tecrübe ile ayırt edilebilir. Konuda üzerlik içerisindeki hangi maddenin ne gibi etkileri olduğunu yazmıştım. O maddeler bedene girdiğinde etki kaçınılmazdır. Ancak etkiler herkeste farklı oranlarda ve farklı şekillerde ortaya çıkar.

   1 çay kaşığı üzerlik tohumunu sabah aç iken deneyin aradaki farkı görebilirsiniz. Kaçınmanız gereken besinlere de dikkat etmeyi unutmayın lütfen.

 8. Sedat dedi ki:

  Merhaba Bukra Tarık Dora Bey
  Diyet listesinde yazanlar mesela kahve ve peynir onların tüm çeşitleri dahil mi mesela peynirde kaşar peyniri,kahvede türk kahvesi,gibi ve diğer türleri mesela yoğurt,ta ayran gibi ve süt göremedim peynirde bir süt ürünü özünde.
  sadece yazılananlarmı yoksa onu kapsayan tüm çeşitlerimi?

  1. Merhaba Sedat Bey.
   Kahvenin hiçbir türü içilmemeli buna çayda dahil. İçerisinde kafein bulunan içeceklerde buna dahildir. Özellikle bünyesi hassas olanlar daha fazla etkilenecektir.
   Konuda bahsedildiği gibi değişime uğramış ürünler dahildir. Sebep olarak tramin gösterilir. Protein değerleri veya başka nedenlerde olabilir. Sütün ve süt ürünlerinin doğal halleri ile ekşimiş, salamura edilmiş veya bekletilmiş halleri farklı olacaktır. Bu konuda tüm süt ürünleri ile ilgili ayrıntılı çalışma yok. Her ihtimali göz önünde bulundurarak dikkatli olmakta yarar var.

   Kalsiyum ve protein için alternatif besinlere yönelebilirsiniz. Mesela alerjisi olmayanlar tahini kalsiyum için, yumurtayı da protein için tüketilebilir. Ben her ikisinde de olumsuz bir sonuçla karşılaşmadım. (Sonuçlar her bünyede farklı olabilir, önce düşük miktarlarla test edilirse iyi olur. Veya alerji testi yapılabilir)

   Kısa ve uzun süreli üzerlik tohumu kullanımı, kullanılan miktarlar, kullananların ne kadar hareketli bir yaşamlarının olduğu ve metabolizma özellikleri sonuçları her zaman etkileyecektir.

 9. Mustafa dedi ki:

  Üzerliği havanda toz haline getirip tütünle karıştırıp kullanmak sizce zararlı mı?

  1. Evet zararlı. Bu şekilde kullanıp kendini kontrol edemeyen, bilinç ve denge kaybı yaşayanlar var.

 10. buse dedi ki:

  bunu tütsü olarak kullanmak istiyoruz o da tehlikeli midir yanlışlıkla solusak falan diyet gerekir mi?

  1. Sindirim sistemine karışmadan akciğer ve deri yoluyla etki gösterir. Oral yolla kullanıma göre etkileri farklı olacaktır. Ancak neticede kana karışacak ve metabolizmaya dahil olacak. Beyni etkileyecek, ruhsal yapıyı etkileyecek. Yediklerinize dikkat etmediğiniz sürece etkisi istediğiniz seviyede olmayabilir veya olumsuz etkileri de olabilir.

   Kısa süreli solumada baş dönmesi ve tansiyon yükselmesi olabilir. Sindirim sistemindeki riskler ortadan kalkabilir.

 11. yaşaralp dedi ki:

  bi zamanlar nikola tesla gibi olcam diye çok içiyordum şimdi içmiyorum ama tekrar düşünüyorum

 12. a.o dedi ki:

  dün gece yarım çay kaşığı üzerlik tohumu aldım hiçbir etki göstermedi herhangi bir problem de yok üzerlik kullanıltıktan sonra diyete devam edilmelimi bir kerelik olsun diye kullandım bir daha da kullanmayı düşünmüyorum ertesi gün normal beslenmeye dönmek et peynir şarap vb tüketmek durumundayım uygun mudur? mao ne zaman normale döner? yarın tekrar eskisi gibi beslenebilir miyim?

  1. Etki bünyeye göre değişir. Yazıda da bahsetmiştim her bünyenin tepkisi farklı olacağı için günlük aşılmaması gereken miktara kadar deneyerek kendi değerlerinizi bulmanız gerekir.
   Düşük miktarlarda tek kullanım sonrası etkiler büyük çaplı olmaz ama her ihtimale karşı 2 gün bekleyin. Bekleme süresi ne kadar artarsa o kadar iyi olur.

 13. ziyaretçi dedi ki:

  merhabalar soruma cevap verirseniz çok mutlu olurum, bu tohumu aldıktan ne kadar sonra normal
  beslenmeye dönebiliriz? diyete devam etmemiz gerekiyor mu kullandıktan sonra da? bu tohum vücudumuzdan tamamen nasıl atılmış olur ve maoi ne zaman normale döner?

  1. Merhaba. Diyete üzerlik kullanmaya başlamadan mümkünse 2 hafta önce başlayın. Üzerlik kullandığınız sürece diyete uymalısınız. Kullanmayı bıraktıktan sonra da 2 hafta devam etmeniz iyi olur.

 14. m.r dedi ki:

  merhaba bu bahsedilen besinleri kullanmamamız gerekiyor ancak gün içinde bazen tüketebiliyoruz tükettiğimiz zaman herhangi birini ardından üzerliği çay halinde veya tohumunu çiğneyerek tüketmek için en az kaç saat beklememiz gerekir bir de üzerliği kullandığımız süre boyunca bu ürünleri hiç mi kullanmamalıyız eğer siz nasıl beslendiğinize dair bilgi verirseniz çok sevinirim vegan ve vejeteryan kişiler için beslenme alternatifi ne olabilir üzerliği kullanırken eğer bilginiz varsa yazabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. Etkiler miktara ve metabolizmaya göre farklılık göstereceği için net bir şey söylemek zordur. Ancak genel olarak 11 saatlik bir etkileşimden bahsedilir. Maddelerin bedenden tümüyle atılıp etkisizleşmesi için 2 hafta gerekebilir. Küçük miktarlar kullanılsa da hassas bir metabolizmaya sahip olanların dikkatli olmasında yarar var.

   Ben kullandığım dönem içerisinde çoğu zaman kendim evde yaptığım ekmekten günlük bir dilim ekmek ve bir tabak çorba (kendi metabolizmama göre baklagil çeşitleri) veya bir dilim ekmek gün boyu iki yumurta, bazı günler sadece doğal zeytinyağı ile bir dilim ekmek, ağırlıklı olarak elma başta olmak üzere meyve ve ihtiyacım kadar su tüketmeye çalıştım.

   Ek olarak

   * Zencefil çayı
   * Tuz olarak sadece kaya tuzu
   * Yaptığım ekmeğin içerisine zeytin yağı
   * Dişler için diş macunu yerine florür içermeyen macun veya zencefil+zerdeçal
   * Günlük spor ve yürüyüşler

   Daha sonra kullanmaya başladığım ve sakıncasını görmediğim GDO’lu olmayan doğal susamdan üretilmiş tahin eksilen vitamin ve mineraller için düşünülebilir. Doğal pekmezde buna eklenebilir.

   Vegan ve vejeteryan beslenme ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olan biri ile görüşmeniz daha sağlıklı olabilir. Bu konuda Nazlı Luna ile görüşebilirsiniz. Vegan beslenme konusunda daha ayrıntılı bilgiye sahip.

 15. Yavuz dedi ki:

  Üzerlik ve probiyotik besin destekleri etkileşime girebilirmi? Probiyotik kapsül ve üzerlik tohumunu beraber kullanırsak bir sorun yaratırmı?

  1. Bu konuda ayrıntılı bilgim yok. Besin desteğinin içeriğine bakarak konuda belirtilen besinlerle karşılaştırabilirsiniz.
   Veya kullandığınız ürünlerin üreticileri ile görüşerek üzerlik içeriğindeki maddelerle olumsuz bir etkisinin olup olmadığını sorabilirsiniz.

   1. Yavuz dedi ki:

    Ekşi mayalı ekmek te üzerlik ile etkileşime girermi.?
    Eğer ekşi mayalı ekmek yemiş isek üzerlik kullanmak için nekadar süre beklememiz gerekir.

    1. Mayalı ürünler önerilmez. Ekşi maya ile ilgili özel bir tabir kullanıldığını görmedim ancak sorunun mayalanma sonrası ortaya çıkan oluşumlarla ilgili olduğunu gözönünde bulunduracak olursak kullanılmaması daha uygun olur. Mümkünse üzerlik kullandığınız sürece ince mayasız yufka tarzı ekmek kullanabilirsiniz.

 16. Emirhan dedi ki:

  Merhabalar ben bir yerde ufak bir bilgiye denk geldim her kesin tanidigi nicola teslanin annesinin her gece teslaya yatmadan önce üzerligi kaynatip suyunu icirip yatiyormus sizinde bir bilginiz varmi acaba tarifi hakinda bir net bilgi bulamadim

  1. Merhaba. O bilgiyi bende okumuştum. Araştırdım ama malesef tarifi hakkında bir ayrıntı yok ne yazık ki.

 17. Yusuf BASAT dedi ki:

  Merhaba Burak Bey. Öncelikle faydalı makaleleriniz için ve cevaplarınız için teşekkür etmek istiyorum. Sorum şu; belirtilen oranlarda günde bir kere üzerlik çayını içmeye bu gün itibari ile başladım, çayı içmeden önce içme esnasında yahut içtikten sonrası için sigara kullanımı nasıl olmalıdır?

  1. Merhaba Yusuf Bey. İçtenliğiniz ve samimiyetiniz için ben teşekkür ederim. Dilerim sizin için yararlı bir deneyim olur.

   Öncelikle şunu belirteyim, Üzerlik tohumu içmeye başladığınızda da farkedeceksiniz, üzerlik sinirleri yatıştırır ve psikolojik olarak insanı rahatlatır. Mide ve sindirim sorununuz yoksa aç olarak tükettiğinizde etkisi daha yoğun olur. Bu evrede sigara kullanmadığınızda yaşadığınız gerginliği büyük oranda yaşamazsınız. Kendinizi gözlemleyin eğer yaşayacağınız rahatlık sizi tatmin ederse sigarayı içmemeye çalışın. Sigarayı bırakmak isteyenlere gerginlik yaşanmasına engel olmak için de benzer etkilere sahip ilaçlar verilir. Sigarayı bırakma niyeti ile de kullanırsanız kendinize güveniniz geldiğinde bu konuda bir adım atabilirsiniz.

   Eğer uzun zamandır sigara kullanıyorsanız ve bırakmak için kendinizi hazır hissetmiyorsanız, sigarayı yoğun etkinin olduğu 4-6 saat sonrasında kullanmaya özen gösterin. Önce üzerlik çayınızı için, yoğun etkisinin geçmesini bekleyin. Bu aşamada üzerlik sizi büyük oranda rahatlatacaktır. Daha rahat nefes alıp verdiğinizi hissedeceksiniz. Sonra sigara kullanın.

   Üzerlik çayı öncesinde de sonrasında da nikotinden dolayı sigara kullanmak olumsuz etkileşimlere neden olacaktır. Ancak siz mümkün olduğunca durumu lehinize çevirmeye çalışın. Bir kaç deneme ile en uygun zamanı bulacağınıza eminim.

 18. Mustafa Gül dedi ki:

  Merhaba Bukra bey.
  Manna denen şey gerçek mi,
  Siz tecrübe ettiniz mi?
  Eğer herhangi bir deneyiminiz varsa paylaşır mısınız lütfen.

  1. Merhaba Mustafa Bey. Manna tecrübem olmadığı için bir şey söyleyemem. Manna ve farklı adlarla anılan içerikler sonunda yer alan belgeselde benzer deneyimler aktarılmaktadır. Bu deneyimleri içeriğin adı ne olursa olsun sadece belli bir ruhsal aşamaya gelenlerin kontrollü ve bilinçli bir şekilde yaşadığını düşünebilirsiniz.

 19. Duygu dedi ki:

  Diyeti diye başlığa eklemişsiniz ama ben herhangi bir diyet programı göremedim. Sadece yenilmeyecekler listesi var. Diyet bu mu acaba?

  1. Diyet “belirli kurallarla belirlenmiş beslenme kısıtlaması” olarak ta tanımlandığı için sadece kısıtlanan besinleri ekledik. Ayrı bir tablo oluşturmadık. Sonuçlar kişiden kişiye değişeceği için konuda da belirttiğim gibi genel bir diyet için bir diyetisyenle görüşülmesi daha uygun olacaktır. Aksi taktirde herkes için ayrı bir diyet oluşturmak gerekir. Ancak metabolizmanızı iyi tanıyorsanız Yapılması gereken diyette yani yapılacak beslenme kısıtlamasına dahil edilmesi gereken besinler listede bulunan besinlerdir.

 20. Duygu dedi ki:

  Merhaba. Kargı kamışyla çay yapmak istersek ondan ne kadar kullanmalıyız?

  1. Merhaba. Kargı kamışı ile sonucu etkileyecek bir oran belirleyecek kadar deneme yapmadık. Üzerlik tohumu miktarının sonucu büyük oranda etkilediğini gördüğümüz için daha çok üzerlik tohumuna ağırlık verdik. Sonucu asıl etkileyen ise Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? konusunda mevcut

 21. SAMİ ALTIN dedi ki:

  Üzerlik tohumunun kaynatılan suyunu hangi saatlerde içmeliyiz ve en hızlı sonuç almak için nasıl bir yol izlememiz lazım ayahuasca çayının elinizdeki imkanlarla kısa video yapma şansınız varmı. dipnot: sitenizdeki bütün verdiğiniz bilgileri okudum.

  1. https://www.parapsikoloji.net/uzerlik-tohumu-kullanimi-ve-dmt-etkisi/4/ sayfasında “Üzerlik Çayı ve Üzerlik Tohumu Hangi Saatlerde Kullanılmalıdır?” başlığı altında cevap olarak konuya ekleme yaptım.

   ayahuasca ile ilgilenmedim üzerlik tohumu doğru kullanılırsa gerek olduğunu da düşünmüyorum. Ayahuasca çayı etkilerinden dolayı yalnız kullanılmamalıdır. Sayın Nazlı Luna Hanımın deneyimlerini aktardığı Ayahuasca Deneyimi ve Perde Arkasındaki Varlığımız ve Ayahuasca Kullanımı Sonrası Ego Çökmesi yazılarını okumuşsanız bu deneyimlerin yalnızken ne kadar sorunlu olabileceğini de tahmin edebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa Nazlı Hanımın yaptığı gibi turlara katılarak deneyim yapamanız daha doğru olabilir.

   1. SAMİ ALTIN dedi ki:

    Düzenli kullanmama rağmen ruhsal olarak veya rüya yı kontrol etme gibi birşey olmadı sezgide algıda bi dehişiklik yok biraz daha farkındalık olmamız için daha napıcaz..?

    1. Üzerlik ve diğer hiçbir madde tek başına yeterli değildir. Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır?

     Beslenme alışkanlıkları, alınan üzerlik miktarı, metabolizma farklılıkları ve kullanım süresi ortaya çıkan sonuçları kişiden kişiye değiştirecektir.

 22. Murat dedi ki:

  Bi bardak suyaYarım çay kaşığı kadr atıp içmek istesem yinede diyet yapmak gerekir mi? Diğer alemle falan işim yok 🙂

  1. Bunu kendi metabolizmanıza sormanız gerekiyor Murat Bey. Eğer üzerliğe karşı alerjiniz yoksa riski göze alıp deneme yanılma yoluyla da ölçebilirsiniz. Her bünyenin vereceği tepki farklı olduğu için net bir şey söylemek doğru olmaz.

 23. Samet dedi ki:

  Uzerlik otunu kaynatıp buharını içine çekmek allerjik rahatsızlığı tedavi ediyor diye duydum bilgi verir mısınız ürtiker rahatsızlığı için ne önerirsiniz

  1. Geçmiş olsun. Bu konuda bir bilgim yok ne yazık ki. Mail adresinize bilgi alabileceğiniz bir link gönderdim.

 24. Hakan dedi ki:

  Selamlar, bu kargı kamışı üzerlikle tam olarak nasıl kullanılır acaba, yapraklarımı yoksa gövdesimi?

  1. Selamlar. Biz gövdesini kullanmıştık. Fazla sertleşmemiş kısımlarını.

 25. Sam dedi ki:

  Ben ilk üzerlik çayına başladığımda yoğun şekil de kaşımın ortasında titreşimler baskılar gün ışığında bile oluyodu ama sonra olmamaya başladı aylardır çayını kullandım ve şuan hiç birşey olmuyo sebebi nedir

  1. Sadece üzerlik ile bir noktaya kadar ulaşabilirsiniz. Kullanılan madde ne olursa olsun sadece bir basamak olarak değerlendirilmelidir. Genel olarak bu tür bitkiler belirli bir süre ara verilerek kullanılmalıdır. İki gün kullanıp bir gün kullanmamak veya iki hafta kullanıp bir hafta kullanmamak gibi. Kullananın bünyesine göre etki değişecektir.

   Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? yazısına bakabilirsiniz.

   1. Sam dedi ki:

    üzerlik çayı başka nasıl kullanılır kullanma aralığı nedir hızlı geliştirmek için başka öneri veya ritüeli varmıdır ve ayahuasca çayın tarif video çekme şansınız varmıdır

    1. Üzerlik çayı ile ilgili diğer bir tarifi Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? konusunda bulabilirsiniz.
     Üzerlik ruhsal çalışmalarla desteklendiğinde istenilen sonuçlar daha sağlıklı bir şekilde alınabilir. Üzerlik tohumunun ayrıca sıcak suya konularak buharından ve tütsüsünden yararlanılır. Her durumda yüksek miktarlar konuda belirttiğimiz olumsuz durumlara neden olabilir.

     Ayahuasca ile ilgili Ayahuasca Deneyimi ve Perde Arkasındaki Varlığımız ve Ayahuasca Kullanımı Sonrası Ego Çökmesi konularına bakabilirsiniz. Ayahuasca bBireysel uygulama için uygun değildir.

 26. sel dedi ki:

  merhabalar üzerlik tohumu çayını az önce içtim . alerjik veya mide ile alakalı herhangi bir durumla karşılaşmadım fkat başıma bir ağırlık çöktü sanki. uykumu getirmeye başladı. herhangi birşey olmadı bende. yoğurt yemek dışında listeye göre şeyler kullanmadım.

  1. Merhaba. Etkiler her insanda farklı olabilir. Alerji ile ilgili bir sorun yoksa ve buna rağmen ağır gelmişse kullandığınız üzerlik tohumu miktarını düşürerek deneyin. Yoğurt ekşilik oranına göre olumsuz etkisini artırır. Üzerlik tohumu ile birlikte kullanılmaması tavsiye edilir.

   Belli bir süre sonra ağır uyku hali çoğu zaman görülen bir durum.

  2. Ed dedi ki:

   Üzerliği çay olarak pek etkisini görmüyorum ben de pek. Ama ağızda çiğneyip yeyince etkisini görüyorum.

 27. Bülent dedi ki:

  Tam üzerlik tohumu yediğim zamanlara denk geliyor hiçliğe gitmem bir sefer oldu biranda herşey sustu ve benim dedim sadece ben herşey kayboldu hiçlikteydim o an aklınıza hiçbir şey gelmiyor bilinç susuyor ve dünyanın gerçekten varlığın bir hayali olduğunu anlıyorsunuz. O kadar farklı tecrübelerim oldu fakat bu üzerlik başka birşey yaptı bende

 28. Mevlüt dedi ki:

  Merhaba Burak bey ve arkadaşlar.Bi sorum olacaktı.Bir yakınım epilepsi hastası ,Kepra adlı epilepsi ilacı kullanıyor.Üzerlik tohumu çayı içse faydası olurmu ,yada ilaçla birlikte zararlımı olur?

  1. Merhaba Mevlüt Bey. Bu konuda yapılan bazı araştırmalar var. Ancak ilacı yazan doktorunuzla mutlaka görüşün fikrini alın. İlacın üzerlik ile birlikte veya sonrasında ne gibi etkileri olabileceği iyi bilinmelidir.

   Bahsi geçen rahatsızlıkla ilgili açıklamaları kaynakları ile birlikte aşağıya ekliyorum.

   Üzerlik tohumu, çeşitli hastalıkların tedavisi için Hint tıbbında yerel olarak kullanılmaktadır. Mide şikayetleri, idrar ve cinsel bozukluklar, epilepsi, adet problemleri, zihinsel ve sinir hastalıkları vb. Alanlarda kullanılır. Bitkinin içeriğinde alkaloitler (harmin, harmalin, harmalol ve peganin), steroid (lanosterol ve kryptogenin) ve Yağ asitleri / uçucu asitler / sabit yağ (palmitik, stearik, arakidik, behenik, oleik, linoleik asitler, β-sitosterol) vb. bulunur. Kapsamlı literatür araştırmasına dayanarak, fitokimya, farmakognozi, toksisite verileri ve tıbbi kullanımlar tartışılmıştır. Bitkinin bilimsel bilgisi, elektronik (Google alimi, pub med) ve ayurveda ve etnofarmakolojinin bazı eski klasik kitaplarından oluşan bazı kaynaklardan toplanmıştır. Ek olarak, bu yazının, son 25 yıldan beri ilacın başlıca farmakolojik ve önemli bulgularını içeren literatürü kapsamaktadır. Kaynak

   Bu bitki için TIM’de bildirilen tıbbi özellikler, modern fitoterapide gösterilenlerle karşılaştırılmıştır. TIM özelliklerinden bazıları, emetik ve analjezik aktiviteler gibi modern fitoterapide doğrulandı ve bazıları, felç, epilepsi ve uyuşukluk üzerindeki terapötik etkileri gibi modern fitoterapide değerlendirilmedi. Son olarak, bu derleme, diğer araştırmacılara, Peganum harmala’nın (üzerlik tohumu) TIM özelliklerini etkili bir doğal ilaç olarak kullanmaları için kanıt sağlar. Güvenliği ve terapötik etkinliği değerlendirmek için uygun klinik öncesi ve klinik çalışmalar önerilmektedir. Kaynak

 29. Omer dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ve Burak Bey. Yorumlarınızı okuduğum da bir çok arkadaşını nefsi ile Astra seyhat ve manevi yükselişe meraklı oldunu anladım. Burak beyin aklı selim cvp ları da gayet yerinde buldum u belirtmek isterim. Ve teşekkür ederim. Lakin herşeyden önce çok önemli olan bir durum var o da ” Niyet ” çok çok önemli !!! Niyetleriniz ALLAH CC için değilse yaşanacak olayların büyük bir kısmı hüsran ile bitme ihtimali çok yüksek. Tavsiyem ne yaparsanız yapı Niyetiniz sağlam yapın.

  1. Merhaba. Teşekkürler Ömer Bey.
   Evet. İnsan, niyeti ne ise ona göre yol alır.

   1. İsmail dedi ki:

    Tarık Dora bey ben isimden dolayı yoğurt yemek zorunda kaliom birde ben dün üzerlik tohumu almıştım tütsü için tavada yaktım bitane tohum yedim sadece tam yattım beynimde iki elektrik kablosunu birbirine captirirsin aynı beynimde patlama oldu sağ kolum havaya kalktı resmen acaba neden

    1. İşinizden dolayı yoğurt yemek zorunda kalıyorsanız yoğurdun ekşi olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Anlattığınıza göre tütsü olarak kullanıyorsunuz. Bu durumda sonuç nasıl olur bilgim yok, ağızda çiğneyerek tüketilmediği için doğal olarak sindirim sistemini doğrudan etkilemeyecektir.

     Bahsettiğiniz patlama sesi konusunu https://www.parapsikoloji.net/uzerlik-tohumu-kullanimi-ve-dmt-etkisi/4/ sayfasına eklemiştim. Parasomni, “patlayan kafa sendromu” olarak adlandırılan bir durum. Sadece üzerlik kullandığında bu sendromu yaşayanlar olduğu için konuya ekledim. Korkulacak bir durum değil ancak bu konu ile ilgili net bir bilgi de yok.

 30. Özgür zeybek dedi ki:

  Tavuk etimi tavuk cigerimi yenmemesi gerek azda olsa bazen tavuk eti yenilebilirmi

  1. Ciğer yenmemeli. Tavuk etinde bir sorun yaşamadım. Herkeste durum aynı mı bilmiyorum.

 31. Abdullah Gök dedi ki:

  Altan Bey, Fermente ederek kullandığını söylemiş. Fermente yöntemini bizimle paylaşır mı acaba?

 32. ahmet mongan dedi ki:

  Kullanılmaması gereken besinlerde ringa balığı var. Tüm tuzlanmış balıklar mı sadece ringa balığı mı acaba?

  1. Sanırım traminle ilgili bir durum. Ringa balığına özel olduğunu sanmam.

 33. Ferda dedi ki:

  Merhabalar bakabildigim kadar bulamadim soruma cevap onun için sormak istedim üzerlik tohumunun emzirmede etkisi nasıl olur . Teşekkür ederim site harika bilgiler içeriyor.

  1. Merhaba rica ederim.
   Yabancı bir kaynakta süt artırımı için kullanıldığından bahsedilmiş. Ancak nasıl, hangi miktarlarda tüketildiği ve nelere dikkat edildiği konusuna değinilmemiş. Dikkatli olmakta yarar var. Süte karışan maddelerin çocuğu nasıl etkileyeceği bilinemez.

   İfade şu şekilde geçmektedir
   “Göz bozukluklarını tedavi etmek ve anne sütü üretim hacmini arttırmak için kullanılır. Antitümör, Antiviral, Antibakteriyel, Aromatik, Psikotropik..” Kullanımı ve ölçüleri hakkında bir bilgi bulunmamakta. Sonuçları hakkında bilimsel bir veri yok ne yazık ki. Hamilelikte kullanımı kesinlikle önerilmemekte.

 34. melik kartal dedi ki:

  selam hocam ben bu üzerklik tohumunu sabah akşam 2,5 çay kaşığı ve akasya kökünden de bir tutam olmak üzere 2,5 su bardağı suda 40 dakika kaynatarak içiyorum ancak ne faydasını gördüm nede yan etkisini ve bunu bir haftadır uyguluyorum şimdi hocam benim uygulamamda mı bir sorun var bende mi bir sorun var yoksa zamanda mı sorun var ben bunu merak ediyorum cevap verirseniz sevinirim.

  1. Selam Melik. Bünye farklılıklarını gözardı ediyorsunuz. Sonuçlar herkeste aynı olmaz. Bu karışımı kullanmadan konuda bahsedilen diyeti uyguladınız mı?

   1. Adem oğlu dedi ki:

    Bir kaç gün bir kaç gram üzerklik tohumu kullanmakla DMT salgilsmaz, ancak rüyalar kontrollü olmaya başlar, oda Kalp gözünün 70 perdeden biri açılmış olur, diyet doğru ama kalp gözün aralamasi için kalbteki dünya üzerindeki bütün herşeyi çıkartıp sadece Allah olursa, ibadet olursa, zikir olursa, frekans yükselmesi olursa DMT hormonu harekete geçer, ama uzun soluklu bir uyanistan sonra mümkün, yani ölmeden önce ölmek ile mümkün karanlıkta kalmak, açlık, ve susmak ile mümkün,
    herşeyin hızlanmasıni isteyen Manna kullansin derim, bak gör nasıl Selamun Aleyküm dersin bitkilere, hayvanlara, görünmeyenlere….
    bende size Selamun Aleyküm diyorum uyanmak isteyen ruhlara, bedenlere..

    1. Aleyküm selam.
     Manna hazır olmayanlar için büyük bir risktir.

     1. İsmail dedi ki:

      Manna yapabiliyonmu Adem oğlu biliyorsan yapmasını yolla sanki yolda bulunuyor manna. mannada 33 gram altın var yapın da bizde faydalanalım

 35. Esma dedi ki:

  Merhaba bende anksiyete ( kaygı bozukluğu ) problemi var. Aksamlari üzlerlik yutarak tedavi edildiğini öğrendim. Uzun süredir de antidepresan kullanmıyorum ancak üçüncü gözün acilması, astral seyahat yada cinleri görebilme ihtimali yada onların musallat olması gibi durumlardan korktuğum için kullanamıyorum. Sizce kullansam böyle seylerle karşılaşırmiyim?

  1. Sadece üzerlik kullanılarak bu bahsettikleriniz yaşanmaz. Doğuştan ruhsal hassasiyeti olanlar üzerlik kullanmadan da bu saydıklarınızı yaşayabilir. Bahsettiklerinizin yaşanması ruhsal hassasiyeti artırıcı çalışmalarla ve farklı üzerlik formülleri ile ilgili bir durum. Konuda bahsedilen uyarıları dikkate alarak ve doktorunuzla görüşerek kullanmaya çalışın. Üzerlik Tohumu Antidepresan Yerine Kullanılabilir mi? konusunda da bahsettim üzerlik bitkisel doğal antidepresan etkilerine sahip. Miktara ve diyete dikkat edin.

   Farklı kullanımlar için: Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır?

 36. Esma dedi ki:

  Üzerlik tohumu turşu ile birlikte tüketilebilir mi?

  1. Turşular salamura edildiği için üzerlik ile kullanımı uygun görülmez. Belki düşük miktarlarda ve bir defaya mahsus üzerlik kullanımı belirgin olumsuzluklar ortaya koymayabilir ama uzun süreli kullanımlarda turşu risk oluşturacaktır. Sağlığınız için yazıda belirtilen kullanıma uymanız daha doğru olacaktır.

 37. Altan dedi ki:

  Ben bunu iki ayda bir fermente ederek kullanıyorum astral seyahat yapıyorum fena bişey yanlız fermente etmeden olmaz bedeninden çıkarıp ruhunu alerm alem gezdiriyor ama çok saglam bir kalbi olması lazım bunu yapacak insanın ona göre

  1. Abdullah Gök dedi ki:

   Fermente yönteminizi bizimle paylaşır mısınız.

  2. Abdullah Gök dedi ki:

   Altan Kardeşim, fermente yöntemini bizimle paylaşabilir misiniz?

  3. Özgür dedi ki:

   Slm altan bey fermante olayını rica etsem anlatabilirmisiniz saygılar

 38. Mustafa dedi ki:

  Teşekkürler cevabınız için
  Başka bir sorum var üzerlik tohumunu soğuk suya koyup 1 saat kaynatıyorum bu süre içinde ki maddelerin suya karışması için yeterli mi yoksa suyu ile beraber üzerlik tohumlarını çiğneyip yutmama gerek varmı ?

  1. Rica ederim.
   Kaynatma süreleri kullanım amacına göre değişir. Sadece çayını yapıp tüketecekseniz 10 dakika ile 30 dakika arasında hafif ateşte kaynatmanız yeterli. Çayını yaptıktan sonra tohumlarını yutmanıza gerek yok.

 39. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Tarık bey bizim yazlık evimiz hemen ırmak yanında kıyısında uzun boylu kamışlar var 2 3 metre bunlar kargımı oluyor tohumları yumuşak yün gibi sarı renk.

  Kesip kurutup üzerlik ile birlikte demleyeyim diyorum olurmu?

  Bide Marul salatalık falan yiyorum dondurma tüketiyorum bunları kesmeli miyim ?

  1. Merhaba Mustafa Bey.
   Büyük ihtimalle kargı kamışıdır. Arama motorlarında görsel olarak aratırsanız karşılaştırma imkanınız olur.
   Kurutulması ile ilgili bir bilgim yok. Daha çok yaşken kullanılır.
   Marul ve salatalıkla ilgili bir sorun yaşamadım ve duymadım. Dondurmanın içeri de önemli. Süt ve süt ürünleri ekşimeye yüz tuttuğunda daha sorunlu olur. Sindirim sisteminizde sorun olduğunda tüketimi kesin veya hiç risk almayın.

 40. Ersoy dedi ki:

  Merhaba. Üzerlik kullanırken yenmemesi gerekenler listesi yerine tüketilebilecek besinler listesi yazar mısınız? Ben kahvaltıda peyniri çok severim. Daha önceki üzerlik kullanma sürecimde sabah kahvaltıda peynir yemiştim ve sindirim sorunu yaşamamıştım. Ancak öğlen üzerlik çayını içip akşam lahmacun yediğimde o kıymalar sanki midemde saatlerce kalmıştı.
  Anladığım kadarıyla üzerlik sindirim sistemini etkiliyor. Ben kahvaltıda peynir yemekten bir zarar görmedim. Bu yüzden tüketmeye devam edicem. Ama kırmızı et ve üzerlik çok sakıncalı oluyor.
  Bunun dışında zeytin, domates, salatalık, akşamları sebze yemekleri yiyebiliriz değil mi? Sardalye balığı vs. gibi balık türlerini yiyebilir miyiz?

  1. Merhaba. Yenmesi gerekenler listesini ilk sayfada belirtilenler ve tramin içermeyen besinler olarak ele alabilirsiniz. İsim isim yazmak sayfalar sürecektir.

   Etkiler kişiden kişiye, besinlerin tüketim miktarına, metabolizmanın işleyişine ve besinlerin durumuna göre değişir. Veya farklı besinler birlikte alındığında farklı etkiler ortaya çıkar.

   Sardalya balığı hakkında bilgim yok ancak hangi balık olursa olsun salamura edilmişse dikkatli olmakta yarar var.

 41. yusuf dedi ki:

  ben cayini yapip iciyorum.. yan etkisi yok..
  dmt salgilanmasi umudundayim.. florud vs tuketimini durdurdum.. hazir gida tuketmiyorum.. hayvansal gidalardan uzaklastim. dmt nin vucudumda arttigini nasil farkederim..??

  1. Eğer ruhsal derinleşme ile ilgili çalışmalar yapıyorsanız bunu kısa sürede farkederseniz. Ruhsal algılarda ve derinlikte artışlar olacaktır. Enerji bölgelerindeki titreşimlerde de artışlar olmaktadır. Nasıl hissedeceğiniz daha çok ne yaptığınız veya ne yapmak istediğinizle ilgili olarak değişecektir.
   Normal yaşamınızda daha sakin ve huzurlu olursunuz. Sinir sistemini olumlu yönde etkilediği için gereksiz sinirlenmezsiniz.

 42. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben üzerlik tohumu kullanıyorum yan etkisini görmedim 3 gün kullanıp 3 gün kullanmıyorum 1.5 çay kaşığı çiğneyerek yutuyorum sizce yeterli mi ve üzerlik tohumu epifiz bezinin kirecini çıkarır mı ?

  1. Merhaba. Yeterlilik konusu kişiden kişiye, metabolizma hızına ve ne için kullandığınıza göre değişir. Genel olarak uzun süreli bir kullanım düşünüyorsanız miktarın az olması daha iyidir. Ancak miktarı yazıda bahsedilen oranları aşmadan kendinize göre ayarlamanız daha doğru olur. 1 çay kaşığı alıp baygınlık geçirenlerde var hiç etkilenmeyenlerde..
   Epifiz bezi ve kireçlenme konusundaki etkileri ile ilgi bilimsel bir çalışma şu ana kadar görmedim. Ancak ortaya çıkan etkilere dikkat edildiğinde epifiz bezinin sağlıklı çalıştığında ortaya çıkan sonuçlara benzer sonuçlar ortaya çıkmakta.

 43. cenk dedi ki:

  Kargı kamışını İstanbul’da nerede bulabilirim?

  1. Sahile yakın sulak yerlerde, göl ve dere kenarlarında bulunabilir. Ancak bu mevsimde bulmanız mümkün olmayabilir. Bahar ve yaz aylarında araştırabilirsiniz. Bu aylarda Akdeniz kıyı kuşağında bazı yerlerde bulunabilir.

  2. Sinan dedi ki:

   Arkadaş merhaba ben dün gece 2:30 civarı uzerlik içtim fakat sabah 12:30 dan itibaren kusma başladı kalbim carpinti yapıyor doktora gitmeli miyim geçerli acil cevap verirseniz sevinirim

   1. Geçmiş olsun. Tarihi geçmiş, başka bir üyeye sormuşsunuz ama bende cevap vereyim.

    Üzerlik tohumu dikkatli kullanılmadığında yaşadığınıza benzer sorunlara neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka yazıda belirtildiği gibi alerji testi yapın, ilk sayfada bahsedilen besinlerden uzak durun.
    Kusma rahatlatır ama eğer kendinizi iyi hissetmezseniz her ihtimale karşı hastaneye gidin.

 44. Sercan dedi ki:

  Hayır, öyle olağanüstü bir bitki değil.
  1,5 buçuk çay kaşığı çiğnedim, yuttum. hiçbir şey olmadı.Karanfil çiğne yut daha iyi.

 45. Yunus diye göründüm dedi ki:

  Sizce Mevlana da tiramin diyeti yapıyor muydu?

  1. Diyete ihtiyaç duyduklarını sanmam. Bir çoğu bedenin ihtiyacından fazlasını yemezdi.

 46. Kayhan dedi ki:

  Hiç bir madde karıştırmadan çay tüketimi şeklinde az miktarda kullanmak doğru olur mu? Bekletmelimiyiz.

  1. Herhangi bir karışım yapmanıza gerek yok. Diyete uyarak, üzerlik tohumuna alerjiniz olup olmadığını kontrol edin, belirtilen miktarları aşmamaya çalışın yeterli.

 47. Ayşe dedi ki:

  Hemoroid için aldık biz bu yararı faydası olur mu acaba ?

  1. Üzerlik tohumu hemoroid için yararlı bitkiler arasında geçmekte. Hafif kavurup toz haline getirdikten sonra yoğurt veya balla karıştırarak kullanıp fayda görenler olmuş.

 48. Ulaş Arslan dedi ki:

  Tekrardan merhaba. Dün bi sorum olmuştu. Salça, konserve gıdaların zararı ile ilgili. Ayrica kac gün sürmeli demiştim. 28 günlük – minimum 2 haftalık – bi diyetten söz ettiniz.
  4 gündür diyetteyim. Çalıştığım iş ve yaşam tarzım bu kadar uzun bi süreye musait degil. 1 haftalik diyet sonunda 1 bardak üzerlik çayı içsem üst düzey bi zarar görür müyüm? Zehirlenme vs…

  1. Merhaba. Bu konuda kesin bir şeyler söylemek ne yazık ki çok zor. Çünkü metabolizma hızlarından dolayı etkiler herkeste farklı olmakta. Uzun süre beklemeyecekseniz kullandığınızda, konuda belirttiğim gibi en düşük miktarlardan başlayın. Kahve, enerji içeceği gibi yüksek kafein içeren içeceklerden uzak durun. Çarpıntı, olağandışı tansiyon değişimleri ve bulantı durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurun. Üzerlik kullanımının özellikle kullanım miktarı ve dozunun artırıldığı durumlarda yüksek dikkat gerektiren işlerde olumsuz etkileyeceğini ve risk oluşturacağını unutmayın lütfen.

 49. Ulaş Arslan dedi ki:

  Merhaba. Yemememiz gerekenler konusunda epey takinti yaptım. Bu sabahtan itibaren başladım diyete. Örneğin salça, beklemiş konserve halinde olduğu için zarar verir mi ? Makarna, pilav, bulgur, patates ile besleneceğim. Bazen yemeklere salça koymak istiyorum. Sizce bunun zararı olur mu ?
  Bir de kac gün sürmeli bu diyet. 2 gün once şarap içmiştim. Mesela vücuttan temizlenme süresi nedir. Ona göre üzerlik çayını yapacağım bi kaç güne.

  1. Merhaba. Salça konusunda bir bilgim yok. Yoğun kullandığım dönemde salça katılmış yemek yemedim. Diğer zamanlarda ise bir zararını görmedim. Salça konusunda yeterli bilgim ve deneyimim olmadığı için yanıltmak istemem. Ancak yaklaşımınız mantıklı. Uzun süreli kullanacaksanız sağlık açısından takıntılı olmakta yarar var. Mevsimi geldiğinde salça yerine taze domates kullanılabilir.

   Bedene giren bir maddenin tümüyle atılması ile ilgili 40 günlük bir süreden bahsedilmekte. Ancak maoi’lerle ilgili konularda dikkat edilmesi gereken gün sayısı için 28 günlük bir süreden bahsedilir. Üzerlik kullanımı veya antidepresanlarla ilgili kullanımdan önce ve kullanım sonrası için ortalama süre iki haftadır.

 50. DEPRESIYYON DAN dedi ki:

  Aç karnına mı yoksa tok karnına mı almak lazım?

  1. Aç ve tok olarak tüketilebilir.

   Konuda belirttiğim gibi aç karna alırsanız etkisi daha yoğun olur. Ancak her bünye aç karna almak için elverişli olmayabilir. Üzerlik testi yaptıktan sonra kullanmanız uygunsa en düşük miktarlardan başlayarak günlük 2 gramı aşmadan en uygun miktarı bulmalısınız.

   Mideniz ve bünyeniz hassassa aç karna tüketmeniz sorun olabilir.

   1. Monsta dedi ki:

    Çay ve ekmek tamamen kesilmeli mi? Zayıf olduğum için ekmek kesilince daha da zayıf düşüyorum.Cevaplarsanız sevinirim

    1. Çay mümkün olduğunca içmemeye çalışın. Ekmekle ilgili olumsuz bir yargı görmedim ancak mayalı ürünler genel olarak fazla tüketilmemeli. Kullandığım dönemde evde ekmeği kendim yapıp çok azda olsa tüketmiştim. Bir sorun yaşamadım.

error: Korumalı İçerik!