Üzerlik Tohumu, Kullanımı, DMT Etkisi, Faydaları, Zararları ve Diyeti

üzerlik tohumu kullanım şekli, dozları, üzerlik nasıl kullanılır, üzerlik çayı

Üzerlik Tohumu Kullanılan Dozlar ve Üzerlik Tohumu Kullanım Şekli

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır, Üzerlik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ortalama bir çay kaşığı üzerlik 2 gram gelmektedir. Günlük 4 gram üzeri risk olarak belirtilir. Kullanımlarınızı bu ölçülere göre belirleyebilirsiniz.

Şifalı bitkiler arasında bulunan üzerlik tohumunu kullanırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Neden dikkat edilmesi gerektiği içeriğindeki maddelerle ilgili. Bizde çalışmamızı, önerilen günlük iki çay kaşığı miktarını maksimum limit olarak belirleyerek yaptık. (İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bir Bitki Olarak Üzerlik Tohumunun Faydaları) Ölçü olarak hassas ölçülerin herkeste bulunmayacağını düşünerek çeyrek, yarım ve tam çay kaşığı olarak belirttik.

Üzerlik tohumu şifalı bir bitki olarak genelde demlenerek veya doğrudan yutularak kullanılıyor. Ancak gördük ki asıl hızlı etkiyi çiğnenerek tüketildiğinde ve bir çay kaşığı üzerine çıkıldığında göstermeye başlıyor. Tohumlar çiğnenmeden bütün olarak yutulduğunda tümüyle sindirilmeden atılıyor. Ayahuasca konusunu araştıranlar bitkilerin uzun süre kaynatıldığını görmüşlerdir. Üzerlik tohumu da demlendiğinde veya bütün olarak yutulduğunda tümüyle ayrışmıyor.

Üzerlik Etkisini Artırmak İçin!

Eğer kesin ve net bir etki elde etmek istiyorsanız ya bir süre ılık suda bekletip blendırda çektirin veya tümüyle ezilinceye kadar çiğneyin bir süre ağzınızda bekletip o şekilde yutun. Diş etleri, üzerlik tohumu içerisindeki maddeleri çok hızlı bir şekilde metabolizmaya doğrudan beyni etkileyecek şekilde aktaracaktır. Tadı ve kokusundan dolayı bir çoğu için yaptıkları ilk deneme aynı zamanda son deneme olacaktır.

Eğer bu şekilde kullanmakta zorlanıyorsanız çay olarak demleyip, bir miktar limon ilave ederek tüketebilirsiniz veya tohumları bütün olarak yutabilirsiniz ancak bütün olarak yutulduğunda arzu ettiğiniz etkiler çok uzun sürede kendini gösterecektir.

Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde kullanmayı düşünenler günlük çeyrek çay kaşığı kullanmaya başlayarak test edebilirler. Etki süresi fazla olduğu için bir kaç gün arayla çeyrek miktarda 2 çay kaşığını geçmeden miktarı artırın. Kullanmaya başlamadan önce Üzerlik Tohumunun Faydaları başlığı altında yer alan buhar ile alerji testini yapmayı unutmayın.

Aç karna alındığında etki daha sert, hızlı ve uzun süreli olacaktır. Tansiyon sorunu ve midesi hassasiyeti olanlar çok dikkatli olmalıdır.

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Üzerlik Çayı Hazırlanışı ve Kullanımı

Üzerlik tohumu çayı için başlangıçta 1 çay kaşığı üzerlik (2 gram) tohumunu bir su bardağı suya ekleyerek 5 dakika kaynatın.

Etkiyi üzerinizde test ederek üzerlik tohumu miktarını 1 tatlı kaşığına kadar çıkarın. (Her gün bir doz artırabilirsiniz)

Üzerlik tohumu miktarı ve kaynatma süresi etkinin yoğunluğunu değiştirecektir. Ancak genel olarak 5 dakika yeterlidir.

Ayrıca kaynamış bir bardak suya üzerlik tohumunu ekleyerek 5 dakika demleye bırakarak ta üzerlik çayını hazırlayabilirsiniz.

Üzerlik bitkisi tohumunun dış kısmında harmin bulunmasından dolayı üzerlik tohumu kullanımı ve üzerlik çayı baş dönmesi ve dikkat kaybına neden olabilir. Yüksek kontrol ve dikkat gerektiren işlerde kullanımına dikkat edilmeli mümkünse bu gibi durumlarda üzerlik çayı kullanılmamalıdır.

Üzerlik Çayı ve Üzerlik Tohumu Hangi Saatlerde Kullanılmalıdır?

Her bünye farklı tepkiler verdiği için kullanım saatini herkes kendi bünyesine ve ne için kullandığına göre ayarlamalıdır.

Eğer yoğun dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız işten sonra kullanın. Uzun süre evde kalacaksanız, midenizde ve sindirim sisteminizde problem yoksa aç karna kullanmak daha etkilidir ve etkisi daha uzun süreli olur. Kokusuna ve tadına karşı hassasiyetiniz varsa içerisine limon sıkarak ve soğuttuktan sonra kullanın.

Bunun dışında astral seyahat gibi çalışmalar yapacaksanız çalışmadan yarım saat önce günün herhangi bir saatinde kullanabilirsiniz.

Eğer üzerlik kullanımı sizde aşırı enerji yükselmesine neden oluyorsa uyumadan kısa süre önce kullanmayın. Üzerlik bazı bünyelerde hemen uykuya neden olurken bazılarında yüksek enerji artışına neden olmaktadır. Bu durum büyük ihtimalle metabolizmanın işleyişi, beslenme alışkanlığı, psikolojik etkenler, sinir sistemi ve uyku düzeni ile ilgilidir.

Doğal DMT salınımının gerçekleştiği saatler normal uyku düzenine göre gece 2-3 arasıdır. Bu saatlerde üzerlik kullanmak etkiyi ve madde ötesi ile irtibatı artırır. Ancak sonuçlar kullananın ruhsal yönden nasıl bir altyapıya sahip olduğu ile ilgilidir. Uzun süredir astral seyahat, bilinçli rüya, imajinasyon, durugörü, üçüncü göz aktivitesinin artırılması, telepati ve diğer benzer  çalışmalar yapanlardaki etki ile sadece denemek isteyenlerdeki etki farklı olacaktır.

Bilinç ve olarak ruhsal mekanizmalar, hangi niyetle hareket ettiğimize göre şekillendiği için sonuçlarda buna göre değişecektir.

Üzerlik Tohumu Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yukarıda bahsettiğimiz tümüyle ezilerek, çiğneyerek ve ağızda bir süre bekletilerek kullanıldığında çok kısa sürede etkisini göstermeye başlıyor. Bünyesi zayıf, kokuya ve acıya hassasiyeti olanlar mide bulantısı yaşayabilir.

 • Bulantı ve kusma hissi.
 • Gözlerde yanma ve göz kapaklarında ağırlık.
 • Hissizlik ve dikkat kaybı.
 • Tad almada değişim ve iştahsızlık.
 • Umursamazlık, boşvermişlik.
 • Uyku durumuna ve kullanılan miktara göre unutkanlık.

Bizim karşılaştığımız etkiler arasında yer aldı. Etkiler kişiden kişiye ve kullanılan miktara göre değişecektir. Özellikle dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız, uzun süre risk teşkil eden yerlerde yürüyecekseniz, araç kullanacaksanız ve risk grubunda yer alan alet kullanacaksanız üzerlikten uzak durmak daha sağlıklı olacaktır. Veya kullanılan zaman dilimlerini ve miktarı doğru seçmek gerekmektedir.

Not: Üzerlik tohumu kullanımı sırasında fabrikasyon ürünler tüketilmedi. Aşırı yemekten uzak duruldu. Gerekmedikçe doğal olmayan gıdalardan uzak durulmaya çalışıldı. Etkiler tükettiklerinizle ve tüketim oranlarınızla doğrudan ilgili olacağı için sonuçlar çok daha farklı olabilir.

Tütün ile birlikte sigara şeklinde tüketmeyin. Bu konuda mail ile üzerlik tohumunun sigara ile tüketilmesi sonucu bilinç kaybı yaşayanlar olduğu bildirilmiştir. Üzerlik tohumu sigara ile tüketildiğinde beyinde nasıl bir hasara neden olduğu tıbbi olarak bilinmemektedir. Ancak aşırı nikotinle olumsuz etkileşimlere girdiği bazı araştırmalarda yer almaktadır.

Üzerlik Kullanımı ve Belirlenen Olumlu Etkileri

İçeriğindeki Harmalol nedeniyle ortaya çıkan mutluluk ve coşku hissi. Bu his meditasyon ve trans halindeki herşeyle bütünleşmiş olma, herşeyden kopma, yüksek benlik hissi ile benzerlik gösteriyor. Maddesel bağlardan uzaklaşma ve özgürleşme hissi ile benzer.

Bedensel hafifleme hissi. Meditasyon, nefes egzersizleri ve trans çalışmaları sonrası tümüyle gevşeme haline benziyor.

Daha derin ve rahat bir uyku. Uyku üzerinde olumlu etkilerini hepimiz yaşadık. Daha rahat ve derin bir uyku sağlıyor.

Rahatlama hissi. Hem sinirsel hem de psikolojik bir rahatlama sağlıyor.

Maddesel baskıları hafiflettiği için dıştan içe ve içte dışa yönelim daha kolay sağlanabiliyor. Ancak oran aşıldığında dikkat dağınıklığı ile birlikte konsantrasyon zayıflıyor.

Tüm arkadaşlarda veya çoğunda görülmeyen etkileri eklemedik. Üzerlik tohumu kullananlar tarafından sıkça belirtilen rahatsızlıkları üzerlik diyeti yaptığımız için genel olarak yaşamadık. Bazı arkadaşlarda etkiler o anki ruhsal durumlarına göre değişkenlik gösterdi. Tüm sonuçlar aynı zamanda ve sürede görülmedi ancak genel olarak üzerlik kullanımı sonrası ruhsal bir rahatlama söz konusu.

Hafif trans halini andıran insanı maddesel boyuttan uzaklaştıran ve daha sakin bir ruh haline kavuşmasını sağlayan bir etki. Ancak etkiler o anki ruh halinize göre veya sürdüregeldiğiniz zihinsel aktivitelerle de doğrudan bağlantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Daha kolay trans haline geçiş gibi. Normal şartlarda 10 dakikada ulaşılabilecek bir ruh haline ortalama 3 dakika içerisinde ulaşılabiliyor. Özellikle Meditasyon, dini aktiviteler ve trans çalışmalarında derinlik daha kısa sürede ve etkin bir şekilde artıyor.

Üzerlik Kullanımı ve Ruhsal Edinimler

Bizi asıl ilgilendiren bölüm yaptığımız çalışma sonrası ruhsal anlamda elde edeceklerimizdi ve istediğimiz neticeleri aldığımıza inanıyoruz. Etkiler herkeste farklı olmakla birlikte ruhsal hassasiyet ortak edinim oldu.

 • Başka herhangi bir çalışma yapılmasa dahi kısa süreli bir meditasyon sonrası elde edilen rahatlama hissi
 • Rüyalarda netlik ve kolay hatırlama
 • Baş çevresinde özellikle enseden ön kısma doğru uzanan bölgede titreşimlerin artması.
 • Dua, meditasyon ve ruhsal aktiviteler sırasında bu titreşimlerin daha belirgin oluşu.
 • Telepatik algıda artış.
 • Sezgilerde artış.
 • Ruhsal algılamada ve bakış açısında olumlu değişimler.
 • Farkındalık, algı ve bilinç seviyesinde artış.
 • İmajinasyon çalışmalarında yoğunlukta artış.

Doz artışlarında “Parasomni” kategorisinde yer alan “patlayan kafa sendromu” belirtilmiştir. Bu patlayan kafa sendromunda kafatası içerisinde ani ve şiddetli bir patlama sesi duyulabilir.

Kişisel Bazda Farklılıklar

Ortaya çıkan sonuçlar alınan gıdalara dikkat edilmesi, az yeme, az uyuma ve az konuşma gibi etkenlerle birlikte değerlendirildiği için belli bir süre bu uygulamaya üzerlik kullanılmadan da devam edildi. Az yeme, az uyuma ve az konuşma başka hiçbir ek çalışma yapılmadan da ruhsal algılarda değişime neden oluyor ancak buna üzerlik tohumu kullanımı da eklendiğinde bu etkilerin arttığını gördük.

Önemli bir nokta da sonuçlar kesinlikle kişinin bakış açısı ve zihinsel aktivitelerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Çalışmanın bilimsel bir nitelik kazanabilmesi için eklememiz gereken notları, ayrıntıları, karşılaştırmaları ne yazık ki yeterli zaman olmaması, laboratuvar çalışmalarının yapılmaması ve daha çok bireylerin edinimleri üzerine kurgulandığı için eklemiyoruz. Bu nedenle sayfalar dolusu notlardan ve günlüklerden alıntıları da buraya ekleyerek konuyu çok fazla uzatmak istemiyoruz. Bizim için bilimsel kabul edilebilecek kısmı üzerlik içerisindeki maddeler ve bu maddeler hakkında yapılan çalışmaların belgeli olarak ulaşılabilir oluşu.

Konuyu daha ilgi çekici hale getirmek veya tümüyle konudan uzaklaştırmamak adına edindiğimiz tüm ayrıntıları eklemenin de bilimsel olmayacağını düşündüğümüz için tüm verileri ve sonuçları eklemeyi uygun bulmadık. Kişisel ve ruhsal bazda sonuçları etkileyen çok fazla faktörün bulunması, laboratuvar ortamında değerlendirme imkanımızın olmayışı ve sağlığı etkileyebilecek bir konu olması son ana kadar bu yazıyı da yayınlayıp yayınlamama konusunda kararsız kalmamıza neden oldu. Konuyu daha çok üzerlik tohumu ve dmt konusunda bir ön bilgi olarak değerlendirmenizi öneririz.

Son olarak üzerlik tohumu hakkında araştırma yaparken derlediğimiz ve kendimizin de ekleme yaptığı yararlarını eklemek istiyorum.

Sonraki Sayfada

– Üzerlik Tohumunun Faydaları
– Üzerlik Tohumu Nazar İlişkisi
– Üzerlik Tohumunun Kilo Vermede Etkileri
– Üzerlik Tohumu Uykusuzluk Yapar mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 308 YORUM
 1. yaşaralp dedi ki:

  bi zamanlar nikola tesla gibi olcam diye çok içiyordum şimdi içmiyorum ama tekrar düşünüyorum

 2. a.o dedi ki:

  dün gece yarım çay kaşığı üzerlik tohumu aldım hiçbir etki göstermedi herhangi bir problem de yok üzerlik kullanıltıktan sonra diyete devam edilmelimi bir kerelik olsun diye kullandım bir daha da kullanmayı düşünmüyorum ertesi gün normal beslenmeye dönmek et peynir şarap vb tüketmek durumundayım uygun mudur? mao ne zaman normale döner? yarın tekrar eskisi gibi beslenebilir miyim?

  1. Etki bünyeye göre değişir. Yazıda da bahsetmiştim her bünyenin tepkisi farklı olacağı için günlük aşılmaması gereken miktara kadar deneyerek kendi değerlerinizi bulmanız gerekir.
   Düşük miktarlarda tek kullanım sonrası etkiler büyük çaplı olmaz ama her ihtimale karşı 2 gün bekleyin. Bekleme süresi ne kadar artarsa o kadar iyi olur.

 3. ziyaretçi dedi ki:

  merhabalar soruma cevap verirseniz çok mutlu olurum, bu tohumu aldıktan ne kadar sonra normal
  beslenmeye dönebiliriz? diyete devam etmemiz gerekiyor mu kullandıktan sonra da? bu tohum vücudumuzdan tamamen nasıl atılmış olur ve maoi ne zaman normale döner?

  1. Merhaba. Diyete üzerlik kullanmaya başlamadan mümkünse 2 hafta önce başlayın. Üzerlik kullandığınız sürece diyete uymalısınız. Kullanmayı bıraktıktan sonra da 2 hafta devam etmeniz iyi olur.

 4. m.r dedi ki:

  merhaba bu bahsedilen besinleri kullanmamamız gerekiyor ancak gün içinde bazen tüketebiliyoruz tükettiğimiz zaman herhangi birini ardından üzerliği çay halinde veya tohumunu çiğneyerek tüketmek için en az kaç saat beklememiz gerekir bir de üzerliği kullandığımız süre boyunca bu ürünleri hiç mi kullanmamalıyız eğer siz nasıl beslendiğinize dair bilgi verirseniz çok sevinirim vegan ve vejeteryan kişiler için beslenme alternatifi ne olabilir üzerliği kullanırken eğer bilginiz varsa yazabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. Etkiler miktara ve metabolizmaya göre farklılık göstereceği için net bir şey söylemek zordur. Ancak genel olarak 11 saatlik bir etkileşimden bahsedilir. Maddelerin bedenden tümüyle atılıp etkisizleşmesi için 2 hafta gerekebilir. Küçük miktarlar kullanılsa da hassas bir metabolizmaya sahip olanların dikkatli olmasında yarar var.

   Ben kullandığım dönem içerisinde çoğu zaman kendim evde yaptığım ekmekten günlük bir dilim ekmek ve bir tabak çorba (kendi metabolizmama göre baklagil çeşitleri) veya bir dilim ekmek gün boyu iki yumurta, bazı günler sadece doğal zeytinyağı ile bir dilim ekmek, ağırlıklı olarak elma başta olmak üzere meyve ve ihtiyacım kadar su tüketmeye çalıştım.

   Ek olarak

   * Zencefil çayı
   * Tuz olarak sadece kaya tuzu
   * Yaptığım ekmeğin içerisine zeytin yağı
   * Dişler için diş macunu yerine florür içermeyen macun veya zencefil+zerdeçal
   * Günlük spor ve yürüyüşler

   Daha sonra kullanmaya başladığım ve sakıncasını görmediğim GDO’lu olmayan doğal susamdan üretilmiş tahin eksilen vitamin ve mineraller için düşünülebilir. Doğal pekmezde buna eklenebilir.

   Vegan ve vejeteryan beslenme ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olan biri ile görüşmeniz daha sağlıklı olabilir. Bu konuda Nazlı Luna ile görüşebilirsiniz. Vegan beslenme konusunda daha ayrıntılı bilgiye sahip.

 5. Yavuz dedi ki:

  Üzerlik ve probiyotik besin destekleri etkileşime girebilirmi? Probiyotik kapsül ve üzerlik tohumunu beraber kullanırsak bir sorun yaratırmı?

  1. Bu konuda ayrıntılı bilgim yok. Besin desteğinin içeriğine bakarak konuda belirtilen besinlerle karşılaştırabilirsiniz.
   Veya kullandığınız ürünlerin üreticileri ile görüşerek üzerlik içeriğindeki maddelerle olumsuz bir etkisinin olup olmadığını sorabilirsiniz.

   1. Yavuz dedi ki:

    Ekşi mayalı ekmek te üzerlik ile etkileşime girermi.?
    Eğer ekşi mayalı ekmek yemiş isek üzerlik kullanmak için nekadar süre beklememiz gerekir.

    1. Mayalı ürünler önerilmez. Ekşi maya ile ilgili özel bir tabir kullanıldığını görmedim ancak sorunun mayalanma sonrası ortaya çıkan oluşumlarla ilgili olduğunu gözönünde bulunduracak olursak kullanılmaması daha uygun olur. Mümkünse üzerlik kullandığınız sürece ince mayasız yufka tarzı ekmek kullanabilirsiniz.

 6. Emirhan dedi ki:

  Merhabalar ben bir yerde ufak bir bilgiye denk geldim her kesin tanidigi nicola teslanin annesinin her gece teslaya yatmadan önce üzerligi kaynatip suyunu icirip yatiyormus sizinde bir bilginiz varmi acaba tarifi hakinda bir net bilgi bulamadim

  1. Merhaba. O bilgiyi bende okumuştum. Araştırdım ama malesef tarifi hakkında bir ayrıntı yok ne yazık ki.

 7. Yusuf BASAT dedi ki:

  Merhaba Burak Bey. Öncelikle faydalı makaleleriniz için ve cevaplarınız için teşekkür etmek istiyorum. Sorum şu; belirtilen oranlarda günde bir kere üzerlik çayını içmeye bu gün itibari ile başladım, çayı içmeden önce içme esnasında yahut içtikten sonrası için sigara kullanımı nasıl olmalıdır?

  1. Merhaba Yusuf Bey. İçtenliğiniz ve samimiyetiniz için ben teşekkür ederim. Dilerim sizin için yararlı bir deneyim olur.

   Öncelikle şunu belirteyim, Üzerlik tohumu içmeye başladığınızda da farkedeceksiniz, üzerlik sinirleri yatıştırır ve psikolojik olarak insanı rahatlatır. Mide ve sindirim sorununuz yoksa aç olarak tükettiğinizde etkisi daha yoğun olur. Bu evrede sigara kullanmadığınızda yaşadığınız gerginliği büyük oranda yaşamazsınız. Kendinizi gözlemleyin eğer yaşayacağınız rahatlık sizi tatmin ederse sigarayı içmemeye çalışın. Sigarayı bırakmak isteyenlere gerginlik yaşanmasına engel olmak için de benzer etkilere sahip ilaçlar verilir. Sigarayı bırakma niyeti ile de kullanırsanız kendinize güveniniz geldiğinde bu konuda bir adım atabilirsiniz.

   Eğer uzun zamandır sigara kullanıyorsanız ve bırakmak için kendinizi hazır hissetmiyorsanız, sigarayı yoğun etkinin olduğu 4-6 saat sonrasında kullanmaya özen gösterin. Önce üzerlik çayınızı için, yoğun etkisinin geçmesini bekleyin. Bu aşamada üzerlik sizi büyük oranda rahatlatacaktır. Daha rahat nefes alıp verdiğinizi hissedeceksiniz. Sonra sigara kullanın.

   Üzerlik çayı öncesinde de sonrasında da nikotinden dolayı sigara kullanmak olumsuz etkileşimlere neden olacaktır. Ancak siz mümkün olduğunca durumu lehinize çevirmeye çalışın. Bir kaç deneme ile en uygun zamanı bulacağınıza eminim.

 8. Mustafa Gül dedi ki:

  Merhaba Bukra bey.
  Manna denen şey gerçek mi,
  Siz tecrübe ettiniz mi?
  Eğer herhangi bir deneyiminiz varsa paylaşır mısınız lütfen.

  1. Merhaba Mustafa Bey. Manna tecrübem olmadığı için bir şey söyleyemem. Manna ve farklı adlarla anılan içerikler sonunda yer alan belgeselde benzer deneyimler aktarılmaktadır. Bu deneyimleri içeriğin adı ne olursa olsun sadece belli bir ruhsal aşamaya gelenlerin kontrollü ve bilinçli bir şekilde yaşadığını düşünebilirsiniz.

 9. Duygu dedi ki:

  Diyeti diye başlığa eklemişsiniz ama ben herhangi bir diyet programı göremedim. Sadece yenilmeyecekler listesi var. Diyet bu mu acaba?

  1. Diyet “belirli kurallarla belirlenmiş beslenme kısıtlaması” olarak ta tanımlandığı için sadece kısıtlanan besinleri ekledik. Ayrı bir tablo oluşturmadık. Sonuçlar kişiden kişiye değişeceği için konuda da belirttiğim gibi genel bir diyet için bir diyetisyenle görüşülmesi daha uygun olacaktır. Aksi taktirde herkes için ayrı bir diyet oluşturmak gerekir. Ancak metabolizmanızı iyi tanıyorsanız Yapılması gereken diyette yani yapılacak beslenme kısıtlamasına dahil edilmesi gereken besinler listede bulunan besinlerdir.

 10. Duygu dedi ki:

  Merhaba. Kargı kamışyla çay yapmak istersek ondan ne kadar kullanmalıyız?

  1. Merhaba. Kargı kamışı ile sonucu etkileyecek bir oran belirleyecek kadar deneme yapmadık. Üzerlik tohumu miktarının sonucu büyük oranda etkilediğini gördüğümüz için daha çok üzerlik tohumuna ağırlık verdik. Sonucu asıl etkileyen ise Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? konusunda mevcut

 11. SAMİ ALTIN dedi ki:

  Üzerlik tohumunun kaynatılan suyunu hangi saatlerde içmeliyiz ve en hızlı sonuç almak için nasıl bir yol izlememiz lazım ayahuasca çayının elinizdeki imkanlarla kısa video yapma şansınız varmı. dipnot: sitenizdeki bütün verdiğiniz bilgileri okudum.

  1. https://www.parapsikoloji.net/uzerlik-tohumu-kullanimi-ve-dmt-etkisi/4/ sayfasında “Üzerlik Çayı ve Üzerlik Tohumu Hangi Saatlerde Kullanılmalıdır?” başlığı altında cevap olarak konuya ekleme yaptım.

   ayahuasca ile ilgilenmedim üzerlik tohumu doğru kullanılırsa gerek olduğunu da düşünmüyorum. Ayahuasca çayı etkilerinden dolayı yalnız kullanılmamalıdır. Sayın Nazlı Luna Hanımın deneyimlerini aktardığı Ayahuasca Deneyimi ve Perde Arkasındaki Varlığımız ve Ayahuasca Kullanımı Sonrası Ego Çökmesi yazılarını okumuşsanız bu deneyimlerin yalnızken ne kadar sorunlu olabileceğini de tahmin edebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa Nazlı Hanımın yaptığı gibi turlara katılarak deneyim yapamanız daha doğru olabilir.

   1. SAMİ ALTIN dedi ki:

    Düzenli kullanmama rağmen ruhsal olarak veya rüya yı kontrol etme gibi birşey olmadı sezgide algıda bi dehişiklik yok biraz daha farkındalık olmamız için daha napıcaz..?

    1. Üzerlik ve diğer hiçbir madde tek başına yeterli değildir. Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır?

     Beslenme alışkanlıkları, alınan üzerlik miktarı, metabolizma farklılıkları ve kullanım süresi ortaya çıkan sonuçları kişiden kişiye değiştirecektir.

 12. Murat dedi ki:

  Bi bardak suyaYarım çay kaşığı kadr atıp içmek istesem yinede diyet yapmak gerekir mi? Diğer alemle falan işim yok 🙂

  1. Bunu kendi metabolizmanıza sormanız gerekiyor Murat Bey. Eğer üzerliğe karşı alerjiniz yoksa riski göze alıp deneme yanılma yoluyla da ölçebilirsiniz. Her bünyenin vereceği tepki farklı olduğu için net bir şey söylemek doğru olmaz.

 13. Samet dedi ki:

  Uzerlik otunu kaynatıp buharını içine çekmek allerjik rahatsızlığı tedavi ediyor diye duydum bilgi verir mısınız ürtiker rahatsızlığı için ne önerirsiniz

  1. Geçmiş olsun. Bu konuda bir bilgim yok ne yazık ki. Mail adresinize bilgi alabileceğiniz bir link gönderdim.

 14. Hakan dedi ki:

  Selamlar, bu kargı kamışı üzerlikle tam olarak nasıl kullanılır acaba, yapraklarımı yoksa gövdesimi?

  1. Selamlar. Biz gövdesini kullanmıştık. Fazla sertleşmemiş kısımlarını.

 15. Sam dedi ki:

  Ben ilk üzerlik çayına başladığımda yoğun şekil de kaşımın ortasında titreşimler baskılar gün ışığında bile oluyodu ama sonra olmamaya başladı aylardır çayını kullandım ve şuan hiç birşey olmuyo sebebi nedir

  1. Sadece üzerlik ile bir noktaya kadar ulaşabilirsiniz. Kullanılan madde ne olursa olsun sadece bir basamak olarak değerlendirilmelidir. Genel olarak bu tür bitkiler belirli bir süre ara verilerek kullanılmalıdır. İki gün kullanıp bir gün kullanmamak veya iki hafta kullanıp bir hafta kullanmamak gibi. Kullananın bünyesine göre etki değişecektir.

   Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? yazısına bakabilirsiniz.

   1. Sam dedi ki:

    üzerlik çayı başka nasıl kullanılır kullanma aralığı nedir hızlı geliştirmek için başka öneri veya ritüeli varmıdır ve ayahuasca çayın tarif video çekme şansınız varmıdır

    1. Üzerlik çayı ile ilgili diğer bir tarifi Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır? konusunda bulabilirsiniz.
     Üzerlik ruhsal çalışmalarla desteklendiğinde istenilen sonuçlar daha sağlıklı bir şekilde alınabilir. Üzerlik tohumunun ayrıca sıcak suya konularak buharından ve tütsüsünden yararlanılır. Her durumda yüksek miktarlar konuda belirttiğimiz olumsuz durumlara neden olabilir.

     Ayahuasca ile ilgili Ayahuasca Deneyimi ve Perde Arkasındaki Varlığımız ve Ayahuasca Kullanımı Sonrası Ego Çökmesi konularına bakabilirsiniz. Ayahuasca bBireysel uygulama için uygun değildir.

 16. sel dedi ki:

  merhabalar üzerlik tohumu çayını az önce içtim . alerjik veya mide ile alakalı herhangi bir durumla karşılaşmadım fkat başıma bir ağırlık çöktü sanki. uykumu getirmeye başladı. herhangi birşey olmadı bende. yoğurt yemek dışında listeye göre şeyler kullanmadım.

  1. Merhaba. Etkiler her insanda farklı olabilir. Alerji ile ilgili bir sorun yoksa ve buna rağmen ağır gelmişse kullandığınız üzerlik tohumu miktarını düşürerek deneyin. Yoğurt ekşilik oranına göre olumsuz etkisini artırır. Üzerlik tohumu ile birlikte kullanılmaması tavsiye edilir.

   Belli bir süre sonra ağır uyku hali çoğu zaman görülen bir durum.

  2. Ed dedi ki:

   Üzerliği çay olarak pek etkisini görmüyorum ben de pek. Ama ağızda çiğneyip yeyince etkisini görüyorum.

 17. Bülent dedi ki:

  Tam üzerlik tohumu yediğim zamanlara denk geliyor hiçliğe gitmem bir sefer oldu biranda herşey sustu ve benim dedim sadece ben herşey kayboldu hiçlikteydim o an aklınıza hiçbir şey gelmiyor bilinç susuyor ve dünyanın gerçekten varlığın bir hayali olduğunu anlıyorsunuz. O kadar farklı tecrübelerim oldu fakat bu üzerlik başka birşey yaptı bende

 18. Mevlüt dedi ki:

  Merhaba Burak bey ve arkadaşlar.Bi sorum olacaktı.Bir yakınım epilepsi hastası ,Kepra adlı epilepsi ilacı kullanıyor.Üzerlik tohumu çayı içse faydası olurmu ,yada ilaçla birlikte zararlımı olur?

  1. Merhaba Mevlüt Bey. Bu konuda yapılan bazı araştırmalar var. Ancak ilacı yazan doktorunuzla mutlaka görüşün fikrini alın. İlacın üzerlik ile birlikte veya sonrasında ne gibi etkileri olabileceği iyi bilinmelidir.

   Bahsi geçen rahatsızlıkla ilgili açıklamaları kaynakları ile birlikte aşağıya ekliyorum.

   Üzerlik tohumu, çeşitli hastalıkların tedavisi için Hint tıbbında yerel olarak kullanılmaktadır. Mide şikayetleri, idrar ve cinsel bozukluklar, epilepsi, adet problemleri, zihinsel ve sinir hastalıkları vb. Alanlarda kullanılır. Bitkinin içeriğinde alkaloitler (harmin, harmalin, harmalol ve peganin), steroid (lanosterol ve kryptogenin) ve Yağ asitleri / uçucu asitler / sabit yağ (palmitik, stearik, arakidik, behenik, oleik, linoleik asitler, β-sitosterol) vb. bulunur. Kapsamlı literatür araştırmasına dayanarak, fitokimya, farmakognozi, toksisite verileri ve tıbbi kullanımlar tartışılmıştır. Bitkinin bilimsel bilgisi, elektronik (Google alimi, pub med) ve ayurveda ve etnofarmakolojinin bazı eski klasik kitaplarından oluşan bazı kaynaklardan toplanmıştır. Ek olarak, bu yazının, son 25 yıldan beri ilacın başlıca farmakolojik ve önemli bulgularını içeren literatürü kapsamaktadır. Kaynak

   Bu bitki için TIM’de bildirilen tıbbi özellikler, modern fitoterapide gösterilenlerle karşılaştırılmıştır. TIM özelliklerinden bazıları, emetik ve analjezik aktiviteler gibi modern fitoterapide doğrulandı ve bazıları, felç, epilepsi ve uyuşukluk üzerindeki terapötik etkileri gibi modern fitoterapide değerlendirilmedi. Son olarak, bu derleme, diğer araştırmacılara, Peganum harmala’nın (üzerlik tohumu) TIM özelliklerini etkili bir doğal ilaç olarak kullanmaları için kanıt sağlar. Güvenliği ve terapötik etkinliği değerlendirmek için uygun klinik öncesi ve klinik çalışmalar önerilmektedir. Kaynak

 19. Omer dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ve Burak Bey. Yorumlarınızı okuduğum da bir çok arkadaşını nefsi ile Astra seyhat ve manevi yükselişe meraklı oldunu anladım. Burak beyin aklı selim cvp ları da gayet yerinde buldum u belirtmek isterim. Ve teşekkür ederim. Lakin herşeyden önce çok önemli olan bir durum var o da ” Niyet ” çok çok önemli !!! Niyetleriniz ALLAH CC için değilse yaşanacak olayların büyük bir kısmı hüsran ile bitme ihtimali çok yüksek. Tavsiyem ne yaparsanız yapı Niyetiniz sağlam yapın.

  1. Merhaba. Teşekkürler Ömer Bey.
   Evet. İnsan, niyeti ne ise ona göre yol alır.

   1. İsmail dedi ki:

    Tarık Dora bey ben isimden dolayı yoğurt yemek zorunda kaliom birde ben dün üzerlik tohumu almıştım tütsü için tavada yaktım bitane tohum yedim sadece tam yattım beynimde iki elektrik kablosunu birbirine captirirsin aynı beynimde patlama oldu sağ kolum havaya kalktı resmen acaba neden

    1. İşinizden dolayı yoğurt yemek zorunda kalıyorsanız yoğurdun ekşi olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Anlattığınıza göre tütsü olarak kullanıyorsunuz. Bu durumda sonuç nasıl olur bilgim yok, ağızda çiğneyerek tüketilmediği için doğal olarak sindirim sistemini doğrudan etkilemeyecektir.

     Bahsettiğiniz patlama sesi konusunu https://www.parapsikoloji.net/uzerlik-tohumu-kullanimi-ve-dmt-etkisi/4/ sayfasına eklemiştim. Parasomni, “patlayan kafa sendromu” olarak adlandırılan bir durum. Sadece üzerlik kullandığında bu sendromu yaşayanlar olduğu için konuya ekledim. Korkulacak bir durum değil ancak bu konu ile ilgili net bir bilgi de yok.

 20. Özgür zeybek dedi ki:

  Tavuk etimi tavuk cigerimi yenmemesi gerek azda olsa bazen tavuk eti yenilebilirmi

  1. Ciğer yenmemeli. Tavuk etinde bir sorun yaşamadım. Herkeste durum aynı mı bilmiyorum.

 21. Abdullah Gök dedi ki:

  Altan Bey, Fermente ederek kullandığını söylemiş. Fermente yöntemini bizimle paylaşır mı acaba?

 22. ahmet mongan dedi ki:

  Kullanılmaması gereken besinlerde ringa balığı var. Tüm tuzlanmış balıklar mı sadece ringa balığı mı acaba?

  1. Sanırım traminle ilgili bir durum. Ringa balığına özel olduğunu sanmam.

 23. Ferda dedi ki:

  Merhabalar bakabildigim kadar bulamadim soruma cevap onun için sormak istedim üzerlik tohumunun emzirmede etkisi nasıl olur . Teşekkür ederim site harika bilgiler içeriyor.

  1. Merhaba rica ederim.
   Yabancı bir kaynakta süt artırımı için kullanıldığından bahsedilmiş. Ancak nasıl, hangi miktarlarda tüketildiği ve nelere dikkat edildiği konusuna değinilmemiş. Dikkatli olmakta yarar var. Süte karışan maddelerin çocuğu nasıl etkileyeceği bilinemez.

   İfade şu şekilde geçmektedir
   “Göz bozukluklarını tedavi etmek ve anne sütü üretim hacmini arttırmak için kullanılır. Antitümör, Antiviral, Antibakteriyel, Aromatik, Psikotropik..” Kullanımı ve ölçüleri hakkında bir bilgi bulunmamakta. Sonuçları hakkında bilimsel bir veri yok ne yazık ki. Hamilelikte kullanımı kesinlikle önerilmemekte.

 24. melik kartal dedi ki:

  selam hocam ben bu üzerklik tohumunu sabah akşam 2,5 çay kaşığı ve akasya kökünden de bir tutam olmak üzere 2,5 su bardağı suda 40 dakika kaynatarak içiyorum ancak ne faydasını gördüm nede yan etkisini ve bunu bir haftadır uyguluyorum şimdi hocam benim uygulamamda mı bir sorun var bende mi bir sorun var yoksa zamanda mı sorun var ben bunu merak ediyorum cevap verirseniz sevinirim.

  1. Selam Melik. Bünye farklılıklarını gözardı ediyorsunuz. Sonuçlar herkeste aynı olmaz. Bu karışımı kullanmadan konuda bahsedilen diyeti uyguladınız mı?

   1. Adem oğlu dedi ki:

    Bir kaç gün bir kaç gram üzerklik tohumu kullanmakla DMT salgilsmaz, ancak rüyalar kontrollü olmaya başlar, oda Kalp gözünün 70 perdeden biri açılmış olur, diyet doğru ama kalp gözün aralamasi için kalbteki dünya üzerindeki bütün herşeyi çıkartıp sadece Allah olursa, ibadet olursa, zikir olursa, frekans yükselmesi olursa DMT hormonu harekete geçer, ama uzun soluklu bir uyanistan sonra mümkün, yani ölmeden önce ölmek ile mümkün karanlıkta kalmak, açlık, ve susmak ile mümkün,
    herşeyin hızlanmasıni isteyen Manna kullansin derim, bak gör nasıl Selamun Aleyküm dersin bitkilere, hayvanlara, görünmeyenlere….
    bende size Selamun Aleyküm diyorum uyanmak isteyen ruhlara, bedenlere..

    1. Aleyküm selam.
     Manna hazır olmayanlar için büyük bir risktir.

     1. İsmail dedi ki:

      Manna yapabiliyonmu Adem oğlu biliyorsan yapmasını yolla sanki yolda bulunuyor manna. mannada 33 gram altın var yapın da bizde faydalanalım

 25. Esma dedi ki:

  Merhaba bende anksiyete ( kaygı bozukluğu ) problemi var. Aksamlari üzlerlik yutarak tedavi edildiğini öğrendim. Uzun süredir de antidepresan kullanmıyorum ancak üçüncü gözün acilması, astral seyahat yada cinleri görebilme ihtimali yada onların musallat olması gibi durumlardan korktuğum için kullanamıyorum. Sizce kullansam böyle seylerle karşılaşırmiyim?

  1. Sadece üzerlik kullanılarak bu bahsettikleriniz yaşanmaz. Doğuştan ruhsal hassasiyeti olanlar üzerlik kullanmadan da bu saydıklarınızı yaşayabilir. Bahsettiklerinizin yaşanması ruhsal hassasiyeti artırıcı çalışmalarla ve farklı üzerlik formülleri ile ilgili bir durum. Konuda bahsedilen uyarıları dikkate alarak ve doktorunuzla görüşerek kullanmaya çalışın. Üzerlik Tohumu Antidepresan Yerine Kullanılabilir mi? konusunda da bahsettim üzerlik bitkisel doğal antidepresan etkilerine sahip. Miktara ve diyete dikkat edin.

   Farklı kullanımlar için: Ruhsal Gelişimde Üzerlik Nasıl Kullanılır?

 26. Esma dedi ki:

  Üzerlik tohumu turşu ile birlikte tüketilebilir mi?

  1. Turşular salamura edildiği için üzerlik ile kullanımı uygun görülmez. Belki düşük miktarlarda ve bir defaya mahsus üzerlik kullanımı belirgin olumsuzluklar ortaya koymayabilir ama uzun süreli kullanımlarda turşu risk oluşturacaktır. Sağlığınız için yazıda belirtilen kullanıma uymanız daha doğru olacaktır.

 27. Altan dedi ki:

  Ben bunu iki ayda bir fermente ederek kullanıyorum astral seyahat yapıyorum fena bişey yanlız fermente etmeden olmaz bedeninden çıkarıp ruhunu alerm alem gezdiriyor ama çok saglam bir kalbi olması lazım bunu yapacak insanın ona göre

  1. Abdullah Gök dedi ki:

   Fermente yönteminizi bizimle paylaşır mısınız.

  2. Abdullah Gök dedi ki:

   Altan Kardeşim, fermente yöntemini bizimle paylaşabilir misiniz?

  3. Özgür dedi ki:

   Slm altan bey fermante olayını rica etsem anlatabilirmisiniz saygılar

 28. Mustafa dedi ki:

  Teşekkürler cevabınız için
  Başka bir sorum var üzerlik tohumunu soğuk suya koyup 1 saat kaynatıyorum bu süre içinde ki maddelerin suya karışması için yeterli mi yoksa suyu ile beraber üzerlik tohumlarını çiğneyip yutmama gerek varmı ?

  1. Rica ederim.
   Kaynatma süreleri kullanım amacına göre değişir. Sadece çayını yapıp tüketecekseniz 10 dakika ile 30 dakika arasında hafif ateşte kaynatmanız yeterli. Çayını yaptıktan sonra tohumlarını yutmanıza gerek yok.

 29. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Tarık bey bizim yazlık evimiz hemen ırmak yanında kıyısında uzun boylu kamışlar var 2 3 metre bunlar kargımı oluyor tohumları yumuşak yün gibi sarı renk.

  Kesip kurutup üzerlik ile birlikte demleyeyim diyorum olurmu?

  Bide Marul salatalık falan yiyorum dondurma tüketiyorum bunları kesmeli miyim ?

  1. Merhaba Mustafa Bey.
   Büyük ihtimalle kargı kamışıdır. Arama motorlarında görsel olarak aratırsanız karşılaştırma imkanınız olur.
   Kurutulması ile ilgili bir bilgim yok. Daha çok yaşken kullanılır.
   Marul ve salatalıkla ilgili bir sorun yaşamadım ve duymadım. Dondurmanın içeri de önemli. Süt ve süt ürünleri ekşimeye yüz tuttuğunda daha sorunlu olur. Sindirim sisteminizde sorun olduğunda tüketimi kesin veya hiç risk almayın.

 30. Ersoy dedi ki:

  Merhaba. Üzerlik kullanırken yenmemesi gerekenler listesi yerine tüketilebilecek besinler listesi yazar mısınız? Ben kahvaltıda peyniri çok severim. Daha önceki üzerlik kullanma sürecimde sabah kahvaltıda peynir yemiştim ve sindirim sorunu yaşamamıştım. Ancak öğlen üzerlik çayını içip akşam lahmacun yediğimde o kıymalar sanki midemde saatlerce kalmıştı.
  Anladığım kadarıyla üzerlik sindirim sistemini etkiliyor. Ben kahvaltıda peynir yemekten bir zarar görmedim. Bu yüzden tüketmeye devam edicem. Ama kırmızı et ve üzerlik çok sakıncalı oluyor.
  Bunun dışında zeytin, domates, salatalık, akşamları sebze yemekleri yiyebiliriz değil mi? Sardalye balığı vs. gibi balık türlerini yiyebilir miyiz?

  1. Merhaba. Yenmesi gerekenler listesini ilk sayfada belirtilenler ve tramin içermeyen besinler olarak ele alabilirsiniz. İsim isim yazmak sayfalar sürecektir.

   Etkiler kişiden kişiye, besinlerin tüketim miktarına, metabolizmanın işleyişine ve besinlerin durumuna göre değişir. Veya farklı besinler birlikte alındığında farklı etkiler ortaya çıkar.

   Sardalya balığı hakkında bilgim yok ancak hangi balık olursa olsun salamura edilmişse dikkatli olmakta yarar var.

 31. yusuf dedi ki:

  ben cayini yapip iciyorum.. yan etkisi yok..
  dmt salgilanmasi umudundayim.. florud vs tuketimini durdurdum.. hazir gida tuketmiyorum.. hayvansal gidalardan uzaklastim. dmt nin vucudumda arttigini nasil farkederim..??

  1. Eğer ruhsal derinleşme ile ilgili çalışmalar yapıyorsanız bunu kısa sürede farkederseniz. Ruhsal algılarda ve derinlikte artışlar olacaktır. Enerji bölgelerindeki titreşimlerde de artışlar olmaktadır. Nasıl hissedeceğiniz daha çok ne yaptığınız veya ne yapmak istediğinizle ilgili olarak değişecektir.
   Normal yaşamınızda daha sakin ve huzurlu olursunuz. Sinir sistemini olumlu yönde etkilediği için gereksiz sinirlenmezsiniz.

 32. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben üzerlik tohumu kullanıyorum yan etkisini görmedim 3 gün kullanıp 3 gün kullanmıyorum 1.5 çay kaşığı çiğneyerek yutuyorum sizce yeterli mi ve üzerlik tohumu epifiz bezinin kirecini çıkarır mı ?

  1. Merhaba. Yeterlilik konusu kişiden kişiye, metabolizma hızına ve ne için kullandığınıza göre değişir. Genel olarak uzun süreli bir kullanım düşünüyorsanız miktarın az olması daha iyidir. Ancak miktarı yazıda bahsedilen oranları aşmadan kendinize göre ayarlamanız daha doğru olur. 1 çay kaşığı alıp baygınlık geçirenlerde var hiç etkilenmeyenlerde..
   Epifiz bezi ve kireçlenme konusundaki etkileri ile ilgi bilimsel bir çalışma şu ana kadar görmedim. Ancak ortaya çıkan etkilere dikkat edildiğinde epifiz bezinin sağlıklı çalıştığında ortaya çıkan sonuçlara benzer sonuçlar ortaya çıkmakta.

 33. cenk dedi ki:

  Kargı kamışını İstanbul’da nerede bulabilirim?

  1. Sahile yakın sulak yerlerde, göl ve dere kenarlarında bulunabilir. Ancak bu mevsimde bulmanız mümkün olmayabilir. Bahar ve yaz aylarında araştırabilirsiniz. Bu aylarda Akdeniz kıyı kuşağında bazı yerlerde bulunabilir.

  2. Sinan dedi ki:

   Arkadaş merhaba ben dün gece 2:30 civarı uzerlik içtim fakat sabah 12:30 dan itibaren kusma başladı kalbim carpinti yapıyor doktora gitmeli miyim geçerli acil cevap verirseniz sevinirim

   1. Geçmiş olsun. Tarihi geçmiş, başka bir üyeye sormuşsunuz ama bende cevap vereyim.

    Üzerlik tohumu dikkatli kullanılmadığında yaşadığınıza benzer sorunlara neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka yazıda belirtildiği gibi alerji testi yapın, ilk sayfada bahsedilen besinlerden uzak durun.
    Kusma rahatlatır ama eğer kendinizi iyi hissetmezseniz her ihtimale karşı hastaneye gidin.

 34. Sercan dedi ki:

  Hayır, öyle olağanüstü bir bitki değil.
  1,5 buçuk çay kaşığı çiğnedim, yuttum. hiçbir şey olmadı.Karanfil çiğne yut daha iyi.

 35. Yunus diye göründüm dedi ki:

  Sizce Mevlana da tiramin diyeti yapıyor muydu?

  1. Diyete ihtiyaç duyduklarını sanmam. Bir çoğu bedenin ihtiyacından fazlasını yemezdi.

 36. Kayhan dedi ki:

  Hiç bir madde karıştırmadan çay tüketimi şeklinde az miktarda kullanmak doğru olur mu? Bekletmelimiyiz.

  1. Herhangi bir karışım yapmanıza gerek yok. Diyete uyarak, üzerlik tohumuna alerjiniz olup olmadığını kontrol edin, belirtilen miktarları aşmamaya çalışın yeterli.

 37. Ayşe dedi ki:

  Hemoroid için aldık biz bu yararı faydası olur mu acaba ?

  1. Üzerlik tohumu hemoroid için yararlı bitkiler arasında geçmekte. Hafif kavurup toz haline getirdikten sonra yoğurt veya balla karıştırarak kullanıp fayda görenler olmuş.

 38. Ulaş Arslan dedi ki:

  Tekrardan merhaba. Dün bi sorum olmuştu. Salça, konserve gıdaların zararı ile ilgili. Ayrica kac gün sürmeli demiştim. 28 günlük – minimum 2 haftalık – bi diyetten söz ettiniz.
  4 gündür diyetteyim. Çalıştığım iş ve yaşam tarzım bu kadar uzun bi süreye musait degil. 1 haftalik diyet sonunda 1 bardak üzerlik çayı içsem üst düzey bi zarar görür müyüm? Zehirlenme vs…

  1. Merhaba. Bu konuda kesin bir şeyler söylemek ne yazık ki çok zor. Çünkü metabolizma hızlarından dolayı etkiler herkeste farklı olmakta. Uzun süre beklemeyecekseniz kullandığınızda, konuda belirttiğim gibi en düşük miktarlardan başlayın. Kahve, enerji içeceği gibi yüksek kafein içeren içeceklerden uzak durun. Çarpıntı, olağandışı tansiyon değişimleri ve bulantı durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurun. Üzerlik kullanımının özellikle kullanım miktarı ve dozunun artırıldığı durumlarda yüksek dikkat gerektiren işlerde olumsuz etkileyeceğini ve risk oluşturacağını unutmayın lütfen.

 39. Ulaş Arslan dedi ki:

  Merhaba. Yemememiz gerekenler konusunda epey takinti yaptım. Bu sabahtan itibaren başladım diyete. Örneğin salça, beklemiş konserve halinde olduğu için zarar verir mi ? Makarna, pilav, bulgur, patates ile besleneceğim. Bazen yemeklere salça koymak istiyorum. Sizce bunun zararı olur mu ?
  Bir de kac gün sürmeli bu diyet. 2 gün once şarap içmiştim. Mesela vücuttan temizlenme süresi nedir. Ona göre üzerlik çayını yapacağım bi kaç güne.

  1. Merhaba. Salça konusunda bir bilgim yok. Yoğun kullandığım dönemde salça katılmış yemek yemedim. Diğer zamanlarda ise bir zararını görmedim. Salça konusunda yeterli bilgim ve deneyimim olmadığı için yanıltmak istemem. Ancak yaklaşımınız mantıklı. Uzun süreli kullanacaksanız sağlık açısından takıntılı olmakta yarar var. Mevsimi geldiğinde salça yerine taze domates kullanılabilir.

   Bedene giren bir maddenin tümüyle atılması ile ilgili 40 günlük bir süreden bahsedilmekte. Ancak maoi’lerle ilgili konularda dikkat edilmesi gereken gün sayısı için 28 günlük bir süreden bahsedilir. Üzerlik kullanımı veya antidepresanlarla ilgili kullanımdan önce ve kullanım sonrası için ortalama süre iki haftadır.

 40. DEPRESIYYON DAN dedi ki:

  Aç karnına mı yoksa tok karnına mı almak lazım?

  1. Aç ve tok olarak tüketilebilir.

   Konuda belirttiğim gibi aç karna alırsanız etkisi daha yoğun olur. Ancak her bünye aç karna almak için elverişli olmayabilir. Üzerlik testi yaptıktan sonra kullanmanız uygunsa en düşük miktarlardan başlayarak günlük 2 gramı aşmadan en uygun miktarı bulmalısınız.

   Mideniz ve bünyeniz hassassa aç karna tüketmeniz sorun olabilir.

   1. Monsta dedi ki:

    Çay ve ekmek tamamen kesilmeli mi? Zayıf olduğum için ekmek kesilince daha da zayıf düşüyorum.Cevaplarsanız sevinirim

    1. Çay mümkün olduğunca içmemeye çalışın. Ekmekle ilgili olumsuz bir yargı görmedim ancak mayalı ürünler genel olarak fazla tüketilmemeli. Kullandığım dönemde evde ekmeği kendim yapıp çok azda olsa tüketmiştim. Bir sorun yaşamadım.

error: Korumalı İçerik!