Banyoda Başka Birinin Varlığını Hissetmek

Banyoda Başka Birinin Varlığını Hissetmek

Banyoda Başka Birinin Varlığını Hissetmek

Hepimiz zaman zaman evde veya farklı bir yerde tek kaldığımız zaman göremediğimiz ama mutlaka orada olduğunu hissettiğimiz bir canlının olduğu hissine kapılırız. Çoğu zaman ”Banyoda Başka Birinin Varlığını Hissetmek” olarak ifade edilen bu göremediğimiz varlık ile ilgili hissin kaynağını merak eder ve ne olduğu konusunda endişeye düşeriz. Çoğu ise banyoda iken; içeride farklı bir kişinin olduğu hissine kapılarak hemen banyodan çıkmak, banyo kapısını kapatmadan yıkanmak veya banyo kapısını kilitleyerek yıkanmak isteyebilir.

Hatta bazı insanlar bu korku dolayısı ile doktora giderek ”sanki birisi var gibi hissediyorum ve çok korkuyorum, asla yalnız kalamıyorum” şeklinde sorununu dile getirerek çözüm bulmaya çalışır.

İyi haber: Uzmanlar bu durumun farkında!

BBC Türkçe’de yayınlanan habere göre, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Giulio Rognini, yaptıkları araştırmalar ve kendilerine gelen bilgiler doğrultusunda bu hissi şu sözler ile tanımlıyor; ”insanlar başka birisini hissediyor ancak bu kişiyi hissettikleri yerde veya tüm odada bu kişiye odaklanamıyor, nerede olduğunu ve kim olduğunu bilemiyor. Ancak kesinlikle odada bir kişinin olduğu konusunda emin olabiliyorlar.” diyor.

İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Giulio Rognini, bu sözlerinin ardından 48 sağlıklı ve 12 hasta kişi üzerinde yaptıkları araştırmalarda aslında bu şekilde hisseden kişilerin büyük bir kısmının, beyinlerinin algısal olarak kendilerini temsil ettiğini ve bu sorunun kaynağının beynin kişiyi temsili olarak farklı bir kişi gibi algılamasından kaynaklandığını belirtiyor. Rognini’ye göre, bu sorunun temel sebebi aslında beynimizde yaşattığımız olumsuz algılar ve sessiz bir ortamda beynimizin insan vücudunu ”farklı temsili kişi” olarak algılamasından kaynaklanıyor.

Gönüllü Katılımcılarla Deney Yapıldı

Yapılan deneyde gözleri bağlı katılımcılara bir robotu elleri ile hareket ettirmeleri istendi. Yaptırdıkları her hareket arkalarında bulunan başka bir robotla aynı anda tekrar edildi. Bu aşamada bir sorun yaşanmadı ancak arkalarında bulunan robotun hareketi bir süre geciktirildiğinde bulundukları ortamda kendilerinden başkalarının da bulunduğu hissine kapıldılar. Bu his bazı katılımcıları o kadar tedirgin etti ki deneyi bırakmak istediler.

Takip Edilme Hissinin Nedenleri

Yapılan bu çalışmaya dayanarak, İnsanın kendisini “başkalarının gözetlediği hissi” gibi hislerin temelinde; yalnız kalındığında bilinçaltında yatan korkuların ve izlenen filmlerdeki karelerinin bu hisleri tetiklediğini söyleyebiliriz. Çünkü bu hisleri yaşayanların büyük kısmı yanlarına başkası geldiğinde bu hissi yaşamaz veya yaş ilerlediğinde yalnız kalsa dahi bu hisler tekrarlamaz. Kısaca öğrenilmiş ve henüz öğrenilmemiş tecrübeler diyebiliriz.

Bazı vakıalarda bu hislerin ve korkuların temeli olarak bilimin henüz ispatlayamadığı bazı olaylar yaşansa da; insan psikolojisi edindiği ve duyduğu herşeyi gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğu için ispat olmadan bu konulara değinmeyi doğru bulmuyorum.

 

Ruhsal Güçler ve Yaşanan Sorunlar

Paranormal Kişilikler ve Sosyal Normlara Uymayan Sorunlar

Banyoda Başka Birinin Varlığını Hissetmek

www.parapsikoloji.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Tembel İko dedi ki:

  Mantıklı ancak… Göremediğim halde tam olarak şurada diyebilen beni elesinler bu gruptan xDD XD

  1. E. Emre Sönmez dedi ki:

   Bu sadece yapılabilen bilimsel açıklaması… Bilimsel olmayan kısmına değinmek çok kişiyi korkutacaktır.

   1. Tembel İko dedi ki:

    Kesinlikle oldukça ürkünç bir durum. Kendimi bildim bileli maddeye dahi etki eden bu tarz olayları çokça yaşadığım için sorun etmiyorum ama diğer insanlara bahsi bile kabus görmelerine yol açıyor.

error: Korumalı İçerik!