Ksenoglosi Bilinmeyen Dilin Konuşulması

Ksenoglosi Nedir? Ksenoglosi Bilinmeyen Dilin Konuşulması ve Ruhsal İletişim

Ksenoglosi Bilinmeyen Dilin Konuşulması ve Ruhsal İletişim

Ksenoglosi nedir? Ksenoglosi (Xenoglossy) terimi ilk kez Nobel ödüllü Fizyolog Charles Richet tarafından 1913 yılında tanımlanmıştır. Kelime, Yunanca “xenos” (yabancı) ve “glossa” (dil) kelimelerinden türetilmiştir. Ksenoglosi, kelimesi terim olarak; “daha önce bilinmeyen bir dilin bir anda konuşulması ve yazılması” anlamına gelir.

Kelime, daha önce tanımlanamamış olan “bilmediği dilde konuşma ve yazma” vakalarını tanımlayabilmek için türetilmiştir.

Ksenoglosi’nin Görüldüğü Durumlar

 • Kaza sonrası yeni bir dilde konuşma ve kaza sonrası yeni bir dil öğrenilmesi
 • Uykuda bilinmeyen bir dilde konuşmak
 • Ağır travma sonrası yabancı bir dilde konuşma
 • Rüyada bilinmeyen bir dilde konuşmak
 • Korku, endişe, heyecan ve panik sonrası bir anda yabancı ve bilinmeyen bir dilde konuşmak
 • Başa alınan darbeler sonrası farklı bir dilde konuşulması

Birdenbire hiç bilmediği bir dili konuşmaya başlayan insanlar yukarıda saydığımız ve benzer durumlarda bir anda farklı bir dilde konuşmaya başlayabilir. Özellikle geçirilen kazadan sonra veya uyku sırasında, rüya görürken farklı bir dilde konuşmaya başlayan insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Peki bir anda insanların farklı bir dilde konuşması nasıl olabilir? Mekanizması nasıl işler? Bu duruma neden olan faktörler nelerdir?

Ksenoglosi ve Ruhsal İletişim

Düşünceler, ağız ve dil hareketleri ile madde boyutuna iletilir. Gerçekte konuşma veya iletişim maddesel değil telepatik yani ruhsaldır. Madde boyutuna farklı dillerde aktarılan seslerin işitme organı ile algılanması, beyinsel ve tanımsal olduğu için, ancak bizde bir karşılığı olduğunda sesleri anlamlandırabiliriz.

İletişim, tanımlanan bir kelime ve bu tanımın seslendirilmesi şeklinde gerçekleştiği için, her toplumun tanımlamaları kendine has farklılıklar içerir ve diğer toplumlar bu farklılıklardan dolayı seslendirilen tanımlamaları algılayamazlar.

Medyumlar ve ruhsal hassasiyeti yüksek kimselerin algılamaları ses tanımlamalarının ötesinde ruhsal özellikler içerir. Ruhsal iletişim enerjisel nitelik taşıdığı için çıktığı kaynağın maddesel tanımlamaları ile de madde boyutuna aktarılabilir.

Bu iletişimi şu şekilde örneklendirebiliriz. Bundan 100 yıl önce öğrenme, sadece okuma ve konuşma yoluyla anlatımla gerçekleştirilebilmekte idi. Günümüzde bir resmin nasıl yapıldığını öğretmek için bir ressamın hiç konuşmadan çizdiği resmi kaydetmesi ve video olarak yayınlaması yeterlidir. Bu videoyu aynı anda izleyen binlerce insan sadece görüntüleri izleyerek öğrenebilir. Video izlenirken yapılanların görülmesi yeterlidir, kimsenin konuşmasına ihtiyaç duyulmaz. 100 yıl öncesine gittiğimizde bu olayı tanımlamamız mümkün olamayacaktı.

Farklı bir örnekte bir insanın yüzüne baktığımızda, O insanın ruhsal durumu hakkında fikir sahibi olabiliriz. Üzgün, mutlu veya yorgun tanımlaması yapabilmemiz için, O insanın bize kendisini nasıl hissettiğini anlatmasına gerek yoktur.

Düşünceler ve Aktarılan Sinirsel Bilgiler

Ksenoglosi deneyimlerinde bir tanımlamanın farklı dillerde alınıp aktarılabilmesi telepatik iletişim olarak adlandırılabilir peki bu tanımlar nasıl benzer seslerle dışarı aktarılabilmektedir? Her düşünce ve tanımlama enerjisel bir mesaj niteliğindedir. Düşünce ile birlikte bir tanımlama oluştuğunda, o düşüncenin sinir sistemi üzerinden hangi kasları harekete geçireceği de, iletilecek mesajla birlikte oluşan düşünce ve tanımın içerisinde yer alır.

Bu sistemin nasıl çalıştığını bu yazıyı okurken kendinizi test ederek öğrenebilirsiniz. Yazılar onları gördüğünüz anda sese mi dönüşüyor? Okuma tarzınız ruhsal mı fiziksel mi? Eğer ruhsal veya zihinsel bir okuma gerçekleştirmiyorsanız gördüğünüz kelimeleri içinizden seslendiriyorsunuz demektir. İşte bu seslendirme esnasında istemsiz olarak zaman zaman ağız ve dil kaslarınız da hareket etmektedir.

Bu faaliyet bir bütündür ve enerji halinde tüm bilgiler yayılmaktadır. Bir tanımla ile birlikte o tanımlamanın sese dönüşebilmesi için hangi kasların hareket ettirilmesi gerektiğine dair bilgiler de yayılır. Ksenoglosi özelliği bulunanlar yayılan bu enerjileri algılayabilme yeteneğine sahip insanlardır. Kısacası telepatik iletişimin konuşma diline çevrimi diyebiliriz.

Madde Ötesi Varlıklar ve Ksenoglosi Bağlantısı

Ksenoglosi özelliği sadece yayılan bilgilerin algılanması ile ortaya çıkmaz. Madde ötesi varlıklar bu mekanizmayı kullanarak irtibat kurdukları insanlar aracılığı ile onların farklı dillerde iletişim kurmalarını sağlayabilirler. Madde ötesi iletişime ruhsal olarak daha yatkın olan medyumların “ksenoglosi” ile anılmalarının temel nedeni de budur.

Ksenoglosi ve Medyumlar

Bazı durumlarda medyumlar sadece iletişime aracı olurlar. Kullanılan dil içerisinde telepatik mesajlar bulunmadığında tanımlamalar; notalar gibi ancak bir araya getirildiklerinde kümeler oluşturan seslendirilmiş kelimeler olarak dili bilen muhataplarına iletilirler. Bu durumda medyum aracı olduğu konuşma hakkında bir bilgiye sahip olamayabilir.

Medyumun aktardığı konuşulan dil sadece madde ötesi varlıkların bildiği bir dil ise bu olay “poliglot medyumluk” olarak tanımlanır. Konuşulan dil tanımsız ve hiç kimse tarafından çözülemediğinde olay “glosolali” olarak adlandırılır. Bu tür diller eski uygarlıklar tarafından kullanılmış ölü diller olarak ta adlandırılmaktadır.

 

Konunun daha ayrıntılı bir şekilde kavranabilmesi için aşağıdaki konuları inceleyebilirsiniz.

Telepati Nasıl Yapılır?

Nesneler Üzerinden Telepatik Aktarımlar

 

Ksenoglosi Bilinmeyen Dilin Konuşulması ve Ruhsal İletişim

www.parapsikoloji.net

10 Ağustos 2018

Ksenoglosi Bilinmeyen Dilin Konuşulması ve Ruhsal İletişim” Konusu içerisinde geçen tanımlamalar, Kendi tanımlamalarımı ifade eder. Tartışmaya açıktır. Genel geçer olarak kabul edilmeyebilir.

Terimsel tanımlamalar için Sayın Ergün Arıkdal’ın “Metapsişik Terimler Sözlüğü” adlı eseri kullanılmıştır.

Son Güncelleme 25 Şubat 2023 Emr

Elif Sude
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. blank Hülya Beşer dedi ki:

  Merhaba… Ben dün gece uyurken farklı dilde konuşmuşum,sanki Rusça gibi yada korku filmlerinde olurya şeytan birinin içine girerde farklı dilde bişeyler der ya onun gibi ve sonra öpücük verdin dedi oda arkadaşım. (Misafirlikteydik mecburi oda arkadaşı olduk) bununla ilgili bilgisi olan ve neye bağlı olmuş olabilir bilen varmı☹️

  1. blank Elif Sude dedi ki:

   Merhaba. Bilinçaltınızı etkileyecek Rusça ile ilgili hiçbir şey yaşamamışsanız (film, dil çalışması…) konuda anlatılan özellik sizde aktif olmuş olabilir. Varolan özelliklerin aktif olması için astrolojik olaylar, stres, kaygı veya travmalar sebep olabilir. Konuda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

  2. blank kadriye dedi ki:

   aynı durumu bende dün yaşadım hayatınıza bir etkisi oldu mu bir şeyler değiştimi yaşamınızda

 2. blank Resat dedi ki:

  Merhaba rüyamda ara sıra her zaman değil farklı anlamadigim bir dilde konuştuğumu farkediyorum farkediyorum diyorum çünkü bilincimin yarı açık olduğunun farkındayım söylediğim bir çok kelime sabah uyandığımda aklimda kalmıyor fakat bir kelime kafama kazındı araştırdım ama hiç birşey bulamadım belki yazılışı okunuşu gibi değildir bu kelime “ibagata” okunuşu bu şekilde ama tam yazilisini bilemem belki sizin bir bilginiz vardır

  1. blank Elif Sude dedi ki:

   Merhaba. Kelime hakkında bir bilgim yok ne yazık ki.

   Bilinçli rüya tekniğini kullanarak gördüklerinizi ve yaşadıklarınızı bilinçli bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Belki bir ipucuna ulaşabilirsiniz. Astral Seyahatin ilk Evresi Bilinçli Lucid Rüyalar

 3. blank Güleser dedi ki:

  Oğlum FMF Hastası ve ateş atakları gecirdiginde her zaman olmasada uykusunda farklı bir dil ile konuşuyor nedeni ne olabilir yarsimci olacak varmı

  1. blank Elif Sude dedi ki:

   Geçmiş olsun, tez zamanda şifa bulmasını ve tedavisinin faydalı olmasını dilerim.
   FMF rahatsızlığı ile ksenoglosi arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaz. Asıl etken geçirdiği ataklardır. Yani ataklar ortadan kalktığında benzer durumları yaşaması olası değildir. (Tek sebep geçirdiği ataklar ise) Konu içerisinde “Ksenoglosi’nin Görüldüğü Durumlar” başlığı altındaki maddeleri tekrar okursanız bağlantı kurmak daha kolay olacaktır.
   Travma, ağır rahatsızlıklar, nöbetler, insanın madde boyutu ile bağlarını kestiği çoğu durumda insanda hangi ruhsal yetenekler varsa onlar madde engeli ortadan kalktığı için ortaya çıkabilir.
   Doğum Haritasında Ruhsal Yetenek Konumları konusunda oğlunuzun doğum haritasını çıkararak ruhsal hassasiyetleri hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Benzer durumlar belli konumlardan etki alan çoğu insanda görülmektedir.
   Heyecan, korku ve panik yapmayın. Bu duygu ve düşünceler oğlunuza da yansıyacaktır. Parapsikoloji literatürüne girmiş bir konudur ve benzer durumlar çok sayıda insanda görülür. Eğer imkanınız varsa bir parapsikolog ile de görüşebilirsiniz.

   1. blank mehtap dedi ki:

    kusura bakmayn rahatsızlık veriyorum fakat umarım bana yardımcı olabilirsiniz .
    dün gece bir ruya gördüm rüyamda birisi bana bir kelime söylüyordu ve bu kelimenin anlamı inasanları cinlerden koruyan kişi anlamına geliyormus ve ben onlardanmısım sonrasında bana bir kitap verdi kitapta bir takım seyler yazıyordu net hatırlayamıyorum
    ardından kendimi bir sokakta buldum bir sürü insan var ve ben karsımdan gelen bir kadına bakıyorum kadın dısarıdan gayet normal gözüküyor fakat aslında cok acı çekiyor kadın yanımdan geçiyor arkasından bakıyorum ve hayatımda daha önce hiç görmediğim bir parlaktıkta bir varlık beliriyor o kadar parlak ki bir süre sonra bakamıyorum fakat ardından kadında hissetğim acıyı vücudumda hissediyorum ve çığlık atmaya baslıyorum ve uyanıyorum.
    sabahtan beri bana soylenen kelimeyi arastırıyorum fakat bulamadım daha öncesindede kendimi bir cok israetler yazılar ve kelimelerle karsı karsıya buldum çoğunu hatırlamıyorum ama su sıralar kafamda en son gördüğüm resim çizim ve dun geceki kelime var umarım bana yardımcı olursunuz yada birilerini biliyorsunuzdur .

    1. blank Elif Sude dedi ki:

     Hayır rahatsızlık vermiyorsunuz. Bilgi alışverişinde bulunuyoruz.
     Bu tür rüyalar görüyorsanız Doğum Haritasında Ruhsal Yetenek Konumları konusunda belirtilen konumlara sahip olduğunuz içindir. Son dönemlerde meydana gelen astrolojik olaylar da bu tür olayların sıklıkla yaşanmasına neden oluyor.
     Bu tür rüyalar gördüğünüzde hemen not almaya çalışın. Rüyalarımızı Hatırlamak için Neler Yapabiliriz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

     Rüyalarınıza müdahalenin hangi varlıklardan (pozitif – negatif) geldiğine emin olmadan üzerinde fazla durmayın. Hayatınıza yön vermeyin. Emin olmadan adım atmayın. Not alın ve araştırın. Sizin için olumlu yönde bir anlamı olduğuna emin olduğunuzda değerlendirin.

     Son olarak Psişikleri Diğer Varlıklar Neden ve Nasıl Kullanır? konusunu mutlaka inceleyin.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et