Parapsikoloji Eğitimi

Parapsikoloji Nedir? Parapsikoloji Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez?

Parapsikoloji Nedir? Neden Bilim Dalı Değil?

Parapsikoloji Nedir? Dilimize Türk Dil Kurumu tarafından “Ruh Bilimi” olarak çevrilmiştir. Fransızca bir kelime olan parapsikoloji iki kelimeden meydana gelmektedir. Yunanca bir kelime olan “Para” kelimesi “bilinenin ötesinde, bilinmeyenler” anlamlarını taşır. Bu kelimeye “psikoloji” kelimesinin eklenmesi ile bir çoğunun parasal bir olguyla karıştırdığı “Parapsikoloji” kelimesi ortaya çıkmıştır.

Parapsikoloji nedir? “Psikolojinin ilgilenemeyeceği, mevcut yapısı ve terminolojisi ile tanımlamakta zorlanacağı; Psikolojinin bittiği yerde başlayan, duyu organları algısına dayalı bilimin metotları ile çözülemeyecek, 3. boyut kavramı içerisine sığmayan olayları inceleyen; Sıradışı, gizemli, farklı ve sıradanlığa mahkum olmak istemeyen sıra dışı insanların bilim dalı” dır. Aslında bilimin yetmediği noktada devreye giren bir bilimde diyebiliriz.

Bilimsel Bir Çelişki Olarak Parapsikoloji Nedir?

Cevabı büyük bir çelişki olan soru, Parapsikoloji nedir?

Psikolojinin bittiği yerde başlayan bilim dalı” olarak Latince “para” kelimesi ile “psikolojiyi” yan yana getirmek, “Parapsikoloji” yi, madde düzeyinde sıkışıp kalmış bilim dalları kategorisine dahi almamak, bilim çevresi için büyük bir tezat değil midir? Bir tarafta insan davranışlarını inceleyen ve bilim dalı olarak kabul edilen “Psikoloji” diğer tarafta ise Psikoloji ile tanımlamakta ve çözüm üretmekte zorlanacakları olaylar karşısında “aslında böyle bir bilim yok ama adına biz duyu dışı konuları inceleyen parapsikoloji” diyelim dedikleri bilinenlerin çok ötesinde bir bilim dalı. Peki gerçekte parapsikoloji nedir? Sadece gerektiğinde ve çaresiz kalındığında, kayıt dışı yardım alınan bir alan mı?

Kabul edilen bir bilim dalının üzerine ekleme yapıldığı, bir şeyleri açıklamakta zorlandıklarında başvurdukları, aslında bilimsel olmayan bir bilim dalı “Parapsikoloji”. Bu açıdan bakıldığında parapsikolojiyi bilim dalı olarak kabul etmeyen bilim çevresinin mevcut haliyle çaresizliğini de görmüş oluyoruz. Bilimsel gerçek olarak “gördüğü, duyduğu ve dokunduğu” olguları kabul eden bir mekanizma; açıklayamadığı veya açıklamakta zorlandığı konularda kendi mekanizmasının bir parçası olan ekleme bir bilimle icat ettiği ama kabul de etmediği bir dal ama bilim ağacına ait değil. Aslında konunun ayrıntıları “parapsikoloji nedir” sorusunun cevabını verecek nitelikte.

Parapsikoloji Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilemez?

Bu sorunun cevabını birkaç açıdan ele alabiliriz. Parapsikoloji Modern bilim diye tabir edilen ve halen okutulmakta olan “Bilim” kalıbına uymamaktadır. Sadece siyah ve beyaz konulu bir resim çalışmasına kırmızı rengin kabul edilemeyeceği gibi. Modern bilim için kabul edilebilirlik 5 duyu organımızla sınırlıdır. Ortaya çıkan bir sonucu bilimsel bir gerçek olarak kabul edebilmemiz için dokunabilmemiz, görebilmemiz, kokusunu alabilmemiz, tadabilmemiz ve işitebilmemiz gerekir. Oysa Parapsikolojinin araştırma konusunda sabitlik ve nesnellik yoktur. Yani sonuçlar herkes için aynı olmayabilir. Bunu hemen çoğu kişinin yaşadığı veya en azından duyduğu basit bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Dört arkadaşın bulunduğu bir odada geç saatlere kadar oturulur, içlerinden biri açık olan kapıdan gördüğü bir görüntü sonrası bir anda irkilir ve korku dolu bakışlarla arkadaşlarına “siz de gördünüz mü” der. Hayır diğerleri görmemiştir. Aynı görüntüyü odanın içerisinde tekrar görür, arkadaşlarına parmağı ile gösterdiği halde diğer arkadaşları görmemiş hatta kendisi ile dalga geçmişlerdir.

Psikoloji Yeterli mi?

Bu olayı inceleyecek ilk bilim dalı Psikolojidir. Nöroloji ile de bağ kurulsa da sonuçta Psikoloji nesnel bir açıklama getirmek zorunda bırakılacaktır. Psikoloji nesnel olmayan durumlarda şizofreniye kadar gidebilecek teşhisler koyabilir ancak gerçeği hiçbir zaman ortaya çıkaramaz. Belki şans eseri parapsikolojiye ilgisi olan bir psikoloğa gitmişseniz hızlı bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Anlattığımız olay aslında doğrudan parapsikolojinin konusuna girer fakat modern bilim için parapsikolojinin bilim olarak kabul edilebilmesi için parapsikolojinin incelediği bu olayda bilinmeyen görüntüyü dört arkadaşında aynı anda aynı şekilde görmesi gerekir. Üstelik bu olay istenildiği zamanda tekrar edilebilmelidir. Oysa Parapsikoloji her bir bireyi farklı olarak ele alır ve yaşanan olaylarda kişinin duyu dışı algılarındaki değişimlerini inceler.

Kişinin ruhsal yapısı ile ilgili bu değişimlerin herkeste aynı anda meydana gelmesi mümkün değildir. Tümü aynı anda görmüş olsa dahi tekrar edilebilir olması veya başkaları için de aynı şekilde yaşanabilir olması gerekir. Yani bu durum modern bilim diye tabir ettiğimiz sadece 5 duyu organının algılarına dayanan bilime hiçbir zaman uymaz.

Parapsikoloji Neden Bilim Dalı Değil?

Parapsikolojinin tam bir bilim dalı olarak kabul edilebilmesi için ya bilimin yeniden tanımlanması ya da mevcut bilimin; 5 duyu organının algıları dışındaki yaşanan olayları da net ve herkesin algılayabileceği şekilde görülebilir, duyulabilir, dokunabilir, tadılabilir ve koklanabilir hale getirmesi gerekir. Maalesef mevcut teknolojik gelişmelerle mümkün olmayan bir durumdan bahsediyoruz.

Not: Parapsikoloji kelimesini literatürlere sokan ülkelerde parapsikoloji araştırma merkezleri ve parapsikoloji laboratuvarları faaliyet göstermekte. Parapsikoloji eğitimi veren çok sayıda özel ve resmi eğitim kurumları bulunuyor. Acaba tüm bunları gerçekten merak ettikleri olayları araştırmak için mi yapıyorlar? Tüm bunlar bilim olarak kabul etmedikleri bir alan için mi? Yıllarca Uri Geller ve nicelerinden CIA başta olmak üzere çok sayıda gizli servis yararlandı.

Parapsikolojik olayları, telepatiyi, telekineziyi, zamanı, ruhsal güçleri ve geleceği araştırıyorlar. Kabul etmedikleri bir alanda.. Sizce tüm bunlara rağmen parapsikoloji bilim midir? Parapsikoloji bilim dalı olarak kabul edilebilir mi? Parapsikoloji anlamı itibari ile kısaca algı ötesini ifade eder. Mevcut durumu tanımlamak için de kullanılabilir.

İlginizi çekeceğine inandığım konular

CIA gizlilik süreleri sona erdikçe gizli belgeleri paylaşıma açıyor. Bu belgelerde parapsikoloji ile ilgili oldukça ilginç bilgilerde yer almakta. Aslında CIA paranormal yetenekleri olan insanları uzun süre değerlendirmiş Uri Gellerin Paranormal Güçleri ve CIA

Parapsikoloji her ne kadar bilim dalı olarak kabul görmese de ilgilendiği dallar ve alanlar oldukça geniş bir yelpazeye sahip Parapsikolojinin Alt Dalları ve İlgi Alanları

Parapsikoloji terminolojisini oluşturan insanlar kimler, meslekleri ve ilgi alanları duyu dışı konularla ne kadar ilgili? bu alanın bilimsel bir nitelik kazanması için ne kadar çaba harcadılar? Kimler hangi dernekleri ve kuruluşları kurdular? Parapsikolojiye Yön Veren Bilim İnsanları ve Parapsikologlar

Hangi ülkede parapsikoloji araştırma laboratuvarları ve araştırma merkezleri bulunuyor Parapsikoloji Araştırma Merkezi Bulunan Ülkeler

En çok merak edilen konulardan biri; Hangi ülkeler akademik seviyede parapsikoloji eğitimine yatırım yapıyor. Hangi ülkede hangi üniversiteler bulunuyor Parapsikoloji Eğitimi Veren Okullar

Kendinizi herkesten farklı ve sıradışı hissettiğiniz oldu mu? Algılarınızın diğer insanlardan farklı olduğu izlenimine hiç kapıldığınız mı? Topluma ve diğer insanlara uyum sağlayamıyor musunuz? Peki ya gerçekte onlar size uyum sağlayamıyorlarsa! Paranormal Kişilikler ve Sosyal Normlara Uymayan Yaşamlar

 

Parapsikoloji Nedir?

www.parapsikoloji.net

İlk Yayın Tarihi 22 Aralık 2016

Bu yayın en son güncelleştirildi 26 Şubat 2023 15:34

Emr

“İnsan ruhunu yitirmediği sürece yapamayacağı şeyler sınırlıdır AMA sınıra ulaşmak için vazgeçmesi gerekenleri terkedemeyecek kadar da bencil, tembel ve egoisttir”

Yorumları Göster

 • keşke içerik korumalı olmasaydı bir sayfada çeşitli araştıma yapacağım ama içerik koruması engelliyor

  • Okumanızı engellemeyecektir. Tüm makaleler dijital imza ile imzalandığı için doğal olarak koruma altına alındı. Sayfa altında copyright kısmını okumanızı öneririm. Araştırmak kopyalamak demek değildir.

 • Bu konuda yazı yazıyorum. Çok güzel yazmışsınız kaynak olarak kullanmayı çok isterim ama makaleden başka bir şeyi kaynak olarak gösteremiyorum. Kullanabileceğim bu şekilde bir yazınız var mı?

  • Teşekkürler. Kaynak kullanım hakkında detayları sayfa altında copyright bölümünde bulabilirsiniz. "Makaleden başka bir şeyi kaynak olarak gösteremiyorum" ifadesi ile neyi kastettiğinizi açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 • Psikolojik sorun olduğu söylenen sorunların önemli kısmı çözüm bulunamadığı için mahalle arası çözüm araşyışları başlar, çözüm olmaz psikiyatri ilaça yönlendirir. Psikoloji + parapsikoloji olmalı yada adı ne olursa bir şekilde bu yönde de eğitim olmalı

  • Konuyla ilgili gördüğünüz tüm kitapları okumanızı öneririm. Çünkü birinde eksik olan diğerinde tamamlanır. Yeterli bilgiye sahip olduğunuzda tümünde gördüğünüz eksikleri siz tamamlamaya başlarsınız.

 • Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş teşekkür ederim. Ülkemizde parapsikoloji ile ilgili kendimizi geliştirebileceğimiz bir merkez var mı acaba?

  • Ümmü sübyan: Cinlerin Musallat oldukları bayanların hamile kalmalarını veya hamile ise çocuklarının düşmesine neden olmaları. Dişi cinlerin yaptıkları söylenir.
   Bu işleri para ile yapmayan, meslek haline getirmemiş işinin ehli insanlardan yardım almanız gerekir. Bu gibi sorunlar herkesin çözüm bulabileceği sorunlar değildir. Bu konularda herhangi bir çalışmamız bulunmuyor. Her yaparım diyene de inanmayın. Anne adı isteyen herkese anne adı verip muska veya farklı uygulamalar yapmayın. Bu konuda yardım alabileceğiniz insanları çok iyi araştırın.

Son Konular

Astral Seyahat ve Kuantum Fiziği

Astral Seyahat ve Kuantum Fiziği Astral seyahat ve kuantum fiziği konuya bilimsel açıdan yaklaşmak isteyenler…

3 Temmuz 2024

Telepati Deneylerinde Yöntemler ve Protokoller

Telepati Deneylerinde Yöntemler ve Protokoller Telepati deneylerinde yöntemler ve uygulanan protokoller Telepati, iki kişi arasında…

2 Temmuz 2024

Trans Haline Nasıl Geçilir? Psikolojide Transa Geçmek ve Teknikleri

Trans Haline Nasıl Geçilir? Psikolojide Transa Geçmek ve Trans Teknikleri Trans haline nasıl geçilir? Psikolojide…

7 Haziran 2024

Telepati ve Nörolojik Araştırmalar

Telepati ve Nörolojik Araştırmalar Telepati ve nörolojik araştırmalar ışığında telepati. Telepati, iki kişi arasında fiziksel…

7 Haziran 2024

Bilinçli ve Bilinçsiz Telepati Arasındaki Farklar

Bilinçli ve Bilinçsiz Telepati Arasındaki Farklar Bilinçli ve bilinçsiz telepati arasında bir fark var mı?…

26 Mayıs 2024

Telepati Nedir ve Nasıl Oluşur?

Telepati Nedir ve Nasıl Oluşur? Telepati nedir? Telepati, insanların düşünceleri veya duyguları iletişim araçları olmadan…

10 Mayıs 2024

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Devamını Oku