CIA Uri Gellerin Paranormal Güçlerine ikna Olmuş

CIA Uri Gellerin Paranormal Güçlerine ikna Olmuş

CIA Uri Gellerin Paranormal Güçlerine ikna Olmuş

Paranormal telepatik güçlere sahip olduğunu iddia eden Uri Geller, CIA araştırmacılarını 1970’lerde gerçekten böyle yeteneklere sahip olduklarına ikna etti. Kaşık bükme becerileri ile tanınan Geller, 19 Ocak Perşembe günkü haberine göre, 1972 Stanford Araştırma Enstitüsü‘nde bir haftalık deneyler gerçekleştirdi. Sky News, bu hafta başında internete konan 800.000 gizli sınıf CIA belgesine dayanan bir rapora göre.

Araştırma Yıldız Geçidi Programının Bir Parçası

Uri Geller testleri, psişik güçleri araştıran Yıldız Geçidi programının bir parçasını oluşturuyor ve İngiliz yayın kuruluşu tarafından bildirilen CIA tarafından bu tür yeteneklerin nasıl silahlandırılabileceğine bakıyordu.

Sekiz gün boyunca Uri Geller, görüntü ve sözcük testleri de dahil olmak üzere bilim adamları tarafından yürütülen çeşitli deneylere tabi tutuldu. CIA araştırmacıları, “Geller’in bu deney dönemindeki başarısının bir sonucu olarak, paranormal algılama yeteneğini inandırıcı ve belirgin bir şekilde gösterdiğini düşünüyoruz” dedi.

Peki neden bu güne kadar saklandı?

Haberde o yıllarda yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Uri Geller’in paranormal ve telepatik yeteneklerinin “kanıtlanabilirse” silah olarak kullanılabileceğinden bahsediliyor. Aslında CIA yaptığı çalışma ile telepatinin ve duyu dışı olayların gerçek olup olmadığı ile ilgilenmiyor kullanılabilirliğine bakıyor. Bilimsel bir çalışmadan ziyade gizli amaçlara ulaşmak için planlanan bir çalışma olduğu için duyurulmaya da gerek yok. Belli bir süre yapılan çalışmaların gizliliği dışında bilimsel çevrelerin haberdar edilmesi düşünülebilir, yapılan çalışmalar paylaşılabilirdi.

Gizliliği kaldırılmış CREST arşivi (CIA Records Search Tool) artık CIA Kütüphanesi web sitesinde mevcuttur. (JTA)

Eski belgeler açıklandıkça soğuk savaş dönemlerinde paranormal yeteneği olduğu düşünülen çok sayıda ismin gizli servisler tarafından değerlendirilmeye çalışıldığı ortaya çıkmakta. Bu belgeler arasında uzay araştırmaları, paranormal yeteneklerin değerlendirilmesi, telepati ve diğer paranormal olguların değerlendirilmesi gibi konular da yer almakta. Soğuk savaş döneminde gizli tutulan belgeler yayınlandığında o dönemde bu tür araştırmalar için ciddi boyutlarda bütçeler ayrıldığı da görülüyor. Günümüzde ise bu tür çalışmalar teknoloji alanına kaymış durumda.

Telepati Kategorisi

CIA Uri Gellerin Paranormal Güçlerine ikna Olmuş

25 Ocak 2017

Tests in 1973 convinced CIA of Uri Geller’s paranormal powers

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Emr
“İnsan ruhunu yitirmediği sürece yapamayacağı şeyler sınırlıdır AMA sınıra ulaşmak için vazgeçmesi gerekenleri terkedemeyecek kadar da bencil, tembel ve egoisttir”
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et