Ölüme Yakın Deneyimler Araştırması

Ölüme Yakın Deneyimler Araştırması

Ölüme Yakın Deneyimler Araştırması

Parapsikoloji Derneği, dünyadaki çok disiplinli araştırmacıların araştırmalarını destekleyerek ölüme yakın deneyimler hakkında bilimsel çalışmasını desteklemektedir.

Parapsikoloji Derneği Tarafından Projeleri Desteklenen Araştırmacılar

2019 Parapsikoloji Derneği Araştırma Vakfı (PARE) için hibe yarışması sona ermiştir ve iki hibe teklifi verilmiştir. Parapsikoloji Derneği (PA), yakın ölüm deneyimleriyle ilgili (NDE) iki farklı projede araştırmayı desteklemek için fon sağlayacak. Her araştırma girişimi, parapsikoloji bilimini ilerletmek ve bilincin doğasını anlamak için geniş kapsamlı etkileri olan alanları keşfedecektir.

Ölüme Yakın Deneyimler Hakkında Araştırma Yapacak Araştırmacılar

Marianna DrinocziMarianna Drinoczi

Marianna Drinoczi, klinik psikolog, psikosomatik, sanat terapisti ve doktora öğrencisidir. Fransa’daki Lorraine Üniversitesi’nde Dr. Renaud Evrard’ın danışmanlığında. 2018 yılında Lorraine Üniversitesi’nde klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesi aldı ve Parapsikoloji Derneği’nin bir üyesidir. Ayrıca özel bir güzel sanatlar okulu olan Kudüs’teki (2011-2014) Jerusalem Studio School (JSS) ‘nin master sınıfında çalıştı.

Drinoczi’nin araştırması, sanatsal psikoterapi ile NDE’lerin ve yakın ölüm deneyimcilerinin yaşamlarındaki sonuçlarına entegrasyonunu araştıracak. Psikodinamik yaklaşım, NDE’leri ölümün yakınlığının şaşırtıcı algısına psikosomatik tepkiler olarak görür. Bu psikosomatik reaksiyonlar travmanın bazı olumsuz etkilerini önlemek için uyarlayıcı bir işleve sahip olabilir.

Sanatsal anlatım NDE’ler için psikolojik entegrasyona yardımcı olabilir ve psikolojik büyüme ve dönüşüm için daha büyük potansiyel sağlayabilir. Drinoczi’nin araştırması, NDE’leri veya diğer ruhsal olarak dönüştürücü deneyimleri olan bireylerle çalışan sanat terapistlerine ve psikoterapistlere faydalı olabilir.

 

Pascal MichaelPascal Michael

Pascal Michael, lisans derecesini sinirbilim dalında Aberdeen Üniversitesi‘nden aldı ve kısa süre önce Londra’daki Klinik Zihinsel Sağlık Bilimleri Koleji’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Halen doktora yapmaktadır. Greenwich Üniversitesi‘nden Dr. David Luke ile, özellikle DMT ve ölüme yakın deneyimler (NDE’ler) fenomenolojisi ve fizyolojisi, psychedelic ve spiritüel deneyim araştırıyor.

Michael’ın araştırması, NDE’lerin nörofizyolojisi ve farmakolojisini inceleyecek. Bir kalp durmasından kurtulan ve aynı zamanda NDE olan bireyleri, kontrol grubu gibi böyle bir deneyime sahip olmayan bireyler ile çalışma yürütecek. Gönüllüler, kan örnekleri sağlayacaklar ve ayrıca endojen psychedelic Dimethyltryptamine (DMT) ‘nin bazal konsantrasyonlarını tespit etmek ve ayrıca istirahat kortikal uyarma-inhibisyon dengesizliği ve güç spektrumlarını araştırmak amacıyla bir EEG seansına tabi tutulacaklar.

Önceki çalışmalar, DMT‘nin ölüme yakın deneyimi deneyimlediğini ve ölmekte olanların beyninde DMT ve yüksek frekanslı nöbet benzeri aktivitenin ortaya çıktığını göstermektedir. Michael, geçmiş bir NDE’ye sahip olanların daha yüksek düzeyde DMT ve kortikal uyarılabilirlik olduğunu kanıtlayacağını varsayıyor.

Parapsikoloji Alanında Çalışma Yapanları Destekleyin

Parapsikoloji zorlu ve heyecan verici bir bilimdir, ancak aynı zamanda tartışmalı bir bilimdir. Bu alanda çalışan bilim adamlarının, daha geleneksel alanlarda çalışan meslektaşlarının sahip olduğu aynı maddi destek seviyesinden yararlanamadıkları bir sır değil. Geleneksel olarak, parapsikolojik araştırmalara verilen mütevazı desteğin çoğu, en üst düzeydeki bilimi desteklemek için gereken vizyon ve cesaretle bireylerden ve vakıflardan gelmiştir.

Dünyada başka hiçbir örgüt Parapsikoloji Derneği‘nin yaptığı işi yapmaz. PA, dünya genelindeki bilim tarafından kapsanan olayları araştırmaya cesaret eden dünyadaki bilim adamları ve akademisyenler için profesyonel bir ev sunmaktadır. PA, parapsikolojinin üretken bilimsel diyalogdaki tartışmalı bulgularının şüphecilerini ve savunucularını birleştiriyor. PA, medyaya ve topluma parapsikoloji hakkında neyin bilinen ve neyin bilinmediğine dair nesnel ve gerekçeli bilgi sağlar, hepsi de psişik olmayanların, psişik varoluşunun varlığında ya da yokluğundaki mantıksız inançlardan gelen irrasyonel iddialarla çok sık anlaşılır.

Parapsikoloji alanında çalışma yürütenler veya bu alanda projeleri olanlar aşağıdaki linkten yapılacak olan duyuruları takip edebilirler.

Kaynak Linki: https://www.parapsych.org/articles/37/490/2019_pare_awardees.aspx

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Bukra Tarık Dora
Uyanmak için dar bir dehlizden geçiyoruz. Biz yaşayan ölüler, ölülerin uyandıklarını anladığımızda dünyanın, gerçeğin sadece küçük bir parçası olduğunu anlarız. Anladığımızda uyanmış oluruz.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et