Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim Araştırması

Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim Araştırması

Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim Araştırması

Hipnoz kullanılarak vücut dışı deneyim araştırmasına davet

Hipnotik öneri kullanarak Vücut Dışı Deneyimi (OBE) başlatmak mümkün müdür? Bu deneyimin elektroensefalografi (EEG) korelasyonları derin hipnozun EEG korelasyonları ile karşılaştırıldığında ne olabilir?

Parapsikoloji derneğinin yürütmüş olduğu bir projenin duyurusudur. Çeviri metnin sonunda orijinal metni ve ilgili linkleri de bulabilirsiniz.
Parapsikoloji Derneği Araştırma Görevliliği (PARE) hibe, hipnoz nedeniyle vücut dışına çıkmış deneyimler sırasında bu soruları keşfetmek için bir grup araştırmacı için fon sağlamıştır. Çalışmanın sonuçları, Sosyal Bilimler Araştırma Ağı tarafından basım öncesi sürümünde yayınlanmış olup, derin hipnoz ve sıradan bilinç durumları arasındaki farkları göstermektedir ve bilincin bu özel değiştirilmiş hali boyunca bilişsel işlev ve beyin faaliyeti hakkında fikir vermektedir.

Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyimi Proje Kapsamı

Luciano Perdoli önderliğinde Willliam Giroldini, Gian Marco Duma, Giovanni Mento, Elena Prati ve Patrizio Tressoldi’nin işbirliğiyle yürütülen proje, İtalya’nın Floransa’daki EvanLab ve Padova Universitesi’ndeki Dipartimento di Psicologia Generale oturumlarında gerçekleştirildi. Padua, İtalya’da. Katılımcıların değişmiş durumları hakkında bilgi, bireysel deneyimler sırasında ve daha sonra yazılı anketler yoluyla gerçek zamanlı diyalog yoluyla toplandı. Bu bilgi daha sonra, hipnozla uyarılan OBE sırasında kaydedilen EEG (beyindeki elektriksel aktivite) verileri ile bütünleştirildi. Araştırmacılar, EEG ve delta beyin dalgası aktivitesindeki farklılıklar nedeniyle, özel durum bilgisinin nevrofizyolojik göstergelerine karşı kontrol durumlarına dikkat çekti.

Katılımcılar, hipnoz yoluyla vücut dışına çıkma deneyimine (OBE) tabi tutulmaya karar verdiler. Bu yöntem, araştırmacılara, bu özel bilinç durumunun fenomenolojik özelliklerini anlamak için eşsiz bir fırsat verir; çünkü katılımcılar, bilişsel etkinlikler ve ses telleri üzerinde kontrol sahibi olurlar. Beş katılımcı, iki nedenden dolayı seçildi: bir hipnotize olma isteği ve hipnotizma ile ön çalışma test oturumlarının başarılı bir şekilde geçişi.

EEG etkinliği verileri, kontrol koşulları altında (bir OBE hayal eden, gözleri açık, hipnoz altında, serbest bir OBE’ye sahipken, bir OBE’ye sahipken hipnotizmayla konuşan ve normal bir durum olan) kontrollü EEG verileriyle karşılaştırılmıştır. Bilinç). Delta bandında güç spektrum yoğunluğunda bir artış ve tutarlılığın azalması gözlenmiştir.

Projenin İçeriği

Araştırmacılar, proje sırasında uyarılan bilinç halinin derin hipnoz durumundan farklı olduğunu geçici olarak teyit ediyorlar. Öz farkındalık, hafıza, akılcılık, gönüllü kontrol ve olumlu duyguların yüksek seviyelerine dikkat çekerler. Bu, spontan veya post travmatik OBE’lerde bildirilen fenomenoloji ile tutarlıdır ve bilen ve istekli zihinsel durumu belirtir. Bu proje, bu bilinç durumunun bilişsel özelliklerinin daha detaylı incelenmesi için fırsatlar yaratmasının yanı sıra zihin-beyin ilişkisinin sonuçlarını tartışmaya davet ediyor.

PARES ödüllerinin finansmanı, parapsikoloji alanında önde gelen araştırmacı ve eğitimci Dr. Gertrude Schmeidler’in verdiği cömert bağış sayesinde mümkün oldu. Ödüller, Parapsikoloji Birliği Yönetim Kurulu tarafından her yıl uygulanmaktadır. Bilimsel araştırmaların yürütülmesinin doğrudan maliyetlerini karşılamak üzere her yıl bir veya daha fazla ödül yapılır.

Araştırma girişimlerinin finansmanı da dahil olmak üzere, MY’ın misyonunu destekleyecek bağışlar, İcra Direktörü Annalisa Ventola’ya, annalisa@parapsych.org adresinden veya Destek Sayfamızı ziyaret ederek ulaşılabilir.

 

Astral Seyahat Kategorisi

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Emr
“İnsan ruhunu yitirmediği sürece yapamayacağı şeyler sınırlıdır AMA sınıra ulaşmak için vazgeçmesi gerekenleri terkedemeyecek kadar da bencil, tembel ve egoisttir”
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et