Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim Araştırması

24.01.2017
425

Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim AraştırmasıHipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim Araştırması

Hipnotik öneri kullanarak Vücut Dışı Deneyimi (OBE) başlatmak mümkün müdür? Bu deneyimin elektroensefalografi (EEG) korelasyonları derin hipnozun EEG korelasyonları ile karşılaştırıldığında ne olabilir?

Parapsikoloji derneğinin yürütmüş olduğu bir projenin duyurusudur. Çeviri metnin sonunda orijinal metni ve ilgili linkleri de bulabilirsiniz.
Parapsikoloji Derneği Araştırma Görevliliği (PARE) hibe, hipnoz nedeniyle vücut dışına çıkmış deneyimler sırasında bu soruları keşfetmek için bir grup araştırmacı için fon sağlamıştır. Çalışmanın sonuçları, Sosyal Bilimler Araştırma Ağı tarafından basım öncesi sürümünde yayınlanmış olup, derin hipnoz ve sıradan bilinç durumları arasındaki farkları göstermektedir ve bilincin bu özel değiştirilmiş hali boyunca bilişsel işlev ve beyin faaliyeti hakkında fikir vermektedir.

Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyimi Proje Kapsamı

Luciano Perdoli önderliğinde Willliam Giroldini, Gian Marco Duma, Giovanni Mento, Elena Prati ve Patrizio Tressoldi’nin işbirliğiyle yürütülen proje, İtalya’nın Floransa’daki EvanLab ve Padova Universitesi’ndeki Dipartimento di Psicologia Generale oturumlarında gerçekleştirildi. Padua, İtalya’da. Katılımcıların değişmiş durumları hakkında bilgi, bireysel deneyimler sırasında ve daha sonra yazılı anketler yoluyla gerçek zamanlı diyalog yoluyla toplandı. Bu bilgi daha sonra, hipnozla uyarılan OBE sırasında kaydedilen EEG (beyindeki elektriksel aktivite) verileri ile bütünleştirildi. Araştırmacılar, EEG ve delta beyin dalgası aktivitesindeki farklılıklar nedeniyle, özel durum bilgisinin nevrofizyolojik göstergelerine karşı kontrol durumlarına dikkat çekti.

Katılımcılar, hipnoz yoluyla vücut dışına çıkma deneyimine (OBE) tabi tutulmaya karar verdiler. Bu yöntem, araştırmacılara, bu özel bilinç durumunun fenomenolojik özelliklerini anlamak için eşsiz bir fırsat verir; çünkü katılımcılar, bilişsel etkinlikler ve ses telleri üzerinde kontrol sahibi olurlar. Beş katılımcı, iki nedenden dolayı seçildi: bir hipnotize olma isteği ve hipnotizma ile ön çalışma test oturumlarının başarılı bir şekilde geçişi. EEG etkinliği verileri, kontrol koşulları altında (bir OBE hayal eden, gözleri açık, hipnoz altında, serbest bir OBE’ye sahipken, bir OBE’ye sahipken hipnotizmayla konuşan ve normal bir durum olan) kontrollü EEG verileriyle karşılaştırılmıştır. Bilinç). Delta bandında güç spektrum yoğunluğunda bir artış ve tutarlılığın azalması gözlenmiştir.

Projenin İçeriği

Araştırmacılar, proje sırasında uyarılan bilinç halinin derin hipnoz durumundan farklı olduğunu geçici olarak teyit ediyorlar. Öz farkındalık, hafıza, akılcılık, gönüllü kontrol ve olumlu duyguların yüksek seviyelerine dikkat çekerler. Bu, spontan veya post travmatik OBE’lerde bildirilen fenomenoloji ile tutarlıdır ve bilen ve istekli zihinsel durumu belirtir. Bu proje, bu bilinç durumunun bilişsel özelliklerinin daha detaylı incelenmesi için fırsatlar yaratmasının yanı sıra zihin-beyin ilişkisinin sonuçlarını tartışmaya davet ediyor.

PARES ödüllerinin finansmanı, parapsikoloji alanında önde gelen araştırmacı ve eğitimci Dr. Gertrude Schmeidler’in verdiği cömert bağış sayesinde mümkün oldu. Ödüller, Parapsikoloji Birliği Yönetim Kurulu tarafından her yıl uygulanmaktadır. Bilimsel araştırmaların yürütülmesinin doğrudan maliyetlerini karşılamak üzere her yıl bir veya daha fazla ödül yapılır.

Araştırma girişimlerinin finansmanı da dahil olmak üzere, MY’ın misyonunu destekleyecek bağışlar, İcra Direktörü Annalisa Ventola’ya, annalisa@parapsych.org adresinden veya Destek Sayfamızı ziyaret ederek ulaşılabilir.


Hipnoz Yoluyla Vücut Dışı Deneyim Araştırması Orjinal Metin

Linkhttp://www.parapsych.org/articles/37/420/researchers_at_evanlab_explore.aspx

Is it possible to induce an Out-of-Body-Experience (OBE) using hypnotic suggestion? What might be the electroencephalogram (EEG ) correlates of this experience compared with the EEG correlates of a deep hypnosis?

A Parapsychological Association Research Endowment (PARE) grant provided funding for a group of researchers to explore these questions during hypnosis-induced out-of-body experiences. The study’s results, published in pre-print version by the Social Sciences Research Network, shows differences between deep hypnosis and ordinary consciousness states and provides insight into cognitive function and brain activity during this special altered-state of consciousness.

The project, led by Luciano Pederzoli with the collaboration of Willliam Giroldini, Gian Marco Duma, Giovanni Mento, Elena Prati, and Patrizio Tressoldi, was carried out in sessions at EvanLab in Florence, Italy and the Dipartimento di Psicologia Generale, Università di Padova, in Padua, Italy. Information about the participants’ altered states was collected through real-time dialogue during their individual experiences and through written questionnaires afterward.

This information was then integrated with the EEG (electrical activity in the brain) data recorded during the hypnosis-induced OBE. Researchers noted neurophysiological markers of the special state of consciousness versus control states through differences in EEG and delta brainwave activity.

Participants agreed to be induced through hypnosis to have an out-of-body experience (OBE)

This method allows researchers a unique opportunity to gain insight into the phenomenological characteristics of this special state of consciousness because the participants retain control over cognitive activities and vocal chords.

The five participants were chosen for two reasons: a willingness to be induced into a hypnotic state and a successful pass of pre-study test sessions with hypnotist. EEG activity data during the induced OBE was compared against recorded EEG data under control conditions (relaxing with the eyes open, imagining an OBE. being under hypnosis, having a free OBE, conversing with the hypnotist while having an OBE, and a normal state of consciousness). An increase in power spectrum density and a decrease of coherence in the delta band were observed.

The researchers tentatively affirm that the state of consciousness induced during the project is different from a state of deep hypnosis.

They note high levels of self-awareness, memory, rationality, voluntary control, and positive emotions. This is consistent with the phenomenology reported in spontaneous or post-traumatic OBEs and indicative of a cognizant and volitional mental state.

This project opens up opportunities for the more detailed study of cognitive characteristics of this particular state of consciousness, as well as invites further discussion of the implications of the mind-brain relationship.

Funding for PARE awards was made possible through a generous donation by Dr. Gertrude Schmeidler, who was a leading researcher and educator in the field of parapsychology. The awards are administered annually by the Board of the Parapsychological Association. One or more awards are made each year to cover the direct costs of conducting scientific research.

Donations to support the mission of the PA, including the funding of research initiatives, can be made by contacting Executive Director Annalisa Ventola at annalisa@parapsych.org or visiting our Support Page.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Korumalı İçerik!