Telkin, Subliminal Mesaj ve Hipnoz Etkisi

Telkin, Subliminal Mesaj ve Hipnoz Etkisi

Telkin, Subliminal Mesaj ve Hipnoz Etkisi

Telkin subliminal mesaj ve hipnoz etkileri

Hipnozla tanıştığım ilk yıllarda nasıl oluyorda insanlar bu kadar muhteşem bir güçten yararlanmıyorlar diye çok şaşırırdım. Çevremdeki kandırabildiğim herkesi hipnoz ettikten sonra o kadar etkilenmiştim ki. Yaşattıklarımı kendimde yaşayabilmek için beni hipnoz edecek birilerini aradım. Beni hipnoz etmeleri için tabelasını gördüğüm kaç tane Psikolok ve Psikiyatr’la konuştuğumu hatırlamıyorum. Onlar benim en büyük hayal kırıklıklarımdı. Bir tanesinin söylediklerini hala hatırlıyorum. “Bunlar safsata, inanma böyle şeylere”

Tabiki safsata değildi bu sözü söyleyen doktor sadece Psikiyatrdı. Yani psikolojik rahatsızlığı olan insanları ilaçla tedavi ediyordu ve ben yanlış adreslere gidiyordum. O yıllarda (1994) hipnoterapistler bu kadar yaygın değildi ve aradığımı bulamıyordum. Zamanla oto hipnozu yani insanın kendi kendini hipnoz edebileceğini, meditasyonu ve telkinin gücünü keşfettikçe insanın istediğinde bir çok şeyi başkasına ihtiyaç duymadan başarabileceğini öğrendim.

Telkin Hipnozla benzerlikler göstersede farklı bir alan ancak bilinçaltını etkilemede zamana yayıldığında hipnoz kadar etkili. Hipnozda telkinleri yapay uyku halindeki sujeye verirsiniz. Telkin de ise, subliminal mesajlar ve telkinler farklı yöntemlerle gündelik yaşantı sırasında da verilebilir. Gezerken, uyurken, yemek yerken, tv izlerken vs.

Subliminal Mesajlar ve Telkinler Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

 • Dikkat ve Konsantrasyon Artırma (Ders çalışırken, Ezber Yaparken)
 • Sosyal ilişkileri düzenleme (Fobiler, Sosyal sorunlar, Konuşma)
 • Parapsikolojik Kabiliyetlerin Geliştirilmesinde (Astral Seyahat, Telepati, İmajinasyon vb.)
 • Eğitim (Dil Eğitimi, Ders Başarısı, Hazıfa Geliştirme)
 • Psikolojik Rahatsızlıklarda

Kullanım alanları oldukça geniş. Çünkü çıkmazda kaldığımızda, sorun yaşadığımızda, kendimizi iyi hissetmek istediğimizde farkında olmadan da kullanabildiğimiz doğal bir etki mekanizması bu. “yapabilirsin, korkma, başaracaksın, fazla önemseme” bir çoğunu yaşamımızda doğal olarak kullanırız. İlk defa karşılaştığımız bir kızla veya erkekle konuşmaktan çekindiğimizde, Kalabalığa konuşma yapmadan önce heyacınımızı yenmek için. İlk adımları atmakta zorlandığımızda. Sevmediğimiz davranışlarımızdan kurtulmak için. Başarılı olmak için vs.

Sınırlarımız ve Telkin

Birisi size bir teklifte bulunduğunda, ilk defa atmanız gereken bir adımla karşılaştığınızda söylediğiniz “Yapamam“, “Cesaret edemem” kelimelerinin doğruluğunu ne kadar iyi biliyorsunuz.  Daha önce denediniz mi? Aslında demek istediğiniz  “Başarısız olup, sonrasında ne tepki vereceğimi bilmiyorum” dur. Bu tutumdaki asıl risk deneme yanılma yolu ile öğreneceklerimizin önüne geçilmesidir. Kendinize farkında olmadan bir şeyi yapamayacağınızı öğretmektir.

Yapamayacağınızı ne kadar çok tekrar ederseniz, yapamayacağınıza olan inancınız da o denli güçlenecektir. Asıl ilginç olan ise sonunda kendinize dönüp şunu dersiniz, “Ben neden yapamıyorum?” Nedeni çok basit. Siz beyninize “Yapamam” dediniz. Bilinçaltınız buna göre programlandı.

Eğer kendinize derslerde başarılı olamayacağınızı söylserseniz öyle olduğunda sakın “Neden başaramıyorum” demeyin. Çünkü bunu siz kendiniz istiyorsunuz. Veya Hasta olduğunuzda kendinizi sürekli iyi hissetmediğiniz konusunda telkine boğuyorsanız gerçekten de öyle olursunuz. Telekinezi, Astral seyahat veya Telepati için “Saçmalık” ifadesini denemeden veya araştırmadan kabullenmişseniz başarısız olmanız da kaçınılmazdır.

Tekrar Eden Her Cümlenin Bir Karşılığı Vardır

Arkadaşlar arasında hep yapılan bir oyun vardır. “Haydi biraz eğlenelim, ona hepimiz bu gün çok kötü göründüğünü söyleyelim” Herkes buna uyar. “Aaa bugün çok solgun ve kötü görünüyorsun, Neyin var hasta mısın, Gözlerin kanlanmış bir şey mi oldu, Çok halsiz duruyorsun” Belki o an arkadaşınız umursamaz görünebilir ama ilerleyen saatlerde kendisini gerçekten çok kötü hissetmeye başlayabilir. Bir de bunun tersini düşünelim “Bu gün çok farklı ve güzel görünüyorsun, Ne kadar güzel gülümsüyorsun, Bugün seni çok iyi gördüm, Harikasın, Ne kadar da enerji dolusun öyle” Kelimeler birden fazla kişi tarafından tekrar edilirse pozitif veya negatif etki gücünü inanca bağlı olarak daha yoğun bir şekilde gösterecektir.

Bunun nedeni ise Beynin algılar karşısında Gerçeğe büründürme ve Gerçek yaşama adapte olma çabasıdır. “Göründüğü gibi ve söylendiği gibi olmalı” Bu aslında bizim yaşam ile hayaller arasında kendimize yer bulmamız için gerekli bir mekanizmadır. Aksi taktirde hepimiz tümüyle bireysel ego canavarlarına dönüşürdük.

Hipnoz Altında Telkin Etkisi

Hipnozda verilen telkinler daha etkilidir. Verilen telkinlerin gerçeklik kazanması için tüm algıların veri kaynakları değiştirilir. Yapılan bir testte uyutulan deneğe ileri seviyeye ulaştığında gözleri açtırılmadan önce önünde çok büyük bir havuz göreceği ve ayrıntıları telkin edilir. Ve denek daha önce gördüğü havuzlarla ilişkilendirerek zihninde bir havuz portresi oluşturur. Gözlerini açtığında ise gerçekten bir havuz görür. Hatta havuza atlamasını söylerseniz hiç tereddüt etmeden atlar. Yere düştüğünde ise bilinçaltı ona mantıklı bir açıklama yaptırır. Az önce suyla dolu olarak gördüğü havuzu bir anda içi boşalmış olarak görür. “Suyu bitmiş” der.

Bu durumun yaşanmasının nedeni hipnoz altında hayati noktalar dışında oto kontrol sistemlerinin devre dışı kalması ve kişinin telkinlere açık hale gelmesidir. Görmesini istediği herşeyi görür, duymasını istediği herşeyi duyar, hissetmesini istenilen herşeyi hisseder ve tüm bunları o zamana kadar öğrendiklerinden yola çıkarak yapar. Bilmediklerini ise, ya görmekte zorluk yaşadığını söyler veya hayal dünyasında en olası portreleri seçer.

Neticede Telkinlere uygun hareket eder çünkü o an bilinçaltı dünyayı, aldığı telkinlerle gerçeklik algısına en yakın yeni bir dünyaya uyumlamak zorundadır. Ancak bu durum herkeste aynı seviyede gerçekleşmeyecektir.

Kendi Kendine Verilen Telkinlerin Etkinliği

Kişinin kendisine verdiği telkinler ise hipnoz altında başkası tarafından verilen telkinler kadar etkili değildir. Çünkü kendisiyle konuşur. Yanıltması gereken kendisidir. Kendisine söylediğini duymama, algılamama şansı yoktur. Derin trans haline geçildiğinde “düşünen ve düşünceyi takip eden” ikilemi yaşanır. Telkin verme veya oto hipnoz çalışmalarında yaşanılanlarda buna benzer. Sonuçta alacağınız cevap “Kimi kandırmaya çalışıyorsun” olacaktır. Bu nedenle verilen telkinler makul ve mantıklı olmak zorundadır.

Astral seyahat ile ilgili telkin hazırlayıp bunu kullanmak istiyorsanız öncelikle bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapıp mantıklı sonuçlar elde etmeniz ve gerçekten yapılabilirliliğini kendinize ispatlamış olmanız gerekir. “İşte gördüğün gibi şu şu ve şu nedenlerden dolayı yapılabiliyormuş, şimdi bunu yapabilmek için de şu adımları izlememiz gerekli” denilebilmesi gerekir.

Hiçbir alt yapı oluşturulmadan “Astral seyahat yapacaksın, hazırsın, her an çıkabilirsin” tarzı telkinler hipnoz altında hipnotizörün verdiği telkinlerin etkisini gösterir ve sadece bilinçaltının yanılsamaları ile rüyada farkındalık yaşayabilirsiniz. Telkinlerin etkinliği bizim söylediklerimizi ne kadar kabul ettiğimiz ve inandığımızla doğru orantılıdır. Kendi kendine verilen Telkinlerin etkisi daha uzun sürede kendisini gösterir ama hipnoz altındaki yanılsamalara göre daha makul ve mantıklı bir gelişim süreci takip edilir.

Bununla birlikte kişinin kendisine verdiği tüm telkinlerde dikkatli olunmalıdır. Uzun süren telkin çalışmaları, abartılı ve gerçek dışı telkinler farklı sorunların ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Ne yaptığını bilmeyen birisinin kendisine vereceği telkinler yerine ne yaptığını bilen bir hipnotizörün vereceği telkinlerle birlikte öğreteceği oto hipnoz daha yararlı olacaktır.

Subliminal Mesaj Etkisi

Kendi kendine verilen telkinlerin etkinliğini artırmak için mesajlar bir üst başlıkta bahsettiğim nedenlerden dolayı gizli bir şekilde verilir. Çünkü bilinen ve algılanan herşeye, değerlendirilerek tepki verilir. Bir müzik altına gizlenmiş telkinler duyma eşiğinin altında olduğu için bilinç tarafından algılanıp değerlendirilemez. Ancak bu sesler tıpkı uyku esnasında duyduğumuz sesler gibi algılanmaya devam eder ve kaydedilirler. Tekrar edildiğinde ise öğrenilmiş bilgiler gibi hem ruh halimize hem de davranışlarımıza etki ederler.

 

Konunun devamı

Telkin Nedir? Nasıl Etki Eder? Bilinçaltı ve Etki Mekanizması

Subliminal Mesaj Nasıl Hazırlanır Nasıl Yazılır

Subliminal Mesaj Hazırlamada Kullanılan Programlar

Telkin, Subliminal Mesaj ve Hipnoz Etkisi

www.parapsikoloji.net

Konu daha önce, 25 Ağustos 2006 Tarihinden başlayarak farklı bir kaynakta yazı dizisi halinde yayınlanmıştır. Konu yeniden düzenlenerek eklenmiştir.

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Emr
“İnsan ruhunu yitirmediği sürece yapamayacağı şeyler sınırlıdır AMA sınıra ulaşmak için vazgeçmesi gerekenleri terkedemeyecek kadar da bencil, tembel ve egoisttir”
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Fatih dedi ki:

  Merhabalar. Parapsikolojik sorunlar yaşıyorum ve sorunumun bilinçaltı ile alakalı olduğundan eminim. Acaba İstanbul’da önerebileceğiniz özellikle telepati konusunda uzman hipnoterapist var mı? Beni mail yoluyla bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. blank EMR dedi ki:

   Merhaba. Malesef bu konuda İstanbul’da yakinen tanıdığım ve önerebileceğim bir terapist bulunmuyor.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin