Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? Yöntem ve Faydaları

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? Yöntem ve Faydaları

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? Yöntem ve Faydaları

Çakra Nedir? Bedenimizde bulunan enerji merkezlerine çakra adı verilir. Bu enerji merkezleri kanallar aracılığıyla bedenimizi çevreleyen aura ile bağlantılıdır. Auranın aktif ve güçlü olması çakraların dengeli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Kelime anlamı “dönen tekerlek” olarak ifade edilebilir. Kelime anlamını ana enerji kanallarındaki döngüsel hareketten almaktadır. Çakraların 7 Adet olduğu varsayılır. Sayıları ve adları inançlara ve kültürlere göre farklılıklar göstermektedir.

Bedenimizde Kaç Çakra Bulunur? Bedenimizde 5 ila 7 adet ana çakra yani enerji merkezi bulunur. Ana enerji merkezleri ile bağlantılı parmak uçlarımıza kadar uzanan ve bedenimizin her yanını saran küçük enerji kanalları ve enerji merkezleri de bulunmaktadır.

çakralar, ana enerji kanallarımız

Ana Enerji Kanalları

1- Kök çakra
2- Sakral çakra
3- Solar çakra
4- Kalp çakrası
5- Boğaz çakrası
6- 3. göz çakrası
7- Taç veya tepe çakra

Çakraların işlevi Nedir?

Bu enerji kanalları ruh ve madde beden arasındaki enerji akışı ile madde ve madde ötesi yaşam arasındaki iletişime aracılık ederler. Tüm bedenimizi kaplayan manyetik alanımız aura ile bağlantılıdır ve Aura ile birlikte karşılıklı etkileşim halindedirler. Yaşantımızı maddesel ve ruhsal olarak sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için bu enerji kanallarının da sağlıklı çalışması gerekir.

Çakralar Herkeste Açık mıdır?

Çakra açma” ifadesi çoğunlukla yanlış anlaşılan bir ifadedir. Doğum anından itibaren sağlıklı bir insanda çakralar aktif durumdadır. Açma ifadesi kapalı olanı aralama anlamında değil varolanın etkinliğini artırma anlamında kullanılır. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa çakralarınız açık ve düzenli çalışıyor demektir. Çakraların zayıflaması ruhsal ve bedensel rahatsızlık ile kendisini gösterir.

Çakraların açılması ve dengelenmesi için kullanılan yöntem ve teknikler inanç ve kültürlere göre farklılıklar gösterebilir. En kolay yöntemlerden biri derin transa giriş çalışması ile birlikte yapılan yöntemdir. Tecrübe kazanıldığında yöntem basitleştirilerek imajinasyon yolu ile de yapılabilir.

Çakra Açma Yöntemi ve Nefes Egzersizleri Hakkında

Çakra açma işlemleri sırasında nefes alış verişler önemlidir. Nefesimizi diyafram solunumu denilen önce karnın şişirilmesi şeklinde almalıyız. Nefes alışımız derin ve ciğerler tümüyle doldurulacak şekilde, burundan alınıp ağızdan verilerek yapılmalıdır.

Nefes alışverişler bir süre sonra, üzerinde yoğunlaşılan çakra üzerinden yapılmalıdır. Dikkat, çakra üzerine yoğunlaştırılarak enerji akışı gözlemlenmelidir. Bu durum başlangıçta sadece düşünce ile olur ancak çalışmalar devam ettikçe enerjinin, dikkatin yoğunlaştığı çakra üzerinden giriş çıkışı hissedilmeye başlanır.

Çakraların Dengelenmesi, Çakralar Nasıl Dengelenir?

Çakraların dengede kalması için sadece bir çakra üzerine yoğunlaşmayın. Çalışmalarınızı tüm çakralarınızla bir bütün halinde yapın. Bu çakraların dengede kalması için önemlidir. Eğer enerji akışının zayıf olduğuna inandığınız bir çakranız varsa tüm çakralarınız üzerinde çalıştıktan sonra o çakranız üzerine yoğunlaşın.

Çakraların dengelenmesi için tüm çakraların aynı oranda hissedilebilmesi gerekir. Zayıf olan çakralar veya aktivitesi yüksek olan, fazla enerji yayan çakralar son aşamada tekrar gözden geçirilmelidir.

Zayıf olan çakralar imajinasyon yöntemi ile güçlendirilmeli, enerjisi fazla olan çakralar da deşarj edilmelidir. Bu işlemi basitçe şu şekilde yapabilirsiniz

Çakrayı Şarj Etmek için: Aldığınız nefesle birlikte çakranın yoğun bir enerji ile dolduğunu ve diğer çakralarla aynı enerji seviyesine geldiğini hayal edin.

Ayrıca imajinasyon çalışmaları ile birlikte ilerleme kaydettiğinizde büyük su kütlelerine, toprağa, ormanlık alanlara bakarak ve dokunarak, gökyüzüne de bakarak çakralarınızı şarj edebilirsiniz.

Çakrayı Deşarj Ermek için: Diğer enerjilere göre dikkatinizi üzerine yoğunlaştırdığınızda daha fazla titreşen çakralardaki enerji sizi rahatsız edecek boyutlara ulaşmışsa; nefesinizi verirken o çakra üzerindeki fazla enerjinin dışarı atıldığını hayal edin. Bu enerjiyi olumlu yönde kullanarak aurayı güçlendirmek için aura ile de birleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak belli bir aşama kaydettiğinizde büyük su kütlelerine, toprağa ve ormanlık alanlara bakarak ve dokunarak ta deşarj yapabilirsiniz.

çakralar nasıl açılır, çakra açma yöntemleri

Çakralar Nasıl Açılır? Çakra Açma Teknik ve Yöntemi?

Çakraları açmak (aktivitesini artırmak) sanıldığından daha kolaydır. Sadece bir süre sabırlı ve disiplinli bir şekilde çalışmak gerekir. Basitleştirerek anlatacak olursak,

Başdaş kurarak veya sırtüstü uzanarak gözlerinizi kapatın ve 10 kez derin nefes alıp verin ve gevşeyin. Derin bir nefes alın ve yüzünüzdeki kaslarla birlikte bedeninizdeki tüm kasları sıkın. Nefesinizi verirken gevşeyin. Bir süre bekleyin. Rahatladığınızda çalışmaya başlayın.

Çalışma öncesinde çakraların bulunduğu bölgeleri bedeninizde belirlemeniz odaklanmanız açısından yararlı olacaktır.

Kök Çakranın Açılması

Kök çakranın açılması için, Derin bir nefes alın ve kök çakranızın bulunduğu bölgedeki tüm kasları sıkın. Nefesinizi verirken kaslarınızı gevşetin. Bu işlemi 3 kez tekrarlayın. Bir süre bekleyerek tüm dikkatinizi kök çakranıza verin. O bölgedeki enerji akışına yoğunlaşın. Nefes alışverişlerinizi o bölgeden yapın. İmajinasyon teknikleri ile birleştirerek nefes alışverişinizi o bölgeden yaptığınızı düşünün.

Bu nefes alışveriş esnasında yoğun bir enerjinin o bölgeden giriş yaptığını, nefesinizi verirken de negatif enerjilerin o bölgeden çıktığını düşünün. Çakrayı gözünüzde etrafa ışıklar saçarak dönmeye başlayan bir daire veya çark olarak canlandırın. Bu canlandırmayı tüm çakralarda yapın.

Bu işlem sonrasında o bölgede karıncalanma ve titreşimlerin arttığını gözlemleyeceksiniz. Titreşimlerin yoğunluğu çakranın faaliyetinin artması ile ilgilidir.

Sakral Çakranın Açılması

Sakral çakranın açılması için, kök çakra üzerinde yaptığınız işlemleri bu bölge içinde tekrarlayın. Nefes aldığınızda enerjininin kök çakranızdan sakral çakraya geldiğini, nefes verirken de negatif enerjilerin sakral çakradan çıktığını düşünün.

İşlemi bu şekilde yaptığınızda kök çakradan itibaren taç çakraya kadar tüm çakralar alttan yukarı doğru daha yoğun bir şekilde aktif hale gelecektir. Dilerseniz doğrudan sakral çakra üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Sakral çakradaki titreşimleri hissettiğinizde solar çakra bölgesine geçin.

Solar Çakranın Açılması

Solar çakranın açılması için, Önceki çakraların açılmasında olduğu gibi o bölgede bulunan kaslarınızı 3 kez derin nefesle birlikte sıkın ve nefesinizi verirken gevşetin. Solar çakraya yoğunlaşarak nefes alış verişlerinizi o bölge üzerinden yapın. Enerjiyi ve titreşimleri hissetmeye çalışın.

Kalp Çakranın Açılması

Kalp çakrasının açılması için, vücudunuzdaki kasları 3 kez derin nefesle birlikte sıkın ve nefesinizi verirken kaslarınızı gevşetin. Kalp çakra üzerinden nefes alıp verin. Nefes alırken güçlü ve pozitif enerjilerin girdiğini nefesinizi verirken de negatif enerjilerin çıktığını düşünün. Tüm dikkatinizi kalp çakra üzerine yoğunlaştırın. Çakra üzerindeki enerji ve titreşimleri hissettiğinizde boğaz çakrasına geçin.

Boğaz Çakranın Açılması

Boğaz çakranın açılması için nefes alışverişlerinizle birlikte boğazınızla bağlantılı tüm kasları sıkmanız ve gevşetmeniz gerekir. Kasların gevşetilmesinden sonra tüm dikkatinizi o bölgedeki enerji akışına verin ve titreşimleri hissetmeye çalışın. Bir süre nefes alıp verirken tüm dikkatinizi o bölgeye verin. Aldığınız nefesle birlikte enerjinin o bölgeden girip çıktığını düşünün. Boğaz çakranın titreştiğini hissettiğinizde 3. göz çakrasına geçin.

Üçüncü Göz Çakrasının Açılması

3. göz çakrasının açılması için derin nefes alın ve tüm yüz kaslarınızı kasın, kasma işlemi sırasında dikkatinizi üçüncü gözünüzün bulunduğu noktaya verin. Nefesinizi verirken kaslarınızı gevşetin. Bu işlemi üç kez tekrarlayın.

Dikkatinizi üçüncü gözünüze yoğunlaştırarak o bölgedeki enerji akışını gözlemleyin. Üçüncü gözünüz üzerinden nefes alıp verin. O bölgede bulunan çakranın hızla dönmeye başlayarak ışıklar saçtığını hayal edin. Titreşimleri hissettiğinizde taç çakranıza geçin.

Taç Çakranın Açılması

Taç (tepe) çakrasının açılması için, Diğer çakralarda yaptığınız işlemleri taç çakranız içinde uygulayın. Derin nefes alın ve baş bölgenizdeki kaslarınızla birlikte tüm bedeninizdeki kasları sıkarak nefesinizi verirken kaslarınızı gevşetin.

Başınızın üzerinde tüm bedeninize ışıklar saçan büyük bir çarkın veya dairenin hızla dönmeye başladığını hayal edin. Nefes aldığınızda taç (tepe) çakranızdan tüm bedeninize auranızı güçlendiren ve tüm çakraların daha aktif bir şekilde dönmesini sağlayan güçlü enerjilerin girdiğini, nefesinizi verirken de bedeninizdeki tüm negatif enerjilerin dışarı atıldığını hayal edin. Taç çakra ile birlikte taç çakranızdan başlayarak tüm çakralarınızdaki titreşimleri hissedin.

İlk madde de belirttiğim nefes alış verişlerinizi bir çakranızdan diğer çakranıza doğru yapmışsanız taç çakranızla birlikte tüm çakralarınızdaki titreşimleri hissetmeniz daha kolay olacaktır.

Bir bütün olarak tüm çakralarınızı bu şekilde aktif hale getirmeniz çakraların dengelenmesi açısından daha sağlıklıdır çünkü enerji akışı birbirleri ile bağlantılıdır.

Çakra Açmada Bütünsellik

Ruhsal bütünlük ve enerjinin dengeli dağılımı için tüm çakraların gözden geçirilmesi, uzun süre tek bir çakra üzerine yoğunlaşılmasından daha etkili ve yararlıdır. Şarj ve deşarj işlemleri dışında ruhsal kabiliyetlerin ön plana çıkarılması için tek bir çakra üzerine yoğunlaşmak enerji dağılımını bozucu ve kontrolsüz gelişmelere neden olabilir.

Çakraların Açılmasının Yararları

1- Ruhsal yeteneklerimizin açığa çıkarılmasını ve aktif bir şekilde kullanımını sağlar.

2- Huzurlu ve daha sakin bir yaşatımız olur.

3- Herşey olması gerektiğine inanıldığı gibi değil olması gerektiği gibi olur.

4- Depresyon, sinir hastalıkları, ve ruh sağlığımız üzerinde olumlu etkileri vardır.

5- Kendimizle barışık bir yaşam süreriz.

6- Enerji akışındaki düzelme beden sağlığımızı da olumlu yönde etkiler.

7- Enerji kanallarının sağlıksız çalışmasına bağlı hormonal sistem bozuklukları ve bunlara bağlık rahatsızlıklar düzelir.

Bu ve benzer çok sayıda madde eklenebilir. Kısaca özetleyecek olursak hem enerji seviyesinde hem de madde beden olarak dünyaya geldiğimiz çocukluk evresine geri döneriz. Dünyayı, kendimizi ve yaşamı daha sade ve net olak algılarız.

Çakraların Açılması ile Yaşanabilecek Bazı Durumlar

Çakralar açıldığında yani aktiviteleri artırıldığında yüksek oranda enerji yaymaya başlarlar. Enerji miktarımızın artması ile birlikte şu durumları yaşayabilirsiniz. Yaşanılanların bir kısmı doğuştan aldığımız ruhsal kabiliyetlerin ortaya çıkması ile ilgili olduğu için herkeste benzer durumlar görülmeyecektir. (Bakınız Doğum Haritasında Ruhsal Yetenek Konumları)

 • Çakralarımızın eş zamanlı olarak titreşime geçmesi
 • Bir bütün olarak tüm bedenimizde hissedilen ritmik kalp atışları
 • Tüm bedenimizle solunum yapma hissi
 • Şeffaf bir yapıya bürünme hissi
 • Karanlıkta bedenimizden farklı renklerde ve şekillerde yansıyan ışıkların görülmesi
 • Kendimizi bir anda farklı yerlerde hissetme
 • Bedenimizin çok hafiflediğini ve uçabileceğini hissetme
 • Yürürken attığımız adımların hafiflediği ve adeta havada yürüyormuşuz hissi
 • Başkalarının düşüncelerini anlama, ne düşündüklerini bilme
 • Olacak olayları önceden hissetme ve görme

Çakra Açma Çalışmasında Herkes Aynı Sonuçları Elde Edebilir mi?

Yapmış olmakla gerçekten yapmak çok farklı şeylerdir. Bir çoğu yaptıklarını ezbere yapmaya başladığı anda fayda sağlamaktan da uzak kalır.

 • Başkalarının görmesi için yapmak
 • Değişiklik olsun
 • Öylesine takılıyorum
 • Başkaları yapıyor benim neyim eksik bende yapayım
 • Deneyeyim bakalım neler olacak

Bir çoğu başlar ve kısa sürede bırakır. Bırakmadan devam edenler doğuştan aldıkları etkilere göre farklı sonuçlar elde ederler ancak sonuç genel bazı özellikler dışında herkeste aynı olmaz.

Çakralarımızdaki Enerji Akışının Bozulduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Eğer çakralamızdaki enerji akışında bir bozulma ve düzensizlik olursa bunu hem ruhsal hem de bedensel olarak şu belirtilerle anlayabiliriz

 • Halsizlik, sebebi bilinmeyen yorgunluklar
 • Uykusuzluk, uyuyamama
 • Rüyalarda değişimler
 • Tat alma duyumuzda değişiklikler ve tat alamama
 • Yürürken dengenin bozulması
 • Hislerimizn körelmesi
 • Algılarımızın bozulması
 • Sinirlilik, öfke ve gerginlik
 • Olumlu düşünememe
 • İletişimimizde bozulmalar
 • Konuşma ve kendimizi ifade etmede zorlanmalar

(Bakınız Nazar Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Etkiler?  ve Psişik Saldırı Nedir, Nasıl Yapılır ve Nasıl Etkiler?)

Ruh ve bedenimizle ilgili olan tüm gelişmeler bütün olarak ele alınmalıdır. Sebepler ve sonuçlar farklı adlarla birbirleri ile bağlantılıdır.

Çakralar Hangi Durumda Açılmalıdır?

Belli bir amacınız varsa ve bu amaca yönelik çakra aktivitesinin artırılması gerekiyorsa normalin üzerinde bir açılım yapılmamalıdır. Normal seviye sağlıklı bir yaşam için yeterlidir.

 • Ruhsal yeteneklerin geliştirilmesinde
 • Bioenerji çalışmalarında verimin artırılmasında
 • Radyestezi gibi çalışmalarda başarı oranın artırılmasında
 • Ruhsal şifa çalışmalarında
 • Ruhsal görüş kazanılması gerektiğinde

kısa veya uzun süreli yüksek çakra aktivasyonu belli bir amaca hizmet edecekse çakralar üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

 

Bir Sonraki Konumuz: Çakra Açmanın Zararları Nelerdir? Meditasyon ve Sonrasında yaşanan sorunlar Çakra Açma ve Meditasyonun Olumsuz Etkileri

İlgili Konular

Aura Nedir? Nasıl Güçlendirilir? Güçlendirme Tekniği

Nasıl Transa Geçilir? Derin Transa Geçiş, Alfa Teta Evresi

İmajinasyon tekniklerini geliştirmek için örnek teknik ve yöntemler

İmajinasyon Uygulamaları

Üçüncü Göz Nedir? Nasıl Açılır ve Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Üçüngü Göz ile ilgili Konular

 

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? Yöntem ve Faydaları

www.parapsikoloji.net

29 Kasım 2018

Son Güncelleme 20 Ekim 2020 Emr

Bukra Tarık Dora
Uyanmak için dar bir dehlizden geçiyoruz. Biz yaşayan ölüler, ölülerin uyandıklarını anladığımızda dünyanın, gerçeğin sadece küçük bir parçası olduğunu anlarız. Anladığımızda uyanmış oluruz.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. blank Dilekshen dedi ki:

  Bu tamamen Rabbime aykırıdır. Şeytanin rituali gibi, uzak durun bu şeylerden!!!

  1. blank Elif Sude dedi ki:

   İnsanın kendisini keşfetmek için çıktığı her yolculuk kutsaldır. Önemli olan yol ve yöntem öğrenmesi, dikkat etmesi gereken noktaları bilmesidir.

   Çakra Açma ve Meditasyonun Olumsuz Etkileri

 2. blank Aynur Yüksel dedi ki:

  selamlar yazılarınızı bir kaç keredir okuyor ve beğeniyorum. Ve çocukluğumdan beri öğrenmeyi araştırmayı seven biriyim özellikle de böyle parapsikoloji konusuna giren bilgileri.
  Size çocukluğumda yaşadığım birşeyi anlatmak istiyorum ;
  Zannederim 7-8 yaşlarımda filandım, gündüz ya da gece otururken veya yatarken boşluğa baktığımda iç içe renk renk halkalar görürdüm. Bu halkalar içten dışa doğru büyür büyürken de renkleri değişirdi.
  Ablama anlatırdım, o da bana ;
  Çocukken ben de görürdüm, sonra geçti derdi.Fakat ben nadir de olsa hala görüyorum. Çoçukluğumdaki kadar net olmasa da.
  Bu gördüklerim nedir ?

  1. Selamlar. Bazı insanlarda genetik göz rahatsızlıklarından kaynaklanan görüntüler olabilmekte. Eğer bu konuda bir sorun olmadığınıza eminseniz bazı insanlarda ruhsal yetenekler bağlı olarak kendi enerjilerini, ortamda bulunan enerjileri, auradan yansıyan renkleri görme yeteneği vardır. Zamanla ruhsal hassasiyetler zayıfladıkça bu görüntülerde kaybolur.

 3. blank Finansör dedi ki:

  Merahabalar ben cakrayi narutodaki jutsu yapmak icin aktiflestiricektim narutoda 12 tane çinin takviminden alinmis hayvan burclarinin el muhurleri bulunuyor bunlarida jutsu yani teknik yapmak icin kullaniyoruz her teknigin ayri farkli el muhur sirasi vardir ve el muhurlerinin etkisini gormek icin cakralari guclendirmemiz gerekiyor ben bunun icin cakralarimi guclendiricektim yani jutsu dedigim katon goukakyu jutsu alev topu yaratma elde cakra toplama ayaklara cakra toplayip suda yurume gibi seyler bunlar icin cakralarimi guclendircektim ise yararsa guclendirmek istiyorum

  1. Merhaba. Bu çapta bir güçlendirme için uzun zaman ve sıkı bir çalışma gerekir. İnsanın enerji yapısının madde yapısına baskın gelmesi, tüm yaşamın buna göre düzenlenmesi gerekir. Yeterince zamanınız, sabrınız, imkanınız ve ortamınız varsa deneyebilirsiniz. Ancak bu ve benzeri çalışmaların tüm yaşamınızı değiştireceğini ve hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının da bilinmesi gerekir. Amaçların doğru belirlenip elde edileceklerin iyi analiz edilmesi gerekir.

 4. blank Tuğba dedi ki:

  Sitenizi yeni yeni inceliyorum. Bu durumlara dair hiç bir bilgim yoktu ama kendimde de bir şeyleri değiştirmek istiyorum. Her gün aura’yı güçlendirme, imajinasyon, telepati, çakra açma gibi çalışmaları yaptığım takdirde fazla mı yüklenmiş olurum. Ya da belli haftanın belli günlerine mi yaymam gerekiyor. Mesela auramızı güçlendirme çalışmalarını her gün yapın demişsiniz ilgili gönderide. Telepati aşamasından önce kendinizi trans, çakra,imajinasyon konusunda geliştirin demişsiniz..Ama bir de çakra açmanın olumsuz etkilerinden bahsetmişsiniz ki o bahsettiğiniz varlıklara açık ve vesveseli biriyim..Oyüzden hem yapmak istiyorum hem de kafam karıştı, endişelerim oluştu..Telepati, imajinasyon, çakra, beyin dalgaları, trans vs ilgili tüm gönderilerinizi okudum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz..Neyden başlayarak ne sıklıkla yapmalıyım ? İstikrarlı olmak demek ömür boyu yapmak demek mi..Telapati kurabilen bir arkadasımla ben de telepati kurmak içimdekileri ona aktarmak istiyorum..Oyüzden sayfanızı günlerdir okuyor arastırıyorum ama bu baska canlılara fazla enerjiden dolayı maruz kalabilme ihtimali beni korkuttu…

  1. Tuğba hanım öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz. Eğer bir şeyler yapmak istiyor ama ne yapmak istediğinizi ve nereden başlamanız gerektiğini bilemiyorsanız atacağınız ilk adım kendinizi ve doğuştan gelen yeteneklerinizi tanımak olmalı. Bu sayede hangi adımları attığınızda daha hızlı ilerleyebilir ve verimli olursunuz bunu bilerek hareket eder, zaman kaybetmemiş olursunuz. Daha önce okumamışsanız Astroloji kategorisi altındaki konuları ayrıntılı bir şekilde inceleyiniz.

   Ruhsal Güçleri Geliştirme Yöntem ve Teknikleri konusu nereden başlamanız ve neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere fikir verecektir.

   1- Hergün yapılacak çalışma ruhsal denge için önemlidir. Ancak belirli bir hedefiniz varsa bu hedefe göre yoğunluğu artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bir süre sonra bu çalışma yaşamınızın bir parçası haline gelecektir. Siz istemeseniz de bilinçaltınız bir sonraki gün için sizi programlayacaktır. Ne zamana kadar? Tekrar çöküş başlayıncaya kadar.

   2- Hangi dine mensup olursa olsun samimi bir dini yaşantısı olanların ruhsal yapıları daha farklıdır. Uygulama ve çalışmalar bu duruma göre de şekillenebilir.

   3- Çakra açma ile çakraların yani enerji kanallarının aktivitesini artırmak farklı konular. Çakra açma tabiri yanlış kullanılıyor. Eğer siz enerji kanallarını madde seviyesi yeterliliğinin üzerine çıkarırsanız madde ötesi ile de bağlatıya geçersiniz. İnsan sadece bedensel bir varlık değildir. Madde ve madde ötesi denge bilerek veya bilmeyerek bozulduğunda sorunlar kaçınılmazdır. Bu konu Astral Seyahat Riskler ve Önlemleri konusunda güzel açıklanmış. Bulunduğumuz boyutun dışına çıkılacak kadar yoğun çalışma yapılırsa sorunlarda göze alınmalı veya ona göre çalışma yapılmalıdır.
   Kendinizden emin olmadan yeterince bilgilenmeden adımlarınızı hızlandırmayın. Karar verin, bilgi edinin, emin olun ve adım atın.

   4- İstikrarlı olmak demek yaptıklarımızın artık bizim bir parçamız haline gelmesi ve herşeyin otomatikleşmesi ile açıklanabilir. Şu an size zor gelenler, amacınızın bir parçası olduğunda yemek yemek, su içmek veya sıkıldığımızda dışarı çıkıp dolaşmak gibi gelecektir.

   5- Korku ancak bilgi ve tecrübe ile aşılabilir. Öncelikle yeterli olacağına inandığınız ana kadar bilgi edinin. Ruhsal mekanizmaları çözmeye çalışın. Eğer doğuştan gelen yatkınlıklarınız varsa ve istedikleriniz sadece bir heves değilse adım attıkça heyecan duyacak ve herşey kolay olacaktır.

 5. blank Emirhan dedi ki:

  Öncelikle yazı için teşekkürler. Ben daha 18 yaşını doldurmamış biri olarak yaşadığım dünyadaki olağanüstü sayılabilecek şeyleri çok ciddiye almaya başladım. Bilim, din, psikoloji, bilinçaltı gibi konularda dönüp dolaşıyorum. Artık bişeyleri de kendim deneyimlemek istiyorum. Ve şunu merak ediyorum ben miyopum, bu çakralarla beyin dalgaları ile odaklanarak yada hayal gücü ile yani bi şekilde gözlerimi düzeltmem mümkün müdür? Cevabını merakla bekliyorum

  1. Rica ederim.
   Zamanını bilimsel konularla değerlendirmeniz çok güzel.

   Bahsettiğin değişimi yapmam mümkün. Ancak kolay olmadığını tahmin edebilirsin. Bunu başarabilmek için aşağıdaki konulardan giriş yapman gerekir.

   Nasıl Transa Geçilir? Derin Transa Geçiş, Alfa Teta Evresi
   İmajinasyon

   Ve çalışma yapman gereken evre Teta Dalgaları, Özellikleri ve Kullanım Alanları

   Arkadaşlar bu konu ile ilgili bir yazı dizisi hazırlıyorlar. Tamamlandığında takip edebilirsin.

 6. blank Jülide dedi ki:

  Ben her haftanın bir günü için bir çakra ile çalışıyorum akşam uyumadan önce. Pazartesi kök çakra ile başlıyorum ve pazar günü taç çakra ile bitiyorum. Ertesi hafta tekrar bu döngü devam ediyor. İlk olarak oradaki rengi ve enerjiyi imajine ediyorum daha sonra o çıkan enerjiden gelen görsellere, hislere ve düşüncelere zihnimin beni götürmesine izin veriyorum. Daha sonra o gelen düşüncelerden alacağım bir ders varsa alıp onu şifalandırıp özgür bırakıyorum. Bu kendi kendime yapa yapa ortaya çıkan bir yöntem. Kendi kendime böyle şeyler yapmam uygun mudur?

  1. En etkili teknikler insanın kendi iç dünyasından çıkan tekniklerdir. Yapılması gerekeni yapmışsınız. Sonuçları olumlu ise devam edin. İç dinamikleriniz size gerektiğinde yeni ekleme ve çıkarma yapmanız konusunda yönlendirecektir. Bu tıpkı açlık hissettiğimizde besinlere yönelmemiz gibidir.

  2. blank Eleanora Qasımova dedi ki:

   Maraqlı mövzu və məqalə üçün təşəkkürlər…
   Çakra’ya dair hansı kitabları önərə bilərsiz?

 7. blank Mustafa dedi ki:

  Çakraların gücünü artırmak için yapılan egzersizler yani yoga hareketlerini yaparken hangi çakranın üstünde olduğumuzu düşünmelimiyiz yani renk girdap vb imajinasyon teknikleri gereklimi yogada

  Birde ipe alyans bağlayarak yapılan çakra testi nasıl yapılır rica etsem anlatır mısınız?

  1. Bilincinizi hangi çakra üzerine yoğunlaştırırsanız sadece o çakra tepki verir. İmajinasyon teknikleri yaptığınız çalışmayı büyük oranda etkileyecektir. Ancak kullanacağınız teknik sizin doğuştan gelen özelliklerinizle de ilgili. İmajinasyon veya görsel zekanız yoğun değilse imajinasyon yapmada zorlanabilirsiniz. Öncelikle imajinasyon üzerinde yoğunlaşmanız daha sonra imajinasyon tekniklerini çakralar üzerinde kullanmanız daha iyi sonuçlar verir. Aksi taktirde yaptığınız çalışmalardan bir verim almanız mümkün olmayacaktır.

   Doğal bir imajinasyon gelişiminiz varsa çakralar üzerinde imajinasyon teknikleri ile çalışmanız daha iyi sonuçlar verir. Bu konuda İmajinasyon ve Çakra Çalışmaları konusunda anlatılan teknikleri kullanabilirsiniz.

   “ipe alyans bağlayarak yapılan çakra testi” konusunda cevap yazacak kadar bilgim yok ne yazık ki.

 8. blank Mustafa dedi ki:

  Merhabalar her çakranın vücuttaki organları kontrol altında tuttuğunu duymuştum
  benim sorum atıyorum dişimiz ağrıyor biz ağzımızla ilgili olan çakramızı oradaki kötü enerjileri atıp kendi rengiyle doldurduğunu hayal ederek kendimizi iyileştirebilirmiyiz ?

  1. Merhaba Mustafa Bey.
   Bahsettiğiniz süreç için “iyileşme sürecinin enerji seviyesinde başlaması” diyebiliriz. Ağrının ana sebebi ortadan kalkmadan bahsedilen yöntemle iyileşme sağlanamaz. Süreç etkilenebilir, etkiler hafifletilebilir ama başlangıç seviyesinde ağrı tümüyle kesilemez. Ağrının tümüyle kesilmesi için hipnoz altındaki etkiye ulaşmanız gerekir. Ağrı sırasında da bunu yapmak zordur.

   İmajinasyon ve çakralar üzerinde çalışmak hastalık henüz madde bedende bir rahatsızlığa neden olmadan yapıldığında etkilidir. Hastalık başladığında süreç yavaşlatılabilir, bağışıklık sistemi güçlendirilebilir, enerji seviyesinde olumlu gelişmeler yaşanabilir, süreç doğal bir şekilde bu kez madde bedenden dışa doğru geriletilebilir, vücudun kendi iyileştirme sistemi devreye sokulabilir ama o an için süreci bir anda geriye çevirmek 1,5 voltluk bir pilden 220 voltluk bir etki beklemek olur.

   Madde bedene yansıyan rahatsızlıkların geriye çevrilmesi sorun madde bedende olduğunda maddesel müdahaleleri de gerekli kılabilir. Bu rahatsızlığın madde bedende ne kadar ilerlediğine bağlı.

 9. Din alimi değilim kesin hüküm vermek bana düşmez. Yazacaklarım sadece benim bakış açımdır.

  Konuyu farklı açılardan ele alayım.

  Ameller niyetlere göredir, şekilde amellere uygun olmalıdır. Bir Müslüman bir Budist’in ibadet yapmak için uyguladığı meditasyonu birebir yaparsa nasıl bir manzara ortaya çıkar? Şu tabloyu çizelim. Bir Budist’in namaz kılarak kendi ibadetini yaptığını düşünün ne kadar inandırıcı ve gerçekçi olabilir?

  Buradaki hassas nokta neyi ne için nasıl yaptığınızla ilgilidir. Bir Budist, meditasyonu ibadet sırasında derinleşmek için yapar. Bu sırada şekli, duruşu, okudukları, çıkardığı sesler kendi dinincedir. Dini inançlarının gereğini yerine getirir.

  – Bir Müslüman ister bağdaş kurarak, ister diz çökerek, ister sırtüstü uzanarak nefes egzersizleri ile kendisini keşfetmek için, iç dünyasında derinleşmek isterse dine aykırı bir hareket yapmış olabilir mi?

  – Dini hassasiyeti olan bir insan nefes alış verişlerini Allah’ın isimlerini zikrederek yaparsa nasıl olur?

  – İslam dininde “tefekkür” vardır. Tefekkürü ruhsal derinleşme yaşadığınızda yaparsanız başlangıçta adı meditasyon veya nefes egzersizi olan bir uygulama faydalı mı olur zararlı mı?

  Yöntem ve tekniklerin uygulanmasında dini unsurlar kullandılmadığı, şekle, sembollere, işaretlere, sözlere dikkat edildiği sürece dinen bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Aksi durumda bir Budistin namaz kılarak ibadet yapması ne kadar inandırıcı ise bir Müslümanın da bir Budist gibi hareket etmesi o kadar inandırıcı olur.

  Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için Hallac-ı Mansur’un Hindistan’a yaptığı seyahatleri inceleyebilirsiniz.

  Kaç Müslüman görebiliyoruz derin bir transa girmişçesine namaz kılarken? İbadetlerdeki eksik olan taraf bu derinliktir ki lezzet vermez.

 10. blank Murat dedi ki:

  Verdiğiniz nefes ve enerji meditasyonlarının herhangi bir amaçla ya da amaçsızca yapmanın dinen budistlere benzemek gibi bir günahı var mı ?

  1. blank Murat dedi ki:

   Haklısınız. Burayı yeni buldum. Çok güzel açıklamalarınız var. Bir budist rahibin temel meditasyon (basic meditation) için budist olmanız gerekmez şeklinde bir açıklamasını izlemiştim. Yine de tereddüt ediyordum. Teşekkür ederim.

   1. Rica ederim Murat Bey. Kalp tatmin olmadıkça yapılan hiçbir iş fayda getirmez. Hassasiyet güzel ama bazı durumlarda farkına varmadan gelişime de engel olabilir. Yapılan ne olursa olsun adının meditasyon olmasına gerek yok. Teknikleri kendi inancınıza, yaşam tarzınıza ve bakış açınıza göre uyarlamanız yeterli. En güzel teknik kendi bulduğunuz tekniktir.

error: Korumalı İçerik!

Parapsikoloji.Net sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin