Durugörü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

17.02.2018
999

Durugörü Nedir? Nasıl Gerçekleşir? Durugörü tekniği, durugörü nasıl yapılırDurugörü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

İngilizce “Clairvoyance” kelimesinden dilimize çevrilmiştir. Durugörü’yü, “duyu ötesi algı“, “algının duyu organları yardımı olmadan gerçekleşmesi” şeklinde tanımlayabiliriz. Algının gerçekleşmesinde madde boyutunda etki eden faktörler devre dışı kalır. Mesafeler, maddeler ve zaman bu algıya engel teşkil etmez. Geniş planda “madde ötesi algılama” şeklinde de tanım yapılabilir. Durugörü yeteneği doğuştan gelebileceği gibi sonradan da geliştirilebilir yetenekler arasındadır.

Durugörü’de Algı Merkezi

Durugörü ile yapılan algılarda algı işlevini gören merkez “üçüncü göz” olarak isimlendirilen 6. çakradır. Alnın ortasında bulunan bu ruhsal algı merkezinin bedenimizdeki uzantısı ise “pineal gland” olarak ifade edilen “epifiz bezi“dir.

Bu merkezin bedenin işleyiş sistemine göre aktivitesinin en yoğun olduğu zaman dilimi, epifiz bezinin salgıladığı melatonin ve dmt hormonlarının en yüksek oranda salgılandığı 03:00 civarlarıdır.

Durugörü Algısının Gerçekleşmesi

Doğal durumda ışığın azalması veya tümüyle kesilmesi sonrası, epifiz bezi tarafından salgılanan melatonin hormonu ile uyku süreci başlatılır. Ağır uyku evresi ile birlikte salgılanan DMT miktarı artarak ruhsal algı seviyesi en üst noktasına ulaşır. Bu evrede bizim günlük yaşantımızda “daha önce bu anı yaşamıştım, daha önce seni görmüştüm” dediğimiz ruhsal görüler yaşanır. Durugörü algısında zaman ve mekan kavramları olmadığı için rüyalarla karışık farklı ruhsal görüler gerçekleşir.

Doğal süreçte belli zaman dilimlerinde yaşanan bu ruhsal görüler, doğuştan bu yeteneğe sahip insanlarda günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Algının gerçekleşmesi için gereken süreç yeteneğe sahip olanlarda uyku evresi olmadan gerçekleşebilir. Durugörü yeteneğini geliştirenler 6. çakra olarak isimlendirilen bölge üzerine yoğunlaşarak bu süreci gerçekleştirirler.

Durugörü Nedir? Durugörü Algısında Kapsam

Durugörü algısında, duyu organlarımız ile algıladığımız algılara ek olarak, duyu organlarımızla algılayamayacağımız algılarda gerçekleşebilir. Durugörü yeteneği ile neler yapılabilir örnek olarak

 • Bir duvarın arkasının görülebilmesi
 • Gözler kapalı olduğu halde görebilme
 • İnsan bedenini kuşatan auranın görülebilmesi ve
 • Uzaktaki seslerin duyulmasını gösterebiliriz.

Yetenek olarak prekognisyonla benzerlik gösterse de yüklenen anlam itibariyle algılar anlıktır. O an bulunulan yer, mekan ve zamanla ilgilidir. Prekognisyon tümüyle ileride olacak olaylarla ilgili iken durugörü büyük oranda anlık algılarla ilgilidir.

Durugörü’nün Sınıflandırılması

Durugörü çalışmalarını yürüten ve bu alanla ilgili incelemelerde bulunan parapsikologlar durugörü’yü algının özelliğine göre çeşitli sınıflara ayırmışlardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz,

Lusidite – Gizligörü: Gözler kapalı olduğu halde görmenin gerçekleşmesidir. Tüm görüler net olmayabilir. Görme ruhsal algı ile gerçekleşir.

Telepatik Durugörü Nedir?: Telepati yeteneği ile birlikte gerçekleşen algıdır. Bu algı telepati ile birlikte ele alınır. Algılar telepatik yani ruhsal iletişim ile gerçekleşir.

Prekognitif, Postkognitif – Zaman Ötesi Durugörü Nedir?: Algılamanın bilinen zaman kavramı aşılarak gerçekleşmesidir. Hem geçmiş hem de gelecek zamanla ilgili algılamadır.

Alteroskopi, Alloskopi, Otoskopi – Tıbbi Durugörü Nedir?: Sınıflandırma tek bir alanda yapılmadığından genel olarak “tıbbi” ifadesini kullandım. Daha çok ruhsal şifacılar tarafından teşhis konulabilmesi için iç organların, iskelet sisteminin ve auranın incelenmesine dayalı durugörü tekniğidir. Tespit edilen rahatsızlıklar ruhsal enerji ile uzaktan veya yakından tedavi edilmeye çalışılır.

Teleoptik – Uzakgörüş: Gezici durugörü olarak ta adlandırılır. Duyu organlarının algı eşiği dışında kalan mesafelerin algılanmasıdır.

Kritoskopi – Madde Ötesi Görüş: Maddesel engellerin aşılarak görüş sağlanmasıdır. Duvarların, yapıların, canlı veya cansız katı cisimlerin görüş engellerinin kaldırılarak görülebilmesidir. Görüş ifadesi, duyuş ve algılayış olarak ta genişletilebilir.

Dorugörü Yeteneğinin Geliştirilmesi

Durugörü Tekniği

Derin transa geçerek rahatlayın.

Tüm dikkatinizi alnınızın ortasında bulunan üçüncü gözünüze odaklayın.

Görmek istediğiniz yer, kişi veya olaya odaklanın.

Müdahale etmeden bekleyin.

Görüntü gelmediğinde imajinatif bir bağlantı kurmak için görmek istediğiniz görüntü ile ilgili imajlar tasarlayın. Bir süre o görüntüleri izleyin ve bırakın. Müdahaleci olmayın.

〉〉 İmajinasyon çalışmasını sadece bağlantı kurmak için kullanın ve devam ettirmeyin. İlk denemelerinizde doğuştan yeteneğiniz yoksa görüntülerin gelmesi zaman alabilir. İmajinasyon sadece görsel bağlantı için kullanılmalı tekniğin bütününü kapsamamalıdır. Durugörü tekniklerinde bilinçli müdahaleler arttığında gelen görüntüler bilinçaltı görüntüler ortaya karşımıza çıkar. 

Kısaca şu yolu izleyin.

Sırası ile Alfa ve Teta evresine geçmek için derin transa geçin

Hedefi belirleyin

Kurabileceğiniz bir bağlantı varsa (duygusal, dokunsal..)

Kendiniz serbest bırakın

 

Konunun Devamı: Durugörü Yeteneği Nasıl Geliştirilir? Durugörü Tekniği

 

İlgili Konular

Nasıl Transa Geçilir? Derin Transa Geçiş, Alfa Teta Evresi

Prekognisyon ve Premonisyon

Üçüncü Göz Nedir? Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü Göz Nasıl Açılır? Dikkat Edilecek Noktalar

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? Yöntem ve Faydaları

Beyin Dalgaları; Gama, Beta, Alfa, Teta, Delta işlev ve Kullanımları

 

Teknik ve Detaylar: Durugörü Forum Konuları

Kaynak:

-Friedlander, Michael W. (1998). At the Fringes of Science. Westview Press. p. 119
-Pigliucci, Massimo; Boudry, Maarten. (2013). Philosophy of Pseudoscience: Reconsidering the Demarcation Problem.
-The Signet Handbook of Parapsychology, Martin Ebon
-A Encyclopedia of Occultism and Parapsychology, Leslie Shepard
-Encyclopedia of Mystical and Paranormal Experience, Rosemary Ellen Guiley
-Wikipedia derlemesinden kısmen yararlanılmıştır.

Durugörü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

www.parapsikoloji.net 17 Şubat 2018

“Durugörü Nedir?” Konusu içerisinde geçen tanımlamalar, Kendi tanımlamalarımı ifade eder. Tartışmaya açıktır. Genel geçer olarak kabul edilmeyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Özlem dedi ki:

  Merhaba rüya içinde rüya görebiliyorum rüyalarımı kontrol edebiliyorum bazen farklı günlerde rüyalarımın devamını görebiliyorum tıpkı dizi gibi. Rüyamda sevdiğim çok istediğim bişeyi gördüğümde aman nasılsa rüya diyip geçiyorum. Tat koku acı hislerini hissedebiliyorum hemde çok net. Bu aralar azaldı ama sürekli yüksek bi yerden düşerek uyanıyorum bu sırada canım yanıyor biraz. İnsanların yüzüne bakınca veya 1 2 cümle konuşunca iyi kötü huylarını hemen hemen tahmin edebiliyorum. Düşündüğüm metal ettiğim bi konu varsa mutlaka cevabı çıkıyor karşıma hiç ummadığım yerde basit bi google aramasında bile alakasız bi konunun içinden ardadığım şeyin cevabı çıkıveriyor. Rüyalarımda hiç tanımadığım yüzler de görüyorum. Belki bana göre anormaldir ama 2 3 yaşımda yaşanan olayları da hatırlıyorum. Çok uzun oldu kusura bakmayın ama e mail attım cevap alamadım sizden.

  1. Elif Sude dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım. Eğer bu yaşadıklarınızın nedenini bilmek isterseniz Doğum Haritasında Ruhsal Yetenek Konumları konusuna bakabilirsiniz. Su grubu etkisi Balık, Yengeç ve Akrep burcu etkileri ile Neptün-Jüpiter etkileri bu yaşadıklarınıza neden olur. Yaşadıklarınız anormal şeyler değil. Çoğu insan için kabul edilmesi güç olabilir ama doğuştan aldığımız etkiler bizlere farklı özellikler katar. Bende 1 yaşıma kadar net bir şekilde hatırlarım ama bunun benim elimde olmadığını ve olağanüstü bir özellik olmadığını bilirim.

   Kendinizi geliştirmek için Ruhsal Gelişim kategorisine bakabilirsiniz. Konulardaki linkler sizi yönlendirecektir.
   Bana gönderdiğinizi düşündüğünüz maili iletişim sayfasından göndermişseniz site yönetimine gitmiştir. Sitede kullandığım bir mail kayıtlı değil.

 2. Selda dedi ki:

  Gözleri kapatınca yoğun düşündüğün kişiyi kısa süreli net görmek nasıl bir sorun

 3. Meryem dedi ki:

  Ben senelerce hayatımda çevremde bazı insanların başına gelecek olayları gördüm.Kendimle ilgili çocuğumun olmayacağını bir rüyayla çok manalı bir şekilde gördüm.Boşanmamı rüyamda gördüm.Seneler sonra evleneceğim eşimin resmini ve üzerindeki gömleğimi gördüm.Eşimle tanışdıktan ikinçi görüşmemde rüyamda gördüğüm tıpa tıp aynı gömlek üzerinde görünçe şaşırdım.Gördügüm öyle şeyler varki anlatamam.Birisi geliyor bize örnek ölecegini anlıyorum son görüyürom seni bir daha görmeyeceğim hisi oluyor ve kısa zaman sonra aniden beyin kanaması geçirerek ölüyor ben kendimden korkuyorum.Bir bayan erkek tanıyorum hemen iyi veya kötü oldugunu hissediyorum bu kişiden ortada hiç bir gözle görünen yanlışı olmadığı halde o insanın yanından kaçmak veya yüzüne bakmak beni son derece rahatsız ediyor.Hemen anlıyorum hiç bir sebepsiz bu insan kötü birine kötülük yapmış can yakmış gibi böylelikle kötü insanları onlar anlamadan hayatıma sokmuyorum.

  1. Melike dedi ki:

   Merhaba Meryem hanım, söylediklerinizden çok etkilendim. Bu aralar psikolojim hiç iyi değil, bazı çözemediğim olaylar var . Bana yardımcı olabilir misiniz ?

 4. su dedi ki:

  Şey merhaba, rüyalarımda farklı zaman dilimlerinde birşeyler görüyorum bunların ertesi günü illa o olayın başka türlüsü oluyor. Mesela geceleri annemle ablam konuşurken onları duyuyorum ama uyanık değilim tamda ismini koyamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

  1. E. Emre Sönmez dedi ki:

   Merhaba,

   Prekognisyon Gelecekte Olacak Olayları Görme Konusunda anlatılanların yaşadıklarınızı tanımlayıp tanımlamadığına bakar mısınız.

 5. Uchiha Sasuke(Y.Y) dedi ki:

  İzninizle burayı kaynak göstererek bilgileri alıyorum..

  1. Elif Sude dedi ki:

   parapsikolojiturk@gmail.com adresine kullandığın linki gönder sorun olmaz.

error: Korumalı İçerik!