Kategoriler: Durugörü

Durugörü Nedir? Durugörü Nasıl Gerçekleşir?

Durugörü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Durugörü nedir? Durugörü mekanizması nasıl çalışır?

Durugörü Nedir? İngilizce “Clairvoyance” kelimesinden dilimize çevrilmiştir. Durugörü’yü, “duyu ötesi algı“, “algının duyu organları yardımı olmadan gerçekleşmesi” şeklinde tanımlayabiliriz. Algının gerçekleşmesinde madde boyutunda etki eden faktörler devre dışı kalır. Mesafeler, maddeler ve zaman bu algıya engel teşkil etmez. Geniş planda “madde ötesi algılama” şeklinde de tanım yapılabilir. Durugörü yeteneği doğuştan gelebileceği gibi sonradan da geliştirilebilir yetenekler arasındadır.

Durugörü’de Algı Merkezi

Durugörü ile yapılan algılarda algı işlevini gören merkez “üçüncü göz” olarak isimlendirilen 6. çakradır. Alnın ortasında bulunan bu ruhsal algı merkezinin bedenimizdeki uzantısı ise “pineal gland” olarak ifade edilen “epifiz bezi“dir.

Bu merkezin bedenin işleyiş sistemine göre aktivitesinin en yoğun olduğu zaman dilimi, epifiz bezinin salgıladığı melatonin ve dmt hormonlarının en yüksek oranda salgılandığı 03:00 civarlarıdır.

Durugörü Algısının Gerçekleşmesi

Doğal durumda ışığın azalması veya tümüyle kesilmesi sonrası, epifiz bezi tarafından salgılanan melatonin hormonu ile uyku süreci başlatılır. Ağır uyku evresi ile birlikte salgılanan DMT miktarı artarak ruhsal algı seviyesi en üst noktasına ulaşır. Bu evrede bizim günlük yaşantımızda “daha önce bu anı yaşamıştım, daha önce seni görmüştüm” dediğimiz ruhsal görüler yaşanır. Durugörü algısında zaman ve mekan kavramları olmadığı için rüyalarla karışık farklı ruhsal görüler gerçekleşir.

Doğal süreçte belli zaman dilimlerinde yaşanan bu ruhsal görüler, doğuştan bu yeteneğe sahip insanlarda günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Algının gerçekleşmesi için gereken süreç yeteneğe sahip olanlarda uyku evresi olmadan gerçekleşebilir. Durugörü yeteneğini geliştirenler 6. çakra olarak isimlendirilen bölge üzerine yoğunlaşarak bu süreci gerçekleştirirler.

Durugörü Nedir? Durugörü Algısında Kapsam

Durugörü algısında, duyu organlarımız ile algıladığımız algılara ek olarak, duyu organlarımızla algılayamayacağımız algılarda gerçekleşebilir. Durugörü yeteneği ile neler yapılabilir örnek olarak

 • Bir duvarın arkasının görülebilmesi
 • Gözler kapalı olduğu halde görebilme
 • İnsan bedenini kuşatan auranın görülebilmesi ve
 • Uzaktaki seslerin duyulmasını gösterebiliriz.

Yetenek olarak prekognisyonla benzerlik gösterse de yüklenen anlam itibariyle algılar anlıktır. O an bulunulan yer, mekan ve zamanla ilgilidir. Prekognisyon tümüyle ileride olacak olaylarla ilgili iken durugörü büyük oranda anlık algılarla ilgilidir.

Durugörü’nün Sınıflandırılması

Durugörü çalışmalarını yürüten ve bu alanla ilgili incelemelerde bulunan parapsikologlar durugörü’yü algının özelliğine göre çeşitli sınıflara ayırmışlardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz,

Lusidite – Gizligörü: Gözler kapalı olduğu halde görmenin gerçekleşmesidir. Tüm görüler net olmayabilir. Görme ruhsal algı ile gerçekleşir.

Telepatik Durugörü Nedir?: Telepati yeteneği ile birlikte gerçekleşen algıdır. Bu algı telepati ile birlikte ele alınır. Algılar telepatik yani ruhsal iletişim ile gerçekleşir.

Prekognitif, Postkognitif – Zaman Ötesi Durugörü Nedir?: Algılamanın bilinen zaman kavramı aşılarak gerçekleşmesidir. Hem geçmiş hem de gelecek zamanla ilgili algılamadır.

Alteroskopi, Alloskopi, Otoskopi – Tıbbi Durugörü Nedir?: Sınıflandırma tek bir alanda yapılmadığından genel olarak “tıbbi” ifadesini kullandım. Daha çok ruhsal şifacılar tarafından teşhis konulabilmesi için iç organların, iskelet sisteminin ve auranın incelenmesine dayalı durugörü tekniğidir. Tespit edilen rahatsızlıklar ruhsal enerji ile uzaktan veya yakından tedavi edilmeye çalışılır.

Teleoptik – Uzakgörüş: Gezici durugörü olarak ta adlandırılır. Duyu organlarının algı eşiği dışında kalan mesafelerin algılanmasıdır.

Kritoskopi – Madde Ötesi Görüş: Maddesel engellerin aşılarak görüş sağlanmasıdır. Duvarların, yapıların, canlı veya cansız katı cisimlerin görüş engellerinin kaldırılarak görülebilmesidir. Görüş ifadesi, duyuş ve algılayış olarak ta genişletilebilir.

Dorugörü Yeteneğinin Geliştirilmesi

Durugörü Tekniği

 • Derin transa geçerek rahatlayın.
 • Tüm dikkatinizi alnınızın ortasında bulunan üçüncü gözünüze odaklayın.
 • Görmek istediğiniz yer, kişi veya olaya odaklanın.
 • Müdahale etmeden bekleyin.
 • Görüntü gelmediğinde imajinatif bir bağlantı kurmak için görmek istediğiniz görüntü ile ilgili imajlar tasarlayın.
 • Bir süre o görüntüleri izleyin ve bırakın. Müdahaleci olmayın.

〉〉 İmajinasyon çalışmasını sadece bağlantı kurmak için kullanın ve devam ettirmeyin. İlk denemelerinizde doğuştan yeteneğiniz yoksa görüntülerin gelmesi zaman alabilir. İmajinasyon sadece görsel bağlantı için kullanılmalı tekniğin bütününü kapsamamalıdır. Durugörü tekniklerinde bilinçli müdahaleler arttığında gelen görüntüler bilinçaltı görüntüler olarak karşımıza çıkar.

Kısaca şu yolu izleyin.

Sırası ile Alfa ve Teta evresine geçmek için derin transa geçin
Hedefi belirleyin
Kurabileceğiniz bir bağlantı varsa (duygusal, görsel, dokunsal, hissel..) kullanın
Kendiniz serbest bırakın

Konunun Devamı: Durugörü Yeteneği Nasıl Geliştirilir? Durugörü Tekniği

İlgili Konular

Nasıl Transa Geçilir? Derin Transa Geçiş, Alfa Teta Evresi

Prekognisyon ve Premonisyon

Üçüncü Göz Nedir? Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü Göz Nasıl Açılır? Dikkat Edilecek Noktalar

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır? Yöntem ve Faydaları

Beyin Dalgaları; Gama, Beta, Alfa, Teta, Delta işlev ve Kullanımları

Teknik ve Detaylar: Durugörü Forum Konuları

Kaynak:

-Friedlander, Michael W. (1998). At the Fringes of Science. Westview Press. p. 119
-Pigliucci, Massimo; Boudry, Maarten. (2013). Philosophy of Pseudoscience: Reconsidering the Demarcation Problem.
-The Signet Handbook of Parapsychology, Martin Ebon
-A Encyclopedia of Occultism and Parapsychology, Leslie Shepard
-Encyclopedia of Mystical and Paranormal Experience, Rosemary Ellen Guiley
-Wikipedia derlemesinden kısmen yararlanılmıştır.

Durugörü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

www.parapsikoloji.net 17 Şubat 2018

“Durugörü Nedir?” Konusu içerisinde geçen tanımlamalar, Kendi tanımlamalarımı ifade eder. Tartışmaya açıktır. Genel geçer olarak kabul edilmeyebilir.

Bu yayın en son güncelleştirildi 18 Aralık 2019 11:52

Elif Sude

Yorumları Göster

 • Lusidite -gizli görü bunu yaşıyorum günün her saatinde oluyor yaklaşık olarak bir yıldır günün her saatinde oluyo bazen uyumak istemiyorum gözümü kapamak istemiyorum korkuyorumm yine olcak diye gozlerimi kapadıgimda rahatsızlık verecek düzeyde araştırmak istedim sizi buldum bunun ile ilgili bı destek almak istiyorum doktora gitmek istiyorum bı yardımcı olun çok can sıkıcı oluyor bazen gözlerimi açık unuttum sanıyorum kendi kendime aşırı bı fazla ne yapmam lazım şimdi psikologa gitsem adam ne dicek bı dünya şey yani

  • (Yazınızın bir bölümünü sildim) Her birimiz kendimizde varolanla barışık olmadığınız sürece sorun yaşarız. Yaşadıklarınızın ne kadarının ruhsal hassasiyet ne kadarının psikolojik olduğunu anlamak şu durumda güç. Geçmişinizi de gözönüne alarak öncelikle bir psikologla görüşmeniz daha iyi sağlıklı olur. Geçmişte yaşadıklarınız sizde varolan hassasiyetleri güçlendirmişte olabilir. Veya aslında hiç olmayanı var gibi de gösterebilir.

   Bu konuda bir adım atmadan önce doğum haritanızı çıkararak Doğum Haritasında Ruhsal Yetenek Konumları konusunu inceleyin. Eğer doğuştan gelen ruhsal hassasiyetleriniz yoğunsa kendinizi tanımaya ve keşfetmeye öncelik verin. Ancak sizi dinleyecek ve varsa farklı bir sorun bunları ortaya çıkarabilecek bir psikologla da görüşmeniz iyi olur.

 • Merhaba elif hanım sorum şu ki; odaklanırsak loto sonucunu rakamları durugörü ile görebilirmiyiz

 • Ben çocukken 7-8 yaşlarında uykuya dalarken rahatsız edici tiz bir sesin eşliğinde koyu lacivert/siyah zeminde mükemmel bir berraklikta geometrik şekiller görüyordum , hareket ediyorlardı mesela hızla bana gelip nokta olana kadar uzaklasiyordu.ama ben sesten ve bu hareketlerden rahatsız olduğum için bunu bir şekilde engelledim.Bu doğuştan durugoru yeteneği sayılıyor mu? Umarım saçma bir soru sormamisimdir.

  • Durugörü tanımı ile doğrudan bağlantılı değil, durugörüde farklı ortamlar, olaylar, varlıklar ve yerlerin görülmesinden bahselidir. Sizin yaşadığınız daha çok kendi ruh aleminizde gördüğünüz imajlarla ilgili. Anlattıklarınız DMT etkileşimleri sonrasında görülenlere daha çok benziyor. İmajinasyon yeteneği yüksek olanlar ve DMT aktivitesinin yüksek olduğu anlarda bu gibi sahneler daha yoğun yaşanmaktadır. Bu olayların başlanma sebepleri ve mekanizmanın tetiklenme nedenleri farklı olabilir.

 • ara sıra saçma gelen şeylerde görüyorum mesela roller costera binmişim aşağı doğru iniyorum işte o en yüksekte olduğum anı gördüm

 • Ben geçenlerde anka kuşu görüntüsü gördüm uyanıkken bunun anlamı var mı varsa nasıl öğreneceğim

  • Anka Kuşu'nun hikayesini okuyun size uygun bir anlam yakalayabilirsiniz.

 • Korkuyorum. Dünya dışı varlıklarla ve durugörüyle çok ilgilendim 2 gün boyunca ve saatlerdir çünkü bu konular ilgimi hep çekmiştir. Uyuyamıyorum çünkü gözlerimi kapattığım da o dünya dışı varlıkları görüyorum ve çok korkunçlar. Kendimi salamıyorum hemen gözlerimi açıyorum çünkü gerçekten korkunçlar. Yardımınızı bekliyorum. Ne yapılabilir bu konu da? Aileme açamıyorum derdimi ve arkadaşlarım da anlamıyorlar. Çok çaresiz bir durumdayım :( Bunu engellemek istiyorum ve bir daha bulaşmak istemiyorum bu konulara. Umarım en kısa zamanda derdime derman bulabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 • Prekognisyon zaman ötesi durugörü ise ben bunu geliştirirsem bir süre sonra durugörü ile nesnelerin yerlerini mesela bulabilir miyim

 • İki yıldan beri ara ara gözümü kapattığımda bir şeyler görüyorum bazen gerçek oluyor ama genelde anlamsız eski bir anı gibi bazen kelimeler de görüyorum ve Katalanca İngilizce falan hiç bilmediğim halde ki anlamı çıkıyor bir ara çok fazlaydı ama sonra neredeyse gitti bir ara gerçekle ayırt edemiyordum kendimi mi kandırıyorum ayırt edemiyorum bu durugörü mü

 • Rüyamda gördüğüm şeyler en fazla iki hafta icerisinde gercekleşiyordu ara ara acaba bende de doğuştan gelen bir sey mi yani bu yöntemi uygulasam gerceklesme ihtimali var mıdır?

 • Değer verdiğim insanların başına kötü bir şey geleceği zaman rüyama giriyor rüyamda o kişiyi kötü bir durumda gördüğüm zaman uyandığımda o kişinin başının belaya girdiğini veya ona zarar geldiği haberini alıyorum veya yillar once çok yağmurlu bir akşamdı akrabamızla aynı sokakta oturuyorduk ve bi anda evlerine su basacak diye bi sey geldi aklıma sonrasinda su bastigi haberi geldi ve oraya gittik iki yil oncesinde benden çok uzakta olan birine rüyamda sarıldım hisettim ona dokundum uyudugumun ve uyandığımın farkinda değildim sanki gerçekti yanımdaydı ve ben hissettim iki ay oncesinde de benzeri oldu çok özledigim ve deger verdiğim birine dokundum ve ayni şeyleri hissettim sanki uyandığım zaman uykuya dalmışım rüyaymis ona dokunduğum an gerçekmiş gibi çevremdekiler bilinçaltı diyorlar ama bilemiyorum yanımda bir kisi varken aklından geçeni pat diye ayni anda söyleyebiliyorum örneğin sarı rengini cok severim diye düşünüyor yanimdaki ve ayni anda ikimizde ayni seyi söylüyoruz buna benzer telepatik yönüm olduğunu da düşünüyorum durugörü yapmaya çalışacağım ama imajine edemiyorum sanırım sürekli o seyi düşünüyorum adim adim tabi ama yaptığım seyin dogrulugundan emin değilim bu konu hakkında yardimci olabilecek biri var mi acaba

  • Pınar hanım, olacak bir olayı önceden görmeniz Prekognisyon yani öngörü, Hissetmenizde Premonisyon yani önsezi olarak adlandırılmakta. Başkalarının düşünceleri ile etkileşim halinde bulunmanız telepatik etki ile ilgili.

   Bu konuda öncelikli olarak yapmanız gereken Doğum Haritasında Ruhsal Yetenek Konumları konusunda ruhsal yeteneklerinizi incelemeniz. Doğum haritanızda yer alan yetenekler doğuştan sizde varolan yetenekler olduğu için geliştirmeniz daha kolay olacaktır.

   Prekognisyon konusunu Prekognisyon Öngörü Gelecekte Olacak Olayları Görme linkinden araştırabilirsiniz.
   Öngörü yeteneğinizi geliştirmek için Prekognisyon Öngörü Yeteneği Nasıl Geliştirilir? konusunda yer alan uygulamaları yapmanız yeterli. Bu uygulamaları önsezi için de yapabilirsiniz.

   Telepati konusunu Telepati Kategorisi altındaki konulardan inceleyebilirsiniz.

   İmajinasyon yeteneği Neptün ve balık burcu etkisi ile ilgili. Eğer doğum haritanızda imajinasyon yani istediğiniz görüntüleri zihninizde net bir şekilde oluşturma yeteneği yoksa İmajiasyon kategorisi altındaki konularda farklı alıştırmalar bulunuyor. Onları uygulayarak geliştirebilirsiniz.

Paylaşım
Tarafından yayınlandı
Elif Sude

Son Konular

Doğum Haritasında Medyum Özelliği Kazandıran Konumlar

Doğum Haritasında Medyum Özelliği Kazandıran Konumlar Doğum haritasında medyum özelliği ve yeteneği kazandıran konumlar hangileridir?…

28 Ocak 2020

Telepati Gerçek mi? Hayatımızdaki Yeri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Telepati Gerçek mi? Hayatımızdaki Yeri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Telepati Gerçek mi? Telepati gerçek…

11 Ocak 2020

Nefes Çalışmaları ve Değişim

Nefes Çalışmaları ve Değişim Uzun zamandır konum insanın bilincinin farklı katmanlarını keşfetmek... Neden? Fizik ötesi…

30 Kasım 2019

Ölüme Yakın Deneyimler Araştırması

Ölüme Yakın Deneyimler Araştırması Parapsikoloji Derneği, dünyadaki çok disiplinli araştırmacıların araştırmalarını destekleyerek ölüme yakın deneyimler…

13 Eylül 2019

Düşünce ve Sözler Oluşları ve Geleceği Nasıl Etkiler?

Düşünce ve Sözler Oluşları ve Geleceği Nasıl Etkiler? Düşünceler ve bu düşüncelerin sözle ifade edilmesi…

14 Ağustos 2019

Biyokinezi ile Göz ve Saç Rengi Değiştirilebilir mi? Boy Uzatılabilir mi?

Biyokinezi ile Göz ve Saç Rengi Değiştirilebilir mi? Boy Uzatılabilir mi? Biyokinezi ile göz rengi,…

6 Ağustos 2019